LIVE UPDATES
LIVE UPDATES

Sot 10 komisione parlamentare/ PS zhvendos mbledhjet online, Berisha: Asgjë nuk e ndal protestën e deputetëve

•Një ditë pas kaosit që u krijua në Kuvendin e Shqipërisë, sot janë parashikuar një sërë komisionesh parlamentare të cilat do të zhvillohen online. •Nga 10 mbledhje që janë parashikuar, 5 prej tyre janë vendosur të mbahen online. 5 të tjera do të zhvillohen në Kryesinë e Kuvendit, por mund të ndodhë që edhe sot deputetë mund të përdorë sërish kaosin për të sabotuar punën. •Kryetari i PD-së, Sali Berisha, theksoi sot se "asgjë nuk do mund të ndalë protestën e deputetëve të opozitës në mbrojtje gjer në sakrificat më të mëdha në mbrojtje të të drejtave kushtetuese të qytetarëve shqiptarë që i kanë votuar."

6 artikuj për këtë temë.

5 MUAJ ME PARE

VIDEO- I bllokuan derën për të hyrë në Komision, Gjylameti përplaset fizikisht me deputetët e PD-së

Sot 10 komisione parlamentare/ PS zhvendos mbledhjet online, Berisha: Asgjë
foto nga perplasja

TIRANË- Deputetja e Partisë Socialiste, Blerina Gjylameti është përplasur fizikisht me deputetët e Partisë Demokratike, të cilët kishin bllokuar derën për të hyrë në Komisionin e Shëndetësisë. 

Siç shihet edhe në videon e mëposhtme, Gjylameti ka shtyrë deputetët e PD-së dhe ka hyrë me forcë brenda në sallë. 

Te lutem mos me prek me dorë”, i drejtohet ajo deputetin të PD Isuf Çela.

“Si kamikaze! Je dhe grua, nuk bën gruaja kështu”, dëgjohet duke iu drejtuar një deputete e opozitës, Blerina Gjylametit.

5 MUAJ ME PARE

Tensione në Kuvend/ Deputetët e opozitës bllokojnë me karrige hyrjen e Komisionit të Sigurisë dhe të Medias

Sot 10 komisione parlamentare/ PS zhvendos mbledhjet online, Berisha: Asgjë
Deputetet e opozites

TIRANË-Kanë nisur me tensione nga ana e opozitës dhe e mazhorancës mbledhjet në Komisionet Parlamentare ditëne  sotme. Deputetët e opozitës nuk kanë lejuar të zhvillohet mbledhja në sallat e kuvendit dhe në shenjë proteste ata kanë vendosur karrige përpara hyrjes.

Nga ana tjetër dhe në Komisioni e Medias është parë një situatë e tensionuar, ku deputetët e opozitës kanë debatuar me përfaqësuesit e mazhorancës me tone të larta. Edhe në komisionin e medias raportohet se puna është ndërprerë.  

5 MUAJ ME PARE

VIDEO/“O plehra ne jemi këtu”/ Korreshi hyn në Komisionin e Ligjeve dhe shpërthen ndaj Ferhatit: Pse i bëni online?

Sot 10 komisione parlamentare/ PS zhvendos mbledhjet online, Berisha: Asgjë
Komisioni i Ligjeve

TIRANË-Saimir Korreshi deputeti i Partisë Demokratike bashkë me kolegë të tjerë të opozitës paraditen e sotme ka debatuar me tone të ashpra në ambientet e Komisionit të Ligjeve. Në një video të kapur nga mediat, Korreshi ka hyrë në sallën e komisionit dhe ka gjetur disa nga kolegët e PS gjatë mbledhjes online. Deputeti ka pyetur përfaqësuesit e PS, se përse janë online kur deputetët janë prezentë.

O plehra, jeni plehra”, dëgjohet të thotë Korreshi i shoqëruar nga kolegët Dashnor Sula dhe Dhurata Çupi.

Protesta e deputetëve ka arritur në nivel përplasjesh edhe më shumë pas ditës së djeshme, ku deputetë të opozitës u përleshën me Gardën e Republikës.

