LIVE UPDATES
Editorial

Pse Rama po e bën nul rrëfimin e Veliajt

25 Janar 2022, 17:14 Nga DOSJA
Pse Rama po e bën nul rrëfimin e Veliajt

Nga Enton Abilekaj

TIRANË– Edi Rama u angazhua personalisht për ta bërë nul dëshminë e Erjon Veliajt per pushtetin Rilindas. Një dëshmi e regjistruar pa dijeninë e dëshmitarit, që u ngjante rrëfimeve që kriminelët bëjnë përpara se të ekzekutojnë viktimën, në thrillerat skematikë. Me ndryshimin që ato rrëfime ndihmojnë shikuesin të kuptojë vetem ngjarjet e mëparshme, ato e mbyllin thrillerin.

Në rrëfimin e Veliajt përfshihet e shkuara, e tashmja dhe e ardhmja. Ai na tregon se si pushteti i Rilindjes pushtoi gjithe institucionet, si shkatërroi qëndresën qytetare për të mbrojtur historinë, kulturën dhe gjelbërimin. Si ra Teatri duke u joshur dhe shantazhuar aktorët qe e mbronin. Na shpjegon ndryshimin e papritur të qëndrimit të Robert Ndrenikës dhe kolegëve të tij, pasi Erjon Veliaj i thirri dhe u soll me ta njësoj si me Sulejman Memën, se si një njeri me pushtet ka përdorur dhe përdor metoda kriminale për të rekrutuar personalitete dhe për t’i përdorur ata si jeniçerë për të zhvatur institucione të pavarura dhe pasuri publike.

Rrëfimi i Veliajt shpjegoi rrahjet e protestuesve te Parku i Liqenit dhe pastaj futjen e betonit për të prishur tabutë që betonizimi i tanishëm të mos haste rezistencë.

Shpjegoi se si i përçau banorët e Astirit, Shkozës, Bregut të Lumit dhe 5 majit, me të njëjtat mjete të paligjshme të joshjes dhe shantazhit, për të ulur kostot e strehimit të të pambrojturve që të rritej fitimi i ndërtuesve – ortakë.

Amnistimi i këtyre padrejtësive dhe paligjshmërive nuk mbetet pa u shpjeguar në rrëfimin e Veliajt. Ai tregon se si Drejtësia tani është një shtojcë e pushtetit të Rilindasve, që, jo vetëm nuk mund t’i prekë, por përdoret si armë kundër gjithë kundërshtarëve. Pa e përmendur shpjegon pse për çështjen e patronazhistëve që u mbyll për turpin e SPAK, u morën në pyetje vetëm denoncuesit dhe u kërkua konfiskimi i portalit që e denoncoi. Pa e përmendur shpjegon pse DH Albania u telendis me dënimin e një recepsionisti, pse dosjet 339 dhe 184 u bënë barsaleta juridike, pse veprimet e Drejtësisë nxiten nga zyrat e PS, shkruan Enton Abilekaj.

Na shërbeu për të kuptuar të ardhmen pa asnjë institucion të pavarur. Me marrjen e Presidencës dhe FSHF, edhe ndonjë institucion ka mbetur i pakontrolluar do të bjerë pa rezistencë. Ishujt e lirë mund të jenë sfidë për Kinën, jo për Rilindjen.

Kështu, siç e paralajmëron Veliaj, pushteti totalitar do të pushtojë çdo qelizë të shoqërisë. Instalimi i regjimit nuk do të ketë më rezistencë, ndërsa dhuna e pakicës i ka nën kontroll të gjithë mekanizmat.

Në hapat e fundit të këtij projekti, të denoncuar nga opozita dhe një pjesë e medias, rrëfimi i Veliajt ishte vetëm konfirmim. Me të drejtë Rama kërkon ta bëjë nul. Ai rrëfim u tregon të gjithëve se instalimi i regjimit nuk është akuzë e kundershtarëve, por një projekt në përfundim. Dekonspirimi i pavullnetshëm i Veliajt, mund ta kompromentojë sadopak.

