LIVE UPDATES
Bota

Qentë Husky “viktimat” e turistëve në Finlandë

29 Tetor 2019, 17:03 Nga DOSJA
Qentë Husky “viktimat” e turistëve në Finlandë

FINLANDË- Netët po tërhiqen dhe temperaturat po bien në hemisferën veriore. Për Laplandin në Finlandë kjo do të thotë vetëm një gjë; “turistët po vijnë dhe ata duan udhëtime të lezetshme”. Ndërsa po afrohet solstica e dimrit, njerëzit në Lapland në Finlandë kërkojnë turistë që kalojnë dimrin duke kërkuar natyrë të çuditshme dhe udhëtime të lezetshme. Në vitin 2016, ajo çfarë i tërhiqte më shumë turistët në rajonin verior të Finlandës ishte hipja mbi motoçikleta, ndërsa sot në 2019 ajo çfarë i tërheq janë ecjet me qentë Huskies.

Rreth 4,000 Huskies janë të punësuar nga industria e turizmit në Lapland. Rritja e numrit të turistëve që vijnë në kërkim të paqes dhe qetësisë në Lapland gjithashtu ka rritur kërkesën për udhëtime të frikshme, duke i vënë në rrezik qentë. Rreziku i atribuohet kryesisht sezonit të shkurtër turistik dhe standardeve të dobëta të mirëqenies së qenve.

Rrëshqitja me Husky është një aktivitet sezonal që zhvillohet vetëm tre deri në katër muaj në vit. Si rregull fermerët duhet të kujdesen për qentë edhe gjatë pjesës së tjetër të vitit. Por në fakt ka një mungesë stafi dhe burimi të ardhurash. Të qënit i papunë për periudha të gjata do të thotë se këta qenë mund të jenë viktima të krizës ekonomike. Sipas themeluesit të “Skafur Tour”, një mënyrë për të zgjidhur këtë problem do të ishte të vinin vizitorë në vend gjatë gjithë vitit. “Turistët vijnë për një periudhë shumë të shkurtër, rreth Krishtlindjeve dhe Vitit të Ri“, Tha Kiukas për CNN. “Por qentë jetojnë 12 muaj të vitit. Është thelbësore që vizitorët të vijnë në periudha pak më të ndryshme, kështu ata do të merrnin shërbim më të mirë, sepse do të ishin në grupe më të vogla dhe qentë mund të punonin normalisht.”

Ne vijmë nga një situatë kur industria u zhvillua jashtë garave, dhe njerëzit po kërkonin qen të shpejtë, kështu që ata edukuan shumë dhe shumica nuk do të bënin prerjen,” thotë Anna McCormack që drejton Hetta Huskies. “Ata u trajtuan më shumë si mall fermash. Kjo po ndryshon, por me të vërtetë duhet të ndryshojë me shpejtësi“, shtoi McCormack.

Aktualisht turistët e vizitojnë Laplandin gjatë periudhës dhjetor-shkurt. Numri i turistëve është rritur në mënyrë të vazhdueshme duke e bërë të pamundur për mbarështuesit lokalë që të plotësojnë kërkesat. Për të mbushur boshllëkun, prodhuesit e qenve nga e gjithë Europa bien dhe shfrytëzojnë qenët e tyre për udhëtimet e lezetshme. “Ata operojnë për një ose dy muaj, pastaj kalojnë në vendin tjetër,” tha José-Carlos García-Rosell, pedagog i vjetër në biznesin e përgjegjshëm të turizmit në Universitetin e Lapland, dhe udhëheqësi i projektit në Turizmin e Kafshëve në Finlandë, i cili monitoron mirëqenien e kafshëve.

Çështja kryesore me një mbarështues të tillë është që standardet e mirëqenies së qenve nuk janë të gjurmueshme dhe ato nuk kontribuojnë asgjë në ekonominë lokale. Rritja e menjëhershme e numrit të turistëve ka bërë që shumë klientë të vijnë përpara duke kërkuar standarde të larta të mirëqenies për ta. “Huskies nuk janë si kafshët shtëpiake,” thotë Kiukas. “Ata kanë lindur për të kandiduar dhe ata janë mësuar me kushtet e Arktikut. Qentë duhet të nxirren dhe stimulohen gjatë vitit. Ata kanë nevojë për stërvitje dhe vrapim, ”tha McCormack për CNN.

“Industria po shkon në drejtimin e duhur, por gjërat që njerëzit për të drejtat e kafshëve do të nënvizojnë nuk janë domosdoshmërisht gjërat kryesore që njerëzit duhet të shikojnë,” shtoi ajo.

(E.S. Dosja.al)

Tirana është boshatisur për ditët e pushimit. Cilën nga ritet e shenjta po ndiqni:

View Results

bota bota qente husky qente husky

Sondazh

Poll

Tiranë, bënin kontrabandë me veshje, pije, cigare dhe rroba, 3 të arrestuar në 2 operacione

Tiranë, bënin kontrabandë me veshje, pije, cigare dhe rroba, 3 të arrestuar në 2 operacione

Me 14 emigrantë në Morinë, arrestohet 19-vjeçari, shpallet në kërkim bashkëpunëtori i tij

Rrumbullaku ngre strukturë për emërimet në polici: Riformatim ekipeve që hetojnë krimin

Me dy kallashnikovë në shtëpi e municion luftarak, arrestohet 31-vjeçari në Dibër

"Porsche", "Maseratti" e 'Mercedes Benz", arrestohet 52-vjeçari që shiste mjetet e vjedhura në BE

