LIVE UPDATES
Aktualitet

Prokurori i Antimafias italiane: Ja si grupet shqiptare humbin gjurmët për pagesat, edhe pse larg komunikojnë bashkë (Lidhje

8 Shtator 2021, 17:00 Nga DOSJA
Prokurori i Antimafias italiane: Ja si grupet shqiptare humbin gjurmët

Prokurori italian i antimafies, Carifeo De Raho, në një intervistë ekskluzive për emisionin ‘Zona Zero’ në Top News ka treguar se si bandat kriminale të huaja dhe atë shqiptare përdorin valutën online për kryerjen e pagesave mes njëri-tjetrit, pasi kjo e vështirëson gjurmimin nga policia.

“Sot e përdorin të gjitha grupet kriminale e përdorin këtë metodë duke përdorur paranë cash por edhe monedhën virtuale. Në shumë raste përdorin edhe monedhat ligjore. Të gjitha organizatat e bëjnë këtë se është dhe lehtë t’i lëvizin jashtë kufijve. Mjafton një urdhër dhe valuta lëviz me shpejtësi marramendëse. Sidomos në ato vendet ku kanë lidhje me policinë vendase. Kjo ndodh në ato shtete që nuk bashkëpunojnë shumë me autoritetet për luftën kundër krimit. Pra është evidente që dhe autoritetet shqiptare e përdorin këtë lloj metode. Është jashtë monitorimit të bankave. Dhe në shumë raste nuk lë as gjurmë kjo metodë pagese”, u shpreh De Raho për emisionin ‘Zona Zero’.

Prokurori i antimafias pohoi për moderatorin Thimi Samarxhi se mafia dhe grupet kriminale shqiptare ekzistojnë. De Raho foli edhe për shtëpitë e barit që po përhapen në Europë, duke thënë se për shkatërrimin e fushave të mbjella është një operacion i madh që ka marrë pjesë edhe Guarda di Finanza.

De Raho zbuloi ekskluzivisht edhe mënyrën e bashkëpunimit të mafies shqiptare me Ndraghetën, që sipas tij, është fuqizuar tepër së fundmi. Prokurori ka vlerësuar bashkëpunimin me SPAK dhe organet e tjera hetimore dhe policinë, për të cilat ai thotë se, ndryshe nga herët e tjera po i shkojnë deri në fund hetimeve .

“Kemi një bashkëpunim të gjerë në luftën kundër mafies sidomos ndaj luftës kundër narkotikëve, ndaj drogës, jo vetëm magjistratura, por edhe me SPAK, sidomos me zotin Arben Kraja dhe hetuesit e vet që po jep një kontribut shumë të madh dhe shumë të rëndësishëm, por edhe policia shqiptare, por sillet me një impenjim shumë të madh. Çdo urdhër që lëshohet në kuadër të operacioneve të ndryshme kundër organizatave kriminale mafioze që operojnë në Shqipëri dhe në Itali, sepse në Itali ka një numër të madh komponentësh, krimi organizuar shqiptarë, që vijnë e arrestohen në mënyrë korrekte, të saktë jo vetëm në Itali dhe në Shqipëri. Më parë kishte shumë shkelës që nuk kapeshin nga forcat e ligjit, pra situata është shumë më ndryshme, kjo tregon për një angazhim serioz nga autoritetet shqiptare sidomos në luftën kundër organizatave kriminale për të ndaluar trafikun e lëndëve narkotike, por për edhe për të ndaluar aktivitetet e mafies. Në vitet e fundit kemi një organizim të policisë dhe gjykatave, duke treguar se janë të afta të çojnë përpara hetimet me besnikëri dhe duke ruajtur sekretin hetimor, ku hetimet kanë qenë edhe mjaft komplekse”, tha ai.

Prokurori De Raho, i pyetur se cilat janë qytetet me kriminalitetin më të lartë në Shqipëri, thotë se organizatat kriminale shqiptare nuk janë të përqendruara vetëm në një qytet, por veprojnë të shpërndara në disa pjesë të vendit. Ai thotë se këto organizata nuk lëvizin fizikisht por përdorin mjetet e telekomunikacionit dhe në distanca të largëta

“Organizatat kriminale shqiptare, ashtu si ato kriminalet në Italia kanë një karakteristikë se nuk janë të përqendruara vetëm në një qytet. Por veprojnë në disa qytete, të shpërndara në disa pjesë të vendit. Kanë kapacitet të lëvizin në mënyrë jashtëzakonshme dhe lëvizin e shpërndajnë lëndët narkotike. Madje nuk lëvizin fizikisht por përdorin mjetet e telekomunikacionit dhe në distanca të largëta. Ato janë të lidhje me njëri-tjetrin pavarësisht distancës së tyre. Një karakteristikë është se janë një organizatë globale dhe nuk kanë më kufij, bashkëpunimi mes tyre është global. Jemi të detyruar ti shikojmë jo vetëm kufijtë mesh Shqipërisë dhe Italisë, por që do të thotë që lidhet edhe me distancën e raportet politike mes dy vendeve tona, por në lidhje me atë që merren me trafikun e kokainës dhe heroinës nuk kanë kufij. Kështu ata lëvizin pa pengesa dhe a kufi, lëvizin lirisht në të gjithë globin”, u shpreh De Raho.

Marrë nga Top Channel

Iftar dhe politikë, a u prek Muaji i Ramazanit nga politikanët?