Dosja.al

Ndihmës-Sekretarja e Shtetit takoi Alibeajn, ndërsa Paloka deklaroi se ka firmosur peticionin kundër ambasadores Kim. Çfarë do të thotë kjo për PD?

View Results

editorial editorial audio +18 e veliajt enton abilekaj erion veliaj audio +18 e veliajt enton abilekaj erion veliaj

Sondazh

Poll

Editorial 21 Janar 2022, 13:28

Zgjedhjet e pjesshme, fundi i agonisë së PD-së

Nga Enton AbilekajTIRANË– Misionarët e pajtimit të gjaqeve politike kanë filluar të mësyjnë studio televizive për të nxjerrë kandidatë të përbashkët ...

Editorial 11 Janar 2022, 19:18

Autokratët i duan votimet!

Nga Meri LikaNë gojën e Lulëzim Bashës, rrallëherë fjala demokraci ka qenë kaq e përdorur por në të njëjtën kohë dhe kaq e dhunuar, kaq e promovuar dhe në të nj...

Editorial 10 Janar 2022, 14:17

Kush vajton për PD?

Nga Arlind QoriE shtuna e hunjve dhe gazit të Bashës dhe Berishës ishte jo vetëm inskenim i një beteje mesjetare, por edhe dita kur të gjithë e kuptuan se Parti...

Editorial 6 Janar 2022, 10:17

‘Lufta civile amerikane po vjen’

Nga Stephen MarcheSHBA – Askush nuk e do atë që po vjen, kështu që askush nuk dëshiron ta shohë. Në prag të luftës së parë civile, njerëzit më inteligjent...

Privatizimi i ish-klubit ‘Partizani’, dëshmon Qirjazi: MM më kërkoi firmën, bëra ç’ishte e ligjshme

Privatizimi i ish-klubit ‘Partizani’, dëshmon Qirjazi: MM më kërkoi firmën, bëra ç’ishte e ligjshme

Tiranë, bënin kontrabandë me veshje, pije, cigare dhe rroba, 3 të arrestuar në 2 operacione

Me 14 emigrantë në Morinë, arrestohet 19-vjeçari, shpallet në kërkim bashkëpunëtori i tij

Rrumbullaku ngre strukturë për emërimet në polici: Riformatim ekipeve që hetojnë krimin

Me dy kallashnikovë në shtëpi e municion luftarak, arrestohet 31-vjeçari në Dibër

"Porsche", "Maseratti" e 'Mercedes Benz", arrestohet 52-vjeçari që shiste mjetet e vjedhura në BE

Pellusha, rripa e çanta markash kontrabandë, arrestohet pronari i 5 dyqaneve në Tiranë e Durrës

Mandati i Xhaçkës, Bushka: Duam kohë për raportin. Alibeaj: Mos nxirrni sebepe

Dashnor Sula shpërndan "paund" në Kuvend, i lë ca para edhe Ramës tek vendi

Autor i 4 vjedhjeve në banesa dhe biznese, vihet në pranga 35-vjeçari në Tiranë

Aksident me vdekje në Korçë, zetori përplas motorin, dy persona të vdekur

PD kërkon përballje me Nanon:Trego ç’bisedove me Lamin për Martinajn. Naço:S’e lejon sekreti hetimor

“Ekstradoni kriminelët nga Dubai”, Noka shtron kërkesën. Naço: Na jep informacione nëse ke

Noka kërkon llogari për Martinajn, Kuko: Jam këtu për tjetër gjë, Deputeti:Po thërrasim Kulturën pra

Salianji: Ekstradoni kriminelët nga Dubai, këtu kërcet pushka, atje hapet shmapanja. Kuko:I takon MD

Salianji: Në Shqipëri kërcet pushka, në Dubai hapet shampanjë! Krerët e grupeve kriminale të lirë

