LIVE UPDATES
Politike

Bardhi: Jemi pro gjetjes së zgjidhjes për të dalë me kandidatë të përbashkët me Berishën

Bardhi u shpreh i hapur për bashkëpunim me grupin e Berishës, për të arritur në një marrëveshje që të dilet me kandidatë të përbashkët për zgjedhjet e 14 majit.

30 Janar 2023, 14:35 Nga A.B
Bardhi: Jemi pro gjetjes së zgjidhjes për të dalë me
Gazment Bardhi

TIRANË- Deputeti i Partisë Demokratike, Gazment Bardhi ka folur për lëvizjet e fundit të grupit “Alibeaj”, i cili dorëzoi listën për anëtarë të KZAZ-ve, në kuadër të zgjedhjeve lokale. I ftuar në rubrikën ‘Opinion’ në News24 Bardhi tha se iu drejtuan KQZ-së, pasi është detyrim ligjor, duke shtura copëzimi i alternativës së opozitës e dëmton atë. Mes të tjerash Bardhi u shpreh i hapur për bashkëpunim me grupin e Berishës, për të arritur në një marrëveshje që të dilet me kandidatë të përbashkët për zgjedhjet e 14 majit.

“Së pari ky hap është i detyrueshëm ligjor, sipas ligjit. PD do të humbte mundësinë për të pasur përfaqësues në zgjedhje. ka një diskutim mbi legjitimitetin e organeve brenda PD. Kjo është çështjes që e ka zgjidhur ligji. Për t’ju drejtuar KQZ të drejtën e ka vetëm PD. Për shkak të këtij konflikti, personalisht dhe i gjithë grupi parlamentar, ku bëj unë pjesë, kemi bërë përpjekje për të pasur një bashkëpunim, që jo për fajin tonë nuk është realizuar. Ne s’do e lëmë PD pa pasur përfaqësues të KZAZ-ve. Këto komisioner do i merrte PS ndaj. Kjo do të ishte e papranueshme për ne. Ne në plotësim të afatit, dhe detyrimin ligjor që kemi, i jemi drejtuar zyrtarisht komisionit. S’ka mekanizëm përzgjedhjes, KQZ miraton kandidaturat që propozohen nga përfaqësuesit ligjor legjitim të PD. Gjykoj se nuk ka debat, pasi është çështjes e zgjidhur nga ligji. Jam i ndërgjegjshëm se sipas ligjit nuk mund ti bëj ato propozime.

Në KQZ nuk regjistrohesh me statut, por me përfaqësues dhe legjitimitet ligjor të atyre organeve. Berisha ka kryer një proces të tij dhe nuk ka depozituar asnjë akt për t’u njohur si i tillë në gjykatë. S’ka ndjekur as procedurën lgjore. Ai vendim gjykate ji vetëm që nuk ka efekt, por as me organet e partisë. Kam pasur dhe vazhdoj të kem një qëndrim timin sa i përket zgjedhjeve lokale. Ndaj jam përfshirë në një proces bisedimesh. Copëtimi i PD e dëmton opozitën, ndaj e gjykoj që jemi akoma për të gjetur një zgjidhje që opozita të përfaqësohet me një kandidat të vetëm në zgjedhjet lokale Kam bërë përpjekje jo vetëm si i mandatuar, por dhe përpjekje personale për të zgjidhur këtë situatë. Uroj dhe shpresoj që të gjithë bashkë që nëse vazhdojmë të copëzojmë alternativën tonë opozitare, i fituar do jetë regjimi i Edi Ramës. Do vazhdoj të bëj përpjekje. nëse ka vullnet, dhe nëse interesi i demokratëve vihet i pari, jo vetëm për PD si parti, por dhe për simpatizantët, duhet të gjendet një zgjidhje që opozita të dalë e bashkuar në zgjedhja. PD do të duhet dhe do marrë pjesë në zgjedhje. Ky është parim që nuk do të heq dot kurrë dorë. ne e kemi bërë një gabim të tillë, dhe pasojat kanë qenë afatgjata.

Ne kemi dalë me një propozim konkret që është refuzuar. Por s’dua të paragjykoj askënd dhe s’dua të bëj fajtor dhe as krahun tjetër. E vërteta që duan të dëgjojnë demokratët është se secili prej nesh, pavarësisht debateve, institucioni i partisë do të duhet të unifikohen për zgjedhjet. Unë dhe gjithë kolegët e mi jemi të hapur për të dëgjuar për një kundërpropozim. Por nuk është kundërpropozim që; ejani hajdeni te ne. Qëllim ynë është që të fitojmë sa më shumë bashki. Copëzimi i PD nuk e mundëson këtë objektiv. Ndaj caktojmë vijën e kuqe, që është mospjesëmarrja në zgjedhje. Nëse ne fillojmë e kacafytemi këtu dhe përballë kemi një betejë elektorale përballë Ramës, s’ka kuptim. Ndaj s’jemi bërë pjesë e debatit në Kuvend të Berishës. Ai vendim është marrë, çfarë mbledhje kryesie të bësh? E kemi marrë vendimin për përjashtimin e 4 kolegëve demokratë. Do ishte dëm i madh nëse nuk jemi me një kandidat të përbashkët. Copëzimi i alternativës opozitare në zgjedhje, nuk favorizon përpjekjet opozitare. Çështja “McGonigal” është e rëndë, që do të bënte bashkë jo vetëm demokratët, por edhe të gjithë qytetarët shqiptarë. Është një skandal i rëndë, i vërtetuar nga drejtësia amerikane. Nuk jemi në kuadrin e thashethemeve, por kemi një vendim e zeza mbi të bardhë.”, tha Bardhi.

gazment bardhi

Sondazh

Poll

Balla 'lëshon gojën' në Kuvend: Ti Sali, kësaj pjese do vazhdosh t'ja hash gjithmonë...

