LIVE UPDATES
Politike

Presidenti Meta dekoron me Titullin “Mjeshtër i Madh” aktorin Vasjan Lami

7 Janar 2022, 18:28 Nga DOSJA
Presidenti Meta dekoron me Titullin “Mjeshtër i Madh” aktorin

TIRANË- Presidenti i Republikës Ilir Meta vlerësoi sonte aktorin dhe regjisorin e shquar shqiptar, Vasjan Lami me Titullin e lartë “Mjeshtër i Madh”. Kreu i Shtetit e dekoroi Lamin me motivacionin: Në vlerësim të kontributeve të shquara në fushën e artit skenik, të shpalosura për dekada me radhë në skenën e Teatrit Kombëtar, nëpërmjet roleve të veçanta e të suksesshme, që kanë mbetur të gdhendur në kujtesën e artdashësve shqiptarë. Me mirënjohje të thellë për interpretimet e paharruara artistike, jo vetëm në Shqipëri, por edhe në trevat shqipfolëse, si aktor dhe si regjisor i spikatur.

Duke iu drejtuar artistëve dhe personaliteteve të skenës teatrore dhe kinematografike të pranishëm në ceremoninë e vlerësimit, Presidenti Meta u shpreh Lami ka performuar për 44 vite rresht në Teatrin Kombëtar. Ai gjithashtu shtoi se është i lumtur që po dekoron artistin me rreth 60 role në teatër si dhe 40 të tjera nëpër filma.

“Të nderuar pjesëmarrës, të dashur artistë dhe familjarë, personalitete nga fusha të ndryshme. Jam i lumtur që ndodhem bashkë me ju, në këtë ceremoni, për të vlerësuar aktorin dhe regjisorin e mirënjohur Vasjan Lami. Është kënaqësi për mua që të nis vitin 2022, me nderimin dhe vlerësimin për një artist si zoti Vasjan Lami, i cili për 44 vite rresht ka për formuar në skenën e Teatrit Kombëtar. Teatri është një nga format më të bukura dhe më ‘njerëzore’ të artit. Edhe pse mund të duket si argëtim, në teatër, aktorët me interpretimin e tyre na ndërgjegjësojnë për mundësitë tona, na kujtojnë të kaluarën, na sjellin të ardhmen, na nxisin emocione, na fusin në mendime dhe diskutime, na japin shpresë e besim dhe na tregojnë një pasqyrim të asaj që ne jemi, ose që duam të bëhemi.

Teatri na ndihmon të shikojmë perspektiva të tjera nga ajo që ne shohim për momentin, na kujton që nuk jemi vetëm, na nxit dialogun dhe mundësinë për ndryshim, sepse vetë aktorët janë nxitësit e ndryshimit dhe ne këtë e dimë shumë mirë edhe nga historia jonë. Një film, një pjesë teatrale, një pjesë muzikore, ose një libër mund të ndryshojnë shumë. ‘Unë e konsideroj teatrin si më të madhin nga të gjitha format e artit, mënyrën më të menjëhershme në të cilën një qenie njerëzore, mund të ndajë me një tjetër, ndjenjën se çfarë është të jesh njeri.’ – ka thënë poeti dhe dramaturgu Oskar Uajld.

Ndaj, për gjithçka teatri dhe aktorët na japin duhet të kemi edhe ne vëmendjen e shtuar ndaj nevojave të tyre dhe gjithashtu edhe për vlerësimin e tyre. Nderimi dhe vlerësimi i aktorit dhe regjisorit të mirënjohur, Vasjan Lami, më jep kënaqësinë që të vlerësoj një nga artistët, që me rreth 60 role në teatër dhe 40 role në filma, ka dhënë aq shumë për të gjithë ne. Rolet e tij në teatër si: Tibaldi tek ‘Romeo e Xhulieta’, Jasoni tek ‘Medea’, Duka i Jorkut te ‘Henri VI’, si dhe interpretimet e tij në filma si: ‘Hije që mbeten pas’, ‘Telefoni i një mëngjesi’ apo ‘Dy luanë drejt Venecias’ etj., kanë lënë gjurmë në kinemanë dhe teatrin tonë. Zoti Vasjan Lami, realizon rolet e tij me një përjetim dhe nivel të lartë artistik, duke shpalosur pjekurinë dhe formimin e tij profesional të maturuar ndër vite dhe dekada. Ai është fitues i disa çmimeve, si: ‘Aktori më i mirë’ në Festivalin Kombëtar të Teatrit, në vitin 1997 dhe ‘Aktori i vitit’ nga Akademia ‘Kult’ në vitin 2010. Krahas aktrimit, zoti Vasjan Lami është dedikuar fort edhe regjisurës, duke pasur edhe përvoja shumë të çmuara, në Teatrin Kombëtar të Lilës, Francë.

