LIVE UPDATES
Politike

"Veriu është bërë toka e askujt"/ Si Rama mohoi pavarësinë e Kosovës në Financial Times (Gabimi që tentoi të rregullonte)

Por prap, kjo nuk zhbën faktin që Rama, quajti veriun e Kosovës një tokë neutrale, kur në të vërtetë është toka e Kosovës së pavarur.

4 Tetor 2023, 16:55 Nga Izmir Akulli
"Veriu është bërë toka e askujt"/ Si Rama mohoi
Edi Rama

TIRANË- Kryeministri Edi Rama ditën e djeshme në një intervistë për prestigjozen “The Financial Times", foli për situatën e tensionuar në veri të Kosovës, për shkak të sulmit serb. Por në vend që të fliste si kryeministër i Shqipërisë, Rama foli si përkrahës i Serbisë. 

Teksa u pyet nga gazetari i FT, Rama u shpreh se Kosova është një pikë e nxehtë në rajon. Deri më tani është gjithçka normale, por më pas, kryeministri hodhi dhe dyshime mbi pavarësinë e veriut të Kosovës. Kjo pasi më tej u shpreh se me kalimin e viteve, veriu i Kosovës është bërë toka e askujt.

“Kosova është një pikë e nxehtë. Me kalimin e viteve veriu i Kosovës është bërë toka e askujt, ku të gjitha llojet e krimeve kombinohen me nacionalizmin në rritje. Kufiri mes krimit dhe politikës është zbehur”, tha Rama.

Por a është veriu pa sovranitet?

E thënë, kjo nga kryeministri i Shqipërisë, lë shumë për të dëshiruar, pasi populli i Kosovës është shqiptarë dhe ata e kanë fituar pavarësinë nga Serbia më 17 shkurt të vitit 2008. Kosova me kufijt e saj aktual, si shtet i pavarur është njohur fillimisht nga Shqipoëria dhe nga mbi 120 vende anëtarë të OKB-së. Po ashtu, Kosova ka fituar njohen dhe nga të gjitha organizatat dhe institucionet ndërkombëtare.

Por edhe me këtë, Rama ditën e djeshme ka vënë në diskutim kufijtë e ligjshëm të Kosovës, duke e cilësuar veriun si toka e askujt. Po ashtu në intervistën e tij, Rama ka vazhduar më poshtë duke theksuar se llojet e krimeve në veri kanë të bëjnë me nacionalizimin në rritje. Por edhe më parë, Rama ka tentuar që veriun ta marrë nën kontroll KFOR dhe jo Policia e Kosovës, i cili është institucioni legjitim për sigurinë në kujfijtë e fqinjëve tanë.

Ndërkohë që ditën e sotme gazetari i FT, Marton Dunai në një postim në Twitter ka deklaruar se intervista e tij me Ramën ishte e fokusuar në veriun e Kosovës dhe jo në të gjithë vendin. Por prap, kjo nuk zhbën faktin që Rama, quajti veriun e Kosovës një tokë neutrale, kur në të vërtetë është toka e Kosovës së pavarur.

"Ne e kemi ndryshuar këtë për të sqaruar kryeministrin shqiptar Edi Rama po diskutonte problemet në veri të Kosovës, jo në të gjithë vendin," shkruan gazetari Dunai.

edi rama marton dunai tensione në veri të kosovës

Sondazh

Poll

Kampioni Alvin Karaqi mes lotësh: Për besë u ndjeva si Gjergj Kastrioti kur mora flamurin

Kampioni Alvin Karaqi mes lotësh: Për besë u ndjeva si Gjergj Kastrioti kur mora flamurin

'Dokumentar horror'/ Berisha publikon pamjet: Do ju paraqes terrorin që Bajrajt ushtruan më 14 maj

Krimi në Bulqizë/ Fqinji: Po hante bukë në banesë kur erdhën dy makina!

Dosja "Gjici"/ Zv.kryetari i bashkisë së Kukësit shkon në SPAK

Newsroom 11 |XAMA: LAJMI I FUNDIT FAKE QË PASHË, ISHTE PËR MUA

Newsroom 11 |XAMA: KËSHILLË QYTETARËVE- MOS LEXONI VETËM NJË BURIM

Newsroom 11 | XAMA: GAZETARËT NUK SHKRUAJNË ME EMËR, KJO S'ËSHTË ETIKE

Xama në Newsroom: Lajmet e rreme përhapin panik! Më akuzuan se kisha marrë para për një shkrim

Muka në Newsroom: Në Shqipëri ka portale gjobaxhie, u bëjnë shantazh njerëzve

Xama në Newsroom: Fake News shpërndahet më shumë në Facebook e Tik Tok! Gazetarët të shkruajnë emrin

