LIVE UPDATES
Bota

Trump shet hotelin në Uashington, humbi 70 milionë dollarë gjatë pandemisë

15 Nëntor 2021, 11:06 Nga DOSJA
Trump shet hotelin në Uashington, humbi 70 milionë dollarë

SHBA – Trump ka arritur një marrëveshje me fondin e investimeve CGI Merchant Group për të shitur Hotelin “Trump International” në Uashington, DC  për 375 milionë dollarë.

Sipas CNN, Grupi i Miami pritet të heqë emrin Trump nga ndërtesa që ndodhet pak mw larg nga Shtëpia e Bardhë dhe është në partneritet me Hilton Worldwide Holdings. Emri do tw ndryshojw nw Waldorf Astoria, sipas njw personi të njohur me çwshtjen.  Marrëveshja i nënshtrohet miratimit nga Administrata e Shërbimeve të Përgjithshme (GSA), e cila do të kryejë një rishikim 60-ditor, sepse qeveria federale zotëron pronën.

Kompania e ish-presidentit Donald Trump kishte qenë në bisedime të avancuara me CGI Merchant Group këtë vjeshtë për të shitur hotelin. Muajin e kaluar, Komiteti i Mbikëqyrjes së Dhomës së Përfaqësuesve publikoi dokumente që tregojnë se prona e DC-së , e cila tërhoqi lobistët konservatorë gjatë presidencës Trump, humbi 70 milionë dollarë ndërsa ai ishte në detyrë. (Ish-Presidenti kishte pretenduar publikisht se hoteli po fitonte më shumë se dhjetëra miliona dollarë.) Kompania është përpjekur të shesë pronën që nga viti 2019, por  ndaloi vitin e kaluar kur pandemia mbylli vetëm industrinë e mikpritjes.

Kur mori detyrën, Trump dha dorëheqjen nga kompanitë e tij, por i transferoi asetet e tij në një trust të drejtuar nga djemtë e tij , duke e lejuar atë të përfitonte ende financiarisht nga hoteli DC dhe bizneset e tij të tjera. Në vitin 2019, inspektori i përgjithshëm i GSA tha se agjencia “injoroi Kushtetutën” kur vendosi të mbante fitimet nga hoteli pasi Trump u zgjodh në Shtëpinë e Bardhë.

Dokumentet e lëshuara nga Komiteti i Mbikëqyrjes treguan se hoteli mori miliona nga qeveritë e huaja në pagesa dhe shtyrje të huasë, të cilat Trump nuk i zbuloi, duke ngritur pikëpyetje rreth konflikteve të mundshme të interesit gjatë presidencës së tij. Zbulimi shënoi herën e parë që hetuesit e Kongresit kishin shqyrtuar dhe lëshuar detaje të informacionit financiar të ish-presidentit, megjithëse Organizata Trump kishte sfiduar të kuptuarit e kontabilitetit të komitetit dhe mohoi çdo keqbërje.

(m.k/dosja.al)

Cila mendoni se është alternativa më e mirë:

View Results

Bota Bota Donald Trump Presidenti Donald Trump Trump International Hotel Washington State Donald Trump Presidenti Donald Trump Trump International Hotel Washington State

Sondazh

Poll

Protesta e 7 korrikut, PD përgatit terrenin, ngre dy grupe pune, kush merret me Tiranën e qarqet

Protesta e 7 korrikut, PD përgatit terrenin, ngre dy grupe pune, kush merret me Tiranën e qarqet

Aksidetohet turistët çekë në Tamarë, makina del nga rruga

Aksion në Elbasan/ Mbajti peng një person, arrestohet në mes të ditës Thanas Beko

Komisioni për Hartën gjyqësore/ 'Më vjen të qesh', Maks Haxhia: Më morën në telefon, ishte anulluar

Policia Rrugore kontrolle në Tiranë, vendosen 268 masa administrative dhe pezullohen 21leje drejtimi

Rama takohet me Biden, e prek në kurriz e i thotë diçka, presidenti i SHBA-së ngel me gojë hapur

Reforma Territoriale, Xhelal Mziu: Të bejmë një tur, marrim eksperienca, është çështje komplekse

Komisioni për Reformën Territoriale, caktohen ekspertët teknikë! Mziu: Të bëjmë tur në rajon

Rama dhe bashkëshortja e tij priten nga Mbreti Felipe VI i Spanjës dhe mbretëresha

Policia “aktivizon” dronët, shoferët që nuk respektojnë këmbësorët në vizat e bardha do ndëshkohen

Iu gjet magazina me drogë në Fier, arrestohet 47-vjeçari në Dibër

'Shqiptarëve po u ngushtohet laku'/ Berisha: Qeveria ka ulur me 2% ndihmën ekonomike

POROSIA/ Protesta e 7 korrikut, Berisha: Kërkoj intensifikim maksimal

Edi Rama flet vonesën e satelitëve, do i përdorë për fermerët: Do të vijnë brenda këtij viti!

