LIVE UPDATES
Bota

Gazeta Dielli, urë lidhëse për bashkëpunimin e gjatë mes arbereshëve të Italisë dhe vatranëve të Amerikës

10 Qershor 2020, 13:27 Nga DOSJA
Gazeta Dielli, urë lidhëse për bashkëpunimin e gjatë

SHBA-Shqipëtarët  janë të shpërndarë në mbarë botën, ku pavarësisht gjuhës dh etraditave të vendit ku banojnë, nuk kanë harruar gjuhën shqiptare por vijojnë në mbrojtjen dhe ruajtjen e saj.

Gazeta Dielli, përmes një postimi në rrjetin social Facebook, ka shkruar rreth lidhjes së ngushtë mes vatranëve të  Amerikës dhe arbëreshëve të Italisë që prej vitit 1968.

Prandaj në këtë postim, theksohet se bashkëpunimi mes shqiptarëve në Itali dhe atyre në Shtetet e Bashkuara të Amerikës vijon të jetë ende sot pas më shumë se 5 dekadash.

Ndër të tjera Gazeta Dielli përmend se sapo ka marrë numrin e ri të Revitës mëmëdhetare “Katundi i Ri”.

“Që kur vatranët e Amerikës vendosën lidhjet e ngushta me arbëreshët e Italisë në vitin 1968, kur një grup vatranësh me Kryetarin e asaj kohe Anthony Athanas, Editorin e Diellit Athanas Gegaj, me menaxherin e Diellit Peter Chikos, me vatranët dhe gazetarin Nelo Drizari, Dr. Hamdi Oruci, dr. Selahedin Velaj dhe shumë të tjerë, u ftuan prej arbëreshëve për të marrë pjesë në 500 vjetorin e Heroit Kombëtar Gjergj Kastrioti Skënderbeu. Një vit më vonë, në Nëntor të 1969, 120 personalitete të Arëbëreshëve dhe shqiptarëve nacionalistë të emigruar në Itali pas Luftës së Dytë Botërore(të cilëve iu printe Ernest Koliqi), plot 120 persona, iu përgjigjën Ftesës së Kryetarit të Vatrës Peter Chikos, për të marrë pjesë në 60 vjetorin e Gazetës “DIELLI” në Boston dhe në Neë York.  Edhe sot Vatra, përmes Gazetës DIELLI, vijon t’i mbajë lidhjet më komunitetin arbëbresh edhe sot. Shpesh herë që andej na vijnë informacione, kronika dhe lajme kultuirore e kishtare, dhe revista e bukur mëmëdhetare “Katundi i Ri”.  Sapo na erdhi numri i ri. Të interesuarit mund të vijnë dhe ta lexojnë në selinë e Vatrës. Mirënjohje dhe respekt për Gjakun e pashprishur të Arbërit, që për rreth 6 shekujsh ruan gjuhën e bukur shqipe, traditat dhe krenohet me prejardhjen shqiptare. Një mësim me vlera për mërgimtarët e larguar nga Trojet e Arbërit pas viteve ’90…”– shkruan në postimin  në Facebook Dalip Greca, Kryeredaktor i Gazetës DIELLI në SHBA.

A.C/Dosja.al

1 vit nga zgjedhjet e 25 prillit si e shikoni gjendjen e vendit:

View Results

diaspora diaspora gazeta “dielli” gazeta “dielli”

Sondazh

Poll

“Më hodhe në ujë”, policia e gjobiti dhe i bllokoi skafin, momenti kur efektivët rrisin shpejtësinë

“Më hodhe në ujë”, policia e gjobiti dhe i bllokoi skafin, momenti kur efektivët rrisin shpejtësinë

Fluksi në pikat e kalimit kufitar, reagon Policia: Rreth 90 mijë shtetas hynë në vend gjatë 24 orëve

MEGAAKSIONI! Policia operacion antidrogë në Shkodër, Lezhë, Kukës, Krujë, Gjirokastër dhe Dibër

Kakavijë/ Radhë kilometrike për të hyrë në Shqipëri

'O Like, dua t'ja fus njërit, ndihmoje vëllain'/ Gjergj Luca përfshihet në përplasjen PS-PL

Kakavijë/ Radhë kilometrike për të hyrë në Shqipëri, shkak mungesa e sporteleve në palën greke

Aksidentohet traileri me grurë, drithi derdhet në “Tiranë-Durrës”

Meta paralajmëroi qeveri teknike, Berisha zbulon çfarë do ndodhë: Duhen referendumet

Zgjedhjet lokale, Berisha: Do kemi siglën tonë, Rama e ka humbur pak, e di ai se...

