LIVE UPDATES
Politike

Eurodeputetët: Shqipëria dhe Mali i Zi duhet të përshpejtojnë reformat

Eurodeputetët e Komisionit për Punët e Jashtme (AFET) pranojnë se politika e jashtme e Shqipërisë dhe Malit të Zi është në përputhje të ngushtë me atë të Bashkimit Evropian dhe u kërkuan atyre të avancojnë në reformat e lidhura me BE-në, duke i dhënë përparësi dialogut politik konstruktiv, demokratizimit, sundimit të ligjit, lirinë e medias dhe luftën kundër korrupsionit dhe krimit të organizuar.

26 Maj 2022, 20:52 Nga DOSJA

Eurodeputetët: Shqipëria dhe Mali i Zi duhet të

 

BRUKSEL- Pas vizitës së tyre në Shqipëri dhe Mal të Zi, eurodeputetët në Komitetin e Punëve të Jashtme u kërkuan të dy vendeve të avancojnë në reformat në lidhje me BE. Europeaninterest shkruan se eurodeputetët e Komisionit për Punët e Jashtme (AFET) pranojnë se politika e jashtme e Shqipërisë dhe Malit të Zi është në përputhje të ngushtë me atë të Bashkimit Evropian dhe u kërkuan atyre të avancojnë në reformat e lidhura me BE-në, duke i dhënë përparësi dialogut politik konstruktiv, demokratizimit, sundimit të ligjit, lirinë e medias dhe luftën kundër korrupsionit dhe krimit të organizuar.

Shqipëria dhe Mali i Zi janë anëtarë të vlerësuar të familjes evropiane, me kontributin e tyre të fortë në sigurinë evropiane. Falënderojmë të dy vendet për angazhimin e tyre të palëkundur ndaj integrimit euroatlantik dhe shtrirjes së qëndrueshme të politikës së jashtme, duke përfshirë sanksionet përballë luftës së agresionit të Rusisë kundër Ukrainës”, nënvizojnë eurodeputetët.

Nga 23 maji deri më 26 maj, eurodeputetët takuan shoqërinë civile dhe politikëbërësit në të dy vendet dhe shqyrtuan fondet e BE-së sipas  Instrumentit për Asistencën e Para-Aderimit  (IPA). Në Shqipëri, eurodeputetët takuan mësues dhe studentë në shkollën “Sherif Dervishi”, rindërtuar në kuadër të programit EU4schools, diskutuan përpjekjet për ruajtjen e biodiversitetit të Liqenit të Shkodrës (Skadar) dhe vizituan pikën e kalimit kufitar “Hani i Hotit” Shqipëri-Mali i Zi, i modernizuar. me ndihmën e BE-së.

Pas vizitës, delegacioni i AFET, i kryesuar nga Kryetari i AFET-it,  David McAllister  (EPP, DE), nënvizoi se Shqipëria dhe Mali i Zi vazhdojnë të kryejnë reforma thelbësore në rrethana sfiduese. Delegacioni i PE u bën thirrje të dy vendeve të përqëndrohen në forcimin e reformave të vazhdueshme gjyqësore, të shtetit të së drejtës, zgjedhore dhe të tjera për të mirën e qytetarëve të tyre. Dialogu politik konstruktiv, respektimi i normave politike demokratike dhe përpjekjet kundër korrupsionit janë thelbësore për avancimin drejt anëtarësimit në BE, thonë eurodeputetët, duke dënuar rastet e retorikës përçarëse, gjuhës së urrejtjes dhe ndërhyrjes politike në gjyqësor dhe media.

“Ndërsa Shqipëria dhe Mali i Zi kanë demonstruar vendosmërinë e tyre për të zbatuar reformat në lidhje me BE-në, unitetin kombëtar, angazhimin konstruktiv midis qeverive dhe opozitës në një proces të rregullt parlamentar, zgjedhje konkurruese dhe konsultime publike kuptimplote nevojiten për të avancuar në integrimin në BE”, tha kryetari i AFET. Zoti McAllister. Eurodeputetët përsëritën se ata mbështesin me vendosmëri bisedimet e pranimit me Shqipërinë, së bashku me hapjen e menjëhershme të Maqedonisë së Veriut, kërkuan përforcim të përpjekjeve diplomatike për të zhbllokuar procesin dhe inkurajuan Malin e Zi të shfrytëzojë mundësinë për të avancuar në përmbushjen e standardeve të përkohshme të sundimit të ligjit.

Anëtarët e delegacionit ishin:  David McALLISTER  (EPP, Gjermani), Kryetar i Komisionit për Punë të Jashtme dhe Kryetar i delegacionit; Željana ZOVKO (EPP, Kroaci), Nënkryetare e Komisionit për Punë të Jashtme; Hildegard BENTELE (EPP, Gjermani); Thomas WAITZ (Të Gjelbrit/EFA, Austri); Angel DZHAMBAZKI (ECR, Bullgari).

Paketa e re e rekomandimeve për Shqipërinë u miratua me një shumicë të madhe në një rezolutë të Parlamentit Evropian të enjten e javës së kaluar. Një projekt-rezolutë për Malin e Zi i konfirmuar nga AFET do të hidhet në votim në seancën plenare të 22-23 qershorit. BE-ja ofron mbështetje teknike dhe financiare për të lehtësuar transformimin e gjelbër dhe dixhital dhe lidhjen rajonale sipas Instrumentit për Asistencën e Para-Aderimit dhe  Planit Ekonomik dhe Investimeve për Ballkanin Perëndimor.

