LIVE UPDATES
Aktualitet

POST Viti i Ri! Kapen tregtuesit e fishekzjarreve, shqiptarët e teprojnë me pijen

1 Janar 2022, 13:22 Nga DOSJA
POST Viti i Ri! Kapen tregtuesit e fishekzjarreve, shqiptarët e

TIRANË– Viti i Ri 2022 u festua pa asnjë kufizim orari për qytetarët shqiptarë. 31 dhjetori 2021 u vendos nga Komiteti Teknik i Ekspertëve që të mos kishte asnjë kufizim në orar, duke lejuar qytetarët të shijojnë spektaklin e fishekzjarreve dhe pas orës 23:00 në sheshet e qyteteve e më pas të festojnë me familjet dhe miqtë e tyre. Qindra qytetarë pritën mbrëmjen e kaluar Vitin e Ri në sheshin “Skënderbej” duke shijuar koncertin dhe spektaklin e fishekzjarreve. Një pjesë e shqiptarëve vijuan traditën duke e pritur Vitin e Ri në shtëpi me familjet e tyre. Festime pati dhe në Durrës, Fier, Vlorë, Korçë, Elbasan, Lezhë, Berat e në gjitha qytetet e Shqipërisë.

Edhe pse është bërë e qartë nga organet kompetente që është ndaluar importi, eksporti, magazinimi, shitja dhe përdorimi i të gjitha substancave piroteknike dhe fishekzjarrëve, përjashtuar subjeket e licencuara për raste specifike, nata e ndërrimit të viteve vijon t’i gjejë shqiptarët në sheshe e dritaret e shtëpive, duke hedhur fishekzjarre dhe duke i shitur ato.

ARRESTIME & PROCEDIME

Pak minuta pas ndërrimit të viteve, në lagjen “Drita” në Burrel janë dëgjuar të shtëna me armë. Policia shkoi në vendin e ngjarjes dhe shoqëroi në komisariat shtetasit G. K., 42 vjeç; dhe M. K., 21 vjeç, pasi dyshohet se kanë qëlluar me armë zjarri në ajër pranë banesës së tyre.

Po ashtu, procedime ka pasur dhe në Durrës. Dy persona janë proceduar penalisht pasi u kapën duke tregtuar në mënyrë të paligjshme lëndë piroteknike dhe fishekzjarre, ndërsa në Fier është arrestuar një 38-vjeçar i cili po shpërndante 700 fishekzjarrë me fuqi të lartë shpërthyese, 20 kubikë dhe 300 kapsolla.

PASOJAT E FESTËS

Urgjenca e Kukësit ka pasur fluks pacientësh, ku vetëm në 24 orë kanë kërkuar ndihmë mjekësore 60. Qytetarët shkuan në urgjencë për shkak të përdorimit të pijeve alkoolike dhe simptomave të gripit. Ndërsa në Vorë disa të rinj nuk gjetën të hapur ambulancën e zonës pasi miku i tyre ishte në gjendje shumë të rëndë për shkak të sasisë së alkoolit që kishte konsumuar.

ZHVILLIMET ORË PAS ORE:

Ndodh në Shqipëri/ I riu feston Vitin e Ri me armë, gjuan me kallash në ajër

‘Ka pirë alkool’/ Të rinjtë: Ambulanca e mbyllur në orën 2, shoku po na vdes

Përmes PAMJEVE! Si u festua nga shqiptarët Viti i Ri 2022

Tregtim fishekzjarresh për Vitin e Ri! Procedohen tregtari dhe shitësja në Durrës

Festa e Vitit të Ri/ Mjeku në Kukës: Pacientët konsumuan shumë alkool, donin ndihmë

‘Kris’ arma gjatë ndërrimit të viteve në Mat, policia arreston 1 person (EMRI)

Fishekzjarre, kubikë dhe kapsolla në Fier! Kapet duke i shitur, arrestohet autori

(A.B)/Dosja.al

Ndihmës-Sekretarja e Shtetit takoi Alibeajn, ndërsa Paloka deklaroi se ka firmosur peticionin kundër ambasadores Kim. Çfarë do të thotë kjo për PD?

View Results

aktualitet aktualitet viti i ri 2022 viti i ri 2022

Sondazh

Poll

Kampioni Alvin Karaqi mes lotësh: Për besë u ndjeva si Gjergj Kastrioti kur mora flamurin

Kampioni Alvin Karaqi mes lotësh: Për besë u ndjeva si Gjergj Kastrioti kur mora flamurin

'Dokumentar horror'/ Berisha publikon pamjet: Do ju paraqes terrorin që Bajrajt ushtruan më 14 maj

Krimi në Bulqizë/ Fqinji: Po hante bukë në banesë kur erdhën dy makina!

