LIVE UPDATES
Politike

VËZHGIMI- Rama, si patriot në Kosovë. Kurti u bë hija e tij, si u pa turi nga mediat në Prishtinë

Prekjen e 'zemrës' së nacionalistëve dhe të gjithë atyre pak fansave të mbetur të bashkimit kombëtar.

21 Qershor 2022, 07:00 Nga k.m.
VËZHGIMI- Rama, si patriot në Kosovë. Kurti u bë hija e tij,
Edi Rama dhe Albin Kurti

PRISHTINË- Kryeministri Edi Rama ka dy ditë në Kosovë, duke bërë një tur në disa qytete të vendit. Që dje, duke nisur nga vizita në shtëpinë e ish-presidentit Hashim Thaçi, duket se Rama ka pasur një qëllim të qartë. Prekjen e 'zemrës' së nacionalistëve dhe të gjithë atyre pak fansave të mbetur të bashkimit kombëtar. Por duket se mediat kanë parë përtej një fasade, humorit të çastit dhe shakave të tij pa kripë, e disa herë edhe seksiste.

Dosja.al, gjithashtu, pas Ramës bëri një tur por në të gjitha mediat që kanë raportuar lidhur me vizitën e kryeministrit tonë në Prishtinë. Sidomos sot në mbledhjen e dy qeverive. Ajo që bie në sy është fakti që të gjithë lajmet janë të renditura njëra pas tjetrës në kategorinë; "më të lexuarat". Shënimet dhe opinionet kanë qenë të cunguara në përgjithësi, por sa për të gjithë ka bërë "Nacionale" që ka parë çdo lëvizje të dy kryeministrave, Edi Rama dhe Albin Kurti sot. Në episodin e VII të Ditarit të Berat Buzhala u trajtua gjatë e gjërë vizita e kryeministrit të Shqipërisë, Edi Ramës, në Kosovë. Më specifikisht, Buzhala foli për darkën ‘anti-Kurti’ të organizuar nga Rama në Gërmi e ku morën pjesë disa nga kritikët më të ashpër të kryeministrit kosovar.

Në fjalën e tij, Buzhala mbështetet në kritikën që i kishte bërë Albin Kurtit në të kaluarën (para një viti) kur ky ishte përfshirë në jetën politike të Shqipërisë duke marrë pjesë në zgjedhjet e këtij shteti. Ai konsideron se i njëjti veprim nga Edi Rama duhet të kritikohet me standardin e njëjtë. Madje kujton edhe zotimin e supozuar të bërë nga kryeministri shqiptar Edi Rama në Ohër më 8 qershor në kuadër të Samitit të Ohrit: Do ta rrëzoj Albin Kurtin (nga pushteti) në shtator!

Kjo deklaratë është jashtëzakonisht shqetësuese dhe kjo nxiti Ramën të bënte një varg ofendimesh duke përfshirë qen e mace, e gjithçfarë kafshësh që pa në Prishtinë. Por jo të gjithë e kanë parë kështu. Profesori universitar, Blerim Latifi, ka komentuar takimin e dy qeverive shqiptare sot në Prishtinë dhe bisedat mes kryeministrave Edi Rama dhe Albin Kurti. Ai ka thënë të hënën se Edi Rama “është bishë politike”.

Kështu ai e ka lavdëruar kreun e ekzekutivit shqiptar pas takimit të cilin e kishte me kryeministrin e Kosovës, Albin Kurtin – gjatë mbledhjes së përbashkët të dy qeverive shqiptare. Madje më thellë analizës i ka hyrë Avni Zogiani, panelist në “Pressing” të T7, ka thënë të hënën se kryeministri i Kosovës Albin Kurti dhe ai i Shqipërisë, Edi Rama – ky i fundit ngul këmbë se asnjë prej tyre nuk kanë probleme me njëri tjetrin. Sipas tij, tensioni mes tyre që perceptohet në publik është si pasojë e “spekulimeve”. Këtë as Rama dhe Kurti nuk e thanë aq troç.

Pavarësisht zbukurimeve, përfundimi ishte një; Rama u mundua shumë të bënte përshtypje, fatmirësisht s'ja bleu kush.

edi rama edi rama ne kosove albin kurti

Sondazh

Poll

Zjarr në Berat, rrufeja godet shtyllën e tensionit, banorët mbeten pa energji elektrike

Zjarr në Berat, rrufeja godet shtyllën e tensionit, banorët mbeten pa energji elektrike

I këputi varësen nga qafa qytetares në Golem, arrestohet gjysmë i zhveshur 30-vjeçari

Zjarr në qendren e përpunimit të plehrave në Gjirokastër, policia nuk lejon gazetarët: Mos filmoni

Bllokimi i mjeteve lundruese pas tragjedisë në Himarë, protestë para Policisë së Shtetit

Inceneratorët, PL paraqet fakte të reja: Qeveria ka lënë peng në banka pronat publike

