LIVE UPDATES
Politike

VIDEO/ "T'ju vijë turp, bëni propagandë!", Zv. ministrja e Jashtme në Milano, përballet me komunitetin shqiptar: Më filmoni dhe pa leje, nuk jemi përgjegjës për votën e diasporës

Leshi shkruan se zv. ministrja fillimisht i përgëzoi dhe më pas vijoi me narrativën zyrtare se diaspora duhet të regjistrohet fillimisht para se të ketë të drejtën e votës.

21 Maj 2024, 15:10 Nga M.B
VIDEO/ "T'ju vijë turp, bëni propagandë!", Zv.
Artemis Malo

MILANO- Teksa në Milano zhvillohej një event kulturor, disa anëtarë të komunitetit shqiptar atje kanë takuar rastësisht zv. Ministren e Jashtme, Artemis Malo. Me anë të një postimi në rrjetet sociale, Arlinda Lleshi, anëtare e komunitetit shqiptar në Itali ka shkruar se gjatë takimit me zv. ministren, i treguan kësaj të fundit për aktivitetin e tyre që kishte të bënte me të drejtën e votës së diasporës.

Leshi shkruan se zv. ministrja fillimisht i përgëzoi dhe më pas vijoi me narrativën zyrtare se diaspora duhet të regjistrohet fillimisht para se të ketë të drejtën e votës.

Ajo shton se Malo u sugjeroi që ta linin këtë kauzë dhe të bënim diçka më të mirë si për shembull të nisnim një fushatë për regjistrimin e diasporës. Lleshi po ashtu shkruan se ky është një argument i pavlefshëm, sa për të konfuzuar opinionin publik me teknikalitete.

"Në një event kulturor të komunitetit shqiptar në Milano, takuam rastësisht zv. Ministren e Jashtme, Artemis Malo, që është përgjegjëse për diasporën. Sapo kishim ardhur nga protesta dhe u afruam që t’i tregonim për aktivitetin tonë. Ajo foli shumë e s’tha gjë, siç e kanë ves ‘rilindasit’ e rrejshëm. Fillimisht na përgëzoi, pastaj përsëriti bajatshëm narrativën zyrtare se diaspora duhet të regjistrohet fillimisht para se të ketë të drejtën e votës.

Në fund, na sugjeroi që ta linim këtë kauzë dhe të bënim diçka më të mirë, të nisnim një fushatë për regjistrimin e diasporës. Zv. Ministrja pra na sugjeron që ta bëjmë ne punën që presupozohet të bëjë ajo. Me rëndësi të përsëritet se nuk është i nevojshëm regjistrimi i adresës së emigrantëve përmes Gjendjes Civile, siç pretendon qeveria.

Ky është një argument kot sa për të konfuzuar opinionin publik me teknikalitete. I vetmi regjistrim që emigrantët duhet të bëjnë është në KQZ disa muaj para zgjedhjeve për t’u identifikuar si votues nga jashtë. Pyetni Kosovën si bëhet po patët paqartësi", shkruan Arlinda Lleshi.

vota e diaspores

Sondazh

Poll

"Po e ktheni Berishën në të burgosur politik", Dumani i përgjigjet Shehut:Nuk kam lidhje me poltikën

"Po e ktheni Berishën në të burgosur politik", Dumani i përgjigjet Shehut:Nuk kam lidhje me poltikën

Noka e Bardhi përplaset me Felajn në Kuvend,afrohet te foltorja, kryesuesja e seancës: Uluni në vend

"Kush po hetohet për aferën e inceneratorëve?", Dumani i përgjigjet Nokës: Është çështje në hetim!

Sa zyrtarë të lartë kanë përdorur Sky Ecc? Si ju përgjigj Dumani pyetjes së deputetit demokrat

Pse po mbahen dy standarte për Berishën dhe Ahmetajn? Dumani i përgjigjet deputetit të PD

Skandali i mikrokredive, Dumani i përgjigjet pyetjes së Bardhit: Nuk ka pushim të çështjes

"Rama iu ka kërkuar të mbyllni Dosjen Xibraka"/ Dumani i përgjigjet Bardhit

"Iu ka kërkuar Rama të mbyllni dosjen Xibraka"/ Bardhi pyet Dumanin: Çfarë përgjigje i ke dhënë?

Vrasjet janë më të shpeshta në Durrës e Fushë Krujë/Dumani tregon si pastrohen paratë në vendin tonë

Nga "Xibraka" te kullat në Tiranë, Çela i përgjigjet pyetjeve të Bardhit

Prokurori i Përgjithshëm raporton në Kuvend: Kriminaliteti më i lartë në Vlorë

Ndryshime për ligjin e armëve/ Tabaku: Kërkoni të ndërhyni dy herë brenda dy muajsh!

