LIVE UPDATES
Politike

VD-‘Becchetti’/ Rama: Vendimi është konfidencial, po bëheni palë kundër Shqipërisë

14 Tetor 2021, 09:40 Nga DOSJA
VD-‘Becchetti’/ Rama: Vendimi është konfidencial, po

TIRANË– Kryeministri Edi Rama ia ka bërë të qartë opozitës në Kuvend se komisioni hetimor për çështjen ‘Becchetti’ nuk do të ngrihet kurrsesi. Ai e quan këtë veprim të opozitës si vepër penale duke shtuar se dhe mund të dënohet. Rama tha se ata po mbrojnë një person që është në kërkim, pasi duan që të bëjnë politikë.


FJALA për Becchetti:

Rama: Keni kërkuar hapjen e një Komisioni Hetimor, mund të na tregoni vendimin me të cilin jeni njohur.

*Bardhi çohet nga vendi

Rama: Nuk ka asnjë njohje të publikut nga Gjykata, kjo që bëni ju quhet vepër penale. Kjo që bëni ju është e dënueshme, vendimi është konfidencial. Ju nuk shpjegoni burimin zyrtar e publik. Shkoni tek faqja e Gjykatës, nëse është vendimi aty, keni të drejtë. Ju thoni se është e qartë se Shqipëria do të paguajë. Se vini ju këtu dhe pretendoni të korrektoni në ecje e sipër atë që thoni se zotëria është “out of control”. Mësoni të dëgjoni! Jo vetëm të flisni meqë jeni partizan i të drejtës të mohuar të fjalës.  Habitem si e keni këtë problem. Jam gati që të flisni gjithë javën, unë jam votë me ju. Krijoni dhe një shtëpi të dytë, para se të vijë Foltorja tek shtëpia e parë. Po mbroni një njëri në kërkim, për të bërë politikë. Të gjithë këto detyrime janë në Republikën e Shqipërisë, nuk është e ndarë. Pavarësisht se ju doni të bëni Republikë të Re. Ju doni që ta fusni hallin tuaj dhe doni të bëni politikë. Përhapni një dokument që sipas Gjykatës është i mbuluar nga konfidencialiteti, shpifni se shtetit ka nisur të paguajë. Konfidencialiteti i çështjes ëhstë detyrues për qeverinë e Shqipërisë, edhe për parlamentin të paktën duhet të jetë. Nuk mundet që një Komision Hetimor të kthehet në interes për avokatët e palës tjetër. Nuk jam ai pala tjetër që të them, mos keni marrë ndonjë kaush me fara nga ai ju që…Se i keni qejf farat në përgjithësi. Lulzim ta kam thënë që hallexhinjve nuk i shtoj hallet. Unë po të ndjek dhe më vonë kemi kohë prapë. Nuk jam ai pala tjetër që të them, mos keni marrë ndonjë kaush me fara nga ai ju që…Se i keni qejf farat në përgjithësi. Lulzim ta kam thënë që hallexhinjve nuk i shtoj hallet. Unë po të ndjek dhe më vonë kemi kohë prapë. Mos bëj gara me atë për qenefin, se nuk ka konkurencë. Komisionin në fjalë ta harroni se nuk do të bëhet. PO bëjmë betejë. Se kë në krye ku, e kanë vendosur shqiptarët. Ju keni hall kush në krye ku. Nuk iu përzihemi. Unë ngaqë jam më i madh se Lulëzim them, mos e përsëritur atë se si ai nuk bëhesh dot. Mos u bëfsj kurrë. Ji në lartësinë e flokëve të krehura me kujdes, kostumit dhe buzëqeshjes. Nuk bëhesh dot!

LAJMI KRYESOR: LIVE Kuvendi/ Debat për buxhetin! Basha: Nesër padi në SPAK. Rama: Ti vë gjoba

(a.b)/dosja.al

Iftar dhe politikë, a u prek Muaji i Ramazanit nga politikanët?

