LIVE UPDATES
Bota

Turqia i zgjat dënimin me burg filantropit Osman Kavala, perëndimi zemërohet

26 Nëntor 2021, 17:15 Nga DOSJA
Turqia i zgjat dënimin me burg filantropit Osman Kavala, perëndimi

TURQI – Një gjykatë turke zgjati të premten burgimin e filantropistit Osman Kavala, çështja e të cilit shkaktoi krizë diplomatike me SHBA-në dhe vendet e tjera perëndimore pasi ata kërkuan lirimin e tij.

Vendimi i gjykatës i hap rrugën Këshillit të Evropës për të nisur procedurat e shkeljes kundër Turqisë. Kavala ka qenë i burgosur pa u dënuar për më shumë se katër vjet, duke nxitur pretendime për persekutim politik kundër biznesmenit mes kritikave ndërkombëtare për goditjen e Ankarasë ndaj kundërshtarëve.

“Ky gjyq është një tjetër episod i pacipë në persekutimin e pamëshirshëm politik për të cilin gjykata evropiane ka dënuar Turqinë. Kur një shtet tregon një shpërfillje të tillë për detyrimet e tij sipas Konventës Evropiane për të Drejtat e Njeriut, Komiteti i Ministrave të Këshillit të Evropës duhet të marrë masa dhe të fillojë procedurat e shkeljes”, tha Nils Muižnieks, drejtor i Amnesty International për Evropën.

Këshilli i Evropës, një bllok prej 47 anëtarësh që mbështet të drejtat e njeriut, paralajmëroi Turqinë në shtator se do të fillonte procedurat nëse nuk e lironte Kavalën përpara një takimi ministror javën e ardhshme. Procesi mund të çojë në pezullimin e anëtarësimit ose të drejtave të votës së Turqisë, duke izoluar më tej Ankaranë dhe duke kërcënuar një lidhje kyçe me Evropën.

Ambasadorët e 10 vendeve, përfshirë SHBA-në, Gjermaninë dhe Francën, muajin e kaluar kërkuan lirimin e menjëhershëm të Kavalës në përputhje me një vendim të Gjykatës Evropiane të të Drejtave të Njeriut të vitit 2019. Presidenti turk, Recep Tayyip Erdoğan, kërcënoi se do t’i dëbonte të dërguarit përpara se të tërhiqej. Vendimet e gjykatës evropiane janë të detyrueshme për anëtarët e saj dhe ajo kishte kërkuar lirimin e Kavalës dy vjet më parë në pritje të gjyqit, duke thënë se burgimi i tij synonte t’i mbyllte gojën dhe nuk mbështetej me prova për një vepër penale.

Turqia pohoi se ai po mbahej sipas vendimeve të gjyqësorit të saj të pavarur. Kavala, 64 vjeç, akuzohet për financimin e protestave antiqeveritare mbarëkombëtare në vitin 2013 dhe se ka ndihmuar në orkestrimin e një përpjekjeje për grusht shteti tre vjet më vonë. Ai i mohon akuzat, të cilat parashikojnë një dënim të përjetshëm pa mundësinë e lirimit me kusht.

Kavala nuk mori pjesë në seancën dëgjimore të së premtes në Gjykatën e Lartë Penale të Stambollit 13. Ai kishte thënë më parë se prania e tij përmes lidhjes video nga burgu i Silivrit të Stambollit ishte i pakuptimtë dhe një gjyq i pa drejtë. Të pranishëm ishin gruaja e tij, Ayşe Buğra, deputetë të opozitës dhe diplomatë të huaj. Jashtë godinës së gjykatës u vendos policia.

(m.k/dosja.al)

Cila mendoni se është alternativa më e mirë:

View Results

Bota Bota BE sanksionon turqine Osman Kavala turqia Turqia BE BE sanksionon turqine Osman Kavala turqia Turqia BE

Sondazh

Poll

Balla: Javën e ardhshme mbahet konferenca e parë ndërqeveritare, ka dakortësi

Balla: Javën e ardhshme mbahet konferenca e parë ndërqeveritare, ka dakortësi

Spaho: Kontrolloni veten, na keni quajtur bagëti e tufë, ju respektojmë si motrat tona

"Mungon insulina", Manastirliu: Kemi 17 lloje, dysheku i duhet spitalit, jo Ficos

Berisha për Ramën: Nuk e shplani dot! Spiropali: Atje çove djalin e preferuar me flokë të lyera

"Stolisni kolltukun", Spiropali-Dules: Ju protestën e katranit, kapeni pas flokëve të Saliut

Berisha e krahasoi me Gaddafin, Ekonomi: Rama është brand ndërkombëtar, s'kemi ç'të bëjmë

Berisha lexon mesazhin: Prej 30 ditësh nuk gjejmë insulin, ju quani ‘brend’ Ramën

Berisha denoncon vëllain e komandantit të Gardës: Artan Sako mori tender me 99.9% të fonfit limit

Berisha paralajmëron Ballën:6i kam gati për ty,shumë shpejt do shpallesh në kërkim si Gentian Sharra

