LIVE UPDATES
Aktualitet

32.5 mln € pajisje e karburant, Universitetet s’ndalën luksin as gjatë vitit online

27 Tetor 2021, 15:39 Nga DOSJA
32.5 mln € pajisje e karburant, Universitetet s’ndalën luksin as

Nga Besart Basha

Peshën më të madhe nga ky fond e zënë shpërblimet dhe honorarët, blerjet e pajisjeve në zyra dhe siguri godinash. Ndërsa në shuma më të papërfillshme në listën e shpenzimeve, mbi 17 mijë euro, ka shkuar për kërkime shkencore.

Çka dëshmon se fokusi i universiteteve publike është gjithçka përveç studimeve shkencore. Politekniku është treguar më zemërgjeri me shpenzimet, duke kapur shifrën e afro 10 milionë eurove, ndjekur nga Universiteti i Durrësit, Elbasanit, Tiranës, Shkodrës dhe Korçës.

MONITORIMI

Mosprania e studentëve në auditor nuk ka ndikuar aspak në shpenzimet korrente, të përmuajshme në IAL-të publike. Për arsye që nuk dihen, përgjatë vitit pandemik janë dhënë shpërblime dhe honorarë me shumicë, duke tejkaluar këtë tregues me 723 mijë euro më shumë se vitin e shkuar. Një tjetër handikap janë orenditë e zyrave. Ndonëse çdo vit shpenzohen mijëra euro për t’i blerë, sërish janë të pamjaftueshme. Gati 1 milion euro dhanë vitin e shkuar të gjashta universitetet. Dhe për t’i ruajtur ato bashkë me godinat janë dhënë edhe 1.9 milionë euro të tjera (130 mijë euro më shumë se vitin e kaluar).

Në vitin pandemik ku shumëkush mund të reflektonte dhe në pozitat komode të krijonte, librat dhe publikimet kanë qenë të pakta. E po ashtu edhe studimet dhe kërkimet shkencore, për të cilat universitetet publike u treguan dorështrënguar. Vetëm 17 mijë e 700 euro shkuan për këtë kategori. Shërbimi për internetin është ndër treguesit që pësuan ulje në krahasim me vitin e shkuar. Nga afro 90 mijë euro, me mospraninë e stafit u shpenzuan diçka më shumë se gjysma e kësaj vlere. E njëjta gjë mund të thuhet edhe për karburantin, me gjithë abuzimet e ndonjë IAL-je, shumatorja finale e shpenzimeve për “arin e zi” është ulur me 65 mijë euro.

Me gjithë vitin pandemik, “firmëtarët” në universitete nuk e kanë lënë pa ndarë dieta. Plot 147 mijë euro pagesa për udhëtime apo trajtime të veçanta. I vetmi tregues në vendnumëro është ai për pastrimin, mbi 300 mijë euro për të gjashtë IAL-të në një vit.

“ÇUDIRAT”

Titullarët e universiteteve, rektorët dhe kryetarët e bordeve të administrimit as janë lodhur fare për të gjetur mënyrën e duhur për të kamufluar shpenzimet e kota. Në të gjashta universitetet e monitoruara ka handikapë nga më të çuditshmit. Për shembull, në Universitetin e Shkodrës më 21 prill është lidhur një kontratë në vlerën e 51 mijë e 500 eurove për gazoil për ngrohjen e godinave boshe.

Ndërsa ai i Elbasanit, pasi ka blerë 40 mijë euro bojë printeri, ka porositur shërbim printimi në vlerën e 34 mijë eurove. Në kulmin e pandemisë, ku grumbullimet me më shumë se dhjetë persona ishin të ndaluara, “Aleksandër Moisiu” në Durrës ka bërë konferencë, për të cilën janë dashur 3300 euro vetëm për ushqim. Janë paraqitur apo jo në punë çdo ditë, këtë nuk dimë ta themi, ama Politeknikut i janë dashur mbi 50 mijë euro për karburant makine. Ndërsa Universiteti i Tiranës duket ka gjetur momentin e duhur të instalojë kamera sigurie në vlerën e 260 mijë eurove, që me siguri nuk janë dashur gjatë vitit pandemik.

Marrë nga Panorama.com.al

Cila mendoni se është alternativa më e mirë:

View Results

aktualitet aktualitet universitet e tiranes universiteti i tiranes universitet e tiranes universiteti i tiranes

Sondazh

Poll

“Më hodhe në ujë”, policia e gjobiti dhe i bllokoi skafin, momenti kur efektivët rrisin shpejtësinë

“Më hodhe në ujë”, policia e gjobiti dhe i bllokoi skafin, momenti kur efektivët rrisin shpejtësinë

Fluksi në pikat e kalimit kufitar, reagon Policia: Rreth 90 mijë shtetas hynë në vend gjatë 24 orëve

MEGAAKSIONI! Policia operacion antidrogë në Shkodër, Lezhë, Kukës, Krujë, Gjirokastër dhe Dibër

Kakavijë/ Radhë kilometrike për të hyrë në Shqipëri

'O Like, dua t'ja fus njërit, ndihmoje vëllain'/ Gjergj Luca përfshihet në përplasjen PS-PL

Kakavijë/ Radhë kilometrike për të hyrë në Shqipëri, shkak mungesa e sporteleve në palën greke

Aksidentohet traileri me grurë, drithi derdhet në “Tiranë-Durrës”

Meta paralajmëroi qeveri teknike, Berisha zbulon çfarë do ndodhë: Duhen referendumet

Zgjedhjet lokale, Berisha: Do kemi siglën tonë, Rama e ka humbur pak, e di ai se...

