LIVE UPDATES
Aktualitet

Raporti i Europol NXIN shqiptarët! Bandat shqiptare “flasin” vetë me Amerikën Latinë, prej 2012 kanë ulur çmim

7 Shtator 2021, 19:01 Nga DOSJA
Raporti i Europol NXIN shqiptarët! Bandat shqiptare “flasin”

TIRANË– Belgjika dhe Holanda janë bërë qendra kryesore për trafikun e kokainës në Evropë, tha të martën agjencia policore e Bashkimit Evropian – Europol. Por nuk lihet pa përmendur roli i mafias dhe grupeve shqiptarë që janë shpërndarë kudo duke krijuar lidhje edhe në Amerikën Latine. Në një raport prej 27 faqesh, të publikuar bashkë me Zyrën e Kombeve të Bashkuara për Krim dhe Drogë, Europol tha se bandat kriminale përdorin qytetet porte të Roterdamit, Hamburgut dhe veçanërisht Antverpin për të transportuar drogën në Holandë, nga ku shpërndahet pastaj në të gjithë Evropën. Ndërsa analizojnë edhe rolin e bandave shqiptare, që sipas tyre, prej vitit 2012 e kanë ulur çmimin e drogës. 

Një studim gjithashtu ka treguar një rënie të konsiderueshme të çmimit të kokainës me shumicë në Holandë duke filluar rreth vitit 2012 (në të njëjtën kohë kur ndodhi zhvillimi i lartpërmendur), duke ia atribuar edhe këtë rolit të trafikantëve shqipfolës. Shumica e kokainës që mbërrin në Antëerp ka të ngjarë të jetë e destinuar për organizatat që veprojnë jashtë Holandës, pasi kokaina shpërndahet më tej në destinacionet e tjera evropiane. Belgjika raportoi se grupet e përkatësisë etnike marokene dhe shqiptare, të cilët janë përfshirë në nxjerrjen e kokainës nga porti, kanë zgjeruar rolin e tyre,”-shkruhet ndër të tjera në raport. Po ashtu në raportin e plotë renditen operacionet e suksesshme të Policive europiane ndaj bandave shqiptare, duke i dedikuar një seksion të veçantë zbërthimit të “Kompanisë Bello”.

RAPORTI I EUROPOL: 

