LIVE UPDATES
Politike

Skandali me të moshuarit milionerë/ Lubonja: Qeveria po përdor njerëz në prag vdekje për të vjedhur paratë e shqiptarëve

I ftuar në News 25, ai deklaroi se aktualisht ka një plan gjeostrategjik që Holanda do ta vendosë në zbatim për anëtarësimin e Ballkanit sepse i druhet një frike nga ekspansioni ideologjik rus në rajon.

5 Korrik 2022, 18:05 Nga I.A
Skandali me të moshuarit milionerë/ Lubonja: Qeveria po përdor
Fatos Lubonja

TIRANË- Analisti Fatos Lubonja ka komentuar takimin e kryeministrit Edi Rama në Amsterdam me homologun holandez Mark Rutte dhe deklaratat mbështetëse të këtij të fundit ndaj qeverisë shqiptare. I ftuar në News 25, ai deklaroi se aktualisht ka një plan gjeostrategjik që Holanda do ta vendosë në zbatim për anëtarësimin e Ballkanit sepse i druhet një frike nga ekspansioni ideologjik rus në rajon.

Lubonja u ndal edhe te skandalet më të fundit ku është përfshirë qeveria Rama, duke nënvizuar se zbulimi skemës së evazionit fiskal prej 189 milionë dollarësh me faturat e fryra artificialisht për skemën e inceneratorëve tregon degjenerimin e shtetit. Ai gjithashtu e cilësoi kryelajmin e këtyre dy ditëve ku dy të moshuar rezultonin pronarë të një biznesi me vlerë 30 milionë euro, një skandal moral.

“Kina, edhe ajo fashizëm është, por kanë edhe politika sociale. Edhe Putini kështu është. Ndoshta kanë një popull që ndoshta është më i ndjeshëm se ne ndaj dhunës. Nuk ndryshon asgjë në thelb, por ndryshim siç ndryshonte komunizmi ynë nga ai i vendeve të Lindjes. Imagjino se çfarë pleqsh kemi, mashtrohen nga një rini, e imagjinoni ça rinie kemi?! Ky është skandal moral. Është i paparë. Në një vend ku sundon gënjeshtra për t’u pasuruar ndodh kjo gjë. Kjo është një gjë pa emër fare”, u shpreh Lubonja.

Takimi me zotin Rutte që tregoi një mbështetje, mbështetje nga e gjithë BE-ja, që në njëfarë mënyre Ballkani duhet të hyjë në BE, pastaj nëse është ideja e Macronit apo dikujt tjetër varet. Si e shikoni ju këtë dikotomi?

Megjithatë dolën ca fjalë aty që nuk imagjinohej. Për mua ishte e paimagjinueshme që të arrij niveli i korrupsionit, degjenerimit të shtetit deri në atë pikë që në bashkëpunim me kriminelë ordinerë të ndërtohen këto skema me përdorim të njerëzve në prag të vdekjes, për të krijuar këto skema e kompani për grabitjen e parasë publike dhe ta ndajnë me kriminelët. Ore a është e vërtet që kemi bërë hapa para siç tha Rutte, apo kemi bërë hapa pas? Unë që e ndjek prej 30 vitesh politikën, këtë faktin e fundit dhe fakte të tjera që shoh përditë për nivelin e krimit të organizuar, lirisë së medias, nivelin e ekonomisë së shëndoshë dhe jo kjo ekonomia e betonizimit absurd, unë them se kemi bërë hapa pas. Dhe mbi të gjitha si konkluzion është demokracia.

Por kthehemi te këta perëndimorë, si ka mundësi këta? Unë gjykoj se duhet t’i vëmë në lenten e syrit tonë kritik, a janë këta mo me italiane dhe gjermanë që u lidhën kaq shumë me rusët. Me ata oligarkët që ai Boris Johnson u thoshte ajde investoni këtu ju edh grave të Putin u thoshte ajdeni bëjini këtu divorcet se këto ishin divorce me shumë para. Është rritur kundërshtia ndaj kësaj klase politike në Europë. Unë mendoj se kjo ka një shpjegim tjetër. Kjo e Holandës, se këtu ka një plan gjeostrategjik me luftën në Ukrainë, se përndryshe është rreziku i Rusisë, ti fusim siç futëm Ukrainën, se kështu ndodhi edhe ky Zelensky e ka zhdukur opozitën. S’ka demokraci atje më fare.  Por duhen ngritur dy pyetje kryesore, se ne kemi pasur gjithmonë një hall këtu se nuk jemi të zotë të ndërtojmë vetë shtetin demokratik, por këta perëndimorët do na drejtojnë me politikën e shtetit dhe karotës. Unë kujtoj në kohën e Lulzim Bashës që gjermanët na paraqitën 13 pika bazë, po tani si ndryshuan mendim këta?! Se nga ato pikat që ne duhet te ecnim, na thonë tani hajdeni se keni bërë hapa përpara. Këtu ne na ikën dhe kjo shpresë e fundit se këta perëndimorët me shkopin dhe karotën nuk na qenkan aq të zotë. Këtu përfiton vetëm Edi Rama me shokë, nuk fitojmë ne se atyre u thuhet ju keni bërë hapa para.