Ka shkuar mirë? Rama del i qeshur nga "Vila 30", i hedh dorën në qafë Kurtit

E PAPRITUR! Rama zhvillon takim 'kokë më kokë' me Kurtin në Tiranë

'RING'/ Kontrabandë nga Libia në Durrës, sekuestrohen 2275 ton naftë, arrestohen 4 persona

Marrëveshja Shqipëri-Emirate të Bashkuara, Alibeaj: Kush kryen krime është në Dubai

Shqiptarët me gomone drejt Anglisë, Ministria e Brendshme: Nuk është fenomen i panjohur

Noka kërkon 'llogari' për zhdukjen e Martinajn: A ka informacion Qeveria? Thonë e gjeti hasmi

Bushka- Alibeajt: Ti je anatemuar në publik. Deputeti: Po e di, merr masë nëse shkela etikën

Çantën e mbushur me detonatorë e C4, arrestohet sa zbret nga urbani 44-vjeçari në Shijak

'Po u thonë diçka politikës shqiptare'/ Alibeaj: Çunat e Londrës vijnë në Bllok me makina angleze

Shqiptarët drejt Britanisë, Alibeaj: Largohen për të qëndruar në shtëpi bari, sa të rinj janë atje?

'Ligjet'/ Memorandumi Shqipëri-Britani e Madhe për emigracionin, Sula: Pse u miratua me urgjencë?

'Territorialja'/ PS kundërshton propozimin e PD, Balla: I qëndrojmë ndarjes aktuale me 61 Bashki

Balla: Bashkëpuntorët e sigurimit të shtetit sillen sikur nuk u ka hyrë asgjë në këmbë

'Të hetohet Berisha', Balla: Dua përgjigje nga SPAK, PS qëndron ndarjes aktuale të Bashkive

Xhixho përplaset me kryebashkiakun Suli për shkollën "Ibrahim Basha": Pse s'është ndërtuar?

Transportonte 17 emigrantë të paligjshëm, arrestohet 35-vjeçari në Qafë-Botë

Hajdari: Të dalim në protesta, një grup njerëzish me në krye Ramën po uzurpojnë pushtetet

Përkujtimohet Azem Hajdari,djemtë i shkojnë me nuset për dore,Rudina merr të bijën, s'mungon Berisha

Veliaj s'përmbahet përballë gjimnazistëve/ Tregon idenë e tij për një shkollë të mirë: Si hotel

24 vite nga vrasja e Hajdarit/ Berisha: Hyri në histori, për 3 ditë rrëzoi regjimin

Shqiptarët dynden drejt Britanisë, ambasadori: Pasurimi i shpejtë ju çon drejt drogës

Deputetja i kthehet keq ish-zv.kryeministrit: Ahmetaj po deshe ta liroj vendin ta drejtosh

Sulmi ndaj sistemeve/ Salianji dhe Noka kërkesë AKSHI-t: Pse nuk u garantua siguria?

Arsimimi në Shqipëri, Yuri Kim: Faktor kyç, ndikon në përparimin tuaj

'Fëmijët kanë mundësi të punësohen'/ Rama: 11-vjeçarja në Shenavlash mbante shtëpinë me para

Abetarja e unifikuar/ Rama: Maqedonia parimisht dakord, diskutuam me Malin e Zi dhe Serbinë

Dëgjohet muzikë në Kongres, Rama: Jetojnë me ‘radio’ në xhep, njëri më tha është zilja e gruas

Kongresi, Rama: Kërcënimi ndaj gjuhës është i madh, do diskutojmë futjen e saj në çdo nivel arsimi

Rama mbledh Kongresin e Arsimit, Yuri Kim ende përgjumshëm

Dita e parë e shkollës, Rama këshillon të vegjëlit: Bëni qef dhe punë

Shtëpinë e kishte kthyer në “dyqan”, arrestohet i riu në Fier, e spiunuan për "Zastava"

Hakerat e Iranit futen në sistemin e kamerave të kufijve shqiptarë! Publikojnë videon

Sulmi kibernetik, radhë të gjata në doganën e Bllatës

Probleme me sistemin TIMS në Kapshticë, po punohet me regjistra