LIVE UPDATES
Bota

Protestuesit në Itali, thirrje për dhunë: Kush vaksinohet është skllav i shtetit

15 Nëntor 2021, 11:24 Nga DOSJA
Protestuesit në Itali, thirrje për dhunë: Kush vaksinohet

ITALI – Policia e Torinos, në Itali nxori sot 17 dekrete kontrolli ndaj aktivistëve më radikalë kundër vaksinimit “No Vax” dhe kundër pasaportës së gjelbër “No Green pass”, të lidhur me kanalin e njohur social ‘Basta Dictatura’, një nga hapësirat më të rëndësishme të internetit në të mohuesve të Covid 19.

Sipas Raineës, kanali kishte qenë tashmë objekt i një urdhri për sekuestrimin gjyqësor si dhe i vendimit të mbylljes nga e njëjta kompani, për shkak të seriozitetit të përmbajtjes së publikuar. Operacioni u krye pas hetimeve të kryera nën drejtimin e Prokurorisë Publike të Torinos, një grup terrorizmi dhe subversioni. Aktivitetet komplekse që pasuan u kryen për disa javë duke monitoruar kanalin që është kthyer në qendrën kryesore të organizimit të protestave të dhunshme në të gjithë territorin kombëtar 24 orë në ditë.

Muajt ​​e fundit, ‘Basta Dictatura’ kishte mbledhur dhjetëra mijëra abonentë, duke rezultuar në nyjen e lidhjes me të gjitha hapësirat kryesore të internetit të protestës, e karakterizuar nga një nxitje e vazhdueshme e urrejtjes dhe e kryerjes së krimeve të rënda. Përhapja virale e mesazheve ka shkaktuar shqetësime të konsiderueshme edhe në menaxhimin e rendit dhe sigurisë publike në sheshe. Të dyshuarit kishin marrë pjesë në bisedë, duke nxitur sistematikisht përdorimin e armëve dhe kryerjen e akteve të rënda të paligjshme ndaj zyrave më të larta institucionale, përfshirë kryeministrin Mario Draghi.

Përmbajtja dhe tonet ishin të acaruara, me referenca të qarta për “varje”, “pushkatime” si dhe aludime të drejtpërdrejta për “marshime të reja në Romë” dhe terrorizëm; mes të identifikuarve edhe subjekte që kishin promovuar bllokime autostradash dhe hekurudhash si dhe aktivistë që u bënë protagonistë të sulmeve në rrugë ndaj forcave të policisë të punësuara për shërbimet e rendit publik.

Nën shënjestrën e tyre ishin edhe policia, mjekët, shkencëtarët, gazetarët dhe personazhet e tjerë publikë të akuzuar për “skllavërim” dhe “bashkëpunim” me “diktaturën” aktuale. Vazhdimisht në shënjestër me ofendime të rënda ishte edhe  ajo pjesë e popullsisë që duke u vaksinuar dhe duke respektuar rregullat e mbrojtjes personale ka pranuar të bëhet “skllav” i shtetit sipas tyre.

(m/k/dosja.al)

Cila mendoni se është alternativa më e mirë:

View Results

Rajoni Rajoni basta dictatura Green Pass protesta ne itali per vaksinimin torino vaksinimi ne itali basta dictatura Green Pass protesta ne itali per vaksinimin torino vaksinimi ne itali

Sondazh

Poll

Policia në aksion, arreston 9 shoferë, gjobit 341 të tjerë

Policia në aksion, arreston 9 shoferë, gjobit 341 të tjerë

'Jemi njerëz të mirë e besnik'/ Rama: Mund ta përdorni çmendurinë tonë për t'u marrë me të tjerët

Deri në 179 km/h, makina inteligjente kap mat shoferët në Bypass-in e Fierit, pezullohen 89 patenta

Rama: Dëgjojmë se Putin është shumë sëmurë, por as BE nuk është e shëndetshme

Rama në Austri: Keni qenë krah nesh, ndjej keqardhje për BE-në

Statusi kandidat për në BE, Rama: Ukraina mos të kenë iluzione, mori ilaç kundër depresionit

Rama: S'ka vend më të mirë se Austria për të marrë veten nga mbledhja depresive në Bruksel

Refuzon të largohet nga banesa, 50-vjeçari në Berat kërcënon të hidhet nga pallati

Rama takohet me shqiptaren në Austri, gruaja: Jam krenare që takova kryetarin

'Ulu', aksion policie në mes të natës në Astir, 2 persona shtrihen në tokë

'DRONI edukues'/ Policia rrugore me pajisje të re, monitoron çdo ndryshim drejtimi të parregullt

