LIVE UPDATES
Aktualitet

‘Salloni i luksit’ në Itali, ndalohen 7 persona për evazion, mes tyre një shqiptar

27 Tetor 2021, 14:06 Nga DOSJA
‘Salloni i luksit’ në Itali, ndalohen 7 persona për

ITALI- Një operacion I kordinuar nga Komanda Provinciale e Trevisos dhe nga Zyra e Prokurorit Publik vendas përfundoi duke vënë në pranga 7 persona mes tyre një shqiptar.

Sipas mediave italiane, hetimet kundër shoqatës kriminale, me qendër në zonën e Trevisos e cila merrej me tregtinë e automjeteve të përdorura, zbuluan skemën kolosale të mashtrimit me anë të evazionit fiskal.

Të ardhurat e 7 personave aktualisht nën hetim, 6 prej të cilëve kishin një urdhër  arrest në shtëpi’ në nëntor të 2020 dhe sekuestrimin e 500,000 eurove, është llogaritur në 8.5 milionë euro, me evazion të TVSH-së prej 1.5 milion.

Tre pikat e shitjes në Treviso të përfshira, midis 2015 dhe 2020, i shitën makinat klientëve me banim në të gjithë vendin, të tërhequr nga çmimet konkurruese, duke bërë që zyrat e automjeteve në Treviso, Venecia, Vicenza, Padova, Belluno, Pordenone, Udine, Bolzano, Latina, Palermo dhe Catanzaro të besonin se TVSH-ja kishte është paguar në vende të tjera evropiane (Gjermani, Francë, Spanjë dhe Belgjikë), duke paraqitur dokumente false për të marrë regjistrimin e automjeteve.

Hetimet dhe dëshmitë kanë bërë gjithashtu të mundur nxjerrjen në dritë të përfshirjes së një agjencie të praktikave të makinave, gjithashtu me qendër në provincën e Trevisos, e cila asistonte të dyshuarit në operacionet e regjistrimit të automjeteve, me vetëdijen se nuk kishte TVSH të paguar jashtë vendit.

Për shtatë personat e përfshirë në mashtrim, dy italianë, katër rumunë dhe një shqiptar njoftimi për përfundimin e hetimeve paraprake u bë ditët e fundit. Kontrollet tatimore të kryera ndaj tre koncesionarëve bënë të mundur rikonstruksionin e xhiros së evazionit fiskal dhe denoncimin e personave të përfshirë për krimet e deklarimit të rremë dhe të mosdeklarimit.

Operacioni i kryer nga Guardia di Finanza ka lejuar jo vetëm zbulikin e një mashtrimi ndaj shtetit, i cili ka vite që është aktiv, por edhe luftimin e evazionit fiskal dhe përdorimin e metodave të pagjurmueshme të pagesës, për të mbrojtur tregun dhe konkurrencën e lirë.

(D.a/dosja.al)

Cila mendoni se është alternativa më e mirë:

View Results

aktualitet aktualitet arrestohet shqiptari ne itali evazion fiskal ne itali policia italiane arrestohet shqiptari ne itali evazion fiskal ne itali policia italiane

Sondazh

Poll

Privatizimi i ish-klubit ‘Partizani’, dëshmon Qirjazi: MM më kërkoi firmën, bëra ç’ishte e ligjshme

Privatizimi i ish-klubit ‘Partizani’, dëshmon Qirjazi: MM më kërkoi firmën, bëra ç’ishte e ligjshme

Tiranë, bënin kontrabandë me veshje, pije, cigare dhe rroba, 3 të arrestuar në 2 operacione

Me 14 emigrantë në Morinë, arrestohet 19-vjeçari, shpallet në kërkim bashkëpunëtori i tij

Rrumbullaku ngre strukturë për emërimet në polici: Riformatim ekipeve që hetojnë krimin

Me dy kallashnikovë në shtëpi e municion luftarak, arrestohet 31-vjeçari në Dibër

"Porsche", "Maseratti" e 'Mercedes Benz", arrestohet 52-vjeçari që shiste mjetet e vjedhura në BE

Pellusha, rripa e çanta markash kontrabandë, arrestohet pronari i 5 dyqaneve në Tiranë e Durrës

Mandati i Xhaçkës, Bushka: Duam kohë për raportin. Alibeaj: Mos nxirrni sebepe

Dashnor Sula shpërndan "paund" në Kuvend, i lë ca para edhe Ramës tek vendi

Autor i 4 vjedhjeve në banesa dhe biznese, vihet në pranga 35-vjeçari në Tiranë

Aksident me vdekje në Korçë, zetori përplas motorin, dy persona të vdekur

PD kërkon përballje me Nanon:Trego ç’bisedove me Lamin për Martinajn. Naço:S’e lejon sekreti hetimor

