LIVE UPDATES
Politike

“Ballkani i Hapur u hap nga tre e gjys, u mbyll nga një”, Andi Bejtja: Çoi gati në armiqësi marrëdhëniet zyrtare Shqipëri-Kosovë

Analisti Andi Bejtja, me një shkrim të shkurtër e thumbues shkruan për aventurën politike e cila u ngrit me shumë eufori, por u mbyll në heshtje, sikundër do thoshte ai ( me një të rënë në lapsit)

1 Korrik 2023, 22:49 Nga m.s
“Ballkani i Hapur u hap nga tre e gjys, u mbyll nga një”, Andi
Andi Bejtja

TIRANË- Sot u shënua fundi i "Ballkanit të Hapur". Ishte kryeministri Edi Rama, i cili në një mëngjes të së shtunës përcolli një lajm për të cilën nuk prek vetëm Shqipërinë. Analisti Andi Bejtja, me një shkrim të shkurtër e thumbues shkruan për aventurën politike e cila u ngrit me shumë eufori, por u mbyll në heshtje, sikundër do thoshte ai ( me një të rënë në lapsit)

Ai sjell në fokus edhe një detaj për të cilën është shkruar shumë, se “Ballkani i Hapur” çoi gati në armiqësi marrëdhëniet zyrtare Shqipëri-Kosovë. Madje dhe vetë Kurti ka thënë se kjo nismë ku bëjnë pjesë Shqipëria, Maqedonia e Veriut dhe Serbia, duhet të shoqërohet edhe me ballafaqimin me të kaluarën te Serbisë, dhe të Presidentit Vuçiç.

Analisti thotë mes rrjeshtave se si mundet që liderët e tre vendeve, Serbisë, Maqedonisë e Shqipërisë dalin krenarë për “Ballkanin e Hapur”, e ndërsa për ta mbyllur del Rama si një europian.

Statusi i plotë

Ballkani u hap nga tre e gjys, u mbyll nga nje

Tani qe jemi trullosur pak nga nga mbyllja me nje te rene e lapsit te Ballkanit te Hapur, jemi trullosur...sidomos si lajm dite shtune per mengjes...po i harrojme te gjitha: dhe faktin qe dolen fjalet se Ballkani Hapur ishte mbivendosje per procesin e Berlinit, po e hedhim pas shpine dhe faktin qe i coi gati ne armiqesi maredheniet zyrtare Shqiperi Kosove, hajde po e harrojme dhe macoizmin e tre liderave ballkanike Serbi, Maqedoni, Shqiperi dhe gjys Abazovic, kur dilnin treshe katershe ne podium, duke e trajtuar Europen si plake qe nuk gjen dot breket se i kane humbur syzet....hajde po i degjojme dhe ata qe ishin pro ballkanit qe sot qe e mbylli vetem njeri per dite shtune mengjes, jane njesoj euforike si kur u hap sikur u mbyll, po e harrojme qe i quanin dhe antiamerikane ata qe madje guxonin dhe te ishin skeptike per kete nisme: po i harrojme te gjitha, po e harroj dhe veten qe kam thene mos harxhojme kohe me Ballkanin e Hapur se eshte xhirim gomash bosh, po nje gje a mund te ma thote dikush, si ka mundesi kur e hapin dalin lideret e tre vendeve, bashke dhe me Abazovic, dalin si maco, po per ta mbyll e mbyll ky i joni dite shtune per mengjes, aspas si maco, po si nje " europian" i revoltuar per kta te tre dhe veten qe dikur benin hajgare duke e share europen nga nena....

 

andi bejtja ballkani i hapur

Sondazh

Poll

Argita Malltezi: Ndërrimi i destinacionit të Kompleksit Partizani u bë nga Rama

Argita Malltezi: Ndërrimi i destinacionit të Kompleksit Partizani u bë nga Rama

"Kryedemokrati dhe Malltezi të arrestuar politik", Argita: SPAK ka kaluar nga një akuzë në tjetrën

Paralajmërimi i Argita Mallatezit: Do të përfshihem në politikë nëse është e nevojshme

Pjesmarrja e Berishës në Kuvend u refuzua/ Gjokutaj: Veprim skandaloz i SPAK

Gjyqi ndaj Berishës, Mëngjesi: Është përdorur standard i dyfishtë

Lapsusi me datën/ Rama njofton samitin e madh me komunitetin Europian

“Keni fituar më shumë zgjedhje se unë”/ Cameron batuta me Ramën

"Emigracioni është problem," Cameron i prerë: Partneritet dhe në luftën kundër krimit të organizuar

Emigracioni/ Rama me Cameron: Operacionet do të vazhdojnë, gadishmëria jonë është maksimale

