LIVE UPDATES
Politike

VD-Rama jep LAJMIN: Do i pyesim shqiptarët, mbase e duan kanabisin edhe për përdorimin personal

Edi Rama tha se në Këshillimin e ardhshëm komëbtar, do të pyeteshin edhe për përdorimin vetiak.

1 Korrik 2022, 14:12 Nga k.m.
VD-Rama jep LAJMIN: Do i pyesim shqiptarët, mbase e duan kanabisin edhe
Edi Rama

TIRANË- Kryeministri Edi Rama, në konferencën për media sot, ka paralajmëruar se mund të shkohet drejt legalizimit të përdorimit vetjak të kanabisit. Në një konferencë për mediat, Rama tha se qytetarët zgjodhën me 61% për mbjelljen e kanabisit mjekësor. Por dha edhe një lajm tjetër. Rama tha se në Këshillimin e ardhshëm komëbtar, do të pyeteshin edhe për përdorimin vetiak.

"Ajo që unë po them është kjo që për legalizimin e kanabisit mjekësor e kemi konsultuar me shqiptarët. Kjo do bëhet. Do i pyesim edhe për kanabisin rekreativ, pra për përdorimin personal. Do i pyesim, do thonë po, do bëjmë atë. Kemi pyetur shqiptarët. Masivisht kam thënë po për aministinë fiskale. Nuk kemi pse humbim kohe dhe të harxhojmë energji. Çdo gjë që bën njeriu ka të mira dhe të këqija, ne nuk rrimë pa bërë asgjë që të mos marrim baltë dhe akuza. Siç thoshte i ndjeri Loro Boriçi, shiu ka punën e vetë, ne kemi tonën,"-tha Rama

-Zoti Rama, dje u publikua dhe drafti paraprak sa i përket legalizimit të kanabisit mjekësor dhe bashkë me të sigurisht erdhën dhe disa reagime, të cilat vënë theksin te fakti që ky ligj do të kontribuojë te kanabizimi i vendit që ka qenë një shqetësim ndër vite. A ka qeveria një plan shtesë, përveç draftit për të mos e lejuar këtë dhe në fund a do të ketë një përgjegjës në rast se ndodh?

Kryeministri Edi Rama: Sa mirë do ishte të kishte opozitë, por nuk ka në fakt për fat të keq! Opozita e vetme e kualifikueshme si e tillë e jona jemi ne vetë. Sikur e tërë opozita që quhet opozitë, të kishte gjysmën e energjisë dhe çerekun e vullnetit dhe një të dhjetën e durimit të Erion Braçes, mund të merrte një licencë kualifikimi si opozitë. Shikoje se çfarë thonë! Se ju vetë i cituat ata, apo jo? Në fillim ju keqkuptova se mendova se dhe ju mendoni kështu dhe do ishte problem për ABC-në, por jo ju cituat ata. Ajo që unë po them është kjo dhe ju kujtoj që për legalizimin e kanabisit mjekësor ne kemi
konsultuar me shqiptarët dhe në Këshillimin Kombëtar kanë marrë pjesë gati gjysmë milioni shqiptarë të cilët masivisht kanë thënë “po”. Kështu që, legalizimi i kanabisit mjekësor do të bëhet.

Në Këshillimin e ardhshëm Kombëtar do t’i pyesim: “Doni të futet në Shqipëri të legalizohet dhe përdorimi rekreativ i kanabisit apo jo”? Do t’i pyesim. Pra për përdorimin personal apo do të vazhdojë të jetë një krim që dënohet dhe që çon fatkeqësisht shumë të rinj në burg. Do t’i pyesim. Nëse thonë “po” do bëjmë dhe atë, nëse do thonë “jo” nuk do e bëjmë. Sepse kemi një dilemë për këtë gjë. Po të më pyesni mua tani dhe po t’ju hap mendjen edhe zemrën do të shikoni që jam i dyzuar në këtë pikë. Edhe në diskutime që bëjmë të brendshme, ka “pro”, ka “kundër”. Prandaj është Këshillimi Kombëtar.

