LIVE UPDATES

avdullah hoti

Bota 3 Shkurt 2021, 21:44

Hoti: Dilni masivisht më 14 shkurt dhe votoni

KOSOVË- Kryeministri në detyrë i Kosovës, Avdullah Hoti u ka bërë thirrje qytetarëve të Kosovës, që të dalin masivisht në 14 shkurt dhe të votojnë. Gjatë f...

Bota 21 Dhjetor 2020, 08:16

Grindjet e Hotit dhe Vuçiqit në distancë

Kryeministri i Kosovës Avdullah Hoti dhe presidenti i Serbisë Aleksandar Vuçiq shkëmbyen replika në distancë rreth fazës finale të dialogut Kosovë-Serbi....

Bota 9 Dhjetor 2020, 13:35

PRISHTINË-Kryeministri, Avdullah Hoti, ka folur në lidhje me viktimat e luftës së Kosovës. Me anë të një postimi në Facebook, Hoti ka thënë se pret nga Ser...

Bota 1 Dhjetor 2020, 10:53

KOSOVË- Seanca dëgjimore ndaj votës së deputetit Etem Arifi që dha për qeverisjen e Avdullah Hotit do të mbahet nesër në Gjykatën Kushtetuese të Kosovës. S...

Bota 28 Nëntor 2020, 14:32

KOSOVË– Kryeministri i Republikës së Kosovës, Avdullah Hoti, me rastin e festës së Pavarësisë i ka dërgar letër Edi Ramës.Në emër të Qeverisë së Repu...

Bota 19 Nëntor 2020, 11:03

KOSOVË– Kryeministri Avdullah Hoti, ditën e sotme, është përplasur me nënkryetaren e Kuvendit Arbërie Nagavci, në lidhje me temën e të pagjeturve. Në...

Sport 14 Tetor 2020, 21:13

Kryeministri Hoti uron Kosovën

KOSOVA – Për pikën e marrë në Greqi nga kombëtarja e Dardanëve, ka reaguar i pari, kryeministri i Kosovës, Avdullah Hoti. Sigurisht që kjo ndeshje ishte e një s...

Çfarë do të thotë saktësisht një virus që bëhet endemik?

Çfarë do të thotë saktësisht një virus që bëhet endemik?

Presidenti Biden rikonfirmon angazhimin amerikan

Rama në SHBA, merr pjesë në samitin e OKB-së/ Nesër takim

Covidi në SHBA, CDC paralajmëron/ Ja vendet drejt të cilave

Altin Goxhaj përballë Ylli Rakipit dhe Arjan Currit – Të Paekspozuarit në MCN TV

Altin Goxhaj përballë Ylli Rakipit dhe Arjan Currit – Të Paekspozuarit në MCN TV

“A jeni i gatshëm të shkoni në SHBA pa Thaçin?/Si përgjigjet kryeministri Avdullah Hoti - Politike
LIVE UPDATES
Politike

“A jeni i gatshëm të shkoni në SHBA pa Thaçin?/Si përgjigjet kryeministri Avdullah Hoti

3 Korrik 2020, 10:24 Nga DOSJA
“A jeni i gatshëm të shkoni në SHBA pa Thaçin?/Si

TIRANË- Kryeministri i Kosovës, Avdullah Hoti gjatë konferncës për shtyp në Tiranë deklaroi se janë në koordimin me Richard Grenell për dialogun Kosovë-Serbi. Ai nuk iu përgjigj drejtpërdrejt pyetjes së gazetarit Veliu se a do të shkojë në SHBA pa Thaçin, por theksoi se jemi në fazën për njohje reciproke.

BISEDA:

Muhamet Veliu:Hoti, e kemi të qartë vendimin e Grenell, jeni i gatshmëm të shkoni në SHBA pa Hashim Thaçin? Për Ramën: Ftesta për Shengen, ia keni përsëritur Hotit?

Hoti: Kosova ka institucione legjitime. Jam në koordinim me Grennell, për një axhendë ekonomike dhe më pas për çështje të tjera. Hyjmë për njohje reciproke.