Breshëri dhe stuhia bllokuan rrugët e Tiranës, zonat më problematike

Stuhi në Tiranë, shi i rrëmbyer, nis edhe breshëri

"Lustracioni" i Ramës, Berisha: Ai e ankimoi në GJK në 2008, u rrëzua në mënyrë të padrejtë

Stuhi në Tiranë, shi i rrëmbyer, nis edhe breshëri

Në zgjedhjet lokale me61 kandidatë apo do ndahen zonat me Partinë e Lirisë? Ja si përgjigjet Berisha

Aksi Qukës-Qafe Pllocë, Berisha: Ka kaluar çdo afat kohor

DËSHTOI PLANI! Tentoi të arratisej në Greqi, arrestohet autori i vrasjes së Luan Hushit

Sekuestrohen 3 mina me telekomandë në Korçë, vihet në pranga 35-vjeçari nga Lezha

E frikshme në Vlorë, burri gjuan me kallash në prani të fëmijëve pas sherrit me gruan

U plagos për disa ullinj, vdes 55-vjeçari tek Trauma, nuk i mbijetoi dot plumbave

Policia aksion në call Centre

Zjarr në Berat, rrufeja godet shtyllën e tensionit, banorët mbeten pa energji elektrike

I këputi varësen nga qafa qytetares në Golem, arrestohet gjysmë i zhveshur 30-vjeçari

Zjarr në qendren e përpunimit të plehrave në Gjirokastër, policia nuk lejon gazetarët: Mos filmoni

Bllokimi i mjeteve lundruese pas tragjedisë në Himarë, protestë para Policisë së Shtetit

Inceneratorët, PL paraqet fakte të reja: Qeveria ka lënë peng në banka pronat publike

Banda e “skifterëve” i vë armën në kokë 23-vjeçarit për t’i grabitur paratë dhe biçikletën

Zjarr në“Malin e Bardhë”,banorët nisin aksionin para zjarrfikësve,shuajnë flakët me mjete rrethanore

Digjen pyjet në Mat! Aktivizohet një tjetër vatër zjarri, në Ulëz dhe Baz

Rreth 1 ton drogë në tre skafe, ja SKEMA që përdorën trafikantët për të 'mashtruar' radarët

Megaoperacioni antidrogë në Vlorë, policia jep detaje: U kap në ujërat italiane, kapëm 992kg kanabis

Turizmi në Shqipëri, Berisha konferencë urgjente: Kam 2 propozime, fokus tek transporti

E RËNDË! Përplasen dy makina pranë Kallmetit, 7 të plagosur, mes tyre dhe fëmijë

Tragjedia e Himarës, Policia aksion në bregdet, në 'shënjestër' dhjetëra 'Jet ski', gomone dhe skafe

Përfshihet nga flakët “Golfi” tek “Zogu i Zi”, shkak problemet teknike

Kulla e vrojtimit bosh...në Potam mungon roja bregdetare, pushuesit në mëshirë të fatit

Dita e tretë e protestave në Vlorë/ Pronarët e skafeve dhe gomoneve: Na lini të lundrojmë

8 kg kanabis, në makinë iu gjet edhe një kallashnikov! Arrestohen 3 të rinj në Tropojë

Bllokohen dy turistë gjermanë në Tropojë, përfundojnë në spital

Aktivizohet një vatër zjarri në Sarandë, digjet ullishtja

Sali Berisha: Ilir Meta është opozitar i vërtetë, do të bashkërendojmë aksionin

Çuçi pranon shoqatën e velierave: E kam krijuar me miq pasionantë, s'kam biznes

Bosh plazhi i Livadhit në Himarë, sezoni i verës dështim në Shqipëri

PARALAJMËRIMI/ Berisha-Ramës: Bëj ç’të duash, e ke kohën e numëruar!

Afera e Portit të Durrësit/ Berisha: Mos bini pre, mos blini apartamente

Tragjedia në Himarë/ Berisha: Janë zhdukur kamerat që kanë filmuar skenën e aksidentit

Meta: Do vendosë sovrani, do shikoni pastaj politikanët do bëjnë më si të fortë?

Meta i bën premtimin Ramës: Do përfundosh nën këmbët e popullit të lirisë!

Meta i del në krah Berishës: PD është një dhe vetëm një, koha e përgjumjes ka mbaruar

Begaj s'ka reaguar për tragjedinë e Himarës/ Meta: Nuk është etike ta komentoj, Çuçi të ketë turp

Ilir Meta: Iniciative ligjore në Kuvend për të garantuar indeksimin e pagave