LIVE UPDATES
Politike

Rama-Bashës: Me çmimet e rrugëve ke pas një raport më të shtrëmbër se me aritmetikën

14 Tetor 2021, 09:29 Nga DOSJA
Rama-Bashës: Me çmimet e rrugëve ke pas një raport më

TIRANË– Kryeministri Edi Rama iu drejtua kryedemokratit Lulzim Bashës duke i thënë se ka një raport të shtrembër me çmimet e rrugëve, duke mos ia përjashtuar dhe aritmetikën. Akuzave të Bashës për tunelin e Llogarasë, Rama i anashkaloi duke i përmendur se nuk i ka marëdhëniet mirë me çmimet.


Rama: Shqipëria sot nuk është më në atë gjendje që ishte kur ju u larguat. U detyruat që të bëni akrobaci, deri në atë aktobacinë fatnastike me Bankën e shqipërisë për ti shtiur Hotel Dajtin, ishit duke u mbytur. Për të mos folur për energjinë. Cfarë do që të bëjme ne, ma besoni ju duhet t’ja vini vetes një moratorium heshtje për energjinë për 10 vjet, deri kur të jenë në këtë sallë të gjithë si ata që ishin për herë të parë. Ata që kanë qënë këtu, kur ngrinin kartonat për të mbajtur në këmbë pushtetin e ish-foltores të mos jenë më këtu. Deri atëherë të mos jenë më këtu. Thua, zbrazët, ca zbrazët? Dhe vazhdoni me të njëjtin avaz, të bëni të njëjtin gabim dhe zgjoheni të habitur pas zgjedhjeve dhe filloni me masakrat, cilat masakra. Ky është fakt publik, jo vetëm në këtë kohë por në të gjitha kohët që kemi nisur..se ne nuk kemi ende sot kapacitet për të mbajtur rezerva hidrike përtej limitit, dhe kur vjen nga qielli duhet ta derdhim. Ju keni bërë katastrofa, skavica sot nuk është më një ëndërr as një premtim elektoral. Po është një proces, ndërtimi i Skavicës, do të na bëjë ne që pastaj të vendosim dhe kushdo që vjen se ku e shet energjinë, jo nga halli se s’ka ku co ujin po duyke ndjekur momentin. Kur ne duam që ta blejmë energjinë është shumë e lartë. Ne planin tonë dhe për këtë kemi gjetur një zgjidhje të ndërmjetme.

Ku janë shifrat? Si po bie konsumi kur importet pa energjinë janë rritur me 78%, si rritet dhe konsumi bie. Si po bie konsumi kur kursimet e vogla sot janë më lart seç kanë qënë. Janë kursime të njerëzve të zakonshëm. Vjen dhe thua tuneli i Llogarasë është dëm ekonomik, po si, e ke treguar se me çmimet e rrugëve ke pas një raport më të shtrëmbër se me aritmetikën.

LAJMI KRYESOR: LIVE Kuvendi/ Debat për buxhetin! Basha: Nesër padi në SPAK. Rama: Ti vë gjoba

(a.b)/dosja.al

Iftar dhe politikë, a u prek Muaji i Ramazanit nga politikanët?

View Results

politike politike edi rama lulzim basha seance plenare 14 tetor 2021 edi rama lulzim basha seance plenare 14 tetor 2021

Sondazh

Poll

Dosja Sot Date 30 Mars

Dosja Sot Date 30 Mars

Zbulohen mbi 2 mijë fidanë kanabisi në Velipojë arrestohet 55-vjeçari, në kërkim vëllai i tij

Lapsusi frojdian i Berishës, ngatërron Masakrën e Lumës me atë elektorale në vitin 2013

Dosja Sot Date 29 mars

Arrestohet gjermani në Tiranë, i dënuar për shpërndarje të materialeve pornografike

Arrestohet 25-vjeçari në Tiranë, drejtonte mjetin nën efektin e lëndëve narkotike e kryente manovra

Pamje nga 27 serat me kanabis në Koplik, si ishte kthyer gropa e interteve në plantacione hahashi