Tregtia e paligjshme e kokainës nga Amerika Latine në Evropë

Diversifikimi i grupeve të trafikimit të kokainës. Fragmentimi i peizazhit kriminal në Kolumbi ka nxitur formimin e aleancave të reja midis grupeve kriminale dhe mundësi të reja për rrjetet evropiane për kontakte të reja me ofruesit në Amerikën e Jugut. Disa nga këto grupe, veçanërisht rrjetet kriminale që flasin shqip dhe ato të tjerat të Ballkanit Perëndimor, kanë spikatur në blerjen e sasive të mëdha të kokainës direkt në burim-duke ndërprerë lidhjet me ndërmjetësin. Një histori bashkëpunimi mund të jetë gjithashtu e rëndësishme për depërtimin në tregjet europiane nga këto grupe. Ka indikacione për një ndërhyrje të kohëve të fundit të disa grupeve meksikane që veprojnë drejtpërdrejt me ato në Kolumbi. Historia e tyre e gjatë e bashkëpunimit me trafikantët kolumbianë, njohuria për kokainë dhe gjuha e njëjtë u ka dhënë atyre avantazhe. Një studim gjithashtu ka treguar një rënie të konsiderueshme të çmimit të kokainës me shumicë në Holandë duke filluar rreth vitit 2012 (në të njëjtën kohë kur ndodhi zhvillimi i lartpërmendur), duke ia atribuar edhe këtë rolit të trafikantëve shqipfolës. Shumica e kokainës që mbërrin në Antëerp ka të ngjarë të jetë e destinuar për organizatat që veprojnë jashtë Holandës, pasi kokaina shpërndahet më tej në destinacionet e tjera evropiane. Belgjika raportoi se grupet e përkatësisë etnike marokene dhe shqiptare, të cilët janë përfshirë në nxjerrjen e kokainës nga porti, kanë zgjeruar rolin e tyre.  Grupet e përkatësisë etnike marokene gjithashtu mbanin lidhje të ngushta me Holandën, ndonjëherë të bazuara në lidhjet familjare, ndërsa grupet shqipfolëse ishin përfshirë në eksportimin e kokainës e më tej në Itali dhe Shqipëri.Sipas një prokurori spanjoll të specializuar për korrupsionin dhe krimin e organizuar në Spanjë, 63 rrjetet kriminale italiane Ndrangheta, Camorra dhe Cosa Nostra vazhdojnë të kenë prani në Spanjë, por grupet nigeriane, shqiptare dhe ruse gjithashtu luajnë një rol aktiv në trafikimin e drogës. Grupet që veprojnë në Spanjë kanë bashkëpunuar prej kohësh me trafikantët kolumbianë. Burimet e medias kanë dokumentuar gjithashtu praninë e trafikantëve britanikë të kokainës në Spanjë. Grupet holandeze janë gjithashtu “lojtarë” të rëndësishëm. Disa burime konfirmojnë rolin e zgjeruar të grupeve ballkanike në tregtinë e paligjshme ndërkombëtare të kokainës, megjithatë raporte të tilla jo gjithmonë e dallojnë identitetin e bandave. Ka të ngjarë që grupet shqipfolëse në veçanti të veprojnë kryesisht në mënyrë autonome nga grupe të tjera që vijnë gjithashtu nga rajoni i Ballkanit (megjithëse ndodh edhe të  bashkëpunojnë). Autoritetet nga Mbretëria e Bashkuar identifikuan grupet shqiptare dhe vlerësuan se ata kishin vendosur kontroll në të gjithë tregun e drogës në Mbretërinë e Bashkuar. Që nga viti 2010, Italia, Gjermania dhe Belgjika e kanë identifikuar vazhdimisht shqiptarët në mesin e dhjetë kombësive të para të individëve të vënë në kontakte zyrtare me policinë për të mos u ndëshkuar për veprat penale të trafikut të kokainës. Italia gjithashtu identifikoi grupet shqiptare si më aktivet, që nga viti 2018, midis grupeve të huaja të përfshira në trafikimin dhe shpërndarjen e drogës, dhe vlerësoi se grupe të tilla bashkëpunojnë me organizatat vendase. Duket se grupet shqipfolëse mund të menaxhojnë rrjetet e shpërndarjes së kokainës në të gjithë Evropën me një shkallë koordinimi transnacional, përveç krijimit të marrëdhënieve të drejtpërdrejta me furnizuesit në Amerikën Latine. Disa raporte tregojnë se, duke filluar nga viti 2012, grupet shqipfolëse zhvilluan ndikim në portet kryesore si në Amerikën e Jugut (Republika Bolivariane e Venezuelës, Brazil, Kolumbi dhe Ekuador) ashtu edhe në Evropë (fillimisht në Belgjikë dhe Holandë dhe më pas në Gjermani dhe Spanjë), dhe gjithashtu ishin të angazhuar në shpërndarje në Gjermani, Suedi, Mbretërinë e Bashkuar dhe madje edhe Australi. Belgjika raportoi se grupet shqipfolëse, përtej nxjerrjes së kokainës nga portet, ishin përfshirë në eksportimin e kokainës në Itali dhe Shqipëri që nga viti 2018. 

Përkthyer me shkurtime nga raporti i Europol 

(k.m/dosaja.al)

Iftar dhe politikë, a u prek Muaji i Ramazanit nga politikanët?

View Results

aktualitet aktualitet europol raporti i europol per kokainen europol raporti i europol per kokainen

Sondazh

Poll
Aktualitet 7 Shtator 2021, 16:52

VLORË– Një zjarr i fuqishëm ka rënë në një shtëpi private në lagjen Partizani në Vlorë. Mësohet se një i ri i ka vënë zjarrin shtëpisë së tij pasi një konf...

Publikohen pamjet nga brenda bazës ajrore të Kuçovës, Komandanti: E gatshme për stërvitjen e trupave

Publikohen pamjet nga brenda bazës ajrore të Kuçovës, Komandanti: E gatshme për stërvitjen e trupave

Tempulli 2/ Me kanabis gati për shitje dhe shuma parash, arrestohen 4 të rinj në Tiranë

Dalin pamjet nga kasollja ku u vra 50-vjeçari në Durrës

Kontrabandonin ilaçe dhe telefona, arrestohen dy persona në Tiranë, sekuestrohen 47 iPhone

I vunë flakën eskavatorit me vlerë 150 mijë euro, arrestohen 2 autorët e ngjarjes

Reshjet e shiut dhe borës në vend, policia: Moderoni shpejtësinë e mos kryeni parakalime të gabuara

Kampioni Alvin Karaqi mes lotësh: Për besë u ndjeva si Gjergj Kastrioti kur mora flamurin

'Dokumentar horror'/ Berisha publikon pamjet: Do ju paraqes terrorin që Bajrajt ushtruan më 14 maj

Krimi në Bulqizë/ Fqinji: Po hante bukë në banesë kur erdhën dy makina!