Amnistinë fiskale, e njëjta gjë. Kemi pyetur shqiptarët. Masivisht kanë thënë po. Kështu që herën tjetër ata që nuk kanë marrë pjesë në Këshillimin Kombëtar, të marrin pjesë. Të marrin pjesë të thonë opinionin e tyre, por nuk mundet dot “si Kofini pas të vjelit” kur thonë shqiptarët prapë, të dalin ca e të thonë, “jo po kjo do bëhet kështu do bëhet ashtu”. Nuk kemi pse humbim kohë e harxhojmë energji dhe hyjmë në këto spirale helmi keqdashësie dhe negativiteti. Çdo gjë që bën njeriu ka të mirat, ka dhe të metat. Ka pro ka edhe kundër. Çdo gjë. Tani ne nuk mundet të rrimë pa bërë asgjë që të mos marrim baltë dhe të mos marrim akuza. Çdo gjë ka baltë dhe akuza. Në rregull, kjo është mënyra që kanë zgjedhur, prandaj janë aty ku janë, le të vazhdojnë. Ne do vazhdojmë punën tonë. Siç thoshte i ndjeri Loro Boriçi: “Shiu ka punën e vetë, ne kemi punën tonë”.

edi rama legalizimi i kanabisit mjekesor

Sondazh

Poll

Privatizimi i ish-klubit ‘Partizani’, dëshmon Qirjazi: MM më kërkoi firmën, bëra ç’ishte e ligjshme

Privatizimi i ish-klubit ‘Partizani’, dëshmon Qirjazi: MM më kërkoi firmën, bëra ç’ishte e ligjshme

Tiranë, bënin kontrabandë me veshje, pije, cigare dhe rroba, 3 të arrestuar në 2 operacione

Me 14 emigrantë në Morinë, arrestohet 19-vjeçari, shpallet në kërkim bashkëpunëtori i tij

Rrumbullaku ngre strukturë për emërimet në polici: Riformatim ekipeve që hetojnë krimin

Me dy kallashnikovë në shtëpi e municion luftarak, arrestohet 31-vjeçari në Dibër

"Porsche", "Maseratti" e 'Mercedes Benz", arrestohet 52-vjeçari që shiste mjetet e vjedhura në BE

Pellusha, rripa e çanta markash kontrabandë, arrestohet pronari i 5 dyqaneve në Tiranë e Durrës

Mandati i Xhaçkës, Bushka: Duam kohë për raportin. Alibeaj: Mos nxirrni sebepe

Dashnor Sula shpërndan "paund" në Kuvend, i lë ca para edhe Ramës tek vendi

Autor i 4 vjedhjeve në banesa dhe biznese, vihet në pranga 35-vjeçari në Tiranë

Aksident me vdekje në Korçë, zetori përplas motorin, dy persona të vdekur

PD kërkon përballje me Nanon:Trego ç’bisedove me Lamin për Martinajn. Naço:S’e lejon sekreti hetimor

“Ekstradoni kriminelët nga Dubai”, Noka shtron kërkesën. Naço: Na jep informacione nëse ke

Noka kërkon llogari për Martinajn, Kuko: Jam këtu për tjetër gjë, Deputeti:Po thërrasim Kulturën pra

Salianji: Ekstradoni kriminelët nga Dubai, këtu kërcet pushka, atje hapet shmapanja. Kuko:I takon MD

Salianji: Në Shqipëri kërcet pushka, në Dubai hapet shampanjë! Krerët e grupeve kriminale të lirë

Ka shkuar mirë? Rama del i qeshur nga "Vila 30", i hedh dorën në qafë Kurtit

E PAPRITUR! Rama zhvillon takim 'kokë më kokë' me Kurtin në Tiranë

'RING'/ Kontrabandë nga Libia në Durrës, sekuestrohen 2275 ton naftë, arrestohen 4 persona

