LIVE UPDATES
Politike

Projekti për Teatrin Kombëtar, Veliaj flet për kërcënimet: Më përmendnin fëmijët, i dëgjoj kur thonë ‘këtu do t’

11 Maj 2020, 15:02 Nga DOSJA
Projekti për Teatrin Kombëtar, Veliaj flet për

TIRANË– Kryebashkiaku i Tiranës, Erion Veliaj ka folur lidhur me projektin për rindërtimin e Teatrit Kombëtar. Në një intervistë për “Syri TV”, Veliaj është shprehur se projekti për teatrin por detajohet dhe po merret edhe mendimi i aktorëve. 

Gjithashtu në fjalën e tij, Veliaj ka lënë të kuptohet se nuk do të ndërtohen kullat, ndërkohë që nuk ka lënë pa përmendur edhe kundërshtarët e tij politikë dhe akuzat e tyre ndaj tij. Ai gjithashtu ka lënë që të kuptohet se prishja e godinës mund të ndodhë pas vjeshtës së këtij viti, pasi Veliaj u shpreh se ende po shihen detajet e projektit, punë që do të vijojë edhe në verë e vjeshtë. 

PJESË NGA BISEDA:

Erion Veliaj: Kam qënë me ata, ka pasur edhe nga ata që kërcënonin fëmijën. Fitova dhe gjyqin me ta. I dëgjoj përditë në televizor kur thonë, këtu do t’i bëjmë varrin këtij e atij. Aaa qenka varri politik. Si me atë që do të hapi varrin fizik dhe politik, nuk po i hy fare kësaj. Edhe me këtë varrmihësin kam qënë në takim, i çoi partia mesazhin, e lexoi e kapi kamera dhe u diskreditua. Prandaj iku dhe nga zgjedhjet. Kryeministri, Bashkia, kanë një bilanc me punë, dhe thonë po diskeditojmë këta.

Armela Ferko:Çfarë ndodh me projektin në këtë momente që po flasim? Është po i njëjti projekt?

Erion Veliaj: Është po i njëjti. Biarge Ingels  sapo përfundoi një projekt, por do të marri kohën e vetë sapo të detajohet.

Armela Ferko: Do të ketë kulla?

Erion Veliaj: S’ka lidhje me pronat e tjera. Nuk kemi asnjë aplikim për kulla. Jeni në një ndërtesë buzë Lanës. Mund të ketë barake dekori. Mund të iki unë dhe të japë një tjetër projekt. Në momentin që insistoni tek kullat që nuk janë pjesë e projektit, më tregon interesin e opozitës. Të mos ishte opozita gjobëvënëse, nuk do ishte kryedemokrati me shtëpi. Në tokën e Teatrit do bëjmë Teatër. Është hapësirë bosh dhe nuk ka asnjë kërkesë për kulla. Do marrin muajt e verës dhe vjeshtës për të detajuar edhe bravat e derës.

(k.m/dosja.al)

1 vit nga zgjedhjet e 25 prillit si e shikoni gjendjen e vendit:

View Results

politike politike erion veliaj projekti per teatrin kombetar teatri kombetar erion veliaj projekti per teatrin kombetar teatri kombetar

Sondazh

Poll

Dalin të tjera pamje nga zjarri në parking, zona e rrethuar me polici, banorët në panik

Dalin të tjera pamje nga zjarri në parking, zona e rrethuar me polici, banorët në panik

Dalin të tjera pamje nga zjarri në parkingun e kullës, zona e rrethuar me polici, banorët në panik

Zjarri nisi nga parkingu, dalin pamjet nga djegia e kullës 41-katëshe, zona e mbuluar nga tymi

Momenti i arrestimit të Xhevit Sinanit, vrau gruan e vëllain e tij në Gramsh

Vodhën 8 dyqane dhe banesa, në pranga 16-vjeçari, në kërkim shoku i tij

ME VIDEO- Zbulohen 47 kamera sigurie në Durrës, Shijak dhe Krujë

Nxirrnin inerte pa asnjë dokument, arrestohet administratori i një guroreje në Krujë

Aksioni në Vlorë, policia çmonton 16 kamera sigurie të vendosura nga grupet kriminale

"Meta e ka djalë halle", Kryemadhi flet për Dorian Duçkën: Sa ishte te ne qe në rregull

Me dosje në duar, Shkëlzen Berisha mbërrin në SPAK

"Mik është fjalë e madhe"/ Rama tërheq fjalët: Fola anglisht

Rama: Drejtësia amerikane foli, unë jam ulur në Strasburg me njerëz non-grata

"Mik është fjalë e madhe"/ Rama tërheq fjalët: Fola anglisht për marrëdhënien

Rama: Nezajn e njoha përmes agjentit të FBI-së. Duçka ka punuar pa pagesë për mua

Rama pranon takimet me ish-agjentin e FBI: Ndodhën! Po keqlexohen hetimet për të sfumuar 21 janarin

Dosja e FBI/ Rama: Drejtësia amerikane nuk flet për vrasje nga pakujdesia kur urdhrat i jep shteti!

