LIVE UPDATES
Politike

Protothema: Ana artistike e Edi Ramës “ndriçohet” nga ekspozita e tij në Zappeion

Ekspozota do të qëndrojë hapur deri më 30 mars dhe hyrja e saj do të jetë pa lekë. Ekspozita e quajtur 'Improvizimet' përmbën piktura dhe skulptura miks të krijuara prej tij

18 Mars 2023, 14:41 Nga I.A
Protothema: Ana artistike e Edi Ramës “ndriçohet” nga
Edi Rama

TIRANË-  Kryeministri Edi Rama do të zhvillojë një vizitë në Athinë më 20 dhe 21 Mars. Mediat greke i kanë kushtuar një artikull vizitës së Ramës në Greqi si dhe hapjes së ekspozitës me pikturat e tij. Protothema shkruan se ekspozita pritet të hapet më datë 20 në “Zapion Megaro” ku Rama do të shoqërohet nga homologu grek Kyriakos Mitsotakis. Ekspozota do të qëndrojë hapur deri më 30 mars dhe hyrja e saj do të jetë pa lekë. Ekspozita e quajtur 'Improvizimet' përmbën piktura dhe skulptura miks të krijuara prej tij

Shkrimi i Protothemës:

Një aspekt ndryshe, i panjohur për shumëkënd, i personalitetit të kryeministrit të Republikës së Shqipërisë, Edi Rama, ndriçohet përmes ekspozitës me titull "Improvizimet", e cila përfshin vepra dhe skulptura miks të krijuara prej tij dhe hapet më 21 mars në Rezidenca Zappeion. Ekspozita e organizuar nga Ministria e Punëve të Jashtme Greke është kuruar nga zonja Katerina Koskina, historiane e artit-muzeologe. Një strukturë-instalim në shkallë të gjerë i veshur me letër-muri, mbi të cilin janë printuar një numër i madh pikturash të Edi Ramës, përcakton hapësirën dhe aktivizon në mënyrë dinamike ekspozitën. Letra e murit ka edhe punime origjinale, të pikturuara në dokumente, si dhe qeramikë.

Titulli i ekspozitës i bën jehonë mënyrës së veçantë të punës së artistit. Në letra me përmasa A4 nga shënime, ditarë apo dokumente politike, tashmë të përdorura, E. Rama improvizon me bojëra, pastel, markera dhe bojëra uji që janë përherë aty, ndërsa vepron si zyrtar i lartë gjatë takimeve dhe telekonferencave. Siç ka vënë në dukje, ky shkrim automatik artistik e ndihmon të fokusohet në këto diskutime gjatë kryerjes së detyrave të tij politike. Elementet e përbashkëta të veprave janë ngjyrat e theksuara, një ndjenjë rrjedhjeje dhe lëvizjeje, forma biomorfike që duket se dalin nga njëra-tjetra dhe ndjekja e gjestit artistik.

Puna e Edi Ramës lidhet me perceptimin e tij për një art me rol social, të integruar në jetën e përditshme dhe hapësirën publike. Këtë koncept e zbatoi kur pas mandatit dyvjeçar si ministër i Kulturës së vendit të tij, u bë kryetar i Bashkisë së Tiranës, detyrë të cilën e mbajti për një kohë të gjatë, pasi u zgjodh tre herë në të. Në fund të fundit, siç ka theksuar ai në intervistën e tij me Hans Ulrich Obrist, "arti është një infrastrukturë sociale".

Kuratorja e ekspozitës, Katerina Koskina, vëren: Vendimi për të lyer fasadat e ndërtesave të shëmtuara dhe të rrënuara të qytetit me ngjyra të ndezura shumëngjyrëshe dhe forma gjeometrike ose organike, gjallëroi peizazhin urban, kontribuoi në përmirësimin e shpejtë të imazhit të qytetit dhe të tij në nxitjen e ndjenjës së komunitetit dhe, mbi të gjitha, duke ndikuar pozitivisht në disponimin e qytetarëve dhe për të fituar besimin e tyre.

Sipërmarrja u regjistrua nga artisti gjithashtu i mirënjohur shqiptar Anri Sala, miku dhe ish-student i tij, në videon Dammi i Colori (2003), duke i dhënë atij një ekspozim të mëtejshëm ndërkombëtar. Me librin Refleksione (1991), të cilin e ka shkruar bashkë me mikun e tij, gjithashtu artist, Ardian Klosi me temën e ndryshimit rrënjësor të regjimit politik në Shqipëri, Rama përcakton kontekstin e ardhshëm të shpirtit të tij artistik të tiranizuar politikisht. Rama mbështet me shkrim me librat e tij dhe në praktikë me veprat e tij zgjedhjet dhe praktikat që zbaton për artin, një partneritet ekstrovert i artit dhe politikës. Në vitin 2013, ai e shndërroi katin përdhe të godinës ku ndodhet Kryeministria në një “Qendër Dialogu” të hapur për qytetarët, ku alternohen ekspozita, seminare dhe konferenca të artit bashkëkohor. Për më tepër, vetë zyra është një e pazakontë, “jo sistematike. hapësirë, e cila ruan detajet e punëtorisë së artistëve.

