LIVE UPDATES
Bota

Del raporti i OKB: Turqia po shkel rëndë Konventën Ndërkombëtare të të Drejtave Civile dhe Politike

20 Janar 2021, 11:46 Nga DOSJA
Del raporti i OKB: Turqia po shkel rëndë Konventën

SHBA– Grupi i Punës i Kombeve të Bashkuara për ndalimin e veprimeve arbitrare tani i klasifikon ankesat e ardhura për Turqinë si urgjente. Ky është rezultat i një analize të gjatë nga grupi i punës, pas së cilës duket qartë se Turqia ka thyer rregullat Ndërkombëtare për të Drejtat Civile dhe Politike në shumë raste. Grupi i punës i dërgoi një letër qeverisë turke në 10 Nëntor të vitit të kaluar, ku iu kërkua një reagim zyrtar brenda dy muajve. Me skadimin e afatit, përgjigjja e Turqisë tani është bërë publike, sipas DTJ. 

Në raportin e publikuar nga OKB-ja listohen arsyet sipas të cilës Turqia ka shkelur të drejtat civile dhe politike të qytetarëve të saj.

Grupi i punës shqyrtoi raste specifike që ndodhën menjëherë pas përpjekjes së dështuar për grusht shteti më 15 Korrik të 2016. Shkeljet e shumta të Paktit Ndërkombëtar të përmendura për të Drejtat Civile dhe Politike u gjetën në 43 raste. Gjatë gjykimeve të tyre, këta njerëz u trajtuan padrejtësisht, u keqtrajtuan dhe u torturuan dhe liria e tyre e shprehjes u kufizua rëndë.

Megjithëse është e qartë se përpjekja për grusht shteti u krye nga forcat e sigurisë dhe pjesë të ushtrisë, qeveria, në mënyrë të pakuptueshme, arrestoi një numër veçanërisht të madh të akademikëve, mjekëve, gjykatësve dhe prokurorëve publik pas përpjekjes për grusht shteti. Në të gjitha rastet, këta njerëz u ndoqën penalisht si anëtarë të lëvizjes Gylen. Që nga përpjekja për grusht shteti katër vjet e gjysmë më parë, qeveria turke ka ndërmarrë veprime kundër lëvizjes ndërkombëtare rreth studiuesit islam Fethullah Gylen, duke e quajtur atë organizatë terroriste “FETÖ”.

Sipas grupit të punës, në dhjetëra raste qeveria turke nuk kishte ndonjë fakt për të mbështetur arrestimet e tyre. Në shumë raste, hapësirat ad hoc private të banimit u sulmuan pa urdhër kërkimi. Sipas raportit, komunikimi midis të paraburgosurve dhe avokatëve të tyre mbrojtës ishte i kufizuar ose madje ishte mohuar në shumë raste. Në vend të avokatëve të tyre të ëndërruar, ata duhet të kishin marrë mbrojtës publik. Shumica e bisedave me avokatët e saj u regjistruan. Për më tepër, të burgosurve shpesh nuk u jepej koha e mjaftueshme për t’u mbrojtur. Kjo përbën shkelje të nenit 14 të Paktit Ndërkombëtar për të Drejtat Civile dhe Politike.

Grupi i punës rendit provat e pretenduara të qeverisë turke për anëtarësimin në një organizatë terroriste të armatosur. Këto përfshijnë pajtimin në media të caktuara, të tilla si gazeta e përditshme turke më e shitur, Zaman, ose një llogari rrjedhëse në Bankën Asya. Përveç kësaj, dhjetëra mijëra njerëz janë duke u burgosur në Turqi për përdorimin e një aplikacioni për smartphone të quajtur “ByLock”. Për qeverinë turke ju jeni gjithashtu terrorist nëse e keni dërguar fëmijën tuaj në një institucion arsimor të lëvizjes Gylen. Këto nuk janë vepra penale në shtetet brenda Pakti Ndërkombëtar për të Drejtat Civile dhe Politike.

Përgjigja turke drejtuar OKB-së më 16 Dhjetor, ishte se gjithçka filloi me përpjekjen për grusht shteti në 2016. Sipas saj, “FETÖ”, i cili ishte infiltruar në shtet vite më parë, qëndronte pas përpjekjes për grusht shteti, dhe kjo është arsyeja pse ishte e domosdoshme që integriteti i demokracisë turke të fshijë këtë organizatë nga gjyqësori, ushtria dhe të gjitha agjencitë e tjera qeveritare. Pretendime të tilla si ndalimi arbitrar, rrëmbimi dhe tortura ishin të pabazuara.

(d.a/dosja.al)

1 vit nga zgjedhjet e 25 prillit si e shikoni gjendjen e vendit:

View Results

bota bota okb kritika turqise okb kritika turqise

Sondazh

Poll
Bota 20 Janar 2021, 10:22

SHBA-Uashingtoni po përgatitet për inagurimin e Joe Biden, me masa të forta sigurie. Sipas BBC, pas trazirave në protestat e 6 janarit në Capitol, janë vendosur...

Krimi në Bulqizë/ Fqinji: Po hante bukë në banesë kur erdhën dy makina!

Krimi në Bulqizë/ Fqinji: Po hante bukë në banesë kur erdhën dy makina!

