LIVE UPDATES
Aktualitet

VD-“Policët u fshehën kur u vra Backa”, Opozita kërkon llogari, Çuçi: S’kam koment

27 Tetor 2021, 14:58 Nga DOSJA
VD-“Policët u fshehën kur u vra Backa”, Opozita

TIRANË– Deputetët e Opozitës janë përplasur me Ministrin e Brendshëm Bledi Çuçi në mbledhjen e Komisionit të Sigurisë. Deputeti demokrat Ferdinant Xhaferraj foli për grabitjen e ndodhur në Nikël ku u dhunua biznesmeni Nazmi Çangu e për vrasjen e Demir Backës në Fier. Xhaferraj akuzoi efektivët e policisë se ishin fshehur në momentin që ka ndodhur krimi dhe se kjo gjë është përmendur edhe nga vetë familjarët e viktimës. Ai i kërkoi ministrit Çuçi që t’i shikonte me kujdes këto gjëra. Demokrati komentoi dhe lëvizjet në Policinë e Shtetit dhe tha se levizjet rokadë nuk i duhen nëj risi.


“Do doja në harkun e 30 sekondave t’i thoja diçka zotit ministër. Kanë ndodhur dy ngjarje të rënda zoti ministër, njëra në Fier dhe tjetër në Fushë-Krujë. Jo se në Shqipëri nuk kanë ndodhur më përpara ngjarje të rënda kriminale. Por mendoj se shpreh edhe një mendim edhe të kolegëve socialist, që këto ngjarje kanë hapur një problem shumë të madh. Pavarësisht se kanë ndodhur në gjeografi të ndryshme të Shqipërisë, edhe në Fier familjarët kundërshtuan policinë edhe i grabituri në Fushë-Krujë tha se nuk kam besim te policia. Do të doja ta shikonit me kujdes pasi është problem shumë i madh humbja e besimit ndaj policisë. Përpara disa ditësh kryeministri emëroi Gledis Nanon në krye të policisë, kam pyetur dhe kam dëgjuar fjalë shumë të mira por e ka nisur shumë keq. Ç’është kjo rokadë qarkullimi në 12 qarqe, Një titullar duhet os të ndëshkohet, o të promovohet o të rrijë në detyrë. “Vaji i kandilit” tregon përçmimin, përbuzje, arrogancë për çdo punonjës policie. Kërkoni ndjesë,”- tha Xhaferraj ndër të tjera.

Ministry nuk preferoi të përgjigjej duke u shprehur se nuk kishte lidhje me prjektligjin.

“Nuk kam koment, pasi nuk ka lidhje me projektligjin,”- tha Çuçi por deputetët e Opozitës nuk u ndalën. Deputetët Luan Baçi, Ervin Salianji dhe Flamur Noka kërkuan gjithashtu që ministri të mbante një qëndrim pët këto ngjarje të rënda.

“Është vrarë një biznesmen, shërbimi policor nuk ka reaguar, madje në Fier flitet se ata janë fshehur teksa ishin prezent në një krim makabër. Është hetuar nga SHÇBA dhe cilat janë hetimet?”- tha Baçi.

“Mospërgjigjia ndaj shqetësimeve të deputetëve tregon se Çuçi nuk e ka nën kontroll ministrinë. Është papërgjegjshmëri, pasi s’ka pasur asnjë qëndrim nga ministri apo Policia e Shtetit për ngjarje të tilla. Ka frikë t’i përgjigjet shqetësimeve të opozitës,”- shtoi Salianji.

“Për vrasjet, opinioni publik është tronditur. S’ka siguri dhe s’ka besim te strukturat e policisë. Policia është zhytur në krim, drogë e batak. Agjencia që ju doni të ngrini, mund të kriminalizohet për shkak të vullnetit politik siç u kriminalizua edhe SHÇBA. Qarkullimi i titullarëve, edhe pse kanë dosje sa një mal të përfshirë në krim, afera, trafik. Ata riciklohen nëpër disa drejtori. Ju ose keni rezauruar kapacitetet në polici ose kupola e saj është e inkriminuar dhe ju mundoheni të thoni “Ky është më pak e ai është më shumë“. Kjo është alarmante. Kupola e Policisë duhet shkrirë e rifomratuar, pasi është e zhytur në batak,”- tha Noka më tej.

(F.m/Dosja.al)

Cila mendoni se është alternativa më e mirë:

View Results

kryesore politike bledi çuçi ervin salianji ferdinand xhaferraj komisioni per sigurine 27 tetor 2021 luan baci bledi çuçi ervin salianji ferdinand xhaferraj komisioni per sigurine 27 tetor 2021 luan baci

Sondazh

Poll

“Më hodhe në ujë”, policia e gjobiti dhe i bllokoi skafin, momenti kur efektivët rrisin shpejtësinë

“Më hodhe në ujë”, policia e gjobiti dhe i bllokoi skafin, momenti kur efektivët rrisin shpejtësinë

Fluksi në pikat e kalimit kufitar, reagon Policia: Rreth 90 mijë shtetas hynë në vend gjatë 24 orëve

MEGAAKSIONI! Policia operacion antidrogë në Shkodër, Lezhë, Kukës, Krujë, Gjirokastër dhe Dibër

Kakavijë/ Radhë kilometrike për të hyrë në Shqipëri

'O Like, dua t'ja fus njërit, ndihmoje vëllain'/ Gjergj Luca përfshihet në përplasjen PS-PL

Kakavijë/ Radhë kilometrike për të hyrë në Shqipëri, shkak mungesa e sporteleve në palën greke

Aksidentohet traileri me grurë, drithi derdhet në “Tiranë-Durrës”

Meta paralajmëroi qeveri teknike, Berisha zbulon çfarë do ndodhë: Duhen referendumet

Zgjedhjet lokale, Berisha: Do kemi siglën tonë, Rama e ka humbur pak, e di ai se...

