LIVE UPDATES
Bota

Qeveria Hoti miraton rregulloren e re, thyen rekord për numrin e këshilltarëve

10 Qershor 2020, 14:42 Nga DOSJA
Qeveria Hoti miraton rregulloren e re, thyen rekord për numrin e

KOSOVË- Qeveria e kryeministrit Avdullah Hoti ka krijuar mundësinë për të rekrutuar numër rekord të këshilltarëve politikë nga vetë kreu i ekzekutivit, nga zëvendëskryeministrat dhe nga ministrat. Ata mund të angazhojnë deri në 245 këshilltarë. Këtë ia mundëson Rregullorja për fushat e përgjegjësisë administrative të Zyrës së kryeministrit dhe ministrive, ndryshimet në të cilin dokument Qeveria i ka bërë këtë fundjavë.

Ndonëse nëpërmjet ndryshimeve numri i këshilltarëve nuk është rritur, shtimi i dikastereve qeveritare bën që të thyhet rekordi që e mbante Qeveria e Ramush Haradinajt. Bazuar në numrin e angazhimit të këshilltarëve që lejonte Rregullorja dhe numrit të anëtarëve të kabinetit qeveritar, Qeveria pararendëse e drejtuar nga Albin Kurti e kishte mundësinë të angazhonte deri në 119 këshilltarë, ndërsa ajo Haradinaj deri në 206. Qeveria e re përbëhet nga 20 anëtarë. Përpos kryeministrit, ajo përbëhet edhe nga 4 zëvendëskryeministra, njëri prej të cilëve drejton edhe një ministri, si dhe prej 15 ministrave.

Janë dy nene në Rregullore që flasin për numrin e këshilltarëve – nëpërmjet njërit precizohet numri i atyre politikë, kurse nëpërmjet tjetrit numri i këshilltarëve të jashtëm. Kategoria e parë realizon pagë të rregullt nga buxheti, dhe ka të drejtë në një listë shpenzimesh që i mbulohen nga buxheti i shtetit, përfshirë mëditje, shpenzime për udhëtim brenda dhe jashtë Kosovës, shpenzime akomodimi gjatë vizitave jashtë vendit, shpenzime reprezentacioni, shpenzime për dreka zyrtare, shpenzime për telefonata e të tjera. Ndërkaq këshilltarëve të jashtëm iu mbulohen vetëm shpenzimet për vizita jashtë vendit.

Bazuar në dispozitat e Rregullores për fushat e përgjegjësisë administrative të Zyrës së kryeministrit dhe ministrive, kryeministri mund të emërojë deri në 15 këshilltarë politikë. Gjithashtu mund të emërojë edhe nga një këshilltar politik për secilin nga komunitetet: serb, turk, boshnjak, rom, ashkali, egjiptian, goran, malazez dhe kroat. Përveç tyre, kreu i Qeverisë mund të emërojë deri në 10 këshilltarë të jashtëm politikë. Kësisoj, numri i këshilltarëve që mund të rekrutojë i pari i Qeverisë është 34.

(Marrë nga Koha.net)

1 vit nga zgjedhjet e 25 prillit si e shikoni gjendjen e vendit:

View Results

Rajoni Rajoni Avdullah Hoti Qeveria Hoti Avdullah Hoti Qeveria Hoti

Sondazh

Poll

Balla: Javën e ardhshme mbahet konferenca e parë ndërqeveritare, ka dakortësi

Balla: Javën e ardhshme mbahet konferenca e parë ndërqeveritare, ka dakortësi

Spaho: Kontrolloni veten, na keni quajtur bagëti e tufë, ju respektojmë si motrat tona

"Mungon insulina", Manastirliu: Kemi 17 lloje, dysheku i duhet spitalit, jo Ficos

Berisha për Ramën: Nuk e shplani dot! Spiropali: Atje çove djalin e preferuar me flokë të lyera

"Stolisni kolltukun", Spiropali-Dules: Ju protestën e katranit, kapeni pas flokëve të Saliut

Berisha e krahasoi me Gaddafin, Ekonomi: Rama është brand ndërkombëtar, s'kemi ç'të bëjmë

Berisha lexon mesazhin: Prej 30 ditësh nuk gjejmë insulin, ju quani ‘brend’ Ramën

Berisha denoncon vëllain e komandantit të Gardës: Artan Sako mori tender me 99.9% të fonfit limit

Berisha paralajmëron Ballën:6i kam gati për ty,shumë shpejt do shpallesh në kërkim si Gentian Sharra

Zhupa: Më 7 korrik proteston fermeri, i riu dhe pensionisti, i keni ndarë të nënës e të njerkës

"Bëtë festë për grurin", Balla-Zhupës: kemi 5-fishuar eksporter, për 1 hektar japim 80 litra naftë

