LIVE UPDATES
Politike

Rama e Zaev tregojnë zhgënjimin me BE-në për Financial Times: Vendet tona kanë pësuar tronditje

4 Nëntor 2019, 10:29 Nga DOSJA
Rama e Zaev tregojnë zhgënjimin me BE-në për Financial

Maqedonia e Veriut dhe Shqipëria po përballen me një rrezik të rritjes së nacionalizmit dhe shpalosjes së reformave ekonomike pasi BE mbylli derën për të disatin vit radhazi dhe u shuajtën shpresat për anëtarësimin në union, është ky paralajmërimi iudhëheqësve të dy vendeve. Zoran Zaev, kryeministri i Maqedonisë së Veriut, tha në një intervistë se ai kishte frikë për një rikthim në “të kaluarën e keqe” të vendit të tij të ndarë etnikisht, duke përfshirë një luftë civile  të shmangur në 2001. Edi Rama, Kryeministri i Shqipërisë, tha në një intervistë të veçantë se vendi i tij rrezikoi të bëhej “dëm kolateral” nga ndarjet e BE për zgjerimin.

Paralajmërimet e të dy udhëheqësve të Ballkanit nënvizojnë frikën e analistëve se dështimi i BE-së për të vazhduar procesin e pranimit të të dy vendeve do të destabilizojë një rajon delikate gjeopolitikisht, ku ndikimi i vendeve të tjera përfshirë Rusinë dhe Kinën po rritet. Presidenti francez Emmanuel Macron bllokoi hapjen e bisedimeve të pranimit me Maqedoninë e Veriut dhe Shqipërinë. Të dy vendet janë ankuar se BE nuk po e plotëson anën e saj të një pazari të nënkuptuar, pasi të dy vepruan në përpjekje për të përmbushur kërkesat e Brukselit. Hollanda dhe Danimarka ishin gjithashtu kundër bisedimeve me Shqipërinë.

Zaev tha se ishte i shqetësuar se një marrëveshje që ai negocioi me Greqinë vitin e kaluar për të riemëruar vendin e tij mund të rihapet përsëri në mes të ringjalljes së ndjenjës nacionaliste. Ndryshimi i emrit ishte një hap i rëndësishëm në rrugën për t’u anëtarësuar në BE, por ishte i diskutueshëm në të dy vendet dhe Zaev paralajmëroi se zbatimi i mëtejshëm i marrëveshjes së arritur me Athinën ishte tani në rrezik. “Një pjesë e procesit është e pakthyeshme, por shqetësohem se mund të ketë një kthim në të kaluarën e keqe që kemi pasur” tha ai, duke përmendur natyrën multi-etnike të vendit të tij, të ndarë midis shumicës maqedonase dhe shqiptarëve etnikë. 

Nëse ka mjaft retorikë nacionaliste, veprime radikale dhe fjalime në Maqedoninë e Veriut, kjo do t’i japë argumente politikanëve grekë për të përdorur të njëjtin lloj retorike… Dhe kjo mund të bëjë që të gjithë të ndërmarrin hapa konkretë që nuk do të jenë të mirë për rajonin tim ose vendin tim“, tha Zaev. Kreu i qeverisë së Maqedonisë së Veriut tha se ai do të japë dorëheqjen dhe do të shkaktojë zgjedhje të parakohshme vitin e ardhshëm, pas rebelimit të BE. Dhe shtoi se marrëveshja e emrit me Greqinë, e njohur si marrëveshja e Prespës, mund të jetë në rrezik nëse partia e tij nuk fiton. 

Në Tiranë, Rama tha se vendimi për të mos hapur negociatat e pranimit la një “tronditje të rëndë psikologjike në vend” dhe dëmtoi besueshmërinë e bllokut në rajon. “Ne u premë dy herë në besë nga Evropa brutalisht, një herë për pesë shekuj nën Perandorinë Osmane dhe më pas për gjysmë shekulli nën regjimin më brutal komunist. Askush nuk mund të jetojë me idenë se mund të ketë një herë të tretë dhe se këtë herë mund të jetë Evropa që na shkurton brutalisht nga vetvetja,” tha ai.

