LIVE UPDATES
Bota

Pse të rinjtë nuk janë të sigurt nga COVID-19? Flasin ekspertët

7 Prill 2021, 11:48 Nga DOSJA
Pse të rinjtë nuk janë të sigurt nga COVID-19? Flasin

Gjithnjë e më shumë, të rinjtë po infektohen me COVID-19. Një numër i lartë të prekurish janë edhe fëmijët. Por pse po ndodh kjo? 

Rritja e rasteve tek të rinjtë është ndoshta një kombinim faktorësh,” tha analisti i CNNi Dr. Leana Jen.

Fillimisht është fakti që gjithnjë e më shumë njerëz të moshuar po vaksinohen dhe për këtë arsye mbrohen nga koronavirusi“, u shpreh ai.

Rreth  95.7% e vdekjeve nga koronavirusi kishin një sëmundje bashkëshoqëruese ose ishin mbi 70 vjeç ose më të vjetër. Tani shumica e qytetarëve të këtyre moshave janë vaksinuar me të paktën një dozë, shkruan cnn.gr.

Një faktor tjetër i mundshëm i rritjes së rasteve janë mutacionet , veçanërisht B.1.1.7. Ky është mutacioni që u shfaq për herë të parë në Mbretërinë e Bashkuar dhe u përhap shpejt në pjesën tjetër të botës. Hulumtimet tregojnë se lloji i ri është më ngjitës, që do të thotë që tani jeni në rrezik më të madh për të marrë koronavirusin nga aktivitetet që dikur konsideroheshin të sigurta.

Nëse merret parasysh fakti që të rinjtë janë më aktivë dhe lëvizin më shumë , kjo ndoshta shpjegon rritjen e rasteve në mosha më të vogla.

A do të thotë kjo që shkollat duhet të mbyllen?

“Jo domosdoshmërisht”, thotë eksperti. “Studime të shumta kanë treguar se shkollat ​​mund të jenë një nga vendet më të sigurta për një fëmijë për të qëndruar nëse ekzistojnë masat e higjienës dhe mbrojtjes personale, të tilla si përdorimi i maskës, ventilimi në klasë dhe një shkallë e distancës.

Vaksinimi i mësuesve do të ishte gjithashtu një armë e fuqishme e mbrojtjes dhe zvogëlon mundësinë e transmetimit të koronavirusit. Masa shtesë të tilla si teste të rregullta do të ndihmonin gjithashtu,” tha ajo.

A duhet të përqendrohemi në vaksinimet në këto grupe mosha?

Fillimisht, ishte logjike të vendoset përparësia e vaksinimit të personave të moshuar me sëmundje kronike. Ata kanë më shumë të ngjarë të sëmuren rëndë. Ky prioritizim ka ndihmuar në shpëtimin e jetës dhe parandalimin e “sulmeve në zemër” në spitale. Kështu që duhet të jemi të durueshëm. Në fund, të gjithë do të vaksinohen ”, përgjigjet eksperti.

Eksperti u shpreh se ëmijët nën 16 vjeç nuk mund të vaksinohen ende, por prindërit dhe ata përreth fëmijëve, vaksinimi ndihmon në mbrojtjen e tyre.

(kle.mu./dosja.al)

Rama është propozuar për president nga disa deputetë socialiste, mendoni se:

View Results

bota bota koronavirusi tek femijet leana jen koronavirusi tek femijet leana jen

Sondazh

Poll

"Po e ktheni Berishën në të burgosur politik", Dumani i përgjigjet Shehut:Nuk kam lidhje me poltikën

"Po e ktheni Berishën në të burgosur politik", Dumani i përgjigjet Shehut:Nuk kam lidhje me poltikën

Noka e Bardhi përplaset me Felajn në Kuvend,afrohet te foltorja, kryesuesja e seancës: Uluni në vend

"Kush po hetohet për aferën e inceneratorëve?", Dumani i përgjigjet Nokës: Është çështje në hetim!

Sa zyrtarë të lartë kanë përdorur Sky Ecc? Si ju përgjigj Dumani pyetjes së deputetit demokrat

Pse po mbahen dy standarte për Berishën dhe Ahmetajn? Dumani i përgjigjet deputetit të PD

Skandali i mikrokredive, Dumani i përgjigjet pyetjes së Bardhit: Nuk ka pushim të çështjes

"Rama iu ka kërkuar të mbyllni Dosjen Xibraka"/ Dumani i përgjigjet Bardhit

"Iu ka kërkuar Rama të mbyllni dosjen Xibraka"/ Bardhi pyet Dumanin: Çfarë përgjigje i ke dhënë?

