LIVE UPDATES
Politike

Refuzoi interperlancën me Bardhin, çfarë parashikon Kushtetuta dhe Rregullorja e Kuvendit për Ramën

Ndërkohë që në një kërkim që bëri Dosja.al, në Kushtetutën e Shqipërisë, doli në pah se kryeministri dhe çdo anëtar tjetër i Këshillit të Ministrave është i detyruar që tu përgjigjet interperlancave

3 Prill 2024, 13:11 Nga I.A
Refuzoi interperlancën me Bardhin, çfarë parashikon Kushtetuta
Gazment Bardhi dhe Edi Rama

TIRANË- Një përplasje në distancë ka ndodhur ditën e sotme mes kryeministrit Edi Rama dhe kreut të Grupit Parlamentar Gazment Bardhi, për shkak të interperlancës së kërkuar nga ky i fundit në lidhje me vëllain e kryeministrit. Kryeministri iu përgjigj kërkesës së Bardhit për interperlancë, me anë të një postimi në X. Teksa i konsideroi akuzat e Bardhi si hipoteza haluçinante, Rama i sugjeroi këtij të fundit që të presë përgjigjen e SPAK lidhur me këtë çështje.

"Duke vënë re se akuzat, fabrikimet, fantazitë e një deputeti apo grupi deputetësh, lidhur me familjarët e kryeministrit, zv.kryeministrit ose të çdo anëtari tjetër të kabinetit qeveritar, nuk kanë asnjë lidhje me motivet, synimet, qendrimet e Këshillit të Ministrave, kërkesa për interpelancë nga deputeti Gazmend B më gjen në pamundësinë e plotë për ta përmbushur. Kësisoj, Gazmend B duhet ta presë me durim edhe SPAK-un të na ndriçojë lidhur me vërtetësinë e zbulimit prej tij të trafikantit të paidentifikuar," shkroi Rama.

Ndërkohë që pas kësaj, ka ardhur dhe reagimi i Bardhit, i cili gjatë konferencës së kryetarëve i kërkoi llogari kryeparlamentares Lindita Nikolla se për nuk e ka futur në rend dite interperlancën. Po ashtu Bardhi theksoi se kryeministri nuk ka tagër ligjor dhe kushtetues që të vendosë arsyet dhe temat e thirrjes në interpeleancë ashtu siç nuk ka tagër të refuzojë atë.

"Kushtetuta dhe rregullorja të detyron të perfshishë në rendin e ditës interpeleancën me Kryeministrin. Sot jam njoftuar publikisht nga Kryeministri, për refuzimin e interpelancës. E ke i shënderruar republiken parlamentare në republikë kryeministrite. Nuk ka tager ligjor dhe kushtetues që kryeministri të vendosë arsyet dhe temat e thirrjes në interpeleancë ashtu siç nuk ka tagër të refuzojë. Kjo është shkelje e hapur kushtetuese," tha Bardhi. 

Ndërkohë që në një kërkim që bëri Dosja.al, në Kushtetutën e Shqipërisë, doli në pah se kryeministri dhe çdo anëtar tjetër i Këshillit të Ministrave është i detyruar që tu përgjigjet interperlancave. Sipas nenit 80 pika 1, kryeministri ka një afat kohor prej 3 javësh për tu përgjigjur pyetjeve. 

Neni 80 në Kushtetutën e Shqipërisë

1. Kryeministri dhe çdo anëtar tjetër i Këshillit të Ministrave është i detyruar t'u përgjigjet interperlancave dhe pyetjeve të deputetëve brenda tri jave.

Refuzoi interperlancën me Bardhin, çfarë parashikon Kushtetuta
Kushtetuta

Po ashtu në rregulloren e Kuvendit, nuk ka asnjë pikë ku thuhet se kryeministri ka të drejtë për të refuzuar interperlancën e kërkuar nga një kryetar grupi apo grup deputetësh. Në nenin 97, për Interpelancat për çështje urgjente, theksohet se interperlanca e tillë duhet që të vendoset si pikë e parë e rendit të ditës në një nga seancat plenare të javës në vijim. 

Interpelancat për çështje urgjente

1. Një kryetar grupi parlamentar ose 7 deputetë mund të kërkojnë zhvillim interpelance për çështje urgjente. Çdo kryetar grupi parlamentar mund të kërkojë jo më shumë se dy interpelanca për çështje urgjente gjatë një muaji dhe çdo deputet mund të nënshkruajë jo më shumë se dy interpelanca të tilla gjatë një muaji.

2. Interpelanca për çështje urgjente, si rregull, depozitohet në Kuvend jo më vonë se ditën e hënë në orën 14:00 dhe ajo zhvillohet si pikë e parë e rendit të ditës në një nga seancat plenare të javës në vijim.

3. Për interpelancat për çështje urgjente zbatohet neni 96 pika 5 e kësaj Rregulloreje.

Refuzoi interperlancën me Bardhin, çfarë parashikon Kushtetuta
Rregullorja e Kuvendit

Kështu sipas nenit 80 të Kushtetues së Shqipërisë, Rama është i detyruar që t'i përgjigjet kërkesës së Bardhit për interperlancë dhe çdo rast refuzimi të kësaj kërkesë, përbën shkelje të Kushtetutës. Ndërsa sipas Rregullorës së Kuvendit, kryetarja Lindita Nikolla, duhet që ta vendosë në rend të parë të ditës, interperlancën për çështje urgjente të kërkuar nga Bardhi, pasi ndryshe po shkell rregulloren e Kuvendit.

edi rama gazment bardhi

Sondazh

Poll

VIDEO-VIRALE/ Po fliste në Rrugën e Salës, demokrati 'kapet mat' nga gruaja

VIDEO-VIRALE/ Po fliste në Rrugën e Salës, demokrati 'kapet mat' nga gruaja

"Injoranca nuk është argument" Nuk i pëlqeu pyetja, Rama prek në faqe gazetaren Ambrozia Meta