View Results

aktualitet aktualitet carifeo de raho mafia shqiptare carifeo de raho mafia shqiptare

Sondazh

Poll

Kampioni Alvin Karaqi mes lotësh: Për besë u ndjeva si Gjergj Kastrioti kur mora flamurin

Kampioni Alvin Karaqi mes lotësh: Për besë u ndjeva si Gjergj Kastrioti kur mora flamurin

'Dokumentar horror'/ Berisha publikon pamjet: Do ju paraqes terrorin që Bajrajt ushtruan më 14 maj

Krimi në Bulqizë/ Fqinji: Po hante bukë në banesë kur erdhën dy makina!

Dosja "Gjici"/ Zv.kryetari i bashkisë së Kukësit shkon në SPAK

Newsroom 11 |XAMA: LAJMI I FUNDIT FAKE QË PASHË, ISHTE PËR MUA

Newsroom 11 |XAMA: KËSHILLË QYTETARËVE- MOS LEXONI VETËM NJË BURIM

Newsroom 11 | XAMA: GAZETARËT NUK SHKRUAJNË ME EMËR, KJO S'ËSHTË ETIKE

Xama në Newsroom: Lajmet e rreme përhapin panik! Më akuzuan se kisha marrë para për një shkrim

Muka në Newsroom: Në Shqipëri ka portale gjobaxhie, u bëjnë shantazh njerëzve

Xama në Newsroom: Fake News shpërndahet më shumë në Facebook e Tik Tok! Gazetarët të shkruajnë emrin

Newsroom 11 |Kush prodhon lajme të rreme në Shqipëri

Newsroom 10 |SENJA: NE S'REAGOJMË NDAJ GJUHËS SË URREJTJES

Newsroom 10 |HAZIZAJ: 'ÇOHU ENVER', PJESË E GJUHËS SË URREJTJES

Newsroom 10 | HAZIZAJ KEMI MARRËVESHJE PËR TË MBROJTUR 'VIKTIMAT'

Newsroom 10 |HAZIZAJ: GJUHA E URREJTJES KA SHKAKTUAR DHE KRIME

Newsroom 10 |GAZETARI: GJUHA E URREJTJES, PJESË E SHOQËRISË

Newsroom 10 |HAZIZAJ: GJUHA E URREJTJES, E FRIKSHME NË SHQIPËRI

Vidhnin në banesa duke përdorur çelësa të klonuar, vihet në pranga 1 person,nje tjeter në kërkim

Newsroom 10 |GJUHA E URREJTJES PËRDORET NGA POLITIKA, AMA TË KONTROLLOJË GJUHËN E URREJTJES

Newsroom 10 | HAZIZAJ: STEREOTIPET NXISIN GJUHËN E URREJTJES

Newsroom 10 | HAZIZAJ: GJUHA E URREJTJES LUFTOHET ME EDUKIM

Newsroom 10 | Gjuha e urrejtjes në media, si dhe kush e shpërndan?

Ndryshimet në PS/ Gjiknuri: S'është fundi, por fillimi i diçkaje të re.

Inceneratorët/ S’kam dhënë asnjë kontratë pa garë, ato janë publike!

Ndihet 'i shitur' nga Rama? Gjiknuri: Nuk ndjej braktisje, kam komunikim me të prej 20 vitesh

Klosi: Kemi primare reformimin e partisë, PS synon mandatin e katërt

U shkarkua si Sekretar i Përgjithshëm, Gjiknuri: PS edhe kur fiton, refekton!

Digjet shtëpia në Shkodër, në banesë ndodhej një i moshuar, përfundon në spital

Vazhdon përplasja në PD! Basha kërkon mbledhjen e Komisionit të Etikës për të, Bardhi: Shenjë humbje

Vrasja e Jetmirës/ Autori u dënua me 28 vite burg, nëna e viktimës: Duhet dënim përjetë!

Newsroom 9 | Kallanxhi: Threads? S`besoj se do zgjasë shumë

Newsroom 9 | Eksperti i IT: Mos merrni për bazë asgjë thuhet në rrjet

Newsroom 9 | Gazetarja: po ndodhin vrasje nga tik tok

Newsroom 9 | Eksperti i IT: Fake News dallohet vetëm po të jemi kritikë

Newsroom 9 | Kallanxhi: Shqiptarët besojnë gjithçka shohin në rrjet

Newsroom 9 | Eksperti i IT, Tomi Kallanxhi: Tik Tok ka "fake news" sepse s'ka censurë

Newsroom 9 | Gazetarja: Shqipëria do kohë të përshtatet me Tik Tok

Newsroom 9| Eksperti i IT: Çdo rrjet është i përkohshëm, duhet të kujdesemi për vlerat

A mund të mbyllet TikTok për Shqipërinë? Flet për Newsroom eksperi i IT

Fëmija mbyllet brenda në shtëpi, nëna e alarmuar njofton zjarrfikësit, NDËRHYRJA nga ballkoni

Newsroom/ Karabolli: Shqipëria do kohë të përshtatet me TikTok, e provuan edhe gazetarët, s’ia dolën

Newsroom 9 |Tik-Tok Kultura, platformë krijimi apo dizinformimi?

Shoqata e Biznesit: Rënia e euros po na falimenton, BSH po fsheh atë që po ndodh!

Vasili në SPAK/ Meta: Asnjë shqetësim me drejtësinë, por afera e inceneratorëve

'Jemi pro protestave'/ Takoi Berishën, Meta: Do bashkëpunojmë për sezonin e ardhshëm parlamentar

Proteste per guroren

Tragjedi në Gramsh! Mbyten në Liqenin e Banjës, polumbarët nxjerrin trupat e babait dhe 2 djemve

“Rama ik” thirrje ne Rogozhine

Veliaj shthur gojën për kandidatin e Rrogozhinës: Ik o bixhozxhi, për sumën tate paske lekë!

VIDEO/ Veliaj shthur gojën për kandidatin e Rrogozhinës: Ik o bixhozxhi, për sumën tate paske lekë!