Dosja "Gjici"/ Zv.kryetari i bashkisë së Kukësit shkon në SPAK

Newsroom 11 |XAMA: LAJMI I FUNDIT FAKE QË PASHË, ISHTE PËR MUA

Newsroom 11 |XAMA: KËSHILLË QYTETARËVE- MOS LEXONI VETËM NJË BURIM

Newsroom 11 | XAMA: GAZETARËT NUK SHKRUAJNË ME EMËR, KJO S'ËSHTË ETIKE

Xama në Newsroom: Lajmet e rreme përhapin panik! Më akuzuan se kisha marrë para për një shkrim

Muka në Newsroom: Në Shqipëri ka portale gjobaxhie, u bëjnë shantazh njerëzve

Xama në Newsroom: Fake News shpërndahet më shumë në Facebook e Tik Tok! Gazetarët të shkruajnë emrin

Newsroom 11 |Kush prodhon lajme të rreme në Shqipëri

Newsroom 10 |SENJA: NE S'REAGOJMË NDAJ GJUHËS SË URREJTJES

Newsroom 10 |HAZIZAJ: 'ÇOHU ENVER', PJESË E GJUHËS SË URREJTJES

Newsroom 10 | HAZIZAJ KEMI MARRËVESHJE PËR TË MBROJTUR 'VIKTIMAT'

Newsroom 10 |HAZIZAJ: GJUHA E URREJTJES KA SHKAKTUAR DHE KRIME

Newsroom 10 |GAZETARI: GJUHA E URREJTJES, PJESË E SHOQËRISË

Newsroom 10 |HAZIZAJ: GJUHA E URREJTJES, E FRIKSHME NË SHQIPËRI

Vidhnin në banesa duke përdorur çelësa të klonuar, vihet në pranga 1 person,nje tjeter në kërkim

Newsroom 10 |GJUHA E URREJTJES PËRDORET NGA POLITIKA, AMA TË KONTROLLOJË GJUHËN E URREJTJES

Newsroom 10 | HAZIZAJ: STEREOTIPET NXISIN GJUHËN E URREJTJES

Newsroom 10 | HAZIZAJ: GJUHA E URREJTJES LUFTOHET ME EDUKIM

Newsroom 10 | Gjuha e urrejtjes në media, si dhe kush e shpërndan?

Ndryshimet në PS/ Gjiknuri: S'është fundi, por fillimi i diçkaje të re.

Inceneratorët/ S’kam dhënë asnjë kontratë pa garë, ato janë publike!

Ndihet 'i shitur' nga Rama? Gjiknuri: Nuk ndjej braktisje, kam komunikim me të prej 20 vitesh

Klosi: Kemi primare reformimin e partisë, PS synon mandatin e katërt

U shkarkua si Sekretar i Përgjithshëm, Gjiknuri: PS edhe kur fiton, refekton!

Digjet shtëpia në Shkodër, në banesë ndodhej një i moshuar, përfundon në spital

Vazhdon përplasja në PD! Basha kërkon mbledhjen e Komisionit të Etikës për të, Bardhi: Shenjë humbje

Vrasja e Jetmirës/ Autori u dënua me 28 vite burg, nëna e viktimës: Duhet dënim përjetë!

Newsroom 9 | Kallanxhi: Threads? S`besoj se do zgjasë shumë

Newsroom 9 | Eksperti i IT: Mos merrni për bazë asgjë thuhet në rrjet

Newsroom 9 | Gazetarja: po ndodhin vrasje nga tik tok

Newsroom 9 | Eksperti i IT: Fake News dallohet vetëm po të jemi kritikë

Newsroom 9 | Kallanxhi: Shqiptarët besojnë gjithçka shohin në rrjet

Newsroom 9 | Eksperti i IT, Tomi Kallanxhi: Tik Tok ka "fake news" sepse s'ka censurë

Newsroom 9 | Gazetarja: Shqipëria do kohë të përshtatet me Tik Tok

Newsroom 9| Eksperti i IT: Çdo rrjet është i përkohshëm, duhet të kujdesemi për vlerat

A mund të mbyllet TikTok për Shqipërinë? Flet për Newsroom eksperi i IT

Fëmija mbyllet brenda në shtëpi, nëna e alarmuar njofton zjarrfikësit, NDËRHYRJA nga ballkoni

Newsroom/ Karabolli: Shqipëria do kohë të përshtatet me TikTok, e provuan edhe gazetarët, s’ia dolën

Newsroom 9 |Tik-Tok Kultura, platformë krijimi apo dizinformimi?

Shoqata e Biznesit: Rënia e euros po na falimenton, BSH po fsheh atë që po ndodh!

Vasili në SPAK/ Meta: Asnjë shqetësim me drejtësinë, por afera e inceneratorëve

'Jemi pro protestave'/ Takoi Berishën, Meta: Do bashkëpunojmë për sezonin e ardhshëm parlamentar

Proteste per guroren

Tragjedi në Gramsh! Mbyten në Liqenin e Banjës, polumbarët nxjerrin trupat e babait dhe 2 djemve

“Rama ik” thirrje ne Rogozhine

Veliaj shthur gojën për kandidatin e Rrogozhinës: Ik o bixhozxhi, për sumën tate paske lekë!

VIDEO/ Veliaj shthur gojën për kandidatin e Rrogozhinës: Ik o bixhozxhi, për sumën tate paske lekë!

Newsroom 8 | MJEKU: EDHE UNË BËRA THIRRJE TË FIKEJ TV

Newsroom 8 | FJONA ÇELA: MEDIAT OPOZITARE U DISKRIMINUAN