LIVE UPDATES
Bota

Raporti: Nga Bezos te Soros, kush janë miliarderët e SHBA-së që nuk paguajnë asnjë taksë mbi të ardhurat

9 Qershor 2021, 13:11 Nga DOSJA
Raporti: Nga Bezos te Soros, kush janë miliarderët e SHBA-së

SHBA– Detajet që pretendojnë të zbulojnë se sa pak taksë mbi të ardhurat paguajnë miliarderët amerikanë janë zbuluar në një faqe në internet të lajmeve.

ProPublica thotë se ka parë kthimet e taksave të disa prej njerëzve më të pasur në botë, përfshirë Jeff Bezos, Elon Musk dhe Warren Buffett.

Sipas BBC, webfaqja pretendon se Bezos i Amazon nuk ka paguar asnjë taksë në 2007 dhe 2011, ndërsa Musk i Tesla nuk ka paguar asgjë në 2018. Propublica tha se po analizonte atë që e quajti “një grup të madh të dhënash të Shërbimit të Brendshëm të të Ardhurave” mbi taksat e miliarderëve dhe do të lëshojë detaje të mëtejshme gjatë javëve të ardhshme.

Një zëdhënëse e Shtëpisë së Bardhë e quajti rrjedhjen “e paligjshme”, dhe FBI dhe autoritetet tatimore po hetojnë. ProPublica tha se 25 amerikanët më të pasur paguajnë më pak taksë, një mesatare prej 15.8% të të ardhurave të rregulluara bruto, sesa punëtorët më të zakonshëm amerikanë. Pra, ndërsa vlera e pasurisë së tyre rritet jashtëzakonisht shumë përmes pronësisë së tyre mbi aksionet në kompaninë e tyre, kjo nuk regjistrohet si e ardhur. Por ka edhe më shumë se kaq.

Ai tha se miliarderët amerikanë blejnë një pasuri, ndërtojnë një ose trashëgojnë një pasuri dhe pastaj marrin hua kundër pasurisë së tyre. Për shkak se ata nuk realizojnë ndonjë fitim ose shesin ndonjë gjendje, ata nuk po marrin asnjë të ardhur, e cila mund të tatohet.

Një nga miliarderët e përmendur, filantropi George Soros, gjithashtu pretendohet se ka paguar taksë minimale. Zyra e tij nuk i ishte përgjigjur një kërkese të BBC për koment, por tha në një deklaratë për ProPublica se Soros nuk i detyrohej taksës disa vjet për shkak të humbjeve në investime.

ProPublica, një uebfaqe hetimore, ka shkruar disa artikuj rreth asaj se si shkurtimet e buxhetit në Shërbimin e të Ardhurave të Brendshme të SHBA kanë penguar aftësinë e saj për të zbatuar rregullat e taksave mbi korporatat e pasura dhe të mëdha. Organizata e lajmeve tha se mori dokumentet e rrjedhura në përgjigje të këtyre artikujve.

(d.a/dosja.al)

Iftar dhe politikë, a u prek Muaji i Ramazanit nga politikanët?

View Results

bota bota elon musk jeff bezos miliarderet e shba warren buffett elon musk jeff bezos miliarderet e shba warren buffett

Sondazh

Poll

Dalin të tjera pamje nga zjarri në parking, zona e rrethuar me polici, banorët në panik

Dalin të tjera pamje nga zjarri në parking, zona e rrethuar me polici, banorët në panik

Dalin të tjera pamje nga zjarri në parkingun e kullës, zona e rrethuar me polici, banorët në panik

Zjarri nisi nga parkingu, dalin pamjet nga djegia e kullës 41-katëshe, zona e mbuluar nga tymi

Momenti i arrestimit të Xhevit Sinanit, vrau gruan e vëllain e tij në Gramsh

Vodhën 8 dyqane dhe banesa, në pranga 16-vjeçari, në kërkim shoku i tij

ME VIDEO- Zbulohen 47 kamera sigurie në Durrës, Shijak dhe Krujë

Nxirrnin inerte pa asnjë dokument, arrestohet administratori i një guroreje në Krujë

Aksioni në Vlorë, policia çmonton 16 kamera sigurie të vendosura nga grupet kriminale

"Meta e ka djalë halle", Kryemadhi flet për Dorian Duçkën: Sa ishte te ne qe në rregull

Me dosje në duar, Shkëlzen Berisha mbërrin në SPAK

"Mik është fjalë e madhe"/ Rama tërheq fjalët: Fola anglisht

Rama: Drejtësia amerikane foli, unë jam ulur në Strasburg me njerëz non-grata

"Mik është fjalë e madhe"/ Rama tërheq fjalët: Fola anglisht për marrëdhënien

Rama: Nezajn e njoha përmes agjentit të FBI-së. Duçka ka punuar pa pagesë për mua

Rama pranon takimet me ish-agjentin e FBI: Ndodhën! Po keqlexohen hetimet për të sfumuar 21 janarin

Dosja e FBI/ Rama: Drejtësia amerikane nuk flet për vrasje nga pakujdesia kur urdhrat i jep shteti!