Dosja Sot Date 28 mars

Tokat preken nga projekti/ Banorët e Bërxullës në protestë

Dosja Sot date 27 mars

Hetimet për lobingun/“Do dorëzoni dosjen në prokurori?” Berisha: Asnjë qindarkë ruse s’ka hyrë në PD

Bejko kandidat në Tiranë,Berisha: Vegla që përdor Basha dhe Rama kundër pluralizmit, vijnë nga mafia

Qëllohet me breshëri plumbash drejt Top Channel, vritet roja, gjendet e djegur makina e atentatorëve

Merr flak makina mbrenda ne garazh

Dosja Sot date 25 mars

Dosja Sot Date 24 mars

Ndiqte ambulancën që ishte në shërbim emergjence, gjobitet me 300 mijë lekë drejtuesi i mjetit

Skandal në Ali Dem", administratori vendos çip në pallat, banorët ngelin jashtë, mbërrin policia

Dosja Sot date 23 mars

Kryeministri Rama takohet me Rishi Sunak në Londër

Dosja Sot Date 22 mars

"Maskat" aksion në Tiranë, prangosën 20 'korrierë' të grupeve kriminale

Dosja Sot Date 21 mars

'Ka ra zjarr në Surrel!'/ Braçe "tremb" socialistët me LAJMIN E FUNDIT, Qefalia më i shqetësuari

Dosja Sot Date 20 Mars

Berisha i bën thirrje punonjësve të administratës të mos bëhen pjesë e krimit elektoral.

Dosja Sot Date 18 Mars

Burgosja e nënës lehonë/Flet Diana Bahçja: Qaja ditë e natë, por nuk donin t’ia dinin

Qarkullonte me 305 km/h, Cllevio Serbiano e filmonte, shoqërohet në Polici Aleks Vishaj

Dosja Sot Date 17 Mars

U fut në burg 8 ditë pasi lindi, Diana Bahçja: Nuk më lanë të takoja beben

'Shtëpi bari' brenda ish-tuneli të ushtrisë në Krujë, sekuestrohen 390 bimë cannabis sativa

Dosja Sot Date 16 Mars

Tërheqje apo pezullim? Si dredhoi Rama sy për sy me Borrel për 'pasaportat e arta'

Banorët e lagjes Demokracia ne Mamurras bllokojnë rrugën, Cara premtoi rehabilitim te rrugës ne...

Abuzimi me tenderin 3.2 mld lekë, BKH ‘zbarkon’ në zyrat e bashkisë së Bulqizës, sekuestron dosje

Dosja Sot Date 15 Mars

Këshilli i Legjislacionit mbyllet mes debateve, Bardhi ngrihet në këmbë: Shkelni kushtetutën e ikni

"Kryeministri i Shqipërisë si dhuratë e perëndisë", grupi polifonik i dedikon këngë Edi Ramës

Hidhet shorti, Koli Bele caktohet relatori për shqyrtimin e ankimimit të grupit të Alibeajt

Dosja sot Date 14 Mars

Shitësja në panair kërkon t’i dhurojë çantën bashkëshortes, Berisha refuzon: Sot vetëm blihet

Procedohen 70 drejtues mjetesh në 24 orët e fundit, u kapën me shpejtësi të lartë dhe duke bërë gara

Dosja sot Date 13 mars

Kapen 4 rumunë në Vlorë, po kalonin 260 kg kanabis me kamper në Greqi, 5 në kërkim

'Paç fatin e Lali Erit'- Kunjat e Ramës për Veliajn, teksa i dha shansin e tretë për Tiranën?

Rama: Në rrezik të madh tregu, sipërmarrësit të rrisin pagat

Meta pas takimit me Berishen : Aleancë e jashtëzakonshme, pas 15 majit fitojmë shumicën e bashkive

Masakra e Don Boskos, familja Paja hap dyert e mortit, zona me shiritin 'skenë krimi'

'Kasapanë' brenda lokalit! Atentat mafioz, vdes banakierja.5 të plagosur, mes tyre një fëmijë