Vasjan Lami është shembulli i aktorit që me punë, seriozitet, dedikim dhe përgjegjshmëri, ka pasur gjithmonë rritje profesionale, duke e vënë atë në nivelin e aktorëve më të mirë dhe më të dashur për publikun tonë. Profesioni i aktorit është i vështirë, i lodhshëm, shpirtërisht dhe fizikisht, por edhe një nga profesionet, që e merr vlerësimin e punës, gjykimin apo kënaqësinë, menjëherë dhe direkt nga spektatori dhe publiku. Kjo e bën atë një nga profesionet më të vështira e të përgjegjshme, por edhe më të bukura dhe më të dashura. Vasjani këtë e di shumë mirë, prandaj punon me përkushtim e përgjegjshmëri, për ta bërë rolin e radhës edhe më të realizuar edhe më të dashur për publikun artdashës. Ndaj me mirënjohje për interpretimet e tij të spikatura artistike, si dhe për kontributin e shquar në fushën e artit skenik shqiptar, kam kënaqësinë të vlerësoj aktorin dhe regjisorin Vasjan Lami me Titullin e lartë ‘Mjeshtër i Madh’ dhe t’i uroj suksese për të ardhmen.

(I.A/dosja.al)

Ndihmës-Sekretarja e Shtetit takoi Alibeajn, ndërsa Paloka deklaroi se ka firmosur peticionin kundër ambasadores Kim. Çfarë do të thotë kjo për PD?

View Results

Politike Politike ilir meta Vasjan Lami ilir meta Vasjan Lami

Sondazh

Poll

Balla: Javën e ardhshme mbahet konferenca e parë ndërqeveritare, ka dakortësi

Balla: Javën e ardhshme mbahet konferenca e parë ndërqeveritare, ka dakortësi

Spaho: Kontrolloni veten, na keni quajtur bagëti e tufë, ju respektojmë si motrat tona

"Mungon insulina", Manastirliu: Kemi 17 lloje, dysheku i duhet spitalit, jo Ficos

Berisha për Ramën: Nuk e shplani dot! Spiropali: Atje çove djalin e preferuar me flokë të lyera

"Stolisni kolltukun", Spiropali-Dules: Ju protestën e katranit, kapeni pas flokëve të Saliut

Berisha e krahasoi me Gaddafin, Ekonomi: Rama është brand ndërkombëtar, s'kemi ç'të bëjmë

Berisha lexon mesazhin: Prej 30 ditësh nuk gjejmë insulin, ju quani ‘brend’ Ramën

Berisha denoncon vëllain e komandantit të Gardës: Artan Sako mori tender me 99.9% të fonfit limit

Berisha paralajmëron Ballën:6i kam gati për ty,shumë shpejt do shpallesh në kërkim si Gentian Sharra

Zhupa: Më 7 korrik proteston fermeri, i riu dhe pensionisti, i keni ndarë të nënës e të njerkës

"Bëtë festë për grurin", Balla-Zhupës: kemi 5-fishuar eksporter, për 1 hektar japim 80 litra naftë

Akti normativ për kompensimin e çmimeve për materialet e ndërtimit, Salianji: Politikë zhvatje

Salianji: Rama dhe Braçe kanë shqetësim të madh, iu kanë humbur lopët

Vrasja e Pjerin Xhuvanit, ish-zv.drejtori i Policisë Nushi i drejtohet mediave: Ikni na lini rehat

'Nëse votojmë kundër i bëjmë nder qytetarëve'/ Tabaku: Akti normativ ka hyrë në fuqi

'Ministria ka dhënë 22 mln mbështetje' Krifca: 5 muajt e parë të vitit ishin të mirë për fermerët