VIDEO-ja që përgënjeshtron Ramën, në shtator e konsideronte mik ish-agjentin e FBI, sot e tërhoqi

Gjenden 38 kamera të tjera në qytetin e Shkodrës

“Manipulimi”/ Iu prezantua si avokat dhe i mori 1.2 mln lekë një gruaje, arrestohet 54-vjeçari

Aksident tragjik në Fushë Kuqe, përplasen dy makina me njëra-tjetrën, ndërron jetë në vend 2-vjeçari

Kanabis i kultivuar në vazo, pamje nga vila në Shijak që ishte kthyer në 'shtëpi bari'

Aksident i frikshëm në Lezhë, 3 automjete përplasen kokë më kokë, një person në gjendje të rëndë

Hoxha në Drejtori: Rama e Berisha tu përgjigjen fëmijëve të të vrarëve, Garda ekzekutoi të pafajshëm

Artan Hoxha batuta nga dera e Drejtorisë së Policisë: Jam me pallto leshi se do rri gjatë

Me pistoletë në brez e 7 fishekë, 'Shqiponjat' kapin 26-vjeçarin në Tiranë

Përfundon mbledhja e Këshillit të Sigurimit, Rama largohet nga Presidenca

Banesa në rrezik nga rrëshqitja masive e dherave në Durrës

Operacioni 'Mjedisi' në Krujë, vihen në hetim 5 persona, administratorë të 5 guroreve

Rruga e Arbrit ishte e bllokuar, Policia: Kemi shtuar masat, duam të parandalojmë aksidentet

Qindra makina të bllokuara në të ftohtë, ç’po ndodh në Rrugën e Arbrit

Meta s'pritet si kryetar i 'Partisë së Lirisë' në Elbasan, demokratja: Ftojmë Presidentin e vendit

Magazina me dhjetëra bidona plastikë ne Kukes, mbaheshin lëndë radioaktive natyrore dhe kimike

Rrëmbyen dhe plagosën 39-vjeçarin, arrestohen 4 famijarët në Sarandë

Veshur me tuta, si u kap 'Kili' në vilën e Ramazan Rrajës, oficerët kërkojnë me detektorë në Nikël

Drejtonte pa leje drejtimi automjetin, me shpejtësi 216 km/h, vihet në pranga 18-vjeçari

Shi dhe erë e fortë, çfarë po ndodh në Fier, 'stuhia' mbërthen qytetin

Moti i keq përmbyt Lezhën, uji mbulon rrugët, qarkullimi i makinave thuajse i pamundur

Me çantën 'Gucci' në dorë, Elvis Roshi 'lufton' me erën e gazetarët...për pak i bie pemës

Arrestohen 3 hajdutët e bizneseve në Shijak, një tjetër shpallet në kërkim

Lezha e përmbytur, uji futet në hyrje pallatesh dhe oborret e shkollave

Rama nga Davos: Ju prezantoj me shqipet që mbrojnë Zvicrën

Operacioni “Wanted”/ Policia arreston 4 persona në Vlorë

Përroi bllokon makinën, banorët e zonës shpëtojnë familjen me 5 anëtarë në Lezhë

Braçe: Nëse dikush do të ndërtojë projekt në tokë të tjetër kujt, s’ka pse bëhet shteti pjesë fare

‘Shpërthen’ Shehi: Kamionët me drogë kalojnë nga Rapiskani, turp për qeverinë e para vitit 2013

"Zemërohet" Vjosa! Pamjet e rrjedhës pas reshjeve të dendura, apel për të monitoruar situatën

Terren i VËSHTIRË- Momenti kur shpëtohet 43-vjeçari që po kërkonte thesarin në Gramsh

Proteste per Luiz Ejllin

Protesta per Luiz Ejllin te Top Channel

Momenti kur peshkarexha “Geni” kapet duke u furnizuar me naftë nga anija libiane