Dosja "Gjici"/ Zv.kryetari i bashkisë së Kukësit shkon në SPAK

Newsroom 11 |XAMA: LAJMI I FUNDIT FAKE QË PASHË, ISHTE PËR MUA

Newsroom 11 |XAMA: KËSHILLË QYTETARËVE- MOS LEXONI VETËM NJË BURIM

Newsroom 11 | XAMA: GAZETARËT NUK SHKRUAJNË ME EMËR, KJO S'ËSHTË ETIKE

Xama në Newsroom: Lajmet e rreme përhapin panik! Më akuzuan se kisha marrë para për një shkrim

Muka në Newsroom: Në Shqipëri ka portale gjobaxhie, u bëjnë shantazh njerëzve

Xama në Newsroom: Fake News shpërndahet më shumë në Facebook e Tik Tok! Gazetarët të shkruajnë emrin

Newsroom 11 |Kush prodhon lajme të rreme në Shqipëri

Newsroom 10 |SENJA: NE S'REAGOJMË NDAJ GJUHËS SË URREJTJES

Newsroom 10 |HAZIZAJ: 'ÇOHU ENVER', PJESË E GJUHËS SË URREJTJES

Newsroom 10 | HAZIZAJ KEMI MARRËVESHJE PËR TË MBROJTUR 'VIKTIMAT'

Newsroom 10 |HAZIZAJ: GJUHA E URREJTJES KA SHKAKTUAR DHE KRIME

Newsroom 10 |GAZETARI: GJUHA E URREJTJES, PJESË E SHOQËRISË

Newsroom 10 |HAZIZAJ: GJUHA E URREJTJES, E FRIKSHME NË SHQIPËRI

Vidhnin në banesa duke përdorur çelësa të klonuar, vihet në pranga 1 person,nje tjeter në kërkim

Newsroom 10 |GJUHA E URREJTJES PËRDORET NGA POLITIKA, AMA TË KONTROLLOJË GJUHËN E URREJTJES

Newsroom 10 | HAZIZAJ: STEREOTIPET NXISIN GJUHËN E URREJTJES

Newsroom 10 | HAZIZAJ: GJUHA E URREJTJES LUFTOHET ME EDUKIM

Newsroom 10 | Gjuha e urrejtjes në media, si dhe kush e shpërndan?

Ndryshimet në PS/ Gjiknuri: S'është fundi, por fillimi i diçkaje të re.

Inceneratorët/ S’kam dhënë asnjë kontratë pa garë, ato janë publike!

Ndihet 'i shitur' nga Rama? Gjiknuri: Nuk ndjej braktisje, kam komunikim me të prej 20 vitesh

Klosi: Kemi primare reformimin e partisë, PS synon mandatin e katërt

U shkarkua si Sekretar i Përgjithshëm, Gjiknuri: PS edhe kur fiton, refekton!

Digjet shtëpia në Shkodër, në banesë ndodhej një i moshuar, përfundon në spital

Vazhdon përplasja në PD! Basha kërkon mbledhjen e Komisionit të Etikës për të, Bardhi: Shenjë humbje

Vrasja e Jetmirës/ Autori u dënua me 28 vite burg, nëna e viktimës: Duhet dënim përjetë!

Newsroom 9 | Kallanxhi: Threads? S`besoj se do zgjasë shumë

Newsroom 9 | Eksperti i IT: Mos merrni për bazë asgjë thuhet në rrjet

Newsroom 9 | Gazetarja: po ndodhin vrasje nga tik tok

Newsroom 9 | Eksperti i IT: Fake News dallohet vetëm po të jemi kritikë

Newsroom 9 | Kallanxhi: Shqiptarët besojnë gjithçka shohin në rrjet

Newsroom 9 | Eksperti i IT, Tomi Kallanxhi: Tik Tok ka "fake news" sepse s'ka censurë

Newsroom 9 | Gazetarja: Shqipëria do kohë të përshtatet me Tik Tok

Newsroom 9| Eksperti i IT: Çdo rrjet është i përkohshëm, duhet të kujdesemi për vlerat

A mund të mbyllet TikTok për Shqipërinë? Flet për Newsroom eksperi i IT

Fëmija mbyllet brenda në shtëpi, nëna e alarmuar njofton zjarrfikësit, NDËRHYRJA nga ballkoni

Newsroom/ Karabolli: Shqipëria do kohë të përshtatet me TikTok, e provuan edhe gazetarët, s’ia dolën

Newsroom 9 |Tik-Tok Kultura, platformë krijimi apo dizinformimi?

Shoqata e Biznesit: Rënia e euros po na falimenton, BSH po fsheh atë që po ndodh!

Vasili në SPAK/ Meta: Asnjë shqetësim me drejtësinë, por afera e inceneratorëve