LIVE UPDATES
Politike

‘RAI’, reportazh për vizitën e Metës në Pulja, presidenti: Kultura arbëreshe, një trashëgimi në gjithë Europën

24 Nëntor 2019, 13:50 Nga DOSJA
‘RAI’, reportazh për vizitën e Metës në Pulja,

ITALI- Jemi në një nga komunat ku Arbëreshët kanë mbajtur gjallë kulturën dhe gjuhën e tyre tradicionale ndër shekuj. Kasalvekio i Puljas, ose Kazallveq siç e quajnë arbëreshët, është një komunë me rreth 1800 banorë. Origjina e këtij fshati daton në vitet 1400.

Sot është një ditë e veçantë për Arbëreshët, pasi sot përfaqësuesit e 9 komunave firmosën mes tyre një Memorandum bashkëpunimi, për promovimin e identitetit dhe kulturës Arbëreshe, ku i ftuar nderi është Presidenti i Republikës së Shqipërisë, Ilir Meta.

Këto janë 9 komunat që bashkohen për të ruajtur identitetin e tyre kulturor (tregon hartën). Janë komuna të cilat ndodhen gjeografikisht shumë larg me njëra-tjetrën, dhe kjo e vështirëson pak punën e përbashkët.

“Duhet të kujdesemi për mbrojtjen e kulturës dhe origjinës tonë, një punë që duhet të fillojë nga moshat e vogla.

Ruajtja e gjuhës është fondamentale për këtë qëllim, sigurisht fillon nga më të vegjlit, pastaj tek mosha e mesme dhe tek gjeneratat e tret, por gjuha është shumë e rëndësishme që të ruhet në mënyrë fanatike”, – thotë Kryetari i Komunës së Kazalvekios, z.Noe Andreano.

Fëmijët e vegjël Arbëresh janë ata që i uruan mirëseardhjen Presidentit Meta, duke kënduar këngët në gjuhën Arbëreshe, dhe duke valëvitur flamujt shqiptar.

Një nga studentet që mirëpriti Presidentin Meta, u shpreh se ato e mësojnë gjuhën Arbëreshe në mënyrë autodidakte në shtëpi, por është do ishte mirë që ta mësonim dhe në shkollë.

“Jemi shumë krenar për gjithçka a bërë komuniteti Arbëresh në gjithë këto vite për ë ruajtur trashëgiminë kulturore dhe gjuhësore, por dhe për konsolidimin e marrëdhënieve midis Shqipërisë dhe Italisë. Kultura Arbëreshe është një trashëgimi jo vetëm për Italinë, por dhe për gjithë Europën”, – thotë Presidenti Meta.

Pas mirëpritjes në shesh për Presidentin Meta, u zhvillua konferenca për zhvillimin e marrëdhënieve ekonomike e sociale mes komunave Arbëreshe dhe Shqipërisë. Qeveria shqiptare ka ndërmarrë një strategji kombëtare për diasporën, që i sheh emigrantët e vet, qoftë edhe ato historikë si resurse.

Ka një rivitalizim të marrëdhënieve ku po synojnë fort institucionet shqiptare dhe atyre italiane në përgjithësi, por në veçanti të komunave arbëreshe. Unë jam një nga pasardhësit e heroit kombëtar të Shqipërisë, Gjergj Kastrioti Skënderbeu”, – thotë Loris Castriot Skanderbeg për mikrofonin e RAI 3.

Firmosja e memorandumit të bashkëpunimit ka përmbyllur mëngjesin e kësaj dite. Tani ka nisur puna.

(a.m/dosja.al)

Tirana është boshatisur për ditët e pushimit. Cilën nga ritet e shenjta po ndiqni:

View Results

politike politike ilir meta meta ne pulja reportazh per viziten e metes ilir meta meta ne pulja reportazh per viziten e metes

Sondazh

Poll
Politike 23 Nëntor 2019, 19:38

TIRANË- Lulzim Basha kohët e fundit është parë nëpër shqipëri me turin e takimive “Rrugëtimi për Shqipërinë”, por dikur në media është shkruar se ai udhëto...

Aksident tek Zogu i Zi në Tiranë, një i plagosur

Aksident tek Zogu i Zi në Tiranë, një i plagosur

Ku e dinte?Arrestimi i sekretares së Ministrisë së Shëndetësisë,Rama: Si mund të ndodhë? Na vë në...

'Bashkëshortja e tij ka kriza shëndetësore'/ Avokati: Plotësoi 5 kushte për t'u liruar

'Është dita e fundit e durimit...'/ Lirimi i Tahirit, Berisha: U bë me urdhër nga Rama

Kallëzimet për zgjedhjet vendore, Flamur Noka 1 orë në SPAK: Do më shihni më shpesh këtu

'Nesër publikojmë provat'/ Berisha KQZ-së:Dorëzoni dokumentet për farsën zgjedhore, Rama po i pengon

Basha: Nuk jam bërë pishman për përjashtimin e Berishës.