5 MUAJ ME PARE

“Pse i zhvilloni online mbledhjet kur jemi prezent?”/ Deputetët e opozitës protestojnë në Komisionet Parlamentare

Sot 10 komisione parlamentare/ PS zhvendos mbledhjet online, Berisha: Asgjë
Komisionet Parlamentare Online

TIRANË-Deputetët e opozitës edhe pse online kanë vijuar protestën e tyre paraditen e sotme gjatë zhvillimit të Komisioneve Parlamentare. Në disa nga Komisionet duke filluar nga Komisioni i Ligjeve, Veprimtarisë Prodhuese dhe i të Jashtmit deputetët e opozitës kanë ndërhyrë online dhe në sallat ku zhvilloheshin. Ka patur debate mes disa deputetëve të cilët kanë kërkur shpjegime se përse duhet të behen online kur ata janë prezentë dhe nuk është marrë asnjë shpjegim.  

Mbledhjet online të Komisioneve Parlamentare erdhën pas përjashtimit të deputetëve nga Kuvendi i Shqipërisë disa ditë më parë dhe u përforcuan më tepër edhe pas përplasjes ditën e djeshme me Gardën e Republikës.

Kujtojmë se ditën e djeshme Garda e Republikës nuk ka lejuar hyrjen e disa deputetëve në Kryesinë e Kuvendit, çka ka ka bërë që deputetët e opozitës të reagojnë me forcë në disa raste, duke hipur mbi kangjella dhe duke u futur nga dritaret e Kuvendit.  

Protesta e deputetëve vijon për kërkesat e ngritjes së Komisioneve Hetimore, të cilat sipas mazhorancës nuk miratohen duke qenë se çështjet janë në hetim.

5 MUAJ ME PARE

Nuk lejuan hyrjen e deputetëve të PD, Berisha 'qorton' Gardën: Keni bërë gabim!

Sot 10 komisione parlamentare/ PS zhvendos mbledhjet online, Berisha: Asgjë
Sali Berisha

TIRANË-'Keni bërë gabim'- kështu iu drejtua kryedemokrati Sali Berisha, Gardës, e cila ka rrethuar sërish hyrjen në Kuvend. Ky 'qortim', vjen një ditë pasi garda nuk lejoi hyrjen e deputetëve demokratë brenda Kuvendit. Deputetët u përplasën me gardën, duke përdorur tone të larta. Disa prej tyre kaluan kangjellat e të tjerë u futën brenda nga dritarja.

Tensionet vijuan në komisionin e Ligjeve mes deputetit Dashnor Sula dhe Petro Koçit. Mbledhja u shty për tu zhvilluar online. Ndërsa rreth orës 14:14 minuta deputetët e Rithemelimit vijuan me kaosin në Kryesi duke mos lejuar deputetët socialistë që të futen në Komisionin e Veprimtarisë Prodhuese duke detyruar që mbledhja të niste online në orën 16:00. Edhe komisionet e tjera u shtynë, e madje disa u zhvilluan online./Dosja.al

5 MUAJ ME PARE

Garda rrethon sërish hyrjen! Berisha shkon në Kuvend: Rama bllokon komisionet sepse do i dalin përvetësimet që ka bërë

Sot 10 komisione parlamentare/ PS zhvendos mbledhjet online, Berisha: Asgjë
Sali Berisha

TIRANË- Edhe ditën e sotme, ish-kryeministri Sali Berisha u paraqit në ambientet e Kuvendit. Për gazetarët, ai tha se veprimet e Edi Ramës për të bllokuar komisionet hetimore, tregojnë degradimin ekstrem të një regjimi.

DEKLARATA E BERISHËS:

Asgjë nuk do mund të ndalë protestën e deputetëve të opozitës në mbrojtje gjer në sakrificat më të mëdha në mbrojtje të të drejtave kushtetuese të qytetarëve shqiptarë që i kanë votuar. Akti më i turpshëm në historinë e një parlamenti, kur Edi Rama urdhëroi Lindën e parlamentit të mbyllë me gardistë në kundërshtim flagrant me ligjin dhe Kushtetutën, të mbyllë me dry, dyert e parlamentit në të cilin ata janë anëtarë dhe nga i cili ata kanë imunitetin e tyre.