Aeroporti i Vlorës në zonë të mbrojtur, Tabaku: Shkatërron ekosistemin, projekt korruptiv

Protesta e Berishës, Jorida Tabaku konfirmon pjesëmarrjen: Jam në ballë të çdo opozite të qeverisë

Takoi Metën në Baku, Berisha: Sa të mbyllë Presidencën, bashkohemi kundër Ramës

7 korriku përsëritje e 8 janarit? Berisha" Skenar që nuk ndodh më, qëllimi është ngremë shqiptarët

Berisha shpjegon domethënien e datës së protestës: 3 shtata bashkë, rrisin shanset për sukses

Mbledhje në seli, Berisha: Janë të ftuar të gjithë, deputetët të shkëputen nga Alibasha

Sa do zgjasë protesta e 7 korrikut? Berisha: Deri në realizimin e qëllimit, pranoj të më udhëheqin

Berisha: Nuk pranojmë kurrë aleanca bilaterale në rajon, janë të rrezikshme

Përplasja Rama-Bullgari,Berisha: Turp, ordiner! Në emër të opozitës i kërkoj ndjesë popullit bullgar

'Rama bëri avokatin e Serbisë', Berisha:Nuk foli për Shqipërinë, në konferencë nuk u shfaq as Osmani

Berisha: Negociatat nuk u hapën për shkak të Bullgarisë por prej Ramës, shkoi si vasal i Vuçiç

PD kërkon heqjen e mandatit të Xhaçkës, Bushka: S'kemi pasur kohë të lexojmë shkresat

Nis me debate komisioni për mandatin e Xhaçkës, Alibeaj: Të vinte këtu të jepte shpjegime

Zjarr masiv në Lajthizë të Mirditës, në terren vetëm një zjarrfikës

Aeroporti i Vlorës, Tabaku: Po ndërtohet në një zonë që ishte e mbrojtur. Ministrja: E pavërtetë

Gazetarja përmend Vuçiç, presidenti serb:Jam i sigurtë që folët mirë për mua. Rama:Ç'dreqin do këtu?

Vuçiç e quajti Kosovë, Rama e korrigjon: Aleksandri tha "e ashtuquajtura Kosovë"

“BE na poshtëroi, prisnin konferencë nga liderët”, Rama: Janë të zgjuar

Videon e nxorri vetë, Rama: Ishte prerë keq, unë thashë se RMV do jetë edhe Shqipëria Lindore

VETO-ja e Bullgarisë, Rama me kritika: BE e paaftë të çlirojë dy pengje

Rama nga Brukseli: Urojmë që shekulli tjetër të na gjejë në BE

Rama-BE: Lëreni Serbinë të qetë, mos hapni konflikte të tjera

Rama flet për Kosovën në Bruksel: Është marrë peng, çmenduri, njerëzit nuk lëvizin dot lirshëm

Rama: Bullgaria po i jep fuqi Putin e agresionit rus, një turp

Korreshi ngre zërin: Në Lushnje vihet vetëm për të bërë foto me shalqi, mos u tallni

Bardhi publikon listën: 10 miq të Ramës përfituan 36 investime strategjike me vlerë 4.6 miliard euro

Balla: Berisha privatizoi pronat nga Viçidoli deri në Dhërmi, si ka mundësi je pronar

'Ish-grabitësi u kërkoi ndjesë pronarëve'/ Balla: Berisha është servil, ditën e lindjes e ndryshoi

Balla përplaset me Berishën në Kuvend: Ik o plaku Mere

'Na u bashkoni me 7 korrik'/ Berisha: Pronarët e pronave janë më të kërcënuar se kurrë

'Administrata ka njerëz të paaftë, skiftera'/ Braçe: Fermerëve u duhet bursa që të kenë besim

Tabakun e 'tradhëtojnë' takat, pengohet dhe gati rrëzohet në Kuvend

Akuzat e Shehajt,Xhaçka:Ju paguani për mandatin e deputetit, çojeni çështjen në Gjykatën Kushtetuese

Shehaj akuza Xhaçkës: Vini në politikë me xhepat bosh, dilni me resorte me 5 yje

Xhaçka: Bashkëshortin e kam bzinesmen të sukseshëm

Berisha: Gentian Sharra e banda e Elbasanit blenë vota për PS

Balla-Berishës: Je bashkëpunëtor i Millosheviçit ne mblidhemi më 7 korrik për Srebrenicën

Berisha:Kanë dalë gjërat lakuriq!Balla është xhandar i bandës së Elbasanit! Deputetët e duatrokadsin

“Garon me Tabakun”,Bardhi-Spiropalit:Kishim një madame me 5mln euro,tani u bënë dy me gjithë Xhaçkën