'Akti serviret gabim'/ Sula: Pse të kompensohen kompanitë që marrin fonde publike

Pyetet për protestën e 7 korrikut, Alizoti: Po më duket vetja superstar, s'më ka njoftuar njeri

Protesta e 7 korrikut, ankohet Arbi Agalliu: Ma vunë emrin në listë pa më pyetur fare

Deklaratat e Alibeajt/ Këlliçi: Kushdo që tenton të vrasë protestat është në shërbim të qeverisë

Braçe kundër Ramës: Se thoni i ka numëruar gabim lopët Erioni. Bujku po del me humbje, duhet bursa

Rezoluta për Srebenicën, Balla:Shumë shpejt dorëzojmë në Kuvend dokument me rëndësi edhe për Kosovën

PS nuk e "lëshon" Olta Xhaçkën, Balla: Akuzat, flluska sapuni

Kriza e çmimeve, ministrja Ekonomi: Ekonomia jonë ka rezistuar, njerëzit kanë vënë lekë në bankë

Rama "kap" tek Samiti i NATO presidentin bullgari, i flet gjithë këmbë e duar: Mbase lajm i mirë

Duma: Ju shqetësoheni që aksionerët e peshqve të mëdhenj, votojeni për ato të 10-të. Tallje!

'Kursimet janë rekord'/ Ahmetaj: Do prezantojmë paketë tjetër ndihme, çmimi i naftës është i lartë

'Ekonomia po rritet'/ Ibrahimaj: Po të mos kishim bordet, do ishte shtrenjtuar çmimi i naftës

'Ankohet' për ministren, Spaho: Ka fjalimin e njëjtë si për Butrintin e Ukrainën

Kompensimi i çmimeve/ Dhurata Çupi: Minatorët e Bulqizës s'u jepet asnjë investim

Refuzon thirrjen e Berishës! Protesta e 7 korrikut, Xhaferraj: S'do marr pjesë

Protesta e 7 korrikut, Flamur Hoxha: E kemi për detyrë të bashkohemi

Java çame/ Idrizi i përgjigjet Dendias: Kush nuk ekziston? Duam falje publike nga Greqia

7 korriku, Salianji konfirmon pjesëmarrjen: Kemi 1001 arsye për të protestuar

Protesta e 7 korrikut, Ina Zhupa konfirmon pjesëmarrjen: Detyra minimale e çdo deputeti

Protesta e 7 korrikut, Gazment Bardhi: Gjithmonë krah qytetarëve, jo autokratëve

Protesta e 7 korrikut/ Agron Duka i bashkohet Berishës: Do jemi prezent për të dhënë një mesazh

7 Korriku/ Grida Duma: Jam pro, Berisha ka bërë shumë mirë që i ka përfshirë deputetët

Protesta e 7 korrikut/ Alibeaj: Para se Berisha të shkojë te sheshi, të vijë të flasë për oligarkët

S'merr pjesë në protestën e Berishës, Açka: S'do jem fizikisht, i bëj me fjalë

Protesta e 7 korrikut, PD përgatit terrenin, ngre dy grupe pune, kush merret me Tiranën e qarqet

Aksidetohet turistët çekë në Tamarë, makina del nga rruga

Aksion në Elbasan/ Mbajti peng një person, arrestohet në mes të ditës Thanas Beko

Komisioni për Hartën gjyqësore/ 'Më vjen të qesh', Maks Haxhia: Më morën në telefon, ishte anulluar

Policia Rrugore kontrolle në Tiranë, vendosen 268 masa administrative dhe pezullohen 21leje drejtimi

Rama takohet me Biden, e prek në kurriz e i thotë diçka, presidenti i SHBA-së ngel me gojë hapur

Reforma Territoriale, Xhelal Mziu: Të bejmë një tur, marrim eksperienca, është çështje komplekse

Komisioni për Reformën Territoriale, caktohen ekspertët teknikë! Mziu: Të bëjmë tur në rajon

Rama dhe bashkëshortja e tij priten nga Mbreti Felipe VI i Spanjës dhe mbretëresha

Policia “aktivizon” dronët, shoferët që nuk respektojnë këmbësorët në vizat e bardha do ndëshkohen