(I.A/dosja.al)

Sondazh

Poll

“Më hodhe në ujë”, policia e gjobiti dhe i bllokoi skafin, momenti kur efektivët rrisin shpejtësinë

“Më hodhe në ujë”, policia e gjobiti dhe i bllokoi skafin, momenti kur efektivët rrisin shpejtësinë

Fluksi në pikat e kalimit kufitar, reagon Policia: Rreth 90 mijë shtetas hynë në vend gjatë 24 orëve

MEGAAKSIONI! Policia operacion antidrogë në Shkodër, Lezhë, Kukës, Krujë, Gjirokastër dhe Dibër

Kakavijë/ Radhë kilometrike për të hyrë në Shqipëri

'O Like, dua t'ja fus njërit, ndihmoje vëllain'/ Gjergj Luca përfshihet në përplasjen PS-PL

Kakavijë/ Radhë kilometrike për të hyrë në Shqipëri, shkak mungesa e sporteleve në palën greke

Aksidentohet traileri me grurë, drithi derdhet në “Tiranë-Durrës”

Meta paralajmëroi qeveri teknike, Berisha zbulon çfarë do ndodhë: Duhen referendumet

Zgjedhjet lokale, Berisha: Do kemi siglën tonë, Rama e ka humbur pak, e di ai se...

Breshëri dhe stuhia bllokuan rrugët e Tiranës, zonat më problematike

Stuhi në Tiranë, shi i rrëmbyer, nis edhe breshëri

"Lustracioni" i Ramës, Berisha: Ai e ankimoi në GJK në 2008, u rrëzua në mënyrë të padrejtë

Stuhi në Tiranë, shi i rrëmbyer, nis edhe breshëri

Në zgjedhjet lokale me61 kandidatë apo do ndahen zonat me Partinë e Lirisë? Ja si përgjigjet Berisha

Aksi Qukës-Qafe Pllocë, Berisha: Ka kaluar çdo afat kohor

DËSHTOI PLANI! Tentoi të arratisej në Greqi, arrestohet autori i vrasjes së Luan Hushit

Sekuestrohen 3 mina me telekomandë në Korçë, vihet në pranga 35-vjeçari nga Lezha

E frikshme në Vlorë, burri gjuan me kallash në prani të fëmijëve pas sherrit me gruan

U plagos për disa ullinj, vdes 55-vjeçari tek Trauma, nuk i mbijetoi dot plumbave

Policia aksion në call Centre

Zjarr në Berat, rrufeja godet shtyllën e tensionit, banorët mbeten pa energji elektrike

I këputi varësen nga qafa qytetares në Golem, arrestohet gjysmë i zhveshur 30-vjeçari

Zjarr në qendren e përpunimit të plehrave në Gjirokastër, policia nuk lejon gazetarët: Mos filmoni

Bllokimi i mjeteve lundruese pas tragjedisë në Himarë, protestë para Policisë së Shtetit

Inceneratorët, PL paraqet fakte të reja: Qeveria ka lënë peng në banka pronat publike

Banda e “skifterëve” i vë armën në kokë 23-vjeçarit për t’i grabitur paratë dhe biçikletën

Zjarr në“Malin e Bardhë”,banorët nisin aksionin para zjarrfikësve,shuajnë flakët me mjete rrethanore

Digjen pyjet në Mat! Aktivizohet një tjetër vatër zjarri, në Ulëz dhe Baz

Rreth 1 ton drogë në tre skafe, ja SKEMA që përdorën trafikantët për të 'mashtruar' radarët

Megaoperacioni antidrogë në Vlorë, policia jep detaje: U kap në ujërat italiane, kapëm 992kg kanabis

Turizmi në Shqipëri, Berisha konferencë urgjente: Kam 2 propozime, fokus tek transporti

E RËNDË! Përplasen dy makina pranë Kallmetit, 7 të plagosur, mes tyre dhe fëmijë

Tragjedia e Himarës, Policia aksion në bregdet, në 'shënjestër' dhjetëra 'Jet ski', gomone dhe skafe

Përfshihet nga flakët “Golfi” tek “Zogu i Zi”, shkak problemet teknike

Kulla e vrojtimit bosh...në Potam mungon roja bregdetare, pushuesit në mëshirë të fatit

Dita e tretë e protestave në Vlorë/ Pronarët e skafeve dhe gomoneve: Na lini të lundrojmë

8 kg kanabis, në makinë iu gjet edhe një kallashnikov! Arrestohen 3 të rinj në Tropojë

Bllokohen dy turistë gjermanë në Tropojë, përfundojnë në spital

Aktivizohet një vatër zjarri në Sarandë, digjet ullishtja

Sali Berisha: Ilir Meta është opozitar i vërtetë, do të bashkërendojmë aksionin

Çuçi pranon shoqatën e velierave: E kam krijuar me miq pasionantë, s'kam biznes

Bosh plazhi i Livadhit në Himarë, sezoni i verës dështim në Shqipëri

PARALAJMËRIMI/ Berisha-Ramës: Bëj ç’të duash, e ke kohën e numëruar!

Afera e Portit të Durrësit/ Berisha: Mos bini pre, mos blini apartamente

Tragjedia në Himarë/ Berisha: Janë zhdukur kamerat që kanë filmuar skenën e aksidentit

Meta: Do vendosë sovrani, do shikoni pastaj politikanët do bëjnë më si të fortë?

Meta i bën premtimin Ramës: Do përfundosh nën këmbët e popullit të lirisë!

Meta i del në krah Berishës: PD është një dhe vetëm një, koha e përgjumjes ka mbaruar

Begaj s'ka reaguar për tragjedinë e Himarës/ Meta: Nuk është etike ta komentoj, Çuçi të ketë turp

Ilir Meta: Iniciative ligjore në Kuvend për të garantuar indeksimin e pagave