Por Shqipëria po merr një rëndësi se është baza në Kuçovë e NATO-s, flitet për një bazë detare të NATO-s, një gazsjellës i ri, pastaj nëse Shell-i gjen naftë këtu s’lëviz më asgjë, blindohet?!

Kjo e reja e naftës është e habitshme, se ata dalin me humbje këta të naftës, kromit, se s’i japin asgjë këtij vendi këta, shfrytëzohen nga një grusht oligarkësh. Këtu jemi në sistemin neo-liberal global që akuzohet në të gjithë botën se pasuron një grusht dhe gjithë të tjerët i lë të varfër. Kjo është të përdorësh mendësinë e Enver Hoxhës se ne jemi të pasur se kemi naftën kemi këto, por këto i përdor ky me një grusht oligarkësh dhe populli ikën. Por kjo s’është progres.

Por kjo e vështirëson qëndrimin e opozitës?

E vështirëson dhe e lehtëson për mendimin tim se janë të dyja anët e medaljes. Se pakënaqësia është në rritje, çmimet e këto dhe kjo ia lehtëson punën opozitës. Jo se ka qenë e mirë opozita po ka qeverisur aq keq ata tjerët sa i është dhënë vota opozitës. Do ndihmonte po të ishte një opozitë më e pastër që të kishte bërë autokritikë. Por e vështirëson se sidomos me mendësinë shqiptare që ndërkombëtarët mbështesin qeverinë gjithmonë, dhe me deklaratën e ambasadës së SHBA që e mbështesin Edi Ramën për qëllime gjeostrategjike, shkon në Putinizëm. Kemi shkuar në monizmin oligarkik. Është regjim fashist ekonomik se ka kapur çdo gjë këtu. Se këtu po të kishte drejtësi sot duhet të vinte kryeministri nga Holanda. Mendoj se në këto momente frenat në dorë i ka pushteti akoma dhe është më i lehtësuar. Por Mafia siç thoshte Borselino është fenomen njerëzor që ka fillimin dhe fundin e vetë.

fatos lubonja

Sondazh

Poll

Privatizimi i ish-klubit ‘Partizani’, dëshmon Qirjazi: MM më kërkoi firmën, bëra ç’ishte e ligjshme

Privatizimi i ish-klubit ‘Partizani’, dëshmon Qirjazi: MM më kërkoi firmën, bëra ç’ishte e ligjshme

Tiranë, bënin kontrabandë me veshje, pije, cigare dhe rroba, 3 të arrestuar në 2 operacione

Me 14 emigrantë në Morinë, arrestohet 19-vjeçari, shpallet në kërkim bashkëpunëtori i tij

Rrumbullaku ngre strukturë për emërimet në polici: Riformatim ekipeve që hetojnë krimin

Me dy kallashnikovë në shtëpi e municion luftarak, arrestohet 31-vjeçari në Dibër

"Porsche", "Maseratti" e 'Mercedes Benz", arrestohet 52-vjeçari që shiste mjetet e vjedhura në BE

Pellusha, rripa e çanta markash kontrabandë, arrestohet pronari i 5 dyqaneve në Tiranë e Durrës

Mandati i Xhaçkës, Bushka: Duam kohë për raportin. Alibeaj: Mos nxirrni sebepe

Dashnor Sula shpërndan "paund" në Kuvend, i lë ca para edhe Ramës tek vendi

Autor i 4 vjedhjeve në banesa dhe biznese, vihet në pranga 35-vjeçari në Tiranë

Aksident me vdekje në Korçë, zetori përplas motorin, dy persona të vdekur

PD kërkon përballje me Nanon:Trego ç’bisedove me Lamin për Martinajn. Naço:S’e lejon sekreti hetimor

“Ekstradoni kriminelët nga Dubai”, Noka shtron kërkesën. Naço: Na jep informacione nëse ke