View Results

politike politike çështja ‘becheti’ edi rama seance plenare 14 tetor 2021 çështja ‘becheti’ edi rama seance plenare 14 tetor 2021

Sondazh

Poll

Dosja Sot Date 30 Mars

Dosja Sot Date 30 Mars

Zbulohen mbi 2 mijë fidanë kanabisi në Velipojë arrestohet 55-vjeçari, në kërkim vëllai i tij

Lapsusi frojdian i Berishës, ngatërron Masakrën e Lumës me atë elektorale në vitin 2013

Dosja Sot Date 29 mars

Arrestohet gjermani në Tiranë, i dënuar për shpërndarje të materialeve pornografike

Arrestohet 25-vjeçari në Tiranë, drejtonte mjetin nën efektin e lëndëve narkotike e kryente manovra

Pamje nga 27 serat me kanabis në Koplik, si ishte kthyer gropa e interteve në plantacione hahashi

Dosja Sot Date 28 mars

Tokat preken nga projekti/ Banorët e Bërxullës në protestë

Dosja Sot date 27 mars

Hetimet për lobingun/“Do dorëzoni dosjen në prokurori?” Berisha: Asnjë qindarkë ruse s’ka hyrë në PD

Bejko kandidat në Tiranë,Berisha: Vegla që përdor Basha dhe Rama kundër pluralizmit, vijnë nga mafia

Qëllohet me breshëri plumbash drejt Top Channel, vritet roja, gjendet e djegur makina e atentatorëve

Merr flak makina mbrenda ne garazh

Dosja Sot date 25 mars

Dosja Sot Date 24 mars

Ndiqte ambulancën që ishte në shërbim emergjence, gjobitet me 300 mijë lekë drejtuesi i mjetit

Skandal në Ali Dem", administratori vendos çip në pallat, banorët ngelin jashtë, mbërrin policia

Dosja Sot date 23 mars

Kryeministri Rama takohet me Rishi Sunak në Londër

Dosja Sot Date 22 mars

"Maskat" aksion në Tiranë, prangosën 20 'korrierë' të grupeve kriminale

Dosja Sot Date 21 mars

'Ka ra zjarr në Surrel!'/ Braçe "tremb" socialistët me LAJMIN E FUNDIT, Qefalia më i shqetësuari

Dosja Sot Date 20 Mars

Berisha i bën thirrje punonjësve të administratës të mos bëhen pjesë e krimit elektoral.

Dosja Sot Date 18 Mars

Burgosja e nënës lehonë/Flet Diana Bahçja: Qaja ditë e natë, por nuk donin t’ia dinin

Qarkullonte me 305 km/h, Cllevio Serbiano e filmonte, shoqërohet në Polici Aleks Vishaj

Dosja Sot Date 17 Mars

U fut në burg 8 ditë pasi lindi, Diana Bahçja: Nuk më lanë të takoja beben

'Shtëpi bari' brenda ish-tuneli të ushtrisë në Krujë, sekuestrohen 390 bimë cannabis sativa

Dosja Sot Date 16 Mars

Tërheqje apo pezullim? Si dredhoi Rama sy për sy me Borrel për 'pasaportat e arta'

Banorët e lagjes Demokracia ne Mamurras bllokojnë rrugën, Cara premtoi rehabilitim te rrugës ne...

Abuzimi me tenderin 3.2 mld lekë, BKH ‘zbarkon’ në zyrat e bashkisë së Bulqizës, sekuestron dosje

Dosja Sot Date 15 Mars

Këshilli i Legjislacionit mbyllet mes debateve, Bardhi ngrihet në këmbë: Shkelni kushtetutën e ikni

"Kryeministri i Shqipërisë si dhuratë e perëndisë", grupi polifonik i dedikon këngë Edi Ramës

Hidhet shorti, Koli Bele caktohet relatori për shqyrtimin e ankimimit të grupit të Alibeajt

Dosja sot Date 14 Mars

Shitësja në panair kërkon t’i dhurojë çantën bashkëshortes, Berisha refuzon: Sot vetëm blihet

Procedohen 70 drejtues mjetesh në 24 orët e fundit, u kapën me shpejtësi të lartë dhe duke bërë gara

Dosja sot Date 13 mars

Kapen 4 rumunë në Vlorë, po kalonin 260 kg kanabis me kamper në Greqi, 5 në kërkim

'Paç fatin e Lali Erit'- Kunjat e Ramës për Veliajn, teksa i dha shansin e tretë për Tiranën?

Rama: Në rrezik të madh tregu, sipërmarrësit të rrisin pagat

Meta pas takimit me Berishen : Aleancë e jashtëzakonshme, pas 15 majit fitojmë shumicën e bashkive

Masakra e Don Boskos, familja Paja hap dyert e mortit, zona me shiritin 'skenë krimi'

'Kasapanë' brenda lokalit! Atentat mafioz, vdes banakierja.5 të plagosur, mes tyre një fëmijë