Rama: Janë tre fjalë kyçe sot për ardhmërinë e Kosovës dhe ambicjes strategjik të shqiptarëve në rajon. Drejtësi ndërkombëtare e drejtë, stabilitet institucional dhe dialog për paqe me njohje përfundimtare. Unë besoj se në rast se arrihet që ne të jemi të përqëndruar dhe faktorët e aktorët politike shqiptare kudo janë të ndajnë atë çka është arsye për të qënë të ndarë në temat e mirëqeverisjes dhe atë për mbrojtjen e dinjitetin dhe të ardhmen e Kosovës, këto tre fjalë kyçe mund të na japin mundësinë që më herët se vonë të kapërcejmë një fazë të vështirë. Është e domosdoshme që të jemi pa ekuivok mbështetës të nevojës për t’i shkuar deri në fund zbardhjes së çdo akuze por t’i kundërvihemi çdo forme pandershmërie që cënon luftën çlirimtare në një luftë kur Kosova, që duhet ta kujtojmë me zë të lartë, ishte viktima dhe jo agresore. Besoj që stabiliteti institucional shkon përtej nevojave politike dhe ndasive mes forcave politike në kushtet kur Kosova ka ballafaqim të jashtëzakonshëm ndërkombëtar. Atë të mbrojtjes së dinjitetit dhe të një shteti demokratik. I ngritur mbi një luftë dhe jo të pengimit të drejtësië. Nga ana tjetër përgjegjësinë e ballafaqimit deri në fund me Serbinë dhe mos të dobësojnë vetveten ndërkohë që përballja nuk është mes njëri-tjetrit. Unë nuk ndryshoj mendim lidhur me domosdoshmërinë që Shqipëria dhe Kosova të jenë bashkë. Nuk është alternativë e BE por krijimi i një hapësire të përbashkët në BE duke shfrytëzuar potenciale të pashfrytëzuara. Kush i bie ndesh e karakterizon me nevojat dhe interesat e Beogradit. Kemi një potencial pa shfrytëzuar me Kosovën, të arritur nuk janë të atilla edhe pse ka pasur vullnet. Duhen vendosur katër liritë e BE: lëvizjen e njerëve, mallrave, shërbimeve dhe kapitaleve. Është jetike për të tjerët. Nuk është lëvizje e lirë turistësh. Nuk bëhet fjalë për një lëvizje interesash të ditës. Është familje e ndarë prej kaq shumë kohësh kur vullneti është për t’u bashkuar. Të humbasësh kohë për interesa elektorale apo nga frika e patriotëve është vërtetë të mos punosh për të ardhmen. Është çështje vullneti politik dhe për të rënë në batakun e teorive të konspiracionit. Nuk është patriotizëm që të mbyllesh, të thuash një gjë dhe të bësh një gjë tjetër. Patriotizëm është të kapërcesh barrikadat që mban në këmbë nga profesionistë që kanë një qëllim: pushtetin.

(k.m/j.v/dosja.al)

1 vit nga zgjedhjet e 25 prillit si e shikoni gjendjen e vendit:

View Results

politike politike avduallah hoti në tiranë edi rama avduallah hoti në tiranë edi rama

Sondazh

Poll

Politike 3 Korrik 2020, 10:09

TIRANË– Kryeministri i Kosovës Avdullah Hoti është shprehur se mes Shqipërisë dhe Kosovës duhet të ekzistojë një linjë hekurudhore që të lidhë të dy vendet...

Politike 3 Korrik 2020, 09:47

VELIPOJË– Kryedemokrati Lulzim Basha ka shkuar paraditen e sotme në Velipojë, ku edhe ka parë nga afër punën e bizneseve në një kohë kur në vend ka nisur s...

“Më hodhe në ujë”, policia e gjobiti dhe i bllokoi skafin, momenti kur efektivët rrisin shpejtësinë

“Më hodhe në ujë”, policia e gjobiti dhe i bllokoi skafin, momenti kur efektivët rrisin shpejtësinë

Fluksi në pikat e kalimit kufitar, reagon Policia: Rreth 90 mijë shtetas hynë në vend gjatë 24 orëve

MEGAAKSIONI! Policia operacion antidrogë në Shkodër, Lezhë, Kukës, Krujë, Gjirokastër dhe Dibër

Kakavijë/ Radhë kilometrike për të hyrë në Shqipëri

'O Like, dua t'ja fus njërit, ndihmoje vëllain'/ Gjergj Luca përfshihet në përplasjen PS-PL

Kakavijë/ Radhë kilometrike për të hyrë në Shqipëri, shkak mungesa e sporteleve në palën greke

Aksidentohet traileri me grurë, drithi derdhet në “Tiranë-Durrës”

Meta paralajmëroi qeveri teknike, Berisha zbulon çfarë do ndodhë: Duhen referendumet

Zgjedhjet lokale, Berisha: Do kemi siglën tonë, Rama e ka humbur pak, e di ai se...