Balla 'lëshon gojën' në Kuvend: Ti Sali, kësaj pjese do vazhdosh t'ja hash gjithmonë...

Manja-Berishës: Ti do shkosh para meje përballë drejtësisë, mezi pres....

Basha rikthehet në Kuvend, momenti kur flet me dy deputetët e PD që ishin kundër ...

Berisha sulmon Ulsi Manjën: Vendin e ke te Gjushi, je kriminel elektoral

Drafti Ramës për asosacionin, Berisha: Rama shpalosi veten si vasal i Vuçiç

Rrezikon Albin Kurti të shpallet non grata nga SHBA-të? Rama: Nuk i hy këtyre gjërave...

Rama per dialogun Kosove Serbi: Situata po behet alarmante

Basha: PD nuk e drejton Berisha, është përjashtuar

Basha: Nuk jam takuar asnjëherë me Taulant Ballën spekulime

Fillimisht e mohon, pastaj flet për dhunën,Basha për OFENDIMET e mbështetësve të tij: S'i kam parë..

Zgjedhjet në PD/ Bardhi i kthehet Alibeajt: S'jam emocional, qëndrimi im është parimor

Salianji: Opozita do të duhet të ribëhet

A do e mbështesë Bashën për kryetar, përgjigjet Alibeaj

Tensionet në mbledhjen e PD, Alibeaj: Asnjë nga anëtarët e kryesisë nuk ka qenë në presion.

'Duhet t'i lëvizim makinat'/ Numërimi i votave, kryetari i KAS: Do ndërpresim seancën

Pallati qe “fundosi” kryebashkiakun Dako

Arrestimi i Dakos, Berisha: Gjushi shkoi si ai në vresht për kokë të Tahirit, e meriton plotësisht..

Arrestimi i Dakos, Balla: Rama ishte i qartë

Votimi në burgun e Rrogozhinës, Berisha sulmon Rusmalin: Kriminel elektoral, ëndërron të bëhet ....

Arrestimi i Dakos, Ibrahimaj refuzon të flasë: Nuk shprehemi për çështjet e drejtësisë

Vendim i Këshillit të Ministrave: Shfuqizohet bordi i transparencës për çmimin e karburanteve

Rënia euros Ibrahimaj Deri në mars të vitit të ardhshëm,eskportuesit nuk do paguajnë tatim mbi fitim

“Dhunë, kërcënime dhe sharje”, kurthi që iu ngrit deputetëve nga mbështetësit e Bashës

'Nuk është e lehtë...'/ Arrestimi i Vangjush Dakos, reagon për herë të parë Rama: Deri dje krah....

Arrestimi Dakos/ Drejtoria e Policisë merr masa, mbulon godinën

Vihet në pranga 31-vjeçari, sekuestrohen 3 biçikleta të dyshuara të vjedhura prej tij dhe...

“A jeni në vete? Po jo ore tani” Silva Bino acarohet nga prania e gazetarëve pasi dëshmoi në SPAK

Silva Bino 1 orë në SPAK: Kisha një punë, s’kam asgjë për të thën

'Kadastra është portreti i turpit tonë'/ Rama: Dyert e saj do t'i mbyllim, brenda muajit....

"Deputeti nuk mban përgjegjësi për atë që thotë” Basha: Nevojitet ligj i duhur për referendumet

dosja sot 5 qershor

“Në spitalin e Lushnjës bëhen vetëm synetlliqe”, Korreshi: Daja im do të bënte operacion tëmthin…

Balla 'ngacmon' Berishën: Humbe Tropojën, po të dilja ashtu në Librazhd, s'do vija më këtu...

Tensionet në veri të Kosovës/ Berisha: Padroni i Vuçiçit në Tiranë po nxit luftën!

Berisha thirrje për protesta: Jam i bindur se shqiptarët do ngrihen, nuk ka rrugë tjetër

Arrestimi i sekretares së 'MSH', Braçe opozitës: Të fundit që duhet të flasin për korrupsion.

Kuvendi nis me PËRPLASJE/ Bardhi: Manastirliu të dorëhiqet. Braçe i lë fjalën Sulës.

E kishte parkuar poshtë pallatit në Shëngjin/ I thyhen xhamat makinës anëtares së këshillit Bashkiak

Dash Sula: Zoti ju dhentë mend. Keni krijuar grup parlamentar ne burg

Gazment Bardhi pyet Ramën: Pse Vangjush Dako po hyn e del shumë shpesh nga SPAK?

Aksident tek Zogu i Zi në Tiranë, një i plagosur

Ku e dinte?Arrestimi i sekretares së Ministrisë së Shëndetësisë,Rama: Si mund të ndodhë? Na vë në...

'Bashkëshortja e tij ka kriza shëndetësore'/ Avokati: Plotësoi 5 kushte për t'u liruar

'Është dita e fundit e durimit...'/ Lirimi i Tahirit, Berisha: U bë me urdhër nga Rama

Kallëzimet për zgjedhjet vendore, Flamur Noka 1 orë në SPAK: Do më shihni më shpesh këtu

'Nesër publikojmë provat'/ Berisha KQZ-së:Dorëzoni dokumentet për farsën zgjedhore, Rama po i pengon

Basha: Nuk jam bërë pishman për përjashtimin e Berishës.

Aksidenti i rëndë në Ksamil/ Motori me dy persona përplaset me makinën,

"Vjen erë e peshkut të para një jave", Basha për kompetencat e presidentit

Shkojnë t’iu shembin banesën në Vlorë, Policia i tërheq zvarre