Shifrat e INSTAT flisnin për rënie,Rama i kundërshton: Mbulojmë 97%të konsumit vendas.Ku ikën lopët?

Gruri problem për t'u shitur, Rama mburret: Na është rritur prodhimi

Rama ngre alarmin: Do të kemi një dimër të ashpër dhe mungesa të mëdha

Rama me charter privat në mes të krizës ekonomike/ Peleshi: Ka lidhje me dinjitetin e shtetit

“Ju s’menaxhoni dot dy mikrofonë”/ Salianji ironizon Peleshi: Na jepni dhe ne nga një lopatë

Peleshi: S'kemi avionë për shuarjen e zjarrit, s'na leverdis. Ka kosto shumë, e kam dhimbje koke

Helmim masiv në Kukës, Gjici: S’ka probleme me ujin e pijshëm, u përzie me atë të vaditjes

Sherr tek 'Siguria Kombëtare', Peleshi: Zjarre do kemi! Xhaferaj: Të kemi helikopterë në punë

Del VD-Ka momenti kur makina me nënë dhe djalin thyen kangjellat dhe përfundon në lumë

Mjeti me nënën e fëmijën në ujë, dalin pamjet nga Berati

Avionët për shuarjen e flakëve, Peleshi: Do blejmë orë tek NSPA. Noka: E provova unë, nuk ia vlen

Zjarri në Sazan, Peleshi: S'u shua vetë, uji vetëm do e 'eksitonte'. Duhet ndërhyrje nga terreni

Informacion "TOP SECRET"/ Kuvendi futet pa dashje LIVE, gjenerali ndërhyn me urgjencë

KAOS në komision/ Denaj hedh në votim shtyrjen, Duma: Atë e bej unë! (Pyet sekretariatin)

Akti për kompensimin e çmimeve/ Duma: 8 pronarë nën hetim. Bejtja: S'kam informacion

Debat në Komisionin e çështjeve sociale, paralajmëron Duma: Do bllokoj mbledhjen!

Rama dhuron gjak, kryeministri: Sa herë ma keni pirë? Te e majta, ajo dhuron gjak

“Me paratë e buxhetit kompensoni oligarkët”/Grida Duma: Qeveria nuk i shpërndani lekët për qytetarët

TEST 2

Shkrumbohet fasoneria e italianes në Vlorë, dyshohet për zjarrvënie të qëllimshme

Largimi i pushuesve nga Shëngjini krijon trafik të rënduar në aksin Lezhë-Milot

U bllokuan në Valbonë, evakuohen me helikopter 4 turistët

Policia në aksion, arreston 9 shoferë, gjobit 341 të tjerë

'Jemi njerëz të mirë e besnik'/ Rama: Mund ta përdorni çmendurinë tonë për t'u marrë me të tjerët

Deri në 179 km/h, makina inteligjente kap mat shoferët në Bypass-in e Fierit, pezullohen 89 patenta

Rama: Dëgjojmë se Putin është shumë sëmurë, por as BE nuk është e shëndetshme

Rama në Austri: Keni qenë krah nesh, ndjej keqardhje për BE-në

Statusi kandidat për në BE, Rama: Ukraina mos të kenë iluzione, mori ilaç kundër depresionit

Rama: S'ka vend më të mirë se Austria për të marrë veten nga mbledhja depresive në Bruksel

Refuzon të largohet nga banesa, 50-vjeçari në Berat kërcënon të hidhet nga pallati

Rama takohet me shqiptaren në Austri, gruaja: Jam krenare që takova kryetarin

'Ulu', aksion policie në mes të natës në Astir, 2 persona shtrihen në tokë

'DRONI edukues'/ Policia rrugore me pajisje të re, monitoron çdo ndryshim drejtimi të parregullt

Aeroporti i Vlorës në zonë të mbrojtur, Tabaku: Shkatërron ekosistemin, projekt korruptiv

Protesta e Berishës, Jorida Tabaku konfirmon pjesëmarrjen: Jam në ballë të çdo opozite të qeverisë

Takoi Metën në Baku, Berisha: Sa të mbyllë Presidencën, bashkohemi kundër Ramës