Politike

Rama shpall nismën: Ligj Special për KÇK-në dhe të fortët, dalin nga burgu e shkojnë në bllok, me makina…bëjnë filma nga burgu (VD)

Kryeministri Edi Rama ka premtuar se të gjithë emrat e botës së krimit që bëjnë ligjin do të futen pas hekurave.

TIRANË– Kryeministri Edi Rama nga foltorja e Kuvendit të Shqipërisë ka paralajmëruar goditje të mëdha për botën e krimit. Në fjalën e tij, Rama ka premtuar se të gjithë emrat e botës së krimit që bëjnë ligjin do të futen pas hekurave dhe se për këtë do të bëhet një ligj Special.

Pas hekurave ka emrat kryesore të krimit të organizuar, do t’i ndërpresim komunikimikin me jashtë.Do iu presim të gjitha fijet e krimit. Se ata bëjnë hollivudin, ata prodhojnë treçerekun e filmave që bëhen jashtë. Ka ardhur koha që të japim goditjen më ekstreme të gjithë atyre që në rrugë duan të dallojnë se kanë forcën e paligjshmërisë dhe zymtësinë e botës së krimit,”-tha Rama.

FJALA E PLOTË: 

Për më shumë bëhu pjesë e grupit më viral në Facebook, Dosja.al

Vettingu pastron dhe sistemi që del, dënon. Ata që kanë dalë jashtë thirren dhe të përballen më prokurorin e gjykatësin që i thotë ku i gjete lekët. Ai tjetri çon në burg zyrtarin se nuk i merr dot në favor për foprcat e zeza. Si vajtëm ne në pikën që të themi ta bëjmë ligjin e dekriminalizimit. Si e bëmë këtë ne? Nuk e ka asnjë vend i botës. E bënë dhe e bëmë shumë mirë. Institucioni më garantues, dmth kur e bëjmë për veten që të thonë ata se kë duan. Nuk e bëkemi dot ne një ligj special për ata që dalin rrugëve, bëjnë shfaqje, dalin nga burgu dhe shkojnë në Bllok. Ka ardhur koha ta ngrejmë stekën dhe t’i kundërvihemi me forcën më të egër KÇK. Nuk pranojmë që njerëzit në këtë vend të kenë frikë të dalin dëshmitarë. Pas hekurave ka emrat kryesore të krimit të organizuar, do t’i ndërpresim komunikimikin me jashtë.Do iu presim të gjitha fijet e krimit. Se ata bëjnë hollivudin, ata prodhojnë treçerekun e filmave që bëhen jashtë. Ka ardhur koha që të japim goditjen më ekstreme të gjithë atyre që në rrugë duan të dallojnë se kanë forcën e paligjshmërisë dhe zymtësinë e botës së krimit. Do t’i japim godtijen më të ashpër atyre që duan të dallohen se kanë forcën e paligjshmërisë. Për zgjedhjet e lira nuk kam lexuar askund, nuk i kërkon njeri sepse janë të tilla. E përcakton OSBE-ODHIR. Kam lexuar për Reformën Zgjedhore.

Deklarata e kryeministrit Edi Rama u bë sot në foltoren e Kuvendit, pasi foli për negociatat dhe vendimin e KE, u ndal sërish tek gjyqtarët dhe prokurorët e korruptuar. Rama akuzoi prokurorët dhe gjyqtarët të cilët rrezikojnë të shkarkohen nga Vettingu se kanë krijuar një organizatë kriminale, “KCK, kap ca të kapësh”, nga e cila marrin benefite dhe para, para se të largohen përfundimisht nga sistemi. Rama iu kërkoi deputetëve të përqafojnë këtë qendrim të qeverisë për të miratuar një ligj që sipas tij do të jetë garanci për qytetarët që përballen më drejtësinë.

(K.M.DOSJA.AL)

Shto Koment