LIVE UPDATES
Politike

Kuvend/ Butrinti kalon me 75 vota, Rama përplaset me PD. ‘Digjet’ raundi i 2 për presidentin

Seancë maratonë Kuvendi. Në seancën finale për miratimin e marrëveshjes që si synim ka administrimin e Butrintit për 10 vite nga Fondi Shqiptar-Amerikan për Zhvillim, opozita ka vijuar me akuza, por marrëveshja ka kaluar me 75 vota. Sot gjithashtu u "dogj" edhe raundi i dytë për zgjedhjen e presidentit të vendit.

23 Maj 2022, 07:53 Nga DOSJA
Kuvend/ Butrinti kalon me 75 vota, Rama përplaset me PD.
Sali Berisha, Elisa Spiropali dhe Taulant Balla

TIRANË- Përplasje të forta janë shënuar sot në seancën plenare të Kuvendit që nisi prej orës 10:00 të mëngjesit, e u mbyll në orën 21:00 të mbrëmjes. Butrinti ka hapur sërish debate të forta në Kuvend. Në nisje të diskutimit për projektligjin për miratimin e marrëveshjes për administrimin e Parkut Kombëtar të Butrintit, ministrja Elva Margariti tha se e gjitha po bëhet për të sjellë sa më shumë vizitorë në vend. Margariti tha se fondacioni që do ta marrë në mënaxhim, do të jetë një fondacion shqiptar dhe se do të ketë një mirëadministrim të aseteve, përdorim sa më të mirë të tyre. Por, replikat nga Opozita nuk janë kursyer. Deputetja e Partisë Demokratike Ina Zhupa, tha parku i Butrintit po jepet me koncesion për 10 vite për një fondacion privat e se kjo është e shkruar e zeza mbi të bardhë. Ajo bashkë me Edmond Spaho kërkuan që tu jepej vetëm një shembull që të tregojë se siç po veprohet me Butrintin, po bëhet edhe me një tjetër trashëgimi kulturore.

Deputetja e PS, Anila Denaj e Blendi Klosi mbrojtën gjithashtu versionin e Margaritit. Të dy u shprehën se fondacioni është 100% shqiptar dhe se asgjë nuk do të keqpërdoret. Këtë herë llogari kërkoi edhe deputeti i Partisë Socialiste, Pandeli Majko, i cili tha se marrëveshja e bazuar në atë të vitit 2002 nuk është pasqyruar në vendimin e Këshillit të Ministrave. Për Butrintin pati edhe protest jashtë sallës së Kuvendit nga Shoqëria Civile. Kreu i PD-së, Sali Berisha u premtoi protesta. Debate pati edhe për financat. Ministrja e Financave, Delina Ibrahimaj ka debatuar me deputeten e PD, Jorida Tabaku për situatën ekonomike. Ish-kryeministri Sali Berisha tha se Autoriteti i Mediave Audiovizive është i politizuar. I pranishëm në Kuvend, Berisha tha se kryeministri Edi Rama dhe ish-kreu i PD-së, Lulzim Basha të cilin e konsideroi ‘peng’ emëruan njerëzit e tyre të besuar në krye të institucionit. Ndërkohë që për të gjitha kritikat, u përgjigj pasdite kryeministri Edi Rama, duke shënuar edhe përballjen e parë me Sali Berishën, krytar të Partisë Demokratike. Megjithatë këtë të fundit nuk e përmendi në asnjë moment me emër, duke iu përgjigjur vetëm akuzave të Jorida Tabakut. Nga Foltorja e Kuvendit, Rama akuzoi Tabakun se ishte PD në qeverisje që i dha anëtarit të Fondacionit që do të marrë në administrim Butrintin, Michael Granoff, nënshtetësinë shqiptare si dhe e ka bërë kumbar të djalit ose të vajzës. Megjthatë pavarësisht gjithçkaje, marrëveshja kaloi me 75 vota pro.