“Ekstradoni kriminelët nga Dubai”, Noka shtron kërkesën. Naço: Na jep informacione nëse ke

Noka kërkon llogari për Martinajn, Kuko: Jam këtu për tjetër gjë, Deputeti:Po thërrasim Kulturën pra

Salianji: Ekstradoni kriminelët nga Dubai, këtu kërcet pushka, atje hapet shmapanja. Kuko:I takon MD

Salianji: Në Shqipëri kërcet pushka, në Dubai hapet shampanjë! Krerët e grupeve kriminale të lirë

Ka shkuar mirë? Rama del i qeshur nga "Vila 30", i hedh dorën në qafë Kurtit

E PAPRITUR! Rama zhvillon takim 'kokë më kokë' me Kurtin në Tiranë

'RING'/ Kontrabandë nga Libia në Durrës, sekuestrohen 2275 ton naftë, arrestohen 4 persona

Marrëveshja Shqipëri-Emirate të Bashkuara, Alibeaj: Kush kryen krime është në Dubai

Shqiptarët me gomone drejt Anglisë, Ministria e Brendshme: Nuk është fenomen i panjohur

Noka kërkon 'llogari' për zhdukjen e Martinajn: A ka informacion Qeveria? Thonë e gjeti hasmi

Bushka- Alibeajt: Ti je anatemuar në publik. Deputeti: Po e di, merr masë nëse shkela etikën

Çantën e mbushur me detonatorë e C4, arrestohet sa zbret nga urbani 44-vjeçari në Shijak

'Po u thonë diçka politikës shqiptare'/ Alibeaj: Çunat e Londrës vijnë në Bllok me makina angleze

Shqiptarët drejt Britanisë, Alibeaj: Largohen për të qëndruar në shtëpi bari, sa të rinj janë atje?

'Ligjet'/ Memorandumi Shqipëri-Britani e Madhe për emigracionin, Sula: Pse u miratua me urgjencë?

'Territorialja'/ PS kundërshton propozimin e PD, Balla: I qëndrojmë ndarjes aktuale me 61 Bashki

Balla: Bashkëpuntorët e sigurimit të shtetit sillen sikur nuk u ka hyrë asgjë në këmbë

'Të hetohet Berisha', Balla: Dua përgjigje nga SPAK, PS qëndron ndarjes aktuale të Bashkive

Xhixho përplaset me kryebashkiakun Suli për shkollën "Ibrahim Basha": Pse s'është ndërtuar?

Transportonte 17 emigrantë të paligjshëm, arrestohet 35-vjeçari në Qafë-Botë

Hajdari: Të dalim në protesta, një grup njerëzish me në krye Ramën po uzurpojnë pushtetet

Përkujtimohet Azem Hajdari,djemtë i shkojnë me nuset për dore,Rudina merr të bijën, s'mungon Berisha

Veliaj s'përmbahet përballë gjimnazistëve/ Tregon idenë e tij për një shkollë të mirë: Si hotel

24 vite nga vrasja e Hajdarit/ Berisha: Hyri në histori, për 3 ditë rrëzoi regjimin

Shqiptarët dynden drejt Britanisë, ambasadori: Pasurimi i shpejtë ju çon drejt drogës

Deputetja i kthehet keq ish-zv.kryeministrit: Ahmetaj po deshe ta liroj vendin ta drejtosh

Sulmi ndaj sistemeve/ Salianji dhe Noka kërkesë AKSHI-t: Pse nuk u garantua siguria?

Arsimimi në Shqipëri, Yuri Kim: Faktor kyç, ndikon në përparimin tuaj

'Fëmijët kanë mundësi të punësohen'/ Rama: 11-vjeçarja në Shenavlash mbante shtëpinë me para

Abetarja e unifikuar/ Rama: Maqedonia parimisht dakord, diskutuam me Malin e Zi dhe Serbinë

Dëgjohet muzikë në Kongres, Rama: Jetojnë me ‘radio’ në xhep, njëri më tha është zilja e gruas

Kongresi, Rama: Kërcënimi ndaj gjuhës është i madh, do diskutojmë futjen e saj në çdo nivel arsimi

Rama mbledh Kongresin e Arsimit, Yuri Kim ende përgjumshëm

Dita e parë e shkollës, Rama këshillon të vegjëlit: Bëni qef dhe punë

Shtëpinë e kishte kthyer në “dyqan”, arrestohet i riu në Fier, e spiunuan për "Zastava"

Hakerat e Iranit futen në sistemin e kamerave të kufijve shqiptarë! Publikojnë videon

Sulmi kibernetik, radhë të gjata në doganën e Bllatës

Probleme me sistemin TIMS në Kapshticë, po punohet me regjistra