LIVE UPDATES
Bota

Raporti i CPT: Policia kroate sulmon brutalisht emigrantët, merrni masa urgjente

3 Dhjetor 2021, 16:05 Nga DOSJA
Raporti i CPT: Policia kroate sulmon brutalisht emigrantët, merrni masa

KROACI –Komiteti i Këshillit të Evropës për Parandalimin e Torturës (CPT) i bëri thirrje Kroacisë që të ndërmarrë veprime vendimtare dhe të ndalojë dhe hetojë abuzimin e emigrantëve nga policia kroate.

Sipas Coe.int, në raport thuhet se përfaqësuesit e Komitetit bënë një vizitë në Kroaci nga 10 deri më 14 gusht 2020, veçanërisht përgjatë zonës kufitare me BiH, për të shqyrtuar sjelljen e policisë kroate, garancitë ligjore në dispozicion për migrantët dhe efektivitetin e mbikëqyrjes si dhe mekanizmat përgjegjës në rastet e keqpërdorimit të pushtetit policor.

Dëshmitë e dokumentuara të publikuara në raportin e KPT-së thonë se emigrantët u ngacmuan nga oficerët e policisë kroate, nga rrahjet me shkopinj e deri te të shtënat dhe shuplakat. Disa deklarata nga migrantët flasin për detyrimin për të ecur zbathur nëpër pyll deri në kufirin me BiH dhe për të hedhur emigrantët ende të lidhur në lumin Korana, i cili ndan Kroacinë nga BiH. Disa emigrantë deklaruan gjithashtu se ata u kthyen në BiH vetëm me të brendshme ose të zhveshur dhe se në drejtim të tyre u qëlluan me armë.

“Pavarësisht sfidave ekzistuese, Republika e Kroacisë duhet të përmbushë detyrimet e saj për të drejtat e njeriut dhe t’i trajtojë migrantët që hyjnë në vend përtej kufirit në një mënyrë njerëzore dhe dinjitoze,” thuhet në raport.

Gjetjet e KPT-së tregojnë qartë se nuk ka mekanizma efektivë të llogaridhënies për të identifikuar autorët e keqtrajtimit të supozuar, as që ka udhëzime nga Drejtoria e Policisë Kroate për të dokumentuar operacione të tilla. Theksohet se përfaqësuesit e Këshillit të Evropës kanë pasur vështirësi në bashkëpunimin me autoritetet kroate, duke u dhënë atyre informacion jo të plotë dhe janë penguar nga oficerët e policisë në aksesin në dokumentacionin e nevojshëm që delegacioni të kryejë mandatin dhe raportin e Komitetit.

Sllovenia, Kroacia, Greqia dhe Rumania, të gjitha akuzohen rregullisht për përdorimin e shtytjes së dhunshme për të ndaluar migrantët që kërkojnë azil ose kalojnë nëpër territorin e tyre në Evropën Perëndimore. Të gjithë shtrihen ose futen në të ashtuquajturën rrugë ballkanike për refugjatët, e cila shkon nga Turqia në Greqi, Maqedoninë e Veriut, Serbi, Kroaci, Slloveni, në Austri dhe më pas në Gjermani. Rruga e përdorur për të përshkuar Hungarinë, nuk përdoret më që kur Hungaria ngriti një gardh në kufirin e saj dhe tani kalon Kroacinë në vend të saj.

(m.k/dosja.al)

Cila mendoni se është alternativa më e mirë:

View Results

bota rajoni akuzat për emigrantët dhunohen emigrantet këshilli i evropës për parandalimin e torturës kroacia akuzat për emigrantët dhunohen emigrantet këshilli i evropës për parandalimin e torturës kroacia

Sondazh

Poll

“Më hodhe në ujë”, policia e gjobiti dhe i bllokoi skafin, momenti kur efektivët rrisin shpejtësinë

“Më hodhe në ujë”, policia e gjobiti dhe i bllokoi skafin, momenti kur efektivët rrisin shpejtësinë

Fluksi në pikat e kalimit kufitar, reagon Policia: Rreth 90 mijë shtetas hynë në vend gjatë 24 orëve

MEGAAKSIONI! Policia operacion antidrogë në Shkodër, Lezhë, Kukës, Krujë, Gjirokastër dhe Dibër

Kakavijë/ Radhë kilometrike për të hyrë në Shqipëri

'O Like, dua t'ja fus njërit, ndihmoje vëllain'/ Gjergj Luca përfshihet në përplasjen PS-PL

Kakavijë/ Radhë kilometrike për të hyrë në Shqipëri, shkak mungesa e sporteleve në palën greke

Aksidentohet traileri me grurë, drithi derdhet në “Tiranë-Durrës”

Meta paralajmëroi qeveri teknike, Berisha zbulon çfarë do ndodhë: Duhen referendumet

Zgjedhjet lokale, Berisha: Do kemi siglën tonë, Rama e ka humbur pak, e di ai se...