Ndërkohë që “gjakrat” u ndezën teksa diskutohej lidhur mbi të shkuarën dhe diktaturën. Bujar Lesaj, Tomor Alizoti dhe Enkelejd Alibeajn patën replika të ashpra. Alizoti i tha Ramës se të mos ishte për Partinë e Punës, ai dhe vëllai Olsi Rama do shpërndanin çadra në Dhërmi, ndërsa i tregoi edhe për fëmijërinë e tij të vështirë në internim.

Ndërsa në momentin kur i përmendën të atin, skulptorin Kristaq Rama, kryeministri u përgjigj se të gjithë përuleshin para veprës së tij, duke iu referuar monumenteve të dëshmorëve në vend. E po ashtu shtoi se Enver Hoxha është gjallë përmes partisë Demokratike. Madje për Ramën, kishte marrë formën e ‘non grata’, duke nënkuptuar Berishën. Në vazhdën e këtyre debateve, Alibeaj doli në mbrojtje të Berishës, duke i thënë Ramës se fillimisht duhet që të pastronte socialistët dhe më pas të shqetësohej për demokratët. Të gjitha debatet u mbyllën me “djegien” e raundit të dytë për zgjedhjen e presidentit të ri, pasardhësin e Ilir Metës. Nëse palët do të mblidhen sërish për të diskutuar duke nisur zyrtarisht raundin e tretë.

(k.m/a.b;f.m/dosja.al)

Sondazh

Poll

Tiranë, bënin kontrabandë me veshje, pije, cigare dhe rroba, 3 të arrestuar në 2 operacione

Tiranë, bënin kontrabandë me veshje, pije, cigare dhe rroba, 3 të arrestuar në 2 operacione

Me 14 emigrantë në Morinë, arrestohet 19-vjeçari, shpallet në kërkim bashkëpunëtori i tij

Rrumbullaku ngre strukturë për emërimet në polici: Riformatim ekipeve që hetojnë krimin

Me dy kallashnikovë në shtëpi e municion luftarak, arrestohet 31-vjeçari në Dibër

"Porsche", "Maseratti" e 'Mercedes Benz", arrestohet 52-vjeçari që shiste mjetet e vjedhura në BE

Pellusha, rripa e çanta markash kontrabandë, arrestohet pronari i 5 dyqaneve në Tiranë e Durrës

Mandati i Xhaçkës, Bushka: Duam kohë për raportin. Alibeaj: Mos nxirrni sebepe

Dashnor Sula shpërndan "paund" në Kuvend, i lë ca para edhe Ramës tek vendi

Autor i 4 vjedhjeve në banesa dhe biznese, vihet në pranga 35-vjeçari në Tiranë

Aksident me vdekje në Korçë, zetori përplas motorin, dy persona të vdekur

PD kërkon përballje me Nanon:Trego ç’bisedove me Lamin për Martinajn. Naço:S’e lejon sekreti hetimor

“Ekstradoni kriminelët nga Dubai”, Noka shtron kërkesën. Naço: Na jep informacione nëse ke

Noka kërkon llogari për Martinajn, Kuko: Jam këtu për tjetër gjë, Deputeti:Po thërrasim Kulturën pra

Salianji: Ekstradoni kriminelët nga Dubai, këtu kërcet pushka, atje hapet shmapanja. Kuko:I takon MD

Salianji: Në Shqipëri kërcet pushka, në Dubai hapet shampanjë! Krerët e grupeve kriminale të lirë

Ka shkuar mirë? Rama del i qeshur nga "Vila 30", i hedh dorën në qafë Kurtit

E PAPRITUR! Rama zhvillon takim 'kokë më kokë' me Kurtin në Tiranë

'RING'/ Kontrabandë nga Libia në Durrës, sekuestrohen 2275 ton naftë, arrestohen 4 persona

