LIVE UPDATES
Politike

FOTOT- Çfarë ka Yuri Kim me Xhaçkën? E "shkarkoi" nga detyra, sot ambasadorja e censuron

Edhe pse ceremonia u mbajt në ambientet e MEPJ-së, Xhaçka mezi duket në një foto shumë larg ambasadores, ndrërsa tek të tjerat është "censuruar". Në çdo foto duket Yuri Kim që flet me të gjithë veç kryediplomates shqiptare.

27 Janar 2023, 17:31 Nga k.m.
FOTOT- Çfarë ka Yuri Kim me Xhaçkën? E
Olta Xhaçka dhe Yuri Kim

TIRANË- Sot, në ditën ndërkombëtare dedikuar Holokaustit, ambasadorja amerikane në Shqipëri, Yuri Kim ka marrë pjesë në aktivitetin e organizuar nga Ministria për Evropën dhe Punët e Jashtme. Në rrjetin social të Ambasadës Amerikane, Yuri Kim ka ndarë pamjet nga ceremonia dhe bashkëbisedimi me anëtarë të Shoqatës së Komunitetit Shqiptaro-Hebre në Shqipëri. Por edhe pse ceremonia u mbajt në ambientet e MEPJ-së, Xhaçka mezi duket në një foto shumë larg ambasadores, ndrërsa tek të tjerat është "censuruar". Në çdo foto duket Yuri Kim që flet me të gjithë veç kryediplomates shqiptare.

"Për të shënuar Ditën Ndërkombëtare të Përkujtimit të Holokaustit, ambasadorja Yuri Kim mori pjesë në një ceremoni të organizuar nga Ministria për Evropën dhe Punët e Jashtme në nderim të guximit dhe vetëmohimit të popullit shqiptar që u sakrifikua për të mbrojtur mysafirët e tij hebrenj dhe në kujtim të të gjithë viktimave të Holokaustit, si pasqyrim i një prej periudhave më të errëta në histori. Ceremonia përfshiu një ekspozitë me fotografi dhe dokumente historike që vërtetojnë shpëtimin e hebrenjve nga shqiptarët gjatë dhe pas Luftës së Dytë Botërore. Felicita Jakoel, Kryetare Shoqatës së Komunitetit Shqiptaro-Hebre dhe vajza e Josef Jakoel, autor i "Izraelitët në Shqipëri", Fatmir Veseli, përfaqësues i një prej familjeve shqiptare që kontribuan në shpëtimin e popullit hebre dhe ambasadorja e Izraelit në Shqipëri, Galit Peleg morën pjesë gjithashtu në këtë aktivitet,"-shkruhet në postim.

Por pse ka ndodhur censura ndaj Olta Xhaçkës?

Rreth një muaj më parë, Ministria për Europën dhe Punët e Jashtme shkruante në “Twitter” se procedura për zëvendësimin e Kim kishte nisur. Në pozitën e ambasadorit amerikan në Shqipëri, pritet të emërohet David Kostelanick. Ky i fundit njihet si njohës i çështjes Ruse, teksa aktualisht ka pozicionin e drejtorit në Zyrën për Europën Qendrore dhe Jugore në Departamentin Amerikan të Shtetit. Por problemi është se Ministria për Europën dhe Punët e Jashtme nuk ka asnjë të drejtë, as të nisin procedura dhe as të japin deklarata të tilla. Pasi zgjedhja e pasuesit/pasueses së Kim është detyrë vetëm dhe vetëm e Departamentit Amerikan të Shtetit, ashtu siç edhe duhet, e Ministria për Europën dhe Punët e Jashtme vetëm njoftohet formalisht për emrin e pasardhësit. Pas deklaratës, Kim u përgjigj duke u shprehur se do qëndronte edhe ca kohë në Shqipëri, ndërsa mesa duket ia ka mbajtur mend 'fjalën' dikasterit të drejtuar nga Olta Xhaçka.

olta xhaçka yuri kim

Sondazh

Poll

Dosja Sot date 25 mars

Dosja Sot date 25 mars

Dosja Sot Date 24 mars

Ndiqte ambulancën që ishte në shërbim emergjence, gjobitet me 300 mijë lekë drejtuesi i mjetit

Skandal në Ali Dem", administratori vendos çip në pallat, banorët ngelin jashtë, mbërrin policia

Dosja Sot date 23 mars

Kryeministri Rama takohet me Rishi Sunak në Londër

Dosja Sot Date 22 mars

"Maskat" aksion në Tiranë, prangosën 20 'korrierë' të grupeve kriminale

Dosja Sot Date 21 mars

'Ka ra zjarr në Surrel!'/ Braçe "tremb" socialistët me LAJMIN E FUNDIT, Qefalia më i shqetësuari

Dosja Sot Date 20 Mars

Berisha i bën thirrje punonjësve të administratës të mos bëhen pjesë e krimit elektoral.