Banda e “skifterëve” i vë armën në kokë 23-vjeçarit për t’i grabitur paratë dhe biçikletën

Zjarr në“Malin e Bardhë”,banorët nisin aksionin para zjarrfikësve,shuajnë flakët me mjete rrethanore

Digjen pyjet në Mat! Aktivizohet një tjetër vatër zjarri, në Ulëz dhe Baz

Rreth 1 ton drogë në tre skafe, ja SKEMA që përdorën trafikantët për të 'mashtruar' radarët

Megaoperacioni antidrogë në Vlorë, policia jep detaje: U kap në ujërat italiane, kapëm 992kg kanabis

Turizmi në Shqipëri, Berisha konferencë urgjente: Kam 2 propozime, fokus tek transporti

E RËNDË! Përplasen dy makina pranë Kallmetit, 7 të plagosur, mes tyre dhe fëmijë

Tragjedia e Himarës, Policia aksion në bregdet, në 'shënjestër' dhjetëra 'Jet ski', gomone dhe skafe

Përfshihet nga flakët “Golfi” tek “Zogu i Zi”, shkak problemet teknike

Kulla e vrojtimit bosh...në Potam mungon roja bregdetare, pushuesit në mëshirë të fatit

Dita e tretë e protestave në Vlorë/ Pronarët e skafeve dhe gomoneve: Na lini të lundrojmë

8 kg kanabis, në makinë iu gjet edhe një kallashnikov! Arrestohen 3 të rinj në Tropojë

Bllokohen dy turistë gjermanë në Tropojë, përfundojnë në spital

Aktivizohet një vatër zjarri në Sarandë, digjet ullishtja

Sali Berisha: Ilir Meta është opozitar i vërtetë, do të bashkërendojmë aksionin

Çuçi pranon shoqatën e velierave: E kam krijuar me miq pasionantë, s'kam biznes

Bosh plazhi i Livadhit në Himarë, sezoni i verës dështim në Shqipëri

PARALAJMËRIMI/ Berisha-Ramës: Bëj ç’të duash, e ke kohën e numëruar!

Afera e Portit të Durrësit/ Berisha: Mos bini pre, mos blini apartamente

Tragjedia në Himarë/ Berisha: Janë zhdukur kamerat që kanë filmuar skenën e aksidentit

Meta: Do vendosë sovrani, do shikoni pastaj politikanët do bëjnë më si të fortë?

Meta i bën premtimin Ramës: Do përfundosh nën këmbët e popullit të lirisë!

Meta i del në krah Berishës: PD është një dhe vetëm një, koha e përgjumjes ka mbaruar

Begaj s'ka reaguar për tragjedinë e Himarës/ Meta: Nuk është etike ta komentoj, Çuçi të ketë turp

Ilir Meta: Iniciative ligjore në Kuvend për të garantuar indeksimin e pagave

Vrasja e 7-vjeçares në Potam, Arjan Tase mbërrin në Gjykatë, mbahet i fshehur nga kamerat

Tragjedia në Himarë, Berisha: Vogëlushja u vra nga një skafist qeveritar, duhet dorëheqje

A do kishte pasur dorëheqje po të ishte Basha ministër?Ja si i përgjigjet Berisha pyetjes pikante

Protesta para Kryeministrisë/ Bashkohet Ilir Meta dhe Sali Berisha

Incidenti/ Qytetari në protestë: Largohuni nga politika ju pleqtë! Berisha: Lëre mos e luaj!

Vrasja e 7-vjeçares, agravohet protesta, qytetarët përplasen me policinë

Manovra e rrezikshme në Shëngjin, Policia reagon pas videos me jet-ski: S'është aktuale

Fusnin mallra kontrabandë, arrestohen 4 persona

Protesta e sotme, Meta: Çdo qytetar duhet të jetë i pranishëm

Meta ngushëllime në familjen Avdia:Vrasje e paralajmëruar, tallje të thuash se kemi siguri në plazhe

E konfirmon! Berisha: Sot do jem në protestë si qytetar

Aksidenti me një viktimë në Elbasan, kamioni e bën COPË 'Benzin', autori qëndron ende në timon

Berisha te familja e 7-vjeçares: Krim horror, akt i kryer nga një njeri i qeverisë

Berisha del i përlotur nga familja Avdia

Tragjedia në Himarë/ Berisha shkon për ngushëllim në familjen Avdia

Tragjedia/ Nano vizitë te familja Avdia: S'dua të keqinterpretohet ardhja ime, jam këtu si prind

Zjarr i madh në Vaun e Dejës, mali i Zefjanës përfshihet nga flakët

Operacioni 'Streha' në Tiranë, i shpallur në kërkim për prostitucion, në pranga Klodian Lila

Faza e 11-të e operacionit 'Restart'/ Do transportonin drogë me kamion drejt Turqisë, 2 të arrestuar

Komisari Tase aksidentoi për vdekje të miturën, Nano: Kush abuzon me detyrën ka dënim maksimal