Rama dhe Zaev thanë se ata kuptuan shqetësimet e shteteve anëtare të BE që bllokuan negociatat sepse ata duan të shohin reforma në bllok dhe politikat e saj të zgjerimit. Por ata të dy ranë dakord se çdo anëtarësim eventual ishte të paktën një dekadë larg, dhe se vendet e tyre dhe vetë BE-ja mund të vazhdojnë ndërkohë reformat e tyre. Kreu i Qeverisë shqiptare tha se nevoja për një reformë të brendshme të BE-së nuk ishte “në të vërtetë një alibi e vazhdueshme për atë që është çështja thelbësore“. “Evropa është në një periudhë ku do të përkeqësohet para se të përmirësohet dhe ne jemi vetëm dëmi kolateral i kësaj,” tha Rama.

Judy Dempsey, një shok i moshuar jo-rezident në Carnegie Europe me qendër në Berlin, tha se besueshmëria e BE-së ishte dëmtuar sepse udhëheqësve u ishte thënë që nga 2003 që nëse ata i plotësonin kriteret e BE-së, ata do të pranoheshin, dhe tani që të paktën Shkupi e kishte bërë këtë, ajo ishte duke u refuzuar me arsyetimin se BE duhet së pari të reformohet. “Premtimet janë thyer,” tha ajo. “Ballkani Perëndimor tani po zgjedh shumë lehtë ndikimin kinez dhe rus.” Zaev tha që shqetësohej për përpjekjet për të mbushur vakumin. “Ky vendim u jep hapësirë ​​forcave të treta, të cilat nuk janë shumë të dobishme, të cilët nuk na ofrojnë demokraci, liri dhe sundim të ligjit,” tha ai. 

(Pëkthyer nga Financial Times)

(A.B. Dosja.al)

Tirana është boshatisur për ditët e pushimit. Cilën nga ritet e shenjta po ndiqni:

View Results

politike politike dështojnë negociatat me be-në edi rama zoran zaev dështojnë negociatat me be-në edi rama zoran zaev

Sondazh

Poll

Zjarr masiv në Shkodër/ Flakët SHKRUMBOJNË tregun e rrobave të përdorura dhe disa banesa

Zjarr masiv në Shkodër/ Flakët SHKRUMBOJNË tregun e rrobave të përdorura dhe disa banesa

Zjarrfikëset në luftë me flakët në Shkodër, rrezikohen banesat

Zjarr në një treg rrobash në Shkodër/ Shtëllunga gjigande e tymit pushton zonën

“Jam çliruar nga ankthi i vulës dhe i logos”,Basha: Kushti që kam është distancimi nga Rama dhe Meta

Rrëzimi i interperlancës me Ramën, Spaho: Së shpejti do të zbytheni me këto qëndrime

Tritan Shehu: Berisha është anëtar i grupit të PD, po shkelni rregulloren

"Kuvendin po e trajtoni si dyqanin tuaj personal"/ Bardhi: Keni ndryshuar ditën e seancës plenare

"As emrin nuk guxoni t'ia përmendni"/ Vokshi dhe Felaj zihen për Sali Berishën: Nuk vendos Kuvendi

Klevis Balliu dëmtohet nga gazi lotsjellës i hedhur nga policia në protestë, të lënduar edhe Noka

Protesta e opozitës, qytetarët hedhin sende në drejtim të policisë, lëndohet efektivi

Protestuesit i vënë flakën gomave para bashkisë, zjarri shuhet nga policia

Përplasjet në Kuvend/ Seanca ndërpritet sërish 5 minuta, Nikolla-Nokës:Po më kërcënon? Të të vij zor

Opozita bllokon foltoren, Noka-Nikollës: Je përfaqësuese dinjitoze e narkoshtetit!

Bardhi ndryshime në Grupin Parlamentar të PD-së kërkon rikthimin e Berishës,Nikolla refuzon kërkesën

Freskohet me ujë dhe niset me vrull drejt policisë, çfarë synonte të bënte protestuesi para Kuvendit

Protestuesit qëllojnë me vezë dhe fruta policinë para Kuvendit: Hapeni rrugën!