Pellusha, rripa e çanta markash kontrabandë, arrestohet pronari i 5 dyqaneve në Tiranë e Durrës

Mandati i Xhaçkës, Bushka: Duam kohë për raportin. Alibeaj: Mos nxirrni sebepe

Dashnor Sula shpërndan "paund" në Kuvend, i lë ca para edhe Ramës tek vendi

Autor i 4 vjedhjeve në banesa dhe biznese, vihet në pranga 35-vjeçari në Tiranë

Aksident me vdekje në Korçë, zetori përplas motorin, dy persona të vdekur

PD kërkon përballje me Nanon:Trego ç’bisedove me Lamin për Martinajn. Naço:S’e lejon sekreti hetimor

“Ekstradoni kriminelët nga Dubai”, Noka shtron kërkesën. Naço: Na jep informacione nëse ke

Noka kërkon llogari për Martinajn, Kuko: Jam këtu për tjetër gjë, Deputeti:Po thërrasim Kulturën pra

Salianji: Ekstradoni kriminelët nga Dubai, këtu kërcet pushka, atje hapet shmapanja. Kuko:I takon MD

Salianji: Në Shqipëri kërcet pushka, në Dubai hapet shampanjë! Krerët e grupeve kriminale të lirë

Ka shkuar mirë? Rama del i qeshur nga "Vila 30", i hedh dorën në qafë Kurtit

E PAPRITUR! Rama zhvillon takim 'kokë më kokë' me Kurtin në Tiranë

'RING'/ Kontrabandë nga Libia në Durrës, sekuestrohen 2275 ton naftë, arrestohen 4 persona

Marrëveshja Shqipëri-Emirate të Bashkuara, Alibeaj: Kush kryen krime është në Dubai

Shqiptarët me gomone drejt Anglisë, Ministria e Brendshme: Nuk është fenomen i panjohur

Noka kërkon 'llogari' për zhdukjen e Martinajn: A ka informacion Qeveria? Thonë e gjeti hasmi

Bushka- Alibeajt: Ti je anatemuar në publik. Deputeti: Po e di, merr masë nëse shkela etikën

Çantën e mbushur me detonatorë e C4, arrestohet sa zbret nga urbani 44-vjeçari në Shijak

'Po u thonë diçka politikës shqiptare'/ Alibeaj: Çunat e Londrës vijnë në Bllok me makina angleze

Shqiptarët drejt Britanisë, Alibeaj: Largohen për të qëndruar në shtëpi bari, sa të rinj janë atje?

'Ligjet'/ Memorandumi Shqipëri-Britani e Madhe për emigracionin, Sula: Pse u miratua me urgjencë?

'Territorialja'/ PS kundërshton propozimin e PD, Balla: I qëndrojmë ndarjes aktuale me 61 Bashki

Balla: Bashkëpuntorët e sigurimit të shtetit sillen sikur nuk u ka hyrë asgjë në këmbë

'Të hetohet Berisha', Balla: Dua përgjigje nga SPAK, PS qëndron ndarjes aktuale të Bashkive

Xhixho përplaset me kryebashkiakun Suli për shkollën "Ibrahim Basha": Pse s'është ndërtuar?

Transportonte 17 emigrantë të paligjshëm, arrestohet 35-vjeçari në Qafë-Botë

Hajdari: Të dalim në protesta, një grup njerëzish me në krye Ramën po uzurpojnë pushtetet

Përkujtimohet Azem Hajdari,djemtë i shkojnë me nuset për dore,Rudina merr të bijën, s'mungon Berisha

Veliaj s'përmbahet përballë gjimnazistëve/ Tregon idenë e tij për një shkollë të mirë: Si hotel

24 vite nga vrasja e Hajdarit/ Berisha: Hyri në histori, për 3 ditë rrëzoi regjimin

Shqiptarët dynden drejt Britanisë, ambasadori: Pasurimi i shpejtë ju çon drejt drogës

Deputetja i kthehet keq ish-zv.kryeministrit: Ahmetaj po deshe ta liroj vendin ta drejtosh

Sulmi ndaj sistemeve/ Salianji dhe Noka kërkesë AKSHI-t: Pse nuk u garantua siguria?

Arsimimi në Shqipëri, Yuri Kim: Faktor kyç, ndikon në përparimin tuaj

'Fëmijët kanë mundësi të punësohen'/ Rama: 11-vjeçarja në Shenavlash mbante shtëpinë me para

Abetarja e unifikuar/ Rama: Maqedonia parimisht dakord, diskutuam me Malin e Zi dhe Serbinë

Dëgjohet muzikë në Kongres, Rama: Jetojnë me ‘radio’ në xhep, njëri më tha është zilja e gruas

Kongresi, Rama: Kërcënimi ndaj gjuhës është i madh, do diskutojmë futjen e saj në çdo nivel arsimi

Rama mbledh Kongresin e Arsimit, Yuri Kim ende përgjumshëm

Dita e parë e shkollës, Rama këshillon të vegjëlit: Bëni qef dhe punë

Shtëpinë e kishte kthyer në “dyqan”, arrestohet i riu në Fier, e spiunuan për "Zastava"

Hakerat e Iranit futen në sistemin e kamerave të kufijve shqiptarë! Publikojnë videon

Sulmi kibernetik, radhë të gjata në doganën e Bllatës

Probleme me sistemin TIMS në Kapshticë, po punohet me regjistra

Berisha: Rama firmos kontratat korruptive! Rrugën Korçë-Kolonjë e mori në dorë një ish-deputet i PS