Del VIDEOJA, Elia godet Princ Lekën: Familja ime të ka mbajtur me bukë

VIDEO/ Noka i jep Spiropalit pankartën, Ministrja ofrohet ta mbaj para fytyrës

Publikohen pamjet nga brenda bazës ajrore të Kuçovës, Komandanti: E gatshme për stërvitjen e trupave

Tempulli 2/ Me kanabis gati për shitje dhe shuma parash, arrestohen 4 të rinj në Tiranë

Dalin pamjet nga kasollja ku u vra 50-vjeçari në Durrës

Kontrabandonin ilaçe dhe telefona, arrestohen dy persona në Tiranë, sekuestrohen 47 iPhone

I vunë flakën eskavatorit me vlerë 150 mijë euro, arrestohen 2 autorët e ngjarjes

Reshjet e shiut dhe borës në vend, policia: Moderoni shpejtësinë e mos kryeni parakalime të gabuara

Kampioni Alvin Karaqi mes lotësh: Për besë u ndjeva si Gjergj Kastrioti kur mora flamurin

'Dokumentar horror'/ Berisha publikon pamjet: Do ju paraqes terrorin që Bajrajt ushtruan më 14 maj

Krimi në Bulqizë/ Fqinji: Po hante bukë në banesë kur erdhën dy makina!

Dosja "Gjici"/ Zv.kryetari i bashkisë së Kukësit shkon në SPAK

Newsroom 11 |XAMA: LAJMI I FUNDIT FAKE QË PASHË, ISHTE PËR MUA

Newsroom 11 |XAMA: KËSHILLË QYTETARËVE- MOS LEXONI VETËM NJË BURIM

Newsroom 11 | XAMA: GAZETARËT NUK SHKRUAJNË ME EMËR, KJO S'ËSHTË ETIKE

Xama në Newsroom: Lajmet e rreme përhapin panik! Më akuzuan se kisha marrë para për një shkrim

Muka në Newsroom: Në Shqipëri ka portale gjobaxhie, u bëjnë shantazh njerëzve

Xama në Newsroom: Fake News shpërndahet më shumë në Facebook e Tik Tok! Gazetarët të shkruajnë emrin

Newsroom 11 |Kush prodhon lajme të rreme në Shqipëri

Newsroom 10 |SENJA: NE S'REAGOJMË NDAJ GJUHËS SË URREJTJES

Newsroom 10 |HAZIZAJ: 'ÇOHU ENVER', PJESË E GJUHËS SË URREJTJES

Newsroom 10 | HAZIZAJ KEMI MARRËVESHJE PËR TË MBROJTUR 'VIKTIMAT'

Newsroom 10 |HAZIZAJ: GJUHA E URREJTJES KA SHKAKTUAR DHE KRIME

Newsroom 10 |GAZETARI: GJUHA E URREJTJES, PJESË E SHOQËRISË

Newsroom 10 |HAZIZAJ: GJUHA E URREJTJES, E FRIKSHME NË SHQIPËRI

Vidhnin në banesa duke përdorur çelësa të klonuar, vihet në pranga 1 person,nje tjeter në kërkim

Newsroom 10 |GJUHA E URREJTJES PËRDORET NGA POLITIKA, AMA TË KONTROLLOJË GJUHËN E URREJTJES

Newsroom 10 | HAZIZAJ: STEREOTIPET NXISIN GJUHËN E URREJTJES

Newsroom 10 | HAZIZAJ: GJUHA E URREJTJES LUFTOHET ME EDUKIM

Newsroom 10 | Gjuha e urrejtjes në media, si dhe kush e shpërndan?

Ndryshimet në PS/ Gjiknuri: S'është fundi, por fillimi i diçkaje të re.

Inceneratorët/ S’kam dhënë asnjë kontratë pa garë, ato janë publike!

Ndihet 'i shitur' nga Rama? Gjiknuri: Nuk ndjej braktisje, kam komunikim me të prej 20 vitesh

Klosi: Kemi primare reformimin e partisë, PS synon mandatin e katërt

U shkarkua si Sekretar i Përgjithshëm, Gjiknuri: PS edhe kur fiton, refekton!

Digjet shtëpia në Shkodër, në banesë ndodhej një i moshuar, përfundon në spital

Vazhdon përplasja në PD! Basha kërkon mbledhjen e Komisionit të Etikës për të, Bardhi: Shenjë humbje

Vrasja e Jetmirës/ Autori u dënua me 28 vite burg, nëna e viktimës: Duhet dënim përjetë!

Newsroom 9 | Kallanxhi: Threads? S`besoj se do zgjasë shumë

Newsroom 9 | Eksperti i IT: Mos merrni për bazë asgjë thuhet në rrjet

Newsroom 9 | Gazetarja: po ndodhin vrasje nga tik tok

Newsroom 9 | Eksperti i IT: Fake News dallohet vetëm po të jemi kritikë

Newsroom 9 | Kallanxhi: Shqiptarët besojnë gjithçka shohin në rrjet

Newsroom 9 | Eksperti i IT, Tomi Kallanxhi: Tik Tok ka "fake news" sepse s'ka censurë

Newsroom 9 | Gazetarja: Shqipëria do kohë të përshtatet me Tik Tok

Newsroom 9| Eksperti i IT: Çdo rrjet është i përkohshëm, duhet të kujdesemi për vlerat

A mund të mbyllet TikTok për Shqipërinë? Flet për Newsroom eksperi i IT

Fëmija mbyllet brenda në shtëpi, nëna e alarmuar njofton zjarrfikësit, NDËRHYRJA nga ballkoni