Siç shprehet kuratori i ekspozitës: Ekspozita e Improvizimeve, e cila është prezantimi i parë i gjerë i veprës së Edi Ramës në Greqi, është me interes të dyfishtë, pasi jo vetëm që hedh dritë mbi veprimtarinë e një artisti me përvojë në fushën e edukimit si. mirë (për shkak të veprimtarisë së tij prej disa vitesh si profesor në Akademinë e Arteve në Tiranë), por edhe personalitetit të një politikani për të cilin arti është jo vetëm shprehje lirie, por edhe mjet kohezioni shoqëror dhe politik.

Ekspozita do të zgjasë deri më 31 mars dhe hyrja do të jetë e lirë për publikun.

edi rama

Sondazh

Poll

Dosja Sot date 25 mars

Dosja Sot date 25 mars

Dosja Sot Date 24 mars

Ndiqte ambulancën që ishte në shërbim emergjence, gjobitet me 300 mijë lekë drejtuesi i mjetit

Skandal në Ali Dem", administratori vendos çip në pallat, banorët ngelin jashtë, mbërrin policia

Dosja Sot date 23 mars

Kryeministri Rama takohet me Rishi Sunak në Londër

Dosja Sot Date 22 mars

"Maskat" aksion në Tiranë, prangosën 20 'korrierë' të grupeve kriminale

Dosja Sot Date 21 mars

'Ka ra zjarr në Surrel!'/ Braçe "tremb" socialistët me LAJMIN E FUNDIT, Qefalia më i shqetësuari

Dosja Sot Date 20 Mars

Berisha i bën thirrje punonjësve të administratës të mos bëhen pjesë e krimit elektoral.

Dosja Sot Date 18 Mars

Burgosja e nënës lehonë/Flet Diana Bahçja: Qaja ditë e natë, por nuk donin t’ia dinin

Qarkullonte me 305 km/h, Cllevio Serbiano e filmonte, shoqërohet në Polici Aleks Vishaj

Dosja Sot Date 17 Mars

U fut në burg 8 ditë pasi lindi, Diana Bahçja: Nuk më lanë të takoja beben

'Shtëpi bari' brenda ish-tuneli të ushtrisë në Krujë, sekuestrohen 390 bimë cannabis sativa

Dosja Sot Date 16 Mars

Tërheqje apo pezullim? Si dredhoi Rama sy për sy me Borrel për 'pasaportat e arta'

Banorët e lagjes Demokracia ne Mamurras bllokojnë rrugën, Cara premtoi rehabilitim te rrugës ne...

Abuzimi me tenderin 3.2 mld lekë, BKH ‘zbarkon’ në zyrat e bashkisë së Bulqizës, sekuestron dosje

Dosja Sot Date 15 Mars

Këshilli i Legjislacionit mbyllet mes debateve, Bardhi ngrihet në këmbë: Shkelni kushtetutën e ikni

"Kryeministri i Shqipërisë si dhuratë e perëndisë", grupi polifonik i dedikon këngë Edi Ramës

Hidhet shorti, Koli Bele caktohet relatori për shqyrtimin e ankimimit të grupit të Alibeajt

Dosja sot Date 14 Mars

Shitësja në panair kërkon t’i dhurojë çantën bashkëshortes, Berisha refuzon: Sot vetëm blihet

Procedohen 70 drejtues mjetesh në 24 orët e fundit, u kapën me shpejtësi të lartë dhe duke bërë gara

Dosja sot Date 13 mars

Kapen 4 rumunë në Vlorë, po kalonin 260 kg kanabis me kamper në Greqi, 5 në kërkim

'Paç fatin e Lali Erit'- Kunjat e Ramës për Veliajn, teksa i dha shansin e tretë për Tiranën?

Rama: Në rrezik të madh tregu, sipërmarrësit të rrisin pagat

Meta pas takimit me Berishen : Aleancë e jashtëzakonshme, pas 15 majit fitojmë shumicën e bashkive

Masakra e Don Boskos, familja Paja hap dyert e mortit, zona me shiritin 'skenë krimi'

'Kasapanë' brenda lokalit! Atentat mafioz, vdes banakierja.5 të plagosur, mes tyre një fëmijë

Meta: Shkojnë për kontroll dhe kapin vibratorët e shokëve

Shirat përmbytin Lezhën, bllokohet qarkullimi, banorët mbyllen në shtëpia

Berisha per institucionet: Ska Klgj por KlgjS

Berisha: 'Alibasha dhe Brava' jane dy pengje te cilat nuk mund te kete asnje lloj negociate"

Kush do e drejtojë koalicionin me Metën? Berisha : S’ka asnjë diskutim! Padyshim që PD

Berisha; E dëgjuat Celibashin që tha në perceptimin tim është Berisha por Rama më thotë Ali-Basha.

Zgjedhjet e 14 majit, Meta: opozitaret bashke per ndryshim

Barrierat e shkatërruara nga përplasja, makina 'fluturoi' nga mbikalimi, ra mbi një tjetër mjet

Celibashi: Të drejtën e regjistrimit të Partisë Demokratike në zgjedhje e ka Lulzim Basha

Celibashi kthen mbrapsht kërkesën e autorizuar nga Basha, kreu i KQZ: Keni 48 orë kohë

Meta ZBARDH takimin me Yuri Kim: SHBA do një opozitë shumë të fuqishme

Vendimi i KQZ për PD, Meta: Çmenduritë e regjimit të Ramës i di çdo shqiptar

"PD kërkon shfuqizim të Bordit të Karburanteve"/ Sula dhe Çupi: Çmimi jashtë normave

Vendimi i gjykates per vulen e PD, Rama: Politikë e gërr-gërr-it