Zjarr dhe tym i zi, protestuesit ndezin gomat jashtë Kuvendit

Protesta e opozitës, protestuesit vendosin goma të vjetra jashtë Kuvendit

Investigimi i Rai3, Meloni në krah të Ramës: Nuk ishte ai shenjestra, mirënjohës qeverisë shqiptare

Reportazhi i Rai3/ Rama: Shpëtuam afganët nga vdekja kur asnjë vend i NATO-s nuk i pranoi

Konferenca me Melonin në Shëngjin, Rama për investigimin e Rai 3: U hodh baltë mbi shqiptarët

Deputeti i opozitës italiane përplaset me Melonin në kampin e Gjadrit:Badigardët tuaj po më dhunojnë

“Mos i falni më"/ Rama për Opozitën: Braktiseni në vetminë e ujërave të zeza

Akuzat e Ahmetajt/ Rama: U përdor si hero një i arratisur i shpallur në kërkim ndërkombëtar nga SPAK

Reportazhi i RAI3/ Rama: Nuk iu shmanga ballafaqimit, gazetarët këtë e quajtën kurojo të madhe

Reportazhi i RAI3/ Rama: E kishin me Italinë, por RAI 3 dha një shfaqe të shëmtuar

Reportazhi i RAI3/ Rama: Baltë e pamerituar për Shqipërinë dhe shqiptarët

Tensionohet situata, zjarr para bashkisë së Tiranës, protestuesit i vënë flakën gomave

Themelohet Partia Mundësia, Shehaj: Jemi bashkuar për të bërë realitet një parti të re politike

"Regjimet nuk kanë kurrë fund të lavdishëm"/Noka: Sa më shumë Edveri juaj të rrisë represionin e tij

Açka vendos fotot e Stalinit dhe Leninit në sallën e Kuvendit

E paprecedentë në Kuvend, gardisti urdhëron gazetarët të dalin nga salla, ata i kthehen: Gangster

Projekt-rezoluta për krimet e komunizmit/ Gjekmarkaj: Nuk u kërkua kurrë falje!

"Shpik histori nga Ilirët e Pellazgët", Spiropali-Basha, replika: Keni një paqartësi historike

Vettingu në politikë, Spiropali: SPAK-un e kemi lënë të lirë nga kontrolli politik

Basha: Të vetmet akte të dërguara për luftën ndaj korrupsionit janë varrosur në sirtarë

Komisioni hetimor antikorrupsion/ Sula: Hiqeni nga rendi i ditës, të raportojnë institucionet

Shehu nga kuvendi: OKB votoi rezolutën për të njohur genocidin serb, mazhoranca jonë e rrëzoi

Pr. vendimi për ngritjen e Komisionit të Posaçëm Antikorrupsion,Gazment Bardhi largohet nga Kuvendit

Kuvendi voton sot Komisionin antikorrupsion,Nikolla nxjerr gazetarët nga salla,reagon ashpër opozita

Rrëzohet kërkesa e opozitës për mocionin me debat / Zhupa-Nikollës: Dëshiron t’i tregosh besnikëri

Komisioni i Posaçëm Antikorrupsion/' Basha: Manovër elektorale e Ramës. Nuk mund të jemi pjesë

Dhunimi i Sokol Mëngjesit/ Policia: Arrestohet organizatori, 20 mijë euro për atë që jep informacion

"E ardhmja nuk mund të mbrohet nga arma", Rama: Ka ardhur koha të ndërtojmë një NATO të arsimit

"Pyes veten kush je"/ Bardhi replikon me Spiropalin: Mos je gjë motra e Olsi Ramës

Rezoluta anti-korrupsion, Çuçi: Ka rënë korrupsioni, 95 % e shërbimeve kryhen nga telefoni

"Vënia në kontroll e SPAK, fantazi"/ Rama i kthehet Opozitës: Po treteni tek 'Rrugica e Shpresës'

Rama mban fjalën në seancë plenare, deputetët godasin tavolinat

"Keni ende shumë për të parë"/ Rama: Korrupsioni në Shqipëri vazhdon

Rezoluta e PS-së në Kuvend/ Rama: Jemi në luftë me korrupsionin prej 10 vjetësh