LIVE UPDATES
Politike

Berisha rimerr drejtimin e PD pas 9 vitesh, mesazhi: Mrekullia e shekullit, do shpëtojmë Shqipërinë

Berisha u rizgjodh me 40 mijë e 820 vota, 93.45% të tyre. 2532 vota kanë shkuar për kandidatin tjetër në garë, Ibsen Elezi, ose ndryshe 5.8% e tyre. Të pavlefshme kanë qenë vetëm 328 vota, ndërsa 43.680 demokratë në total morën pjesë në zgjedhjet e sotme.

22 Maj 2022, 22:12 Nga DOSJA
Berisha rimerr drejtimin e PD pas 9 vitesh, mesazhi: Mrekullia e shekullit, do
Sali Berisha

TIRANË- Ish-kryeministri Sali Berisha është shpallur zyrtarisht kryetari i ri i Partisë Demokratike. Pa asnjë surprizë, Berisha mundi sot rivalin Ibsen Elezi me një diferencë të madhe votash në të gjithë qarqet. Edhe pse i shpallur non-grata nga Departamenti Amerikan i Shtetit, ai u rizgjodh me 40 mijë e 820 vota, 93.45% të tyre. 2532 vota kanë shkuar për kandidatin tjetër në garë, Ibsen Elezi, ose ndryshe 5.8% e tyre. Të pavlefshme kanë qenë vetëm 328 vota, ndërsa 43.680 demokratë në total morën pjesë në zgjedhjet e sotme.

Dosja.al ka ndjekur hap pas hapi procesin e votimit dhe të numërimit të votave dhe gjithçka ka vijuar në qetësi. Që nga ora 08:00 deri në mbylljen e numërimit nuk është shënuar asnjë incident me kutitë e votimit apo gjatë procesit të numërimit.  Berisha ka arritur të sigurojë votat e 99% të demokratëve duke u rikthyer në karrigen e kryetarit pas 9 vitesh, post të cilin e la pas humbjes së thellë përballë kryeministrit aktual Edi Rama. Dhe mesazhi i parë që dha nga selia blu ishte shpëtimi i Shqipërisë nga qeveria aktuale. Berisha u betua dhe u shpreh se do ta bënte Shqipërinë një vend ku të rinjtë të realizojnë ëndrrat e tyre këtu dhe të mos e shohin emigrimin si zgjidhje. Ai është shprehur me bindje se do ta mundë Edi Rama në zgjedhjet lokale që pritet të zhvillohen vitin e ardhshëm dhe në ato parlamentare dhe se do të bëjë që pas tre mandatesh qeverisjeje nga PS-ja, Partia Demokratike të vijë në pushtet. 

“U krye ndodhi mrekullia e vërtetë shqiptare në shekullin e 21! Ne kemi për pasion lirinë, proceset që njohu PD, t’i njohë mbarë Shqipëria dhe të çlirojmë vendin nga një regjim që kurrë nuk e meriton. Betimi im para shqiptarëve është: Do bëj gjithçka që ëndrrat e tyre më të bukura të bëhen realitet në këtë vend. Ai që realizon ëndrrat e tij është i detyruar që të bëjë gjithçka për realizimin e nëdrrave të të tjerëve,"- tha Berisha ndër të tjera. 

Procesi i sotëm ka ‘zgjuar’ ish-kryetarin e Partisë Demokratike, Lulzim Basha, i cili nuk e ka injoruar dot votimin për pasardhësin e tij në krye të detyrës. Sot, ai ka kujtuar kryengritjen e burgut të Spaçit, duke u kërkuar ndjekësve që të mos jenë peng të të shkuarës, referuar vetë Berishës.

Nga kampi rozë nuk ka pasur reagime. Aktualisht me vendim gjykate Berisha gëzon të drejtën e drejtimit të PD-së bashkë me Komisionin e Rithemelimit që krijoi pasi Basha e përjashtoi nga grupi parlamentar i PD-së. Gjyqtari Agron Zhukri i dha vulën e selinë blu, duke nxjerrë jashtë loje deputetin Enkelejd Alibeaj që mori karrigen e Bashës dhe mbështetësit e tij. Por, gjyqtarja Blerina Muça mori nën shqyrtim ankimin e Alibeajt, e njohu atë si palë dhe çështja ka shkuar në Apel. Tashmë pritet edhe vendimi përfundimtar.