Marrëveshja Shqipëri-Emirate të Bashkuara, Alibeaj: Kush kryen krime është në Dubai

Shqiptarët me gomone drejt Anglisë, Ministria e Brendshme: Nuk është fenomen i panjohur

Noka kërkon 'llogari' për zhdukjen e Martinajn: A ka informacion Qeveria? Thonë e gjeti hasmi

Bushka- Alibeajt: Ti je anatemuar në publik. Deputeti: Po e di, merr masë nëse shkela etikën

Çantën e mbushur me detonatorë e C4, arrestohet sa zbret nga urbani 44-vjeçari në Shijak

'Po u thonë diçka politikës shqiptare'/ Alibeaj: Çunat e Londrës vijnë në Bllok me makina angleze

Shqiptarët drejt Britanisë, Alibeaj: Largohen për të qëndruar në shtëpi bari, sa të rinj janë atje?

'Ligjet'/ Memorandumi Shqipëri-Britani e Madhe për emigracionin, Sula: Pse u miratua me urgjencë?

'Territorialja'/ PS kundërshton propozimin e PD, Balla: I qëndrojmë ndarjes aktuale me 61 Bashki

Balla: Bashkëpuntorët e sigurimit të shtetit sillen sikur nuk u ka hyrë asgjë në këmbë

'Të hetohet Berisha', Balla: Dua përgjigje nga SPAK, PS qëndron ndarjes aktuale të Bashkive

Xhixho përplaset me kryebashkiakun Suli për shkollën "Ibrahim Basha": Pse s'është ndërtuar?

Transportonte 17 emigrantë të paligjshëm, arrestohet 35-vjeçari në Qafë-Botë

Hajdari: Të dalim në protesta, një grup njerëzish me në krye Ramën po uzurpojnë pushtetet

Përkujtimohet Azem Hajdari,djemtë i shkojnë me nuset për dore,Rudina merr të bijën, s'mungon Berisha

Veliaj s'përmbahet përballë gjimnazistëve/ Tregon idenë e tij për një shkollë të mirë: Si hotel

24 vite nga vrasja e Hajdarit/ Berisha: Hyri në histori, për 3 ditë rrëzoi regjimin

Shqiptarët dynden drejt Britanisë, ambasadori: Pasurimi i shpejtë ju çon drejt drogës

Deputetja i kthehet keq ish-zv.kryeministrit: Ahmetaj po deshe ta liroj vendin ta drejtosh

Sulmi ndaj sistemeve/ Salianji dhe Noka kërkesë AKSHI-t: Pse nuk u garantua siguria?

Arsimimi në Shqipëri, Yuri Kim: Faktor kyç, ndikon në përparimin tuaj

'Fëmijët kanë mundësi të punësohen'/ Rama: 11-vjeçarja në Shenavlash mbante shtëpinë me para

Abetarja e unifikuar/ Rama: Maqedonia parimisht dakord, diskutuam me Malin e Zi dhe Serbinë

Dëgjohet muzikë në Kongres, Rama: Jetojnë me ‘radio’ në xhep, njëri më tha është zilja e gruas

Kongresi, Rama: Kërcënimi ndaj gjuhës është i madh, do diskutojmë futjen e saj në çdo nivel arsimi

Rama mbledh Kongresin e Arsimit, Yuri Kim ende përgjumshëm

Dita e parë e shkollës, Rama këshillon të vegjëlit: Bëni qef dhe punë

Shtëpinë e kishte kthyer në “dyqan”, arrestohet i riu në Fier, e spiunuan për "Zastava"

Hakerat e Iranit futen në sistemin e kamerave të kufijve shqiptarë! Publikojnë videon

Sulmi kibernetik, radhë të gjata në doganën e Bllatës

Probleme me sistemin TIMS në Kapshticë, po punohet me regjistra