Akti normativ për kompensimin e çmimeve për materialet e ndërtimit, Salianji: Politikë zhvatje

Salianji: Rama dhe Braçe kanë shqetësim të madh, iu kanë humbur lopët

Vrasja e Pjerin Xhuvanit, ish-zv.drejtori i Policisë Nushi i drejtohet mediave: Ikni na lini rehat

'Nëse votojmë kundër i bëjmë nder qytetarëve'/ Tabaku: Akti normativ ka hyrë në fuqi

'Ministria ka dhënë 22 mln mbështetje' Krifca: 5 muajt e parë të vitit ishin të mirë për fermerët

'Akti serviret gabim'/ Sula: Pse të kompensohen kompanitë që marrin fonde publike

Pyetet për protestën e 7 korrikut, Alizoti: Po më duket vetja superstar, s'më ka njoftuar njeri

Protesta e 7 korrikut, ankohet Arbi Agalliu: Ma vunë emrin në listë pa më pyetur fare

Deklaratat e Alibeajt/ Këlliçi: Kushdo që tenton të vrasë protestat është në shërbim të qeverisë

Braçe kundër Ramës: Se thoni i ka numëruar gabim lopët Erioni. Bujku po del me humbje, duhet bursa

Rezoluta për Srebenicën, Balla:Shumë shpejt dorëzojmë në Kuvend dokument me rëndësi edhe për Kosovën

PS nuk e "lëshon" Olta Xhaçkën, Balla: Akuzat, flluska sapuni

Kriza e çmimeve, ministrja Ekonomi: Ekonomia jonë ka rezistuar, njerëzit kanë vënë lekë në bankë

Rama "kap" tek Samiti i NATO presidentin bullgari, i flet gjithë këmbë e duar: Mbase lajm i mirë

Duma: Ju shqetësoheni që aksionerët e peshqve të mëdhenj, votojeni për ato të 10-të. Tallje!

'Kursimet janë rekord'/ Ahmetaj: Do prezantojmë paketë tjetër ndihme, çmimi i naftës është i lartë

'Ekonomia po rritet'/ Ibrahimaj: Po të mos kishim bordet, do ishte shtrenjtuar çmimi i naftës

'Ankohet' për ministren, Spaho: Ka fjalimin e njëjtë si për Butrintin e Ukrainën

Kompensimi i çmimeve/ Dhurata Çupi: Minatorët e Bulqizës s'u jepet asnjë investim

Refuzon thirrjen e Berishës! Protesta e 7 korrikut, Xhaferraj: S'do marr pjesë

Protesta e 7 korrikut, Flamur Hoxha: E kemi për detyrë të bashkohemi

Java çame/ Idrizi i përgjigjet Dendias: Kush nuk ekziston? Duam falje publike nga Greqia

7 korriku, Salianji konfirmon pjesëmarrjen: Kemi 1001 arsye për të protestuar

Protesta e 7 korrikut, Ina Zhupa konfirmon pjesëmarrjen: Detyra minimale e çdo deputeti

Protesta e 7 korrikut, Gazment Bardhi: Gjithmonë krah qytetarëve, jo autokratëve

Protesta e 7 korrikut/ Agron Duka i bashkohet Berishës: Do jemi prezent për të dhënë një mesazh

7 Korriku/ Grida Duma: Jam pro, Berisha ka bërë shumë mirë që i ka përfshirë deputetët

Protesta e 7 korrikut/ Alibeaj: Para se Berisha të shkojë te sheshi, të vijë të flasë për oligarkët

S'merr pjesë në protestën e Berishës, Açka: S'do jem fizikisht, i bëj me fjalë

Protesta e 7 korrikut, PD përgatit terrenin, ngre dy grupe pune, kush merret me Tiranën e qarqet

Aksidetohet turistët çekë në Tamarë, makina del nga rruga

Aksion në Elbasan/ Mbajti peng një person, arrestohet në mes të ditës Thanas Beko

Komisioni për Hartën gjyqësore/ 'Më vjen të qesh', Maks Haxhia: Më morën në telefon, ishte anulluar

Policia Rrugore kontrolle në Tiranë, vendosen 268 masa administrative dhe pezullohen 21leje drejtimi

Rama takohet me Biden, e prek në kurriz e i thotë diçka, presidenti i SHBA-së ngel me gojë hapur

Reforma Territoriale, Xhelal Mziu: Të bejmë një tur, marrim eksperienca, është çështje komplekse

Komisioni për Reformën Territoriale, caktohen ekspertët teknikë! Mziu: Të bëjmë tur në rajon

Rama dhe bashkëshortja e tij priten nga Mbreti Felipe VI i Spanjës dhe mbretëresha

Policia “aktivizon” dronët, shoferët që nuk respektojnë këmbësorët në vizat e bardha do ndëshkohen