Këto akte tregojnë degradimin ekstrem të një regjimi, që ka për ligj, ligjet e drogës, kodet e drogës, krimit, vjedhjes dhe korrupsionit. Të dashur qytetarë dhe qytetare, kjo betejë është betejë me të keqen më të madhe të historisë sonë kombëtare pas Enver Hoxhës. Edi Rama bllokon komisionet hetimore parlamentare, sepse e di se ata do nxjerrin para shqiptarëve të gjithë vjedhjet, të gjithë plaçkitjet, të gjithë përvetësimet që ai ka bërë me sojin e tij, pasurive publike, fondeve publike.

Do nxjerrin se si për interesat e tij dhe të klaneve të tij kriminale, porti mijëravjeçar i Durrësit poërfundon në hiç, vetëm që ky me klanet e tij në Dubai dhe kudo që i ka, të ndërtojë mbi 12 mijë apartamente, të përvetësojë 1.2 milionë metër katror truall publik. Edi Rama nuk mund të përfundojë komision hetimor parlamentar sepse del firmëtar kryesor në aferën, vjedhjen e shekullit, qëjanë djegësat, dhe veçanërisht djegësi i Tiranës. Ai nuk mund të pranojë hetimin e tij sepse del i implikuar, aksioner me Pëllumb Gjokat, Gjergj Lucat dhe shumë të tjerë që janë prejardhje krimi dhe droge.

Nuk mund të pranojë komisionin hetimor parlamentar, sepse del se duke shkelur ligje, kushtetutë dhe konventë evropiane, kërkon të emërojë në Himarë, përfaqësuesin e mafies së rrezikshme të trojeve himarjote, dhe kjo vetëm për interesa të tij, të vëllait të tij, të ministrave të tij. Unë pyes çdo qytetar, sa vlen hetimi i një bashkiaku diku, apo i një zyrtari tjetër, në krahasim me kryepeshkaqenin e krimit dhe vjedhjeve në Shqipëri, Edi Rama.
Jo, nuk ka vlerë. Ndaj dhe ne me guxim të palëkundur, nuk lëshojmë gjersa Edi Rama t’i nënshtrohet hetimit parlamentar. Jo vetëm ai, por të gjithë ish-kryeministrat, të gjithë ish-zyrtarët e lartë dhe ata që janë sot. Por natyrisht, e keqja e të keqes është Edi Rama.

opozita ne kuvend

Sondazh

Poll

VIDEO-VIRALE/ Po fliste në Rrugën e Salës, demokrati 'kapet mat' nga gruaja

VIDEO-VIRALE/ Po fliste në Rrugën e Salës, demokrati 'kapet mat' nga gruaja

"Injoranca nuk është argument" Nuk i pëlqeu pyetja, Rama prek në faqe gazetaren Ambrozia Meta

Del VIDEOJA, Elia godet Princ Lekën: Familja ime të ka mbajtur me bukë

VIDEO/ Noka i jep Spiropalit pankartën, Ministrja ofrohet ta mbaj para fytyrës

Publikohen pamjet nga brenda bazës ajrore të Kuçovës, Komandanti: E gatshme për stërvitjen e trupave

Tempulli 2/ Me kanabis gati për shitje dhe shuma parash, arrestohen 4 të rinj në Tiranë

Dalin pamjet nga kasollja ku u vra 50-vjeçari në Durrës

Kontrabandonin ilaçe dhe telefona, arrestohen dy persona në Tiranë, sekuestrohen 47 iPhone

I vunë flakën eskavatorit me vlerë 150 mijë euro, arrestohen 2 autorët e ngjarjes

Reshjet e shiut dhe borës në vend, policia: Moderoni shpejtësinë e mos kryeni parakalime të gabuara

Kampioni Alvin Karaqi mes lotësh: Për besë u ndjeva si Gjergj Kastrioti kur mora flamurin

'Dokumentar horror'/ Berisha publikon pamjet: Do ju paraqes terrorin që Bajrajt ushtruan më 14 maj

Krimi në Bulqizë/ Fqinji: Po hante bukë në banesë kur erdhën dy makina!