"Tallje me raportimin e institucioneve", Sula: E keni kthyer Kuvendin në Republikë Kryeministrore

Bardhi: Kërkojmë debat për gjetjet e OLAF për fondet në bujqësi, institucionet të hetojnë skandalin

Berisha thirrje qytetarëve dhe partive opozitare: Bashkohuni me ne për qeveri teknike

Berisha:Rama e do Shqipërinë pa shqiptarë!Ai tejkaloi edhe parashikimet gjenocidale të Çubrilloviçit

"Gjendemi përballë një katastrofe ekzistenciale", Berisha mban fjalën në protestë

Meta: Rama financohet në Uashington dhe Bruksel nga armiqtë më të egër, për ti ngulur thika Kosovës

Protestuesit te bashkia e Tiranës, hedhin molotov drejt godinës, flakë në dritaret e institucionit

"Turp për ata që përtojnë të vijnë këtu",Meta:Duhet të mblidhemi gjithë t'i vëmë vizën këtij regjimi

Mbështetësi besnik i Berishës dhe PD, Stresi ndan pamje nga protesta para kryeministrisë

PROTESTA/ Hidhet molotov drejt kryeministrisë, flakë te dera e godinës

Deputetët e PD dhe protestuesit lënë selinë blu, nisen drejt kryeministrisë i bashkohen protestës

"Të bashkuar në betejë"/ Nis protesta e opozitës para kryeministrisë, Meta mbërrin në tubim

Protesta kombëtare e opozitës

Protesta e opozitës, efektivët e policisë "blindojnë" kryeminstrinë

Gati protesta e opozitës, protestuesit mblidhen në selinë e PD

Interpelanca me Koçiun/, Tabaku: Nuk mund të bësh politikë me jetë njerëzish

“Rama të vijë në Kuvend dhe të japë llogari,” Zhupa: Maxhoranca do të ketë fatin e Beqajt

Debate të ashpra në Kuvend/ Nikolla i mbyll fjalë Nokës, deputetët e PD-së mblidhen te foltorja

Tensione në seancë, Bardhi- Braçes: Mbylle gojën, gore! Vrave njerëz dje para derës së SPAK-ut

Bardhi: Për çfarë e ka këshilluar Florian Coldea kryeministrin?

Me pranga në duar dhe i rrethuar me policë, dalin pamje nga arrestimi i Ilir Beqajt

Rama: Menaxherë të huaj do asistojnë QSUT-në, pagat e mjekëve sipas performancës

Rama sulmon mediat: Historia e kobaltit është e fabrikuar dhe kriminale

Rama: Të përdorësh uniformën si maskat e grabitqarëve, është krim kundër njerëzimit

Skandali te Onkologjiku, ministrja Koçiu:Mjekët që duan të punojnë në privat do duhet të marrin leje

Zjarr masiv në Shkodër/ Flakët SHKRUMBOJNË tregun e rrobave të përdorura dhe disa banesa

Zjarrfikëset në luftë me flakët në Shkodër, rrezikohen banesat

Zjarr në një treg rrobash në Shkodër/ Shtëllunga gjigande e tymit pushton zonën

“Jam çliruar nga ankthi i vulës dhe i logos”,Basha: Kushti që kam është distancimi nga Rama dhe Meta

Rrëzimi i interperlancës me Ramën, Spaho: Së shpejti do të zbytheni me këto qëndrime

Tritan Shehu: Berisha është anëtar i grupit të PD, po shkelni rregulloren

"Kuvendin po e trajtoni si dyqanin tuaj personal"/ Bardhi: Keni ndryshuar ditën e seancës plenare

"As emrin nuk guxoni t'ia përmendni"/ Vokshi dhe Felaj zihen për Sali Berishën: Nuk vendos Kuvendi

Klevis Balliu dëmtohet nga gazi lotsjellës i hedhur nga policia në protestë, të lënduar edhe Noka

Protesta e opozitës, qytetarët hedhin sende në drejtim të policisë, lëndohet efektivi

Protestuesit i vënë flakën gomave para bashkisë, zjarri shuhet nga policia

Përplasjet në Kuvend/ Seanca ndërpritet sërish 5 minuta, Nikolla-Nokës:Po më kërcënon? Të të vij zor

Opozita bllokon foltoren, Noka-Nikollës: Je përfaqësuese dinjitoze e narkoshtetit!