Aksidenti i rëndë në Ksamil/ Motori me dy persona përplaset me makinën,

"Vjen erë e peshkut të para një jave", Basha për kompetencat e presidentit

Shkojnë t’iu shembin banesën në Vlorë, Policia i tërheq zvarre

Basha: Marrëveshja Berisha-Rama e 2008-ës dëmtoi bashkëjetesës demokratike.

“Maskat” grabisin banesën e biznesmenit në Lushnje, marrin paratë dhe bizhuteritë

Tensionet në veri/ Vuçiç 'mobilizoi' ushtrinë, Rama: Shfaqje e pabesueshme, ushtria ZERO fuqi....

Aksident në Lushnje/ Makinat përplasen e përfundojnë në trotuar, plagoset taksisti dhe mësuesja

A do garosh për kreun e PD? I riu "ia përplas" Bashës faktet, ish-kreu i PD: Do e marrësh vesh

"O besprem"/ Lulzim Basha përballet me KRITIKUN, ish-kreu i PD e fton: Hajde se unë nuk shaj...

A do garosh për kreun e PD? I riu "ia përplas" Bashës faktet, ish-kreu i PD: Do e marrësh vesh

I shpallur në kërkim për tentativë për vrasje lokalizohet, kapet dhe vihet në pranga 23-vjeçari.

“E dashuroj, e dua shumë”/ E reja nga Korça ia shpreh NDJENJAT Edi Ramës në mes të turmës

Analiza e zgjedhjeve, Berisha: Faza tjetër do ketë seriozitetin më të madh, mblidhni çdo fakt

Berisha:U bë përpjekje antikushtetuese nga mafia shtetërore shqiptare e ndërkombëtare për të shuar..

Vokshi kallëzim penal në SPAK për kryebashkiakun e Kuçovës dhe Salillarin

Turistët ndalojnë Ramën në Gjirokastër

Shkrihet Akademia e Studimeve Albanologjike, senati: Këtu diçka po lëviz, ka një tendencë, por…

Habib Rexha del para gjykatës së Durrësit!

Lezhë, gjenden 3 mijë fidanë kanabis të mbjellë në kubikë, në fshatin Ungrej, ende nuk dihen autorët

Sherr mes të dehurve në Vlorë, njëri goditet me shishe në kokë

PLAGOSET me armë zjarri 24-vjeçari në Kuçovë/ Në kërkim 4 autorët

Aksident në Tiranë, “Audi” përplaset me taksinë

Elbasan/ Do të vriste një të dënuar për drogë me të cilin kishte bërë sherr, në kërkim 23-vjeçari!

Pastori Akil Pano fiton gjyqin kundër komunitetit LGBT për nismën ‘Prindin 1 dhe Prindin 2’

Lexon denoncimin, Berisha: Dan Hutra, vrasësi i grave ka mbledhur vota për Rakip Sulin.

Shkodër, sekuestrohet parcela me 1437 rrënjë kanabis, 2 në pranga dhe 2 në kërkim

Shpërthim tritoli në një fasoneri në zonën e Freskut, dëme të shumta materiale

Përmbytet Lezha për 5 minuta

'Acarohet' Felaj, gafa e drejtueses së Kuvendit: Vari lesht

Rikthimi i Bashës në krye të PD, Berisha: Vegël në duar të Ramës

Rama "falenderon" opozitën: Rezultati i zgjedhjeve është edhe vepra juaj Rama kundër maxhorancës….

Rama-Dash Sulës: Vdeksha unë për ty o jetimi im

Bardhi i drejtohet Ramës: Pushtetin ta dhanë Doshi e Dako të shpallur non grata, ti je llumi…

Sula: Çfarë kemi bërë të na rritet rroga? Turp më të madh ska

Tabaku: Punon shqiptari dhe pasurohet oligarku

Dibër/ Mbytet tragjikisht një 13 vjeçar në liqenin e fshatit Shumbat, banorët: Pamë çorapen dhe….

Lëvizja Bashkë i pret rrugen Ahmetajt ne protesten para Kuvendit

Rritja e pagave të deputetëve e ministrave,Qorri:Rroga e tyre 39 herë më e madhe se e pensionistit

Zgjedhjet vendore, Rama takim me Glover

'Zoti kryetar'/Basha i ndërhyn të riut: Të lutem, unë s'jam më kryetar, mu drejtoni Basha ose Lulzim

Përfundon mbledhja e PD-së/ Do e pranojë drejtimin e partisë? Tabaku: Të mos përsëriten gabimet...

Dështimi në 14 maj, deputeti Sula: E pafalshme! Po nuk u bashkuam jemi të marrë fund

PD pa kryetar, Xhaferaj dhe Korreshi me një mendim: Nuk duhet të kandidojë as Berisha dhe as Basha