VIDEO-ja që përgënjeshtron Ramën, në shtator e konsideronte mik ish-agjentin e FBI, sot e tërhoqi

Gjenden 38 kamera të tjera në qytetin e Shkodrës

“Manipulimi”/ Iu prezantua si avokat dhe i mori 1.2 mln lekë një gruaje, arrestohet 54-vjeçari

Aksident tragjik në Fushë Kuqe, përplasen dy makina me njëra-tjetrën, ndërron jetë në vend 2-vjeçari

Kanabis i kultivuar në vazo, pamje nga vila në Shijak që ishte kthyer në 'shtëpi bari'

Aksident i frikshëm në Lezhë, 3 automjete përplasen kokë më kokë, një person në gjendje të rëndë

Hoxha në Drejtori: Rama e Berisha tu përgjigjen fëmijëve të të vrarëve, Garda ekzekutoi të pafajshëm

Artan Hoxha batuta nga dera e Drejtorisë së Policisë: Jam me pallto leshi se do rri gjatë

Me pistoletë në brez e 7 fishekë, 'Shqiponjat' kapin 26-vjeçarin në Tiranë

Përfundon mbledhja e Këshillit të Sigurimit, Rama largohet nga Presidenca

Banesa në rrezik nga rrëshqitja masive e dherave në Durrës

Operacioni 'Mjedisi' në Krujë, vihen në hetim 5 persona, administratorë të 5 guroreve

Rruga e Arbrit ishte e bllokuar, Policia: Kemi shtuar masat, duam të parandalojmë aksidentet

Qindra makina të bllokuara në të ftohtë, ç’po ndodh në Rrugën e Arbrit

Meta s'pritet si kryetar i 'Partisë së Lirisë' në Elbasan, demokratja: Ftojmë Presidentin e vendit

Magazina me dhjetëra bidona plastikë ne Kukes, mbaheshin lëndë radioaktive natyrore dhe kimike

Rrëmbyen dhe plagosën 39-vjeçarin, arrestohen 4 famijarët në Sarandë

Veshur me tuta, si u kap 'Kili' në vilën e Ramazan Rrajës, oficerët kërkojnë me detektorë në Nikël

Drejtonte pa leje drejtimi automjetin, me shpejtësi 216 km/h, vihet në pranga 18-vjeçari

Shi dhe erë e fortë, çfarë po ndodh në Fier, 'stuhia' mbërthen qytetin

Moti i keq përmbyt Lezhën, uji mbulon rrugët, qarkullimi i makinave thuajse i pamundur

Me çantën 'Gucci' në dorë, Elvis Roshi 'lufton' me erën e gazetarët...për pak i bie pemës

Arrestohen 3 hajdutët e bizneseve në Shijak, një tjetër shpallet në kërkim

Lezha e përmbytur, uji futet në hyrje pallatesh dhe oborret e shkollave

Rama nga Davos: Ju prezantoj me shqipet që mbrojnë Zvicrën

Operacioni “Wanted”/ Policia arreston 4 persona në Vlorë

Përroi bllokon makinën, banorët e zonës shpëtojnë familjen me 5 anëtarë në Lezhë

Braçe: Nëse dikush do të ndërtojë projekt në tokë të tjetër kujt, s’ka pse bëhet shteti pjesë fare

‘Shpërthen’ Shehi: Kamionët me drogë kalojnë nga Rapiskani, turp për qeverinë e para vitit 2013

"Zemërohet" Vjosa! Pamjet e rrjedhës pas reshjeve të dendura, apel për të monitoruar situatën

Terren i VËSHTIRË- Momenti kur shpëtohet 43-vjeçari që po kërkonte thesarin në Gramsh

Proteste per Luiz Ejllin

Protesta per Luiz Ejllin te Top Channel

Momenti kur peshkarexha “Geni” kapet duke u furnizuar me naftë nga anija libiane