Dosja "Gjici"/ Zv.kryetari i bashkisë së Kukësit shkon në SPAK

Newsroom 11 |XAMA: LAJMI I FUNDIT FAKE QË PASHË, ISHTE PËR MUA

Newsroom 11 |XAMA: KËSHILLË QYTETARËVE- MOS LEXONI VETËM NJË BURIM

Newsroom 11 | XAMA: GAZETARËT NUK SHKRUAJNË ME EMËR, KJO S'ËSHTË ETIKE

Xama në Newsroom: Lajmet e rreme përhapin panik! Më akuzuan se kisha marrë para për një shkrim

Muka në Newsroom: Në Shqipëri ka portale gjobaxhie, u bëjnë shantazh njerëzve

Xama në Newsroom: Fake News shpërndahet më shumë në Facebook e Tik Tok! Gazetarët të shkruajnë emrin

Newsroom 11 |Kush prodhon lajme të rreme në Shqipëri

Newsroom 10 |SENJA: NE S'REAGOJMË NDAJ GJUHËS SË URREJTJES

Newsroom 10 |HAZIZAJ: 'ÇOHU ENVER', PJESË E GJUHËS SË URREJTJES

Newsroom 10 | HAZIZAJ KEMI MARRËVESHJE PËR TË MBROJTUR 'VIKTIMAT'

Newsroom 10 |HAZIZAJ: GJUHA E URREJTJES KA SHKAKTUAR DHE KRIME

Newsroom 10 |GAZETARI: GJUHA E URREJTJES, PJESË E SHOQËRISË

Newsroom 10 |HAZIZAJ: GJUHA E URREJTJES, E FRIKSHME NË SHQIPËRI

Vidhnin në banesa duke përdorur çelësa të klonuar, vihet në pranga 1 person,nje tjeter në kërkim

Newsroom 10 |GJUHA E URREJTJES PËRDORET NGA POLITIKA, AMA TË KONTROLLOJË GJUHËN E URREJTJES

Newsroom 10 | HAZIZAJ: STEREOTIPET NXISIN GJUHËN E URREJTJES

Newsroom 10 | HAZIZAJ: GJUHA E URREJTJES LUFTOHET ME EDUKIM

Newsroom 10 | Gjuha e urrejtjes në media, si dhe kush e shpërndan?

Ndryshimet në PS/ Gjiknuri: S'është fundi, por fillimi i diçkaje të re.

Inceneratorët/ S’kam dhënë asnjë kontratë pa garë, ato janë publike!

Ndihet 'i shitur' nga Rama? Gjiknuri: Nuk ndjej braktisje, kam komunikim me të prej 20 vitesh

Klosi: Kemi primare reformimin e partisë, PS synon mandatin e katërt

U shkarkua si Sekretar i Përgjithshëm, Gjiknuri: PS edhe kur fiton, refekton!

Digjet shtëpia në Shkodër, në banesë ndodhej një i moshuar, përfundon në spital

Vazhdon përplasja në PD! Basha kërkon mbledhjen e Komisionit të Etikës për të, Bardhi: Shenjë humbje

Vrasja e Jetmirës/ Autori u dënua me 28 vite burg, nëna e viktimës: Duhet dënim përjetë!

Newsroom 9 | Kallanxhi: Threads? S`besoj se do zgjasë shumë

Newsroom 9 | Eksperti i IT: Mos merrni për bazë asgjë thuhet në rrjet

Newsroom 9 | Gazetarja: po ndodhin vrasje nga tik tok

Newsroom 9 | Eksperti i IT: Fake News dallohet vetëm po të jemi kritikë

Newsroom 9 | Kallanxhi: Shqiptarët besojnë gjithçka shohin në rrjet

Newsroom 9 | Eksperti i IT, Tomi Kallanxhi: Tik Tok ka "fake news" sepse s'ka censurë

Newsroom 9 | Gazetarja: Shqipëria do kohë të përshtatet me Tik Tok

Newsroom 9| Eksperti i IT: Çdo rrjet është i përkohshëm, duhet të kujdesemi për vlerat

A mund të mbyllet TikTok për Shqipërinë? Flet për Newsroom eksperi i IT

Fëmija mbyllet brenda në shtëpi, nëna e alarmuar njofton zjarrfikësit, NDËRHYRJA nga ballkoni