Newsroom 11 |Kush prodhon lajme të rreme në Shqipëri

Newsroom 10 |SENJA: NE S'REAGOJMË NDAJ GJUHËS SË URREJTJES

Newsroom 10 |HAZIZAJ: 'ÇOHU ENVER', PJESË E GJUHËS SË URREJTJES

Newsroom 10 | HAZIZAJ KEMI MARRËVESHJE PËR TË MBROJTUR 'VIKTIMAT'

Newsroom 10 |HAZIZAJ: GJUHA E URREJTJES KA SHKAKTUAR DHE KRIME

Newsroom 10 |GAZETARI: GJUHA E URREJTJES, PJESË E SHOQËRISË

Newsroom 10 |HAZIZAJ: GJUHA E URREJTJES, E FRIKSHME NË SHQIPËRI

Vidhnin në banesa duke përdorur çelësa të klonuar, vihet në pranga 1 person,nje tjeter në kërkim

Newsroom 10 |GJUHA E URREJTJES PËRDORET NGA POLITIKA, AMA TË KONTROLLOJË GJUHËN E URREJTJES

Newsroom 10 | HAZIZAJ: STEREOTIPET NXISIN GJUHËN E URREJTJES

Newsroom 10 | HAZIZAJ: GJUHA E URREJTJES LUFTOHET ME EDUKIM

Newsroom 10 | Gjuha e urrejtjes në media, si dhe kush e shpërndan?

Ndryshimet në PS/ Gjiknuri: S'është fundi, por fillimi i diçkaje të re.

Inceneratorët/ S’kam dhënë asnjë kontratë pa garë, ato janë publike!

Ndihet 'i shitur' nga Rama? Gjiknuri: Nuk ndjej braktisje, kam komunikim me të prej 20 vitesh

Klosi: Kemi primare reformimin e partisë, PS synon mandatin e katërt

U shkarkua si Sekretar i Përgjithshëm, Gjiknuri: PS edhe kur fiton, refekton!

Digjet shtëpia në Shkodër, në banesë ndodhej një i moshuar, përfundon në spital

Vazhdon përplasja në PD! Basha kërkon mbledhjen e Komisionit të Etikës për të, Bardhi: Shenjë humbje

Vrasja e Jetmirës/ Autori u dënua me 28 vite burg, nëna e viktimës: Duhet dënim përjetë!

Newsroom 9 | Kallanxhi: Threads? S`besoj se do zgjasë shumë

Newsroom 9 | Eksperti i IT: Mos merrni për bazë asgjë thuhet në rrjet

Newsroom 9 | Gazetarja: po ndodhin vrasje nga tik tok

Newsroom 9 | Eksperti i IT: Fake News dallohet vetëm po të jemi kritikë

Newsroom 9 | Kallanxhi: Shqiptarët besojnë gjithçka shohin në rrjet

Newsroom 9 | Eksperti i IT, Tomi Kallanxhi: Tik Tok ka "fake news" sepse s'ka censurë

Newsroom 9 | Gazetarja: Shqipëria do kohë të përshtatet me Tik Tok

Newsroom 9| Eksperti i IT: Çdo rrjet është i përkohshëm, duhet të kujdesemi për vlerat

A mund të mbyllet TikTok për Shqipërinë? Flet për Newsroom eksperi i IT

Fëmija mbyllet brenda në shtëpi, nëna e alarmuar njofton zjarrfikësit, NDËRHYRJA nga ballkoni

Newsroom/ Karabolli: Shqipëria do kohë të përshtatet me TikTok, e provuan edhe gazetarët, s’ia dolën

Newsroom 9 |Tik-Tok Kultura, platformë krijimi apo dizinformimi?

Shoqata e Biznesit: Rënia e euros po na falimenton, BSH po fsheh atë që po ndodh!

Vasili në SPAK/ Meta: Asnjë shqetësim me drejtësinë, por afera e inceneratorëve

'Jemi pro protestave'/ Takoi Berishën, Meta: Do bashkëpunojmë për sezonin e ardhshëm parlamentar

Proteste per guroren

Tragjedi në Gramsh! Mbyten në Liqenin e Banjës, polumbarët nxjerrin trupat e babait dhe 2 djemve

“Rama ik” thirrje ne Rogozhine

Veliaj shthur gojën për kandidatin e Rrogozhinës: Ik o bixhozxhi, për sumën tate paske lekë!

VIDEO/ Veliaj shthur gojën për kandidatin e Rrogozhinës: Ik o bixhozxhi, për sumën tate paske lekë!