Breshëri dhe stuhia bllokuan rrugët e Tiranës, zonat më problematike

Stuhi në Tiranë, shi i rrëmbyer, nis edhe breshëri

"Lustracioni" i Ramës, Berisha: Ai e ankimoi në GJK në 2008, u rrëzua në mënyrë të padrejtë

Stuhi në Tiranë, shi i rrëmbyer, nis edhe breshëri

Në zgjedhjet lokale me61 kandidatë apo do ndahen zonat me Partinë e Lirisë? Ja si përgjigjet Berisha

Aksi Qukës-Qafe Pllocë, Berisha: Ka kaluar çdo afat kohor

DËSHTOI PLANI! Tentoi të arratisej në Greqi, arrestohet autori i vrasjes së Luan Hushit

Sekuestrohen 3 mina me telekomandë në Korçë, vihet në pranga 35-vjeçari nga Lezha

E frikshme në Vlorë, burri gjuan me kallash në prani të fëmijëve pas sherrit me gruan

U plagos për disa ullinj, vdes 55-vjeçari tek Trauma, nuk i mbijetoi dot plumbave

Policia aksion në call Centre

Zjarr në Berat, rrufeja godet shtyllën e tensionit, banorët mbeten pa energji elektrike

I këputi varësen nga qafa qytetares në Golem, arrestohet gjysmë i zhveshur 30-vjeçari

Zjarr në qendren e përpunimit të plehrave në Gjirokastër, policia nuk lejon gazetarët: Mos filmoni

Bllokimi i mjeteve lundruese pas tragjedisë në Himarë, protestë para Policisë së Shtetit

Inceneratorët, PL paraqet fakte të reja: Qeveria ka lënë peng në banka pronat publike

Banda e “skifterëve” i vë armën në kokë 23-vjeçarit për t’i grabitur paratë dhe biçikletën

Zjarr në“Malin e Bardhë”,banorët nisin aksionin para zjarrfikësve,shuajnë flakët me mjete rrethanore

Digjen pyjet në Mat! Aktivizohet një tjetër vatër zjarri, në Ulëz dhe Baz

Rreth 1 ton drogë në tre skafe, ja SKEMA që përdorën trafikantët për të 'mashtruar' radarët

Megaoperacioni antidrogë në Vlorë, policia jep detaje: U kap në ujërat italiane, kapëm 992kg kanabis

Turizmi në Shqipëri, Berisha konferencë urgjente: Kam 2 propozime, fokus tek transporti

E RËNDË! Përplasen dy makina pranë Kallmetit, 7 të plagosur, mes tyre dhe fëmijë

Tragjedia e Himarës, Policia aksion në bregdet, në 'shënjestër' dhjetëra 'Jet ski', gomone dhe skafe

Përfshihet nga flakët “Golfi” tek “Zogu i Zi”, shkak problemet teknike

Kulla e vrojtimit bosh...në Potam mungon roja bregdetare, pushuesit në mëshirë të fatit

Dita e tretë e protestave në Vlorë/ Pronarët e skafeve dhe gomoneve: Na lini të lundrojmë

8 kg kanabis, në makinë iu gjet edhe një kallashnikov! Arrestohen 3 të rinj në Tropojë

Bllokohen dy turistë gjermanë në Tropojë, përfundojnë në spital

Aktivizohet një vatër zjarri në Sarandë, digjet ullishtja

Sali Berisha: Ilir Meta është opozitar i vërtetë, do të bashkërendojmë aksionin

Çuçi pranon shoqatën e velierave: E kam krijuar me miq pasionantë, s'kam biznes

Bosh plazhi i Livadhit në Himarë, sezoni i verës dështim në Shqipëri

PARALAJMËRIMI/ Berisha-Ramës: Bëj ç’të duash, e ke kohën e numëruar!

Afera e Portit të Durrësit/ Berisha: Mos bini pre, mos blini apartamente

Tragjedia në Himarë/ Berisha: Janë zhdukur kamerat që kanë filmuar skenën e aksidentit

Meta: Do vendosë sovrani, do shikoni pastaj politikanët do bëjnë më si të fortë?

Meta i bën premtimin Ramës: Do përfundosh nën këmbët e popullit të lirisë!

Meta i del në krah Berishës: PD është një dhe vetëm një, koha e përgjumjes ka mbaruar

Begaj s'ka reaguar për tragjedinë e Himarës/ Meta: Nuk është etike ta komentoj, Çuçi të ketë turp

Ilir Meta: Iniciative ligjore në Kuvend për të garantuar indeksimin e pagave