“Anglia më e pranishme në vendin tonë”, Rama: Projekt strategjik për hekurudhën Durrës-Prishtinë

Rama: Me Cameron kemi biseduar për marrëdhëniet bilaterale

Nis fuqishëm protesta para Bashkisë Tiranë, qytetarët hedhin molotov para godinës

Të pranishëm në protestë, akti fisnik i qytetarëve, u japin ujë efektivëve të policisë

VIDEO-VIRALE/ Po fliste në Rrugën e Salës, demokrati 'kapet mat' nga gruaja

"Injoranca nuk është argument" Nuk i pëlqeu pyetja, Rama prek në faqe gazetaren Ambrozia Meta

Del VIDEOJA, Elia godet Princ Lekën: Familja ime të ka mbajtur me bukë

VIDEO/ Noka i jep Spiropalit pankartën, Ministrja ofrohet ta mbaj para fytyrës

Publikohen pamjet nga brenda bazës ajrore të Kuçovës, Komandanti: E gatshme për stërvitjen e trupave

Tempulli 2/ Me kanabis gati për shitje dhe shuma parash, arrestohen 4 të rinj në Tiranë

Dalin pamjet nga kasollja ku u vra 50-vjeçari në Durrës

Kontrabandonin ilaçe dhe telefona, arrestohen dy persona në Tiranë, sekuestrohen 47 iPhone

I vunë flakën eskavatorit me vlerë 150 mijë euro, arrestohen 2 autorët e ngjarjes

Reshjet e shiut dhe borës në vend, policia: Moderoni shpejtësinë e mos kryeni parakalime të gabuara

Kampioni Alvin Karaqi mes lotësh: Për besë u ndjeva si Gjergj Kastrioti kur mora flamurin

'Dokumentar horror'/ Berisha publikon pamjet: Do ju paraqes terrorin që Bajrajt ushtruan më 14 maj

Krimi në Bulqizë/ Fqinji: Po hante bukë në banesë kur erdhën dy makina!

Dosja "Gjici"/ Zv.kryetari i bashkisë së Kukësit shkon në SPAK

Newsroom 11 |XAMA: LAJMI I FUNDIT FAKE QË PASHË, ISHTE PËR MUA

Newsroom 11 |XAMA: KËSHILLË QYTETARËVE- MOS LEXONI VETËM NJË BURIM

Newsroom 11 | XAMA: GAZETARËT NUK SHKRUAJNË ME EMËR, KJO S'ËSHTË ETIKE

Xama në Newsroom: Lajmet e rreme përhapin panik! Më akuzuan se kisha marrë para për një shkrim

Muka në Newsroom: Në Shqipëri ka portale gjobaxhie, u bëjnë shantazh njerëzve

Xama në Newsroom: Fake News shpërndahet më shumë në Facebook e Tik Tok! Gazetarët të shkruajnë emrin

Newsroom 11 |Kush prodhon lajme të rreme në Shqipëri

Newsroom 10 |SENJA: NE S'REAGOJMË NDAJ GJUHËS SË URREJTJES

Newsroom 10 |HAZIZAJ: 'ÇOHU ENVER', PJESË E GJUHËS SË URREJTJES

Newsroom 10 | HAZIZAJ KEMI MARRËVESHJE PËR TË MBROJTUR 'VIKTIMAT'

Newsroom 10 |HAZIZAJ: GJUHA E URREJTJES KA SHKAKTUAR DHE KRIME

Newsroom 10 |GAZETARI: GJUHA E URREJTJES, PJESË E SHOQËRISË

Newsroom 10 |HAZIZAJ: GJUHA E URREJTJES, E FRIKSHME NË SHQIPËRI

Vidhnin në banesa duke përdorur çelësa të klonuar, vihet në pranga 1 person,nje tjeter në kërkim

Newsroom 10 |GJUHA E URREJTJES PËRDORET NGA POLITIKA, AMA TË KONTROLLOJË GJUHËN E URREJTJES

Newsroom 10 | HAZIZAJ: STEREOTIPET NXISIN GJUHËN E URREJTJES

Newsroom 10 | HAZIZAJ: GJUHA E URREJTJES LUFTOHET ME EDUKIM

Newsroom 10 | Gjuha e urrejtjes në media, si dhe kush e shpërndan?

Ndryshimet në PS/ Gjiknuri: S'është fundi, por fillimi i diçkaje të re.

Inceneratorët/ S’kam dhënë asnjë kontratë pa garë, ato janë publike!

Ndihet 'i shitur' nga Rama? Gjiknuri: Nuk ndjej braktisje, kam komunikim me të prej 20 vitesh

Klosi: Kemi primare reformimin e partisë, PS synon mandatin e katërt

U shkarkua si Sekretar i Përgjithshëm, Gjiknuri: PS edhe kur fiton, refekton!