Politike

Rama nga Greqia: Shpresojmë të gjejmë një marrëveshje për çështjen e detit. Shqipëria, shembull për respektimin e pakicave

 • Vrasja e Kaçifas, Rama nuk ‘kursehet’: Çmenduri ekstremiste!
 • Gjatë një interviste për medien greke, “Euronews”, Rama ka folur për takimin e zhvilluar me homolgun grek Kyriakos Mitsotakis për çështjen e detit.
  Përditësuar:

  GREQI- Ditën e sotme kryeministri shqiptar, Edi Rama ndodhet në Athinë, ku mori pjesë në forumin ndërkombëtar për dialog ekonomik dhe politik, një nismë e cila që prej vitit 2016 synon të identifikojë dhe promovojë interesat e përbashkëta të BE dhe vendeve të botës arabe.

  Gjatë një interviste për medien greke, “Euronews”, Rama ka folur për takimin e zhvilluar me homolgun grek Kyriakos Mitsotakis për çështjen e detit.

  Teksa u pyet për çështjen e kufijve detarë dhe se ku po zhvillohen negociatat aktualisht, kryeministri shqiptar iu referua përparimit të rëndësishëm të bërë në negociatat me qeverinë e mëparshme Greke, ndërsa shprehu gjithashtu shpresë për një konsensus.

  Për më shumë bëhu pjesë e grupit më viral në Facebook, Dosja.al

  Ne kemi punuar për qeverinë e mëparshme për ca kohë dhe kemi bërë përparim të rëndësishëm dhe duhet të vazhdojmë të punojmë me qeverinë e re, duke shpresuar se do të gjendet një zgjidhje konsensuale. Shqipëria është një shembull i ndritshëm i respektit për të gjitha pakicat dhe për Grekët, të cilët kanë jetuar atje për shumë vite, në të njëjtat kushte si shqiptarët. Po, kur ka probleme, ato janë të njëjta për të gjithë, jo për një pakicë apo tjetrën. Pra, këto janë marrëzi.

  Për sa i përket ligjit, ne kemi punuar për një kohë të gjatë për të zgjidhur çështjet e pronave, shumë të komplikuara pas rënies së komunizmit, kur regjimi që lejonte asnjë pronë të rrëzohej dhe shumë gjëra shkuan keq. Ajo që ne po përpiqemi të bëjmë është thjesht të riformulojmë disa nga legjislacionin ekzistues për të mirën e të gjithëve, dhe të luftojmë një sistem korrupsioni që derdh – mund të themi – gjakun e njerëzve për pronat e tyre. Por nuk ka të bëjë vetëm me pakicën Greke, por të gjithë”, u shpreh Rama.

  (a.m/dosja.al)

  Shto Koment