Zhupa: Më 7 korrik proteston fermeri, i riu dhe pensionisti, i keni ndarë të nënës e të njerkës

"Bëtë festë për grurin", Balla-Zhupës: kemi 5-fishuar eksporter, për 1 hektar japim 80 litra naftë

Akti normativ për kompensimin e çmimeve për materialet e ndërtimit, Salianji: Politikë zhvatje

Salianji: Rama dhe Braçe kanë shqetësim të madh, iu kanë humbur lopët

Vrasja e Pjerin Xhuvanit, ish-zv.drejtori i Policisë Nushi i drejtohet mediave: Ikni na lini rehat

'Nëse votojmë kundër i bëjmë nder qytetarëve'/ Tabaku: Akti normativ ka hyrë në fuqi

'Ministria ka dhënë 22 mln mbështetje' Krifca: 5 muajt e parë të vitit ishin të mirë për fermerët

'Akti serviret gabim'/ Sula: Pse të kompensohen kompanitë që marrin fonde publike

Pyetet për protestën e 7 korrikut, Alizoti: Po më duket vetja superstar, s'më ka njoftuar njeri

Protesta e 7 korrikut, ankohet Arbi Agalliu: Ma vunë emrin në listë pa më pyetur fare

Deklaratat e Alibeajt/ Këlliçi: Kushdo që tenton të vrasë protestat është në shërbim të qeverisë

Braçe kundër Ramës: Se thoni i ka numëruar gabim lopët Erioni. Bujku po del me humbje, duhet bursa

Rezoluta për Srebenicën, Balla:Shumë shpejt dorëzojmë në Kuvend dokument me rëndësi edhe për Kosovën

PS nuk e "lëshon" Olta Xhaçkën, Balla: Akuzat, flluska sapuni

Kriza e çmimeve, ministrja Ekonomi: Ekonomia jonë ka rezistuar, njerëzit kanë vënë lekë në bankë

Rama "kap" tek Samiti i NATO presidentin bullgari, i flet gjithë këmbë e duar: Mbase lajm i mirë

Duma: Ju shqetësoheni që aksionerët e peshqve të mëdhenj, votojeni për ato të 10-të. Tallje!

'Kursimet janë rekord'/ Ahmetaj: Do prezantojmë paketë tjetër ndihme, çmimi i naftës është i lartë

'Ekonomia po rritet'/ Ibrahimaj: Po të mos kishim bordet, do ishte shtrenjtuar çmimi i naftës

'Ankohet' për ministren, Spaho: Ka fjalimin e njëjtë si për Butrintin e Ukrainën

Kompensimi i çmimeve/ Dhurata Çupi: Minatorët e Bulqizës s'u jepet asnjë investim

Refuzon thirrjen e Berishës! Protesta e 7 korrikut, Xhaferraj: S'do marr pjesë

Protesta e 7 korrikut, Flamur Hoxha: E kemi për detyrë të bashkohemi

Java çame/ Idrizi i përgjigjet Dendias: Kush nuk ekziston? Duam falje publike nga Greqia

7 korriku, Salianji konfirmon pjesëmarrjen: Kemi 1001 arsye për të protestuar

Protesta e 7 korrikut, Ina Zhupa konfirmon pjesëmarrjen: Detyra minimale e çdo deputeti

Protesta e 7 korrikut, Gazment Bardhi: Gjithmonë krah qytetarëve, jo autokratëve

Protesta e 7 korrikut/ Agron Duka i bashkohet Berishës: Do jemi prezent për të dhënë një mesazh

7 Korriku/ Grida Duma: Jam pro, Berisha ka bërë shumë mirë që i ka përfshirë deputetët

Protesta e 7 korrikut/ Alibeaj: Para se Berisha të shkojë te sheshi, të vijë të flasë për oligarkët

S'merr pjesë në protestën e Berishës, Açka: S'do jem fizikisht, i bëj me fjalë

Protesta e 7 korrikut, PD përgatit terrenin, ngre dy grupe pune, kush merret me Tiranën e qarqet

Aksidetohet turistët çekë në Tamarë, makina del nga rruga

Aksion në Elbasan/ Mbajti peng një person, arrestohet në mes të ditës Thanas Beko

Komisioni për Hartën gjyqësore/ 'Më vjen të qesh', Maks Haxhia: Më morën në telefon, ishte anulluar

Policia Rrugore kontrolle në Tiranë, vendosen 268 masa administrative dhe pezullohen 21leje drejtimi

Rama takohet me Biden, e prek në kurriz e i thotë diçka, presidenti i SHBA-së ngel me gojë hapur

Reforma Territoriale, Xhelal Mziu: Të bejmë një tur, marrim eksperienca, është çështje komplekse

Komisioni për Reformën Territoriale, caktohen ekspertët teknikë! Mziu: Të bëjmë tur në rajon

Rama dhe bashkëshortja e tij priten nga Mbreti Felipe VI i Spanjës dhe mbretëresha

Policia “aktivizon” dronët, shoferët që nuk respektojnë këmbësorët në vizat e bardha do ndëshkohen