Breshëri dhe stuhia bllokuan rrugët e Tiranës, zonat më problematike

Stuhi në Tiranë, shi i rrëmbyer, nis edhe breshëri

"Lustracioni" i Ramës, Berisha: Ai e ankimoi në GJK në 2008, u rrëzua në mënyrë të padrejtë

Stuhi në Tiranë, shi i rrëmbyer, nis edhe breshëri

Në zgjedhjet lokale me61 kandidatë apo do ndahen zonat me Partinë e Lirisë? Ja si përgjigjet Berisha

Aksi Qukës-Qafe Pllocë, Berisha: Ka kaluar çdo afat kohor

DËSHTOI PLANI! Tentoi të arratisej në Greqi, arrestohet autori i vrasjes së Luan Hushit

Sekuestrohen 3 mina me telekomandë në Korçë, vihet në pranga 35-vjeçari nga Lezha

E frikshme në Vlorë, burri gjuan me kallash në prani të fëmijëve pas sherrit me gruan

U plagos për disa ullinj, vdes 55-vjeçari tek Trauma, nuk i mbijetoi dot plumbave

Policia aksion në call Centre

Zjarr në Berat, rrufeja godet shtyllën e tensionit, banorët mbeten pa energji elektrike

I këputi varësen nga qafa qytetares në Golem, arrestohet gjysmë i zhveshur 30-vjeçari

Zjarr në qendren e përpunimit të plehrave në Gjirokastër, policia nuk lejon gazetarët: Mos filmoni

Bllokimi i mjeteve lundruese pas tragjedisë në Himarë, protestë para Policisë së Shtetit

Inceneratorët, PL paraqet fakte të reja: Qeveria ka lënë peng në banka pronat publike

Banda e “skifterëve” i vë armën në kokë 23-vjeçarit për t’i grabitur paratë dhe biçikletën

Zjarr në“Malin e Bardhë”,banorët nisin aksionin para zjarrfikësve,shuajnë flakët me mjete rrethanore

Digjen pyjet në Mat! Aktivizohet një tjetër vatër zjarri, në Ulëz dhe Baz

Rreth 1 ton drogë në tre skafe, ja SKEMA që përdorën trafikantët për të 'mashtruar' radarët

Megaoperacioni antidrogë në Vlorë, policia jep detaje: U kap në ujërat italiane, kapëm 992kg kanabis

Turizmi në Shqipëri, Berisha konferencë urgjente: Kam 2 propozime, fokus tek transporti

E RËNDË! Përplasen dy makina pranë Kallmetit, 7 të plagosur, mes tyre dhe fëmijë

Tragjedia e Himarës, Policia aksion në bregdet, në 'shënjestër' dhjetëra 'Jet ski', gomone dhe skafe

Përfshihet nga flakët “Golfi” tek “Zogu i Zi”, shkak problemet teknike

Kulla e vrojtimit bosh...në Potam mungon roja bregdetare, pushuesit në mëshirë të fatit

Dita e tretë e protestave në Vlorë/ Pronarët e skafeve dhe gomoneve: Na lini të lundrojmë

8 kg kanabis, në makinë iu gjet edhe një kallashnikov! Arrestohen 3 të rinj në Tropojë

Bllokohen dy turistë gjermanë në Tropojë, përfundojnë në spital

Aktivizohet një vatër zjarri në Sarandë, digjet ullishtja

Sali Berisha: Ilir Meta është opozitar i vërtetë, do të bashkërendojmë aksionin

Çuçi pranon shoqatën e velierave: E kam krijuar me miq pasionantë, s'kam biznes

Bosh plazhi i Livadhit në Himarë, sezoni i verës dështim në Shqipëri

PARALAJMËRIMI/ Berisha-Ramës: Bëj ç’të duash, e ke kohën e numëruar!

Afera e Portit të Durrësit/ Berisha: Mos bini pre, mos blini apartamente

Tragjedia në Himarë/ Berisha: Janë zhdukur kamerat që kanë filmuar skenën e aksidentit

Meta: Do vendosë sovrani, do shikoni pastaj politikanët do bëjnë më si të fortë?

Meta i bën premtimin Ramës: Do përfundosh nën këmbët e popullit të lirisë!

Meta i del në krah Berishës: PD është një dhe vetëm një, koha e përgjumjes ka mbaruar

Begaj s'ka reaguar për tragjedinë e Himarës/ Meta: Nuk është etike ta komentoj, Çuçi të ketë turp

Ilir Meta: Iniciative ligjore në Kuvend për të garantuar indeksimin e pagave