Breshëri dhe stuhia bllokuan rrugët e Tiranës, zonat më problematike

Stuhi në Tiranë, shi i rrëmbyer, nis edhe breshëri

"Lustracioni" i Ramës, Berisha: Ai e ankimoi në GJK në 2008, u rrëzua në mënyrë të padrejtë

Stuhi në Tiranë, shi i rrëmbyer, nis edhe breshëri

Në zgjedhjet lokale me61 kandidatë apo do ndahen zonat me Partinë e Lirisë? Ja si përgjigjet Berisha

Aksi Qukës-Qafe Pllocë, Berisha: Ka kaluar çdo afat kohor

DËSHTOI PLANI! Tentoi të arratisej në Greqi, arrestohet autori i vrasjes së Luan Hushit

Sekuestrohen 3 mina me telekomandë në Korçë, vihet në pranga 35-vjeçari nga Lezha

E frikshme në Vlorë, burri gjuan me kallash në prani të fëmijëve pas sherrit me gruan

U plagos për disa ullinj, vdes 55-vjeçari tek Trauma, nuk i mbijetoi dot plumbave

Policia aksion në call Centre

Zjarr në Berat, rrufeja godet shtyllën e tensionit, banorët mbeten pa energji elektrike

I këputi varësen nga qafa qytetares në Golem, arrestohet gjysmë i zhveshur 30-vjeçari

Zjarr në qendren e përpunimit të plehrave në Gjirokastër, policia nuk lejon gazetarët: Mos filmoni

Bllokimi i mjeteve lundruese pas tragjedisë në Himarë, protestë para Policisë së Shtetit

Inceneratorët, PL paraqet fakte të reja: Qeveria ka lënë peng në banka pronat publike

Banda e “skifterëve” i vë armën në kokë 23-vjeçarit për t’i grabitur paratë dhe biçikletën

Zjarr në“Malin e Bardhë”,banorët nisin aksionin para zjarrfikësve,shuajnë flakët me mjete rrethanore

Digjen pyjet në Mat! Aktivizohet një tjetër vatër zjarri, në Ulëz dhe Baz

Rreth 1 ton drogë në tre skafe, ja SKEMA që përdorën trafikantët për të 'mashtruar' radarët

Megaoperacioni antidrogë në Vlorë, policia jep detaje: U kap në ujërat italiane, kapëm 992kg kanabis

Turizmi në Shqipëri, Berisha konferencë urgjente: Kam 2 propozime, fokus tek transporti

E RËNDË! Përplasen dy makina pranë Kallmetit, 7 të plagosur, mes tyre dhe fëmijë

Tragjedia e Himarës, Policia aksion në bregdet, në 'shënjestër' dhjetëra 'Jet ski', gomone dhe skafe

Përfshihet nga flakët “Golfi” tek “Zogu i Zi”, shkak problemet teknike

Kulla e vrojtimit bosh...në Potam mungon roja bregdetare, pushuesit në mëshirë të fatit

Dita e tretë e protestave në Vlorë/ Pronarët e skafeve dhe gomoneve: Na lini të lundrojmë

8 kg kanabis, në makinë iu gjet edhe një kallashnikov! Arrestohen 3 të rinj në Tropojë

Bllokohen dy turistë gjermanë në Tropojë, përfundojnë në spital

Aktivizohet një vatër zjarri në Sarandë, digjet ullishtja

Sali Berisha: Ilir Meta është opozitar i vërtetë, do të bashkërendojmë aksionin

Çuçi pranon shoqatën e velierave: E kam krijuar me miq pasionantë, s'kam biznes

Bosh plazhi i Livadhit në Himarë, sezoni i verës dështim në Shqipëri

PARALAJMËRIMI/ Berisha-Ramës: Bëj ç’të duash, e ke kohën e numëruar!

Afera e Portit të Durrësit/ Berisha: Mos bini pre, mos blini apartamente

Tragjedia në Himarë/ Berisha: Janë zhdukur kamerat që kanë filmuar skenën e aksidentit

Meta: Do vendosë sovrani, do shikoni pastaj politikanët do bëjnë më si të fortë?

Meta i bën premtimin Ramës: Do përfundosh nën këmbët e popullit të lirisë!

Meta i del në krah Berishës: PD është një dhe vetëm një, koha e përgjumjes ka mbaruar

Begaj s'ka reaguar për tragjedinë e Himarës/ Meta: Nuk është etike ta komentoj, Çuçi të ketë turp

Ilir Meta: Iniciative ligjore në Kuvend për të garantuar indeksimin e pagave