Breshëri dhe stuhia bllokuan rrugët e Tiranës, zonat më problematike

Stuhi në Tiranë, shi i rrëmbyer, nis edhe breshëri

"Lustracioni" i Ramës, Berisha: Ai e ankimoi në GJK në 2008, u rrëzua në mënyrë të padrejtë

Stuhi në Tiranë, shi i rrëmbyer, nis edhe breshëri

Në zgjedhjet lokale me61 kandidatë apo do ndahen zonat me Partinë e Lirisë? Ja si përgjigjet Berisha

Aksi Qukës-Qafe Pllocë, Berisha: Ka kaluar çdo afat kohor

DËSHTOI PLANI! Tentoi të arratisej në Greqi, arrestohet autori i vrasjes së Luan Hushit

Sekuestrohen 3 mina me telekomandë në Korçë, vihet në pranga 35-vjeçari nga Lezha

E frikshme në Vlorë, burri gjuan me kallash në prani të fëmijëve pas sherrit me gruan

U plagos për disa ullinj, vdes 55-vjeçari tek Trauma, nuk i mbijetoi dot plumbave

Policia aksion në call Centre

Zjarr në Berat, rrufeja godet shtyllën e tensionit, banorët mbeten pa energji elektrike

I këputi varësen nga qafa qytetares në Golem, arrestohet gjysmë i zhveshur 30-vjeçari

Zjarr në qendren e përpunimit të plehrave në Gjirokastër, policia nuk lejon gazetarët: Mos filmoni

Bllokimi i mjeteve lundruese pas tragjedisë në Himarë, protestë para Policisë së Shtetit

Inceneratorët, PL paraqet fakte të reja: Qeveria ka lënë peng në banka pronat publike

Banda e “skifterëve” i vë armën në kokë 23-vjeçarit për t’i grabitur paratë dhe biçikletën

Zjarr në“Malin e Bardhë”,banorët nisin aksionin para zjarrfikësve,shuajnë flakët me mjete rrethanore

Digjen pyjet në Mat! Aktivizohet një tjetër vatër zjarri, në Ulëz dhe Baz

Rreth 1 ton drogë në tre skafe, ja SKEMA që përdorën trafikantët për të 'mashtruar' radarët

Megaoperacioni antidrogë në Vlorë, policia jep detaje: U kap në ujërat italiane, kapëm 992kg kanabis

Turizmi në Shqipëri, Berisha konferencë urgjente: Kam 2 propozime, fokus tek transporti

E RËNDË! Përplasen dy makina pranë Kallmetit, 7 të plagosur, mes tyre dhe fëmijë

Tragjedia e Himarës, Policia aksion në bregdet, në 'shënjestër' dhjetëra 'Jet ski', gomone dhe skafe

Përfshihet nga flakët “Golfi” tek “Zogu i Zi”, shkak problemet teknike

Kulla e vrojtimit bosh...në Potam mungon roja bregdetare, pushuesit në mëshirë të fatit

Dita e tretë e protestave në Vlorë/ Pronarët e skafeve dhe gomoneve: Na lini të lundrojmë

8 kg kanabis, në makinë iu gjet edhe një kallashnikov! Arrestohen 3 të rinj në Tropojë

Bllokohen dy turistë gjermanë në Tropojë, përfundojnë në spital

Aktivizohet një vatër zjarri në Sarandë, digjet ullishtja

Sali Berisha: Ilir Meta është opozitar i vërtetë, do të bashkërendojmë aksionin

Çuçi pranon shoqatën e velierave: E kam krijuar me miq pasionantë, s'kam biznes

Bosh plazhi i Livadhit në Himarë, sezoni i verës dështim në Shqipëri

PARALAJMËRIMI/ Berisha-Ramës: Bëj ç’të duash, e ke kohën e numëruar!

Afera e Portit të Durrësit/ Berisha: Mos bini pre, mos blini apartamente

Tragjedia në Himarë/ Berisha: Janë zhdukur kamerat që kanë filmuar skenën e aksidentit

Meta: Do vendosë sovrani, do shikoni pastaj politikanët do bëjnë më si të fortë?

Meta i bën premtimin Ramës: Do përfundosh nën këmbët e popullit të lirisë!

Meta i del në krah Berishës: PD është një dhe vetëm një, koha e përgjumjes ka mbaruar

Begaj s'ka reaguar për tragjedinë e Himarës/ Meta: Nuk është etike ta komentoj, Çuçi të ketë turp

Ilir Meta: Iniciative ligjore në Kuvend për të garantuar indeksimin e pagave