Marrëveshja Shqipëri-Emirate të Bashkuara, Alibeaj: Kush kryen krime është në Dubai

Shqiptarët me gomone drejt Anglisë, Ministria e Brendshme: Nuk është fenomen i panjohur

Noka kërkon 'llogari' për zhdukjen e Martinajn: A ka informacion Qeveria? Thonë e gjeti hasmi

Bushka- Alibeajt: Ti je anatemuar në publik. Deputeti: Po e di, merr masë nëse shkela etikën

Çantën e mbushur me detonatorë e C4, arrestohet sa zbret nga urbani 44-vjeçari në Shijak

'Po u thonë diçka politikës shqiptare'/ Alibeaj: Çunat e Londrës vijnë në Bllok me makina angleze

Shqiptarët drejt Britanisë, Alibeaj: Largohen për të qëndruar në shtëpi bari, sa të rinj janë atje?

'Ligjet'/ Memorandumi Shqipëri-Britani e Madhe për emigracionin, Sula: Pse u miratua me urgjencë?

'Territorialja'/ PS kundërshton propozimin e PD, Balla: I qëndrojmë ndarjes aktuale me 61 Bashki

Balla: Bashkëpuntorët e sigurimit të shtetit sillen sikur nuk u ka hyrë asgjë në këmbë

'Të hetohet Berisha', Balla: Dua përgjigje nga SPAK, PS qëndron ndarjes aktuale të Bashkive

Xhixho përplaset me kryebashkiakun Suli për shkollën "Ibrahim Basha": Pse s'është ndërtuar?

Transportonte 17 emigrantë të paligjshëm, arrestohet 35-vjeçari në Qafë-Botë

Hajdari: Të dalim në protesta, një grup njerëzish me në krye Ramën po uzurpojnë pushtetet

Përkujtimohet Azem Hajdari,djemtë i shkojnë me nuset për dore,Rudina merr të bijën, s'mungon Berisha

Veliaj s'përmbahet përballë gjimnazistëve/ Tregon idenë e tij për një shkollë të mirë: Si hotel

24 vite nga vrasja e Hajdarit/ Berisha: Hyri në histori, për 3 ditë rrëzoi regjimin

Shqiptarët dynden drejt Britanisë, ambasadori: Pasurimi i shpejtë ju çon drejt drogës

Deputetja i kthehet keq ish-zv.kryeministrit: Ahmetaj po deshe ta liroj vendin ta drejtosh

Sulmi ndaj sistemeve/ Salianji dhe Noka kërkesë AKSHI-t: Pse nuk u garantua siguria?

Arsimimi në Shqipëri, Yuri Kim: Faktor kyç, ndikon në përparimin tuaj

'Fëmijët kanë mundësi të punësohen'/ Rama: 11-vjeçarja në Shenavlash mbante shtëpinë me para

Abetarja e unifikuar/ Rama: Maqedonia parimisht dakord, diskutuam me Malin e Zi dhe Serbinë

Dëgjohet muzikë në Kongres, Rama: Jetojnë me ‘radio’ në xhep, njëri më tha është zilja e gruas

Kongresi, Rama: Kërcënimi ndaj gjuhës është i madh, do diskutojmë futjen e saj në çdo nivel arsimi

Rama mbledh Kongresin e Arsimit, Yuri Kim ende përgjumshëm

Dita e parë e shkollës, Rama këshillon të vegjëlit: Bëni qef dhe punë

Shtëpinë e kishte kthyer në “dyqan”, arrestohet i riu në Fier, e spiunuan për "Zastava"

Hakerat e Iranit futen në sistemin e kamerave të kufijve shqiptarë! Publikojnë videon

Sulmi kibernetik, radhë të gjata në doganën e Bllatës

Probleme me sistemin TIMS në Kapshticë, po punohet me regjistra

Berisha: Rama firmos kontratat korruptive! Rrugën Korçë-Kolonjë e mori në dorë një ish-deputet i PS