(F.m/dosja.al)

Sondazh

Poll

Aksidenti me dy viktima në autostradën Tiranë-Durrës, makina mori para bordurat e rrugës

Aksidenti me dy viktima në autostradën Tiranë-Durrës, makina mori para bordurat e rrugës

VIDEO- Shpërthimi me tritol në butikun në Durrës, ja si u dëmtua biznesi i gruas

Berisha dhe demokratët 'zaptojnë' Kuvendin

Me pistoleta dhe kallashnikovë në Range Rover/ Arrestohen 4 "të fortët" në Tiranë

Berisha shton akuzën ndaj Ballës: Te ndjek hija e avokatit Ravik Gurra

VIDEO E SHERRIT/ Berisha akuzon Ballen per vrasjen e avokatit Ravik Gurra

PA KOMENT- Shkodra 'nën ujë', ja si duket qyteti

Protesta kundër traut në Divjakë, një betoniere brenda parkut

EKSKLUZIVE- Lulzim Basha takohet me Ben Blushin ne Panairin e Librit, merr me vete edhe vajzën

Balla: Berishës iu dogjën tre marrëveshje tek Porti i Durrësit, koncensionarët po i kërkojnë lekët

Balla-Spahos: Do shkosh tek Porti i Durrësit me pistoletë si Strazimiri, s'keni zgjidhje tjetër

Ndërtimi i rrugëve/Balla 'shigjeton' Partinë e Lirisë:Mondi bëj kallëzime, kishin ministritë në 2017

Balla 'lëshon' gojën: Saliut i rri mendja tek vëllezërit Kariç, na vjen dhe zor t'i përmendim...

Elisa Spiropali realizon "ëndrrën" e fëmijërisë me Berishën, del LIVE me të, tregon 2 gishta

Perplasje mes banoreve dhe Policise ne Divjake

Berisha 'shënjestron' Ulsi Manjën: Vetëm dy mushka kanë mbetur pa u punësuar në fshatin tënd

Berisha bllokon foltoren dhe del në Facebook: Jam live në gjithë botën, mos ma qani hallin mua!

Berisha: Parlamentin e komandojne grupet kriminale

Dëshmia e Orges Xhelilit para avokatëve: Policët bashkiakë më goditën

ME VIDEO- PLAS KEQ SHERRI në Komision, Braçe e humb kontrollin, "shpërthen": Ik ore pirdhu!

Protesta e opozitës, pamjet nga Bulevadi, mijëra qytetarë të mbledhur

Sherri i plotë i Ramës me dy deputetët e PD: Ta tregoj unë ty, do të shkatërroj!

Balla: Kokoneshi jashtë rrezikut për jetën

Veliaj takon Papa Françeskun: Jemi takuar në Tiranë...e aprovuam ndërtimin e bustit të Nënë Terezës

Droge mes karameleve ne Tirane

Grida Duma lë mandatin, kolegët e saj në lot, Açka dhe Gjekmarkaj të përlotur

Grida Duma lë mandatin e deputetes së Partisë Demokratike

Masakra e Lushnjes, babai i Leart Haxhiut: Djali im është i pafajshëm, se di ku është

Përdhunues serial, MOMENTI i arrestimit të Spartak Dyrmishit

Nga një armë në çdo raft rrobash, çfarë gjeti Policia gjatë aksionit në Shkodër

Dalin PAMJET nga megaaksioni në Korçë

Qeni i prish mitingun Ramës, të gjithë meken, kryeministri: Po lëre në punën e vetë...

Ibrahim Lici mesazh audio nga Turqia: Jetoj i lirë, nuk jam arrestuar

Arrestohet Agim Gjata, qelloi mbi RENEA

Meta: O Edi, o lepurush, do të shporrim me poezinë ‘liri a vdekje’ të Havzi Nelës

Pakti PD PL, Meta: Kryetari i Keshillit super politikan

Paloka 'korrekt' me orarin, takohet me Bardhin në një lokal para parlamentit

Alibeaj-Majkos: Je kokrra e komunistit! Deputeti socialist: Budalla! Dosjet s'mund të hapen për...

Flet avokati i vellezerve Mollaj: Tina genjen, e shantazhojne

Durrësi zgjohet nën ujë

Tetori rozë, vajzat dhe gratë e FA i bashkohen fushatës sensibilizuese kundër kancerit të gjirit

NIS PROTESTA në Elbasan/ Qytetarët fikin makinat në shenjë rebelimi, rreshtohen në shesh

Alibeaj pranoi bashkëpunimin, do nisin negociatat/ Berisha: E mirëpres. S'tërhiqem nga Primaret

Demokrati emocionet për 'doktorin'! I bie telefoni kur po fliste me Berishën,e përplas në tokë

Privatizimi i ish-klubit ‘Partizani’, dëshmon Qirjazi: MM më kërkoi firmën, bëra ç’ishte e ligjshme

Tiranë, bënin kontrabandë me veshje, pije, cigare dhe rroba, 3 të arrestuar në 2 operacione

Me 14 emigrantë në Morinë, arrestohet 19-vjeçari, shpallet në kërkim bashkëpunëtori i tij

Rrumbullaku ngre strukturë për emërimet në polici: Riformatim ekipeve që hetojnë krimin

Me dy kallashnikovë në shtëpi e municion luftarak, arrestohet 31-vjeçari në Dibër

"Porsche", "Maseratti" e 'Mercedes Benz", arrestohet 52-vjeçari që shiste mjetet e vjedhura në BE