Dosja "Gjici"/ Zv.kryetari i bashkisë së Kukësit shkon në SPAK

Newsroom 11 |XAMA: LAJMI I FUNDIT FAKE QË PASHË, ISHTE PËR MUA

Newsroom 11 |XAMA: KËSHILLË QYTETARËVE- MOS LEXONI VETËM NJË BURIM

Newsroom 11 | XAMA: GAZETARËT NUK SHKRUAJNË ME EMËR, KJO S'ËSHTË ETIKE

Xama në Newsroom: Lajmet e rreme përhapin panik! Më akuzuan se kisha marrë para për një shkrim

Muka në Newsroom: Në Shqipëri ka portale gjobaxhie, u bëjnë shantazh njerëzve

Xama në Newsroom: Fake News shpërndahet më shumë në Facebook e Tik Tok! Gazetarët të shkruajnë emrin

Newsroom 11 |Kush prodhon lajme të rreme në Shqipëri

Newsroom 10 |SENJA: NE S'REAGOJMË NDAJ GJUHËS SË URREJTJES

Newsroom 10 |HAZIZAJ: 'ÇOHU ENVER', PJESË E GJUHËS SË URREJTJES

Newsroom 10 | HAZIZAJ KEMI MARRËVESHJE PËR TË MBROJTUR 'VIKTIMAT'

Newsroom 10 |HAZIZAJ: GJUHA E URREJTJES KA SHKAKTUAR DHE KRIME

Newsroom 10 |GAZETARI: GJUHA E URREJTJES, PJESË E SHOQËRISË

Newsroom 10 |HAZIZAJ: GJUHA E URREJTJES, E FRIKSHME NË SHQIPËRI

Vidhnin në banesa duke përdorur çelësa të klonuar, vihet në pranga 1 person,nje tjeter në kërkim

Newsroom 10 |GJUHA E URREJTJES PËRDORET NGA POLITIKA, AMA TË KONTROLLOJË GJUHËN E URREJTJES

Newsroom 10 | HAZIZAJ: STEREOTIPET NXISIN GJUHËN E URREJTJES

Newsroom 10 | HAZIZAJ: GJUHA E URREJTJES LUFTOHET ME EDUKIM

Newsroom 10 | Gjuha e urrejtjes në media, si dhe kush e shpërndan?

Ndryshimet në PS/ Gjiknuri: S'është fundi, por fillimi i diçkaje të re.

Inceneratorët/ S’kam dhënë asnjë kontratë pa garë, ato janë publike!

Ndihet 'i shitur' nga Rama? Gjiknuri: Nuk ndjej braktisje, kam komunikim me të prej 20 vitesh

Klosi: Kemi primare reformimin e partisë, PS synon mandatin e katërt

U shkarkua si Sekretar i Përgjithshëm, Gjiknuri: PS edhe kur fiton, refekton!

Digjet shtëpia në Shkodër, në banesë ndodhej një i moshuar, përfundon në spital

Vazhdon përplasja në PD! Basha kërkon mbledhjen e Komisionit të Etikës për të, Bardhi: Shenjë humbje

Vrasja e Jetmirës/ Autori u dënua me 28 vite burg, nëna e viktimës: Duhet dënim përjetë!

Newsroom 9 | Kallanxhi: Threads? S`besoj se do zgjasë shumë

Newsroom 9 | Eksperti i IT: Mos merrni për bazë asgjë thuhet në rrjet

Newsroom 9 | Gazetarja: po ndodhin vrasje nga tik tok

Newsroom 9 | Eksperti i IT: Fake News dallohet vetëm po të jemi kritikë

Newsroom 9 | Kallanxhi: Shqiptarët besojnë gjithçka shohin në rrjet

Newsroom 9 | Eksperti i IT, Tomi Kallanxhi: Tik Tok ka "fake news" sepse s'ka censurë

Newsroom 9 | Gazetarja: Shqipëria do kohë të përshtatet me Tik Tok

Newsroom 9| Eksperti i IT: Çdo rrjet është i përkohshëm, duhet të kujdesemi për vlerat

A mund të mbyllet TikTok për Shqipërinë? Flet për Newsroom eksperi i IT

Fëmija mbyllet brenda në shtëpi, nëna e alarmuar njofton zjarrfikësit, NDËRHYRJA nga ballkoni

Newsroom/ Karabolli: Shqipëria do kohë të përshtatet me TikTok, e provuan edhe gazetarët, s’ia dolën

Newsroom 9 |Tik-Tok Kultura, platformë krijimi apo dizinformimi?

Shoqata e Biznesit: Rënia e euros po na falimenton, BSH po fsheh atë që po ndodh!

Vasili në SPAK/ Meta: Asnjë shqetësim me drejtësinë, por afera e inceneratorëve

'Jemi pro protestave'/ Takoi Berishën, Meta: Do bashkëpunojmë për sezonin e ardhshëm parlamentar

Proteste per guroren

Tragjedi në Gramsh! Mbyten në Liqenin e Banjës, polumbarët nxjerrin trupat e babait dhe 2 djemve

“Rama ik” thirrje ne Rogozhine

Veliaj shthur gojën për kandidatin e Rrogozhinës: Ik o bixhozxhi, për sumën tate paske lekë!

VIDEO/ Veliaj shthur gojën për kandidatin e Rrogozhinës: Ik o bixhozxhi, për sumën tate paske lekë!