Noka kërkon llogari për Martinajn, Kuko: Jam këtu për tjetër gjë, Deputeti:Po thërrasim Kulturën pra

Salianji: Ekstradoni kriminelët nga Dubai, këtu kërcet pushka, atje hapet shmapanja. Kuko:I takon MD

Salianji: Në Shqipëri kërcet pushka, në Dubai hapet shampanjë! Krerët e grupeve kriminale të lirë

Ka shkuar mirë? Rama del i qeshur nga "Vila 30", i hedh dorën në qafë Kurtit

E PAPRITUR! Rama zhvillon takim 'kokë më kokë' me Kurtin në Tiranë

'RING'/ Kontrabandë nga Libia në Durrës, sekuestrohen 2275 ton naftë, arrestohen 4 persona

Marrëveshja Shqipëri-Emirate të Bashkuara, Alibeaj: Kush kryen krime është në Dubai

Shqiptarët me gomone drejt Anglisë, Ministria e Brendshme: Nuk është fenomen i panjohur

Noka kërkon 'llogari' për zhdukjen e Martinajn: A ka informacion Qeveria? Thonë e gjeti hasmi

Bushka- Alibeajt: Ti je anatemuar në publik. Deputeti: Po e di, merr masë nëse shkela etikën

Çantën e mbushur me detonatorë e C4, arrestohet sa zbret nga urbani 44-vjeçari në Shijak

'Po u thonë diçka politikës shqiptare'/ Alibeaj: Çunat e Londrës vijnë në Bllok me makina angleze

Shqiptarët drejt Britanisë, Alibeaj: Largohen për të qëndruar në shtëpi bari, sa të rinj janë atje?

'Ligjet'/ Memorandumi Shqipëri-Britani e Madhe për emigracionin, Sula: Pse u miratua me urgjencë?

'Territorialja'/ PS kundërshton propozimin e PD, Balla: I qëndrojmë ndarjes aktuale me 61 Bashki

Balla: Bashkëpuntorët e sigurimit të shtetit sillen sikur nuk u ka hyrë asgjë në këmbë

'Të hetohet Berisha', Balla: Dua përgjigje nga SPAK, PS qëndron ndarjes aktuale të Bashkive

Xhixho përplaset me kryebashkiakun Suli për shkollën "Ibrahim Basha": Pse s'është ndërtuar?

Transportonte 17 emigrantë të paligjshëm, arrestohet 35-vjeçari në Qafë-Botë

Hajdari: Të dalim në protesta, një grup njerëzish me në krye Ramën po uzurpojnë pushtetet

Përkujtimohet Azem Hajdari,djemtë i shkojnë me nuset për dore,Rudina merr të bijën, s'mungon Berisha

Veliaj s'përmbahet përballë gjimnazistëve/ Tregon idenë e tij për një shkollë të mirë: Si hotel

24 vite nga vrasja e Hajdarit/ Berisha: Hyri në histori, për 3 ditë rrëzoi regjimin

Shqiptarët dynden drejt Britanisë, ambasadori: Pasurimi i shpejtë ju çon drejt drogës

Deputetja i kthehet keq ish-zv.kryeministrit: Ahmetaj po deshe ta liroj vendin ta drejtosh

Sulmi ndaj sistemeve/ Salianji dhe Noka kërkesë AKSHI-t: Pse nuk u garantua siguria?

Arsimimi në Shqipëri, Yuri Kim: Faktor kyç, ndikon në përparimin tuaj

'Fëmijët kanë mundësi të punësohen'/ Rama: 11-vjeçarja në Shenavlash mbante shtëpinë me para

Abetarja e unifikuar/ Rama: Maqedonia parimisht dakord, diskutuam me Malin e Zi dhe Serbinë

Dëgjohet muzikë në Kongres, Rama: Jetojnë me ‘radio’ në xhep, njëri më tha është zilja e gruas

Kongresi, Rama: Kërcënimi ndaj gjuhës është i madh, do diskutojmë futjen e saj në çdo nivel arsimi

Rama mbledh Kongresin e Arsimit, Yuri Kim ende përgjumshëm

Dita e parë e shkollës, Rama këshillon të vegjëlit: Bëni qef dhe punë

Shtëpinë e kishte kthyer në “dyqan”, arrestohet i riu në Fier, e spiunuan për "Zastava"

Hakerat e Iranit futen në sistemin e kamerave të kufijve shqiptarë! Publikojnë videon

Sulmi kibernetik, radhë të gjata në doganën e Bllatës

Probleme me sistemin TIMS në Kapshticë, po punohet me regjistra