LIVE UPDATES
Politike

Fermerët protestojnë çdo ditë, Krifca s'i kursen paratë, rehabiliton Bunën me firmën që ofron më shumë se të tjerat

 Fondi limit ka qenë 57 milionë lekë, ndërsa fitues është shpallur firma "Jubica", që ka ofruar 39.8 milionë lekë.

5 Korrik 2022, 21:53 Nga k.m.
Fermerët protestojnë çdo ditë, Krifca s'i kursen
Frida Krifca

TIRANË- Kohë krize, fermerët nuk po shehin dot prodhimin e verës, e mezi mbulojnë shpenzimet, por ministrja e Bujqësisë, Frida Krifca as nuk duket. Mesa duket ka qenë e zënë duke hapur tendera, duke "dhuruar" shuma të mëdha parash. Madje paguan edhe ekstra nga fondi limit. 

Së fundmi ajo ka shpërdoruar paratë për një tender të dyshimtë, më konkretisht në një tender që mban numrin e referencës REF-25942-04-21-2022 dhe ka si objekt “Loti 17 Argjinatura lumit Buna, Dajç-Shirgj". Fondi limit ka qenë 57 milionë lekë, ndërsa fitues është shpallur firma "Jubica", që ka ofruar 39.8 milionë lekë.

Skandali qëndron në faktin që ka pasur edhe kompani të tjera që kanë ofruar shumë më pak, por sërish është zgjedhur kompania e Ndoc Kullës për vlerën prej 39,800,003 lekë të reja pa TVSH ose rreth 500 milionë lekë të vjetra me TVSH. Kjo kompani, është e specializuar në sipërmarrje ndërtimi të objekteve të ndryshme; prodhime të materiale të ndërtimit dhe/ose import-eksport të mallrave të ndryshme.  

Gjatë përmbytjeve të fundvitit 2010, lumi Buna arriti në kuota maksimale të vrojtuara, dhe mbas tërheqjes së ujit pati një riaktivizim të gërryerjes në zonën e Shirgjit, pranë kishës. Por për këtë zonë janë regjistruar punime edhe në vitin 2015 nga ministri i kohës, Edmond Panariti. Për reahabilitimin e kësaj zone prej rreth 200 metër, u hap tender dhe fondi i investimit u dha për 33 milionë lekë. Ndërhyrja në zonat në fjalë u bë për mbrojtjen e tokave bujqësore nga gërryerjet. Mesa duket, për ministren Krifca ka ardhur sërish koha për ndërhyje, madje duke shpenzuar më shuë para për të njëjtën punë. Ndërkohë që fermerët protestojnë çdo ditë për të shitur prodhimin e tyre që kalben në fusha, duket se ministrja ka prioritete të qarta. 

frida krifca tenderi per lumin buna

Sondazh

Poll

Policia aksion në call Centre

Policia aksion në call Centre

Zjarr në Berat, rrufeja godet shtyllën e tensionit, banorët mbeten pa energji elektrike

I këputi varësen nga qafa qytetares në Golem, arrestohet gjysmë i zhveshur 30-vjeçari

Zjarr në qendren e përpunimit të plehrave në Gjirokastër, policia nuk lejon gazetarët: Mos filmoni

Bllokimi i mjeteve lundruese pas tragjedisë në Himarë, protestë para Policisë së Shtetit

Inceneratorët, PL paraqet fakte të reja: Qeveria ka lënë peng në banka pronat publike

Banda e “skifterëve” i vë armën në kokë 23-vjeçarit për t’i grabitur paratë dhe biçikletën

Zjarr në“Malin e Bardhë”,banorët nisin aksionin para zjarrfikësve,shuajnë flakët me mjete rrethanore

Digjen pyjet në Mat! Aktivizohet një tjetër vatër zjarri, në Ulëz dhe Baz

Rreth 1 ton drogë në tre skafe, ja SKEMA që përdorën trafikantët për të 'mashtruar' radarët

Megaoperacioni antidrogë në Vlorë, policia jep detaje: U kap në ujërat italiane, kapëm 992kg kanabis

Turizmi në Shqipëri, Berisha konferencë urgjente: Kam 2 propozime, fokus tek transporti