Dosja Sot Date 18 Mars

Burgosja e nënës lehonë/Flet Diana Bahçja: Qaja ditë e natë, por nuk donin t’ia dinin

Qarkullonte me 305 km/h, Cllevio Serbiano e filmonte, shoqërohet në Polici Aleks Vishaj

Dosja Sot Date 17 Mars

U fut në burg 8 ditë pasi lindi, Diana Bahçja: Nuk më lanë të takoja beben

'Shtëpi bari' brenda ish-tuneli të ushtrisë në Krujë, sekuestrohen 390 bimë cannabis sativa

Dosja Sot Date 16 Mars

Tërheqje apo pezullim? Si dredhoi Rama sy për sy me Borrel për 'pasaportat e arta'

Banorët e lagjes Demokracia ne Mamurras bllokojnë rrugën, Cara premtoi rehabilitim te rrugës ne...

Abuzimi me tenderin 3.2 mld lekë, BKH ‘zbarkon’ në zyrat e bashkisë së Bulqizës, sekuestron dosje

Dosja Sot Date 15 Mars

Këshilli i Legjislacionit mbyllet mes debateve, Bardhi ngrihet në këmbë: Shkelni kushtetutën e ikni

"Kryeministri i Shqipërisë si dhuratë e perëndisë", grupi polifonik i dedikon këngë Edi Ramës

Hidhet shorti, Koli Bele caktohet relatori për shqyrtimin e ankimimit të grupit të Alibeajt

Dosja sot Date 14 Mars

Shitësja në panair kërkon t’i dhurojë çantën bashkëshortes, Berisha refuzon: Sot vetëm blihet

Procedohen 70 drejtues mjetesh në 24 orët e fundit, u kapën me shpejtësi të lartë dhe duke bërë gara

Dosja sot Date 13 mars

Kapen 4 rumunë në Vlorë, po kalonin 260 kg kanabis me kamper në Greqi, 5 në kërkim

'Paç fatin e Lali Erit'- Kunjat e Ramës për Veliajn, teksa i dha shansin e tretë për Tiranën?

Rama: Në rrezik të madh tregu, sipërmarrësit të rrisin pagat

Meta pas takimit me Berishen : Aleancë e jashtëzakonshme, pas 15 majit fitojmë shumicën e bashkive

Masakra e Don Boskos, familja Paja hap dyert e mortit, zona me shiritin 'skenë krimi'

'Kasapanë' brenda lokalit! Atentat mafioz, vdes banakierja.5 të plagosur, mes tyre një fëmijë

Meta: Shkojnë për kontroll dhe kapin vibratorët e shokëve

Shirat përmbytin Lezhën, bllokohet qarkullimi, banorët mbyllen në shtëpia

Berisha per institucionet: Ska Klgj por KlgjS

Berisha: 'Alibasha dhe Brava' jane dy pengje te cilat nuk mund te kete asnje lloj negociate"

Kush do e drejtojë koalicionin me Metën? Berisha : S’ka asnjë diskutim! Padyshim që PD

Berisha; E dëgjuat Celibashin që tha në perceptimin tim është Berisha por Rama më thotë Ali-Basha.

Zgjedhjet e 14 majit, Meta: opozitaret bashke per ndryshim

Barrierat e shkatërruara nga përplasja, makina 'fluturoi' nga mbikalimi, ra mbi një tjetër mjet

Celibashi: Të drejtën e regjistrimit të Partisë Demokratike në zgjedhje e ka Lulzim Basha

Celibashi kthen mbrapsht kërkesën e autorizuar nga Basha, kreu i KQZ: Keni 48 orë kohë

Meta ZBARDH takimin me Yuri Kim: SHBA do një opozitë shumë të fuqishme

Vendimi i KQZ për PD, Meta: Çmenduritë e regjimit të Ramës i di çdo shqiptar

"PD kërkon shfuqizim të Bordit të Karburanteve"/ Sula dhe Çupi: Çmimi jashtë normave

Vendimi i gjykates per vulen e PD, Rama: Politikë e gërr-gërr-it