Vrasjet janë më të shpeshta në Durrës e Fushë Krujë/Dumani tregon si pastrohen paratë në vendin tonë

Nga "Xibraka" te kullat në Tiranë, Çela i përgjigjet pyetjeve të Bardhit

Prokurori i Përgjithshëm raporton në Kuvend: Kriminaliteti më i lartë në Vlorë

Ndryshime për ligjin e armëve/ Tabaku: Kërkoni të ndërhyni dy herë brenda dy muajsh!

"Tallje me raportimin e institucioneve", Sula: E keni kthyer Kuvendin në Republikë Kryeministrore

Bardhi: Kërkojmë debat për gjetjet e OLAF për fondet në bujqësi, institucionet të hetojnë skandalin

Berisha thirrje qytetarëve dhe partive opozitare: Bashkohuni me ne për qeveri teknike

Berisha:Rama e do Shqipërinë pa shqiptarë!Ai tejkaloi edhe parashikimet gjenocidale të Çubrilloviçit

"Gjendemi përballë një katastrofe ekzistenciale", Berisha mban fjalën në protestë

Meta: Rama financohet në Uashington dhe Bruksel nga armiqtë më të egër, për ti ngulur thika Kosovës

Protestuesit te bashkia e Tiranës, hedhin molotov drejt godinës, flakë në dritaret e institucionit

"Turp për ata që përtojnë të vijnë këtu",Meta:Duhet të mblidhemi gjithë t'i vëmë vizën këtij regjimi

Mbështetësi besnik i Berishës dhe PD, Stresi ndan pamje nga protesta para kryeministrisë

PROTESTA/ Hidhet molotov drejt kryeministrisë, flakë te dera e godinës

Deputetët e PD dhe protestuesit lënë selinë blu, nisen drejt kryeministrisë i bashkohen protestës

"Të bashkuar në betejë"/ Nis protesta e opozitës para kryeministrisë, Meta mbërrin në tubim

Protesta kombëtare e opozitës

Protesta e opozitës, efektivët e policisë "blindojnë" kryeminstrinë

Gati protesta e opozitës, protestuesit mblidhen në selinë e PD

Interpelanca me Koçiun/, Tabaku: Nuk mund të bësh politikë me jetë njerëzish

“Rama të vijë në Kuvend dhe të japë llogari,” Zhupa: Maxhoranca do të ketë fatin e Beqajt

Debate të ashpra në Kuvend/ Nikolla i mbyll fjalë Nokës, deputetët e PD-së mblidhen te foltorja

Tensione në seancë, Bardhi- Braçes: Mbylle gojën, gore! Vrave njerëz dje para derës së SPAK-ut

Bardhi: Për çfarë e ka këshilluar Florian Coldea kryeministrin?

Me pranga në duar dhe i rrethuar me policë, dalin pamje nga arrestimi i Ilir Beqajt

Rama: Menaxherë të huaj do asistojnë QSUT-në, pagat e mjekëve sipas performancës

Rama sulmon mediat: Historia e kobaltit është e fabrikuar dhe kriminale

Rama: Të përdorësh uniformën si maskat e grabitqarëve, është krim kundër njerëzimit

Skandali te Onkologjiku, ministrja Koçiu:Mjekët që duan të punojnë në privat do duhet të marrin leje

Zjarr masiv në Shkodër/ Flakët SHKRUMBOJNË tregun e rrobave të përdorura dhe disa banesa

Zjarrfikëset në luftë me flakët në Shkodër, rrezikohen banesat

Zjarr në një treg rrobash në Shkodër/ Shtëllunga gjigande e tymit pushton zonën

“Jam çliruar nga ankthi i vulës dhe i logos”,Basha: Kushti që kam është distancimi nga Rama dhe Meta

Rrëzimi i interperlancës me Ramën, Spaho: Së shpejti do të zbytheni me këto qëndrime

Tritan Shehu: Berisha është anëtar i grupit të PD, po shkelni rregulloren

"Kuvendin po e trajtoni si dyqanin tuaj personal"/ Bardhi: Keni ndryshuar ditën e seancës plenare

"As emrin nuk guxoni t'ia përmendni"/ Vokshi dhe Felaj zihen për Sali Berishën: Nuk vendos Kuvendi

Klevis Balliu dëmtohet nga gazi lotsjellës i hedhur nga policia në protestë, të lënduar edhe Noka

Protesta e opozitës, qytetarët hedhin sende në drejtim të policisë, lëndohet efektivi

Protestuesit i vënë flakën gomave para bashkisë, zjarri shuhet nga policia

Përplasjet në Kuvend/ Seanca ndërpritet sërish 5 minuta, Nikolla-Nokës:Po më kërcënon? Të të vij zor

Opozita bllokon foltoren, Noka-Nikollës: Je përfaqësuese dinjitoze e narkoshtetit!