E RËNDË! Përplasen dy makina pranë Kallmetit, 7 të plagosur, mes tyre dhe fëmijë

Tragjedia e Himarës, Policia aksion në bregdet, në 'shënjestër' dhjetëra 'Jet ski', gomone dhe skafe

Përfshihet nga flakët “Golfi” tek “Zogu i Zi”, shkak problemet teknike

Kulla e vrojtimit bosh...në Potam mungon roja bregdetare, pushuesit në mëshirë të fatit

Dita e tretë e protestave në Vlorë/ Pronarët e skafeve dhe gomoneve: Na lini të lundrojmë

8 kg kanabis, në makinë iu gjet edhe një kallashnikov! Arrestohen 3 të rinj në Tropojë

Bllokohen dy turistë gjermanë në Tropojë, përfundojnë në spital

Aktivizohet një vatër zjarri në Sarandë, digjet ullishtja

Sali Berisha: Ilir Meta është opozitar i vërtetë, do të bashkërendojmë aksionin

Çuçi pranon shoqatën e velierave: E kam krijuar me miq pasionantë, s'kam biznes

Bosh plazhi i Livadhit në Himarë, sezoni i verës dështim në Shqipëri

PARALAJMËRIMI/ Berisha-Ramës: Bëj ç’të duash, e ke kohën e numëruar!

Afera e Portit të Durrësit/ Berisha: Mos bini pre, mos blini apartamente

Tragjedia në Himarë/ Berisha: Janë zhdukur kamerat që kanë filmuar skenën e aksidentit

Meta: Do vendosë sovrani, do shikoni pastaj politikanët do bëjnë më si të fortë?

Meta i bën premtimin Ramës: Do përfundosh nën këmbët e popullit të lirisë!

Meta i del në krah Berishës: PD është një dhe vetëm një, koha e përgjumjes ka mbaruar

Begaj s'ka reaguar për tragjedinë e Himarës/ Meta: Nuk është etike ta komentoj, Çuçi të ketë turp

Ilir Meta: Iniciative ligjore në Kuvend për të garantuar indeksimin e pagave

Vrasja e 7-vjeçares në Potam, Arjan Tase mbërrin në Gjykatë, mbahet i fshehur nga kamerat

Tragjedia në Himarë, Berisha: Vogëlushja u vra nga një skafist qeveritar, duhet dorëheqje

A do kishte pasur dorëheqje po të ishte Basha ministër?Ja si i përgjigjet Berisha pyetjes pikante

Protesta para Kryeministrisë/ Bashkohet Ilir Meta dhe Sali Berisha

Incidenti/ Qytetari në protestë: Largohuni nga politika ju pleqtë! Berisha: Lëre mos e luaj!

Vrasja e 7-vjeçares, agravohet protesta, qytetarët përplasen me policinë

Manovra e rrezikshme në Shëngjin, Policia reagon pas videos me jet-ski: S'është aktuale

Fusnin mallra kontrabandë, arrestohen 4 persona

Protesta e sotme, Meta: Çdo qytetar duhet të jetë i pranishëm

Meta ngushëllime në familjen Avdia:Vrasje e paralajmëruar, tallje të thuash se kemi siguri në plazhe

E konfirmon! Berisha: Sot do jem në protestë si qytetar

Aksidenti me një viktimë në Elbasan, kamioni e bën COPË 'Benzin', autori qëndron ende në timon

Berisha te familja e 7-vjeçares: Krim horror, akt i kryer nga një njeri i qeverisë

Berisha del i përlotur nga familja Avdia

Tragjedia në Himarë/ Berisha shkon për ngushëllim në familjen Avdia

Tragjedia/ Nano vizitë te familja Avdia: S'dua të keqinterpretohet ardhja ime, jam këtu si prind

Zjarr i madh në Vaun e Dejës, mali i Zefjanës përfshihet nga flakët

Operacioni 'Streha' në Tiranë, i shpallur në kërkim për prostitucion, në pranga Klodian Lila

Faza e 11-të e operacionit 'Restart'/ Do transportonin drogë me kamion drejt Turqisë, 2 të arrestuar