LIVE UPDATES
Aktualitet

‘Persona me armë në PD’/DOSJA: Në rrjetet qarkulloi video e Hoxhës me 10 persona

12 Janar 2022, 09:56 Nga DOSJA
‘Persona me armë në PD’/DOSJA: Në rrjetet qarkulloi

TIRANË– Dosja hetimore e ngjarjes së 8 Janarit në protestën e thirrur nga Komisioni i Rithemelimit i Partisë Demokratike është zbardhur. Sipas Prokurorisë së Tiranës, më 6 janar, në aplikacionin e “Komisariatit Digjital” erdhi një njoftim, se persona të armatosur e të veshur me të zeza, qëndrojnë në selinë e PD. Pasi u informuan për këtë informacion, agjenti dhe oficeri i policisë Gjyqësore mbërritën në selinë blu mirëpo nuk konstatuan asnjë individ i ngjashëm sikurse u pa në imazhet e dërguara.

DOSJA E PROKURORISË:

Më 6 janar, në portalin “Komisariati Digjital”, aplikacion në administrim nga Policia e Shtetit, ka ardhur një raportim anonim, i regjistruar me numër 45939, me tekst “Persona të dyshimtë dhe të armatosur në selinë e PD, me adresë Bulevardi “Zhan D’ark selia PD”. Bashkëlidhur këtij njoftimi ka ardhur imazh në formatin elektronik, në të cilën shfaqen 8 veta të veshur me tesha të errëta, kapele sportive, një pjesë e tyre me maska të zeza, të cilët qëndrojnë në një dhomë. Po në këtë imazh dallohet një femër rreth 60-65 vjeç, veshur me përparëse të bardhë, e me flokë të kuqe, e cila ka përqafuar në anën e majtë të saj një prej personave të veshur me të zeza dhe kapele.

Në qendër të këtij imazhi dallohet një mashkull me kapele të zezë dhe me maskë në formë shalli që mban veshur jelek sportive pa mëngë, me simbolin Adidas dhe në anën e djathtë të tij ka të shënuar numrin 03. Në anën e majtë në pjesën e xhepit, ky individ ka një pjesë të ngritur, e cila krijoi dyshimin e fshehjes së sendeve të paligjshme të cilat, nisur dhe nga njoftimi i bërë nëpërmjet këtij mesazhi, krijon dyshimin e armës së zjarrit.

Pas këtij denoncimi, nga Seksioni për Hetimin e Krimeve në Komisariatin e Policisë Nr. 1., është organizuar puna me qëllim verifikimin dhe saktësimin e të dhënave të sipërshkruara, u dërguan agjent dhe oficer i policisë Gjyqësore në bulevardin “Zhan D’ark”, afër selisë së PD, por nuk u bë i mundur identifikimi i plotë apo konstatimi i individëve në imazhin e mësipërm. Nga verifikimet e kryera, u sigurua informacion se gruaja e shfaqur në foto është sanitarja që shërben në selinë e PD, e njohur me emrin Donika Xhaferri, ndërsa mashkulli që ndodhet në të majtë të fotografisë është Rafael Kurti. Përfaqësues të një grupimi të njohur publikisht me emrin, “Grupi i Rithemelimit të PD”, kanë njoftuar në rrjete sociale e media të shkruar e pamore, se më datë 8 do të ketë një grumbullim përpara selisë së PD

Po në rrjete sociale, në aplikacionin “Komisariati Digjital”, është shfaqur një video, ku dallohen një grup prej 10 vetash të ulur në një dhomë, duke ngrënë ushqim dhe duke luajtur instrument muzikor, ku në mes tyre dallohet Florenc Hoxha i veshur me kostum sportive, me ngjyrë blu dhe vija të bardha. Nga të dhënat operative të disponueshme nga policia, rezultonte se grupimet e individëve, por edhe individëve të tjerë që mbështesnin Grupin e Rithemelimit të PD, do të kryenin veprime të dhunshme ndaj njëri-tjetrit, ndërtesës ose Selisë së PD, duke u bërë pjesë e skenarëve të dhunës, shkatërrimin të pronës dhe prishjes së rendit e qetësisë publike. Nga drejtoria vendore e policisë, janë sjellë të dhëna në rrugë elektronike, për grupe që do të udhëtonin në drejtim të Tiranës, me qëllim pjesëmarrjen në tubimin e 8 janarit.

Janë këqyrur sistemet policore me qëllim marrjen e të dhënave për Rafael Kurtin, janë këqyrur të dhënat në internet dhe në Komisariatin Digjital, si dhe në rrjetin social Facebook. Sa më sipër, u sugjerua nga Prokuroria e Rrethit Gjyqësor Tiranë, të regjistrohej çështje penale për veprat penale, shkatërrim i pronës, prishja e qetësisë publike, mbajtja, blerja apo shitja e pa leje të armëve të ftohta.

LAJMI KRYESOR:Protesta e 8 Janarit/ Të arrestuarit dalin sot para Gjykatës

(a.b)/dosja.al

Ndihmës-Sekretarja e Shtetit takoi Alibeajn, ndërsa Paloka deklaroi se ka firmosur peticionin kundër ambasadores Kim. Çfarë do të thotë kjo për PD?

View Results

aktualitet aktualitet perplasje ne partine demokratike perplasje ne partine demokratike

Sondazh

Poll

VIDEO-VIRALE/ Po fliste në Rrugën e Salës, demokrati 'kapet mat' nga gruaja

VIDEO-VIRALE/ Po fliste në Rrugën e Salës, demokrati 'kapet mat' nga gruaja

"Injoranca nuk është argument" Nuk i pëlqeu pyetja, Rama prek në faqe gazetaren Ambrozia Meta

Del VIDEOJA, Elia godet Princ Lekën: Familja ime të ka mbajtur me bukë

VIDEO/ Noka i jep Spiropalit pankartën, Ministrja ofrohet ta mbaj para fytyrës

Publikohen pamjet nga brenda bazës ajrore të Kuçovës, Komandanti: E gatshme për stërvitjen e trupave

Tempulli 2/ Me kanabis gati për shitje dhe shuma parash, arrestohen 4 të rinj në Tiranë

Dalin pamjet nga kasollja ku u vra 50-vjeçari në Durrës

Kontrabandonin ilaçe dhe telefona, arrestohen dy persona në Tiranë, sekuestrohen 47 iPhone

I vunë flakën eskavatorit me vlerë 150 mijë euro, arrestohen 2 autorët e ngjarjes

Reshjet e shiut dhe borës në vend, policia: Moderoni shpejtësinë e mos kryeni parakalime të gabuara

Kampioni Alvin Karaqi mes lotësh: Për besë u ndjeva si Gjergj Kastrioti kur mora flamurin

'Dokumentar horror'/ Berisha publikon pamjet: Do ju paraqes terrorin që Bajrajt ushtruan më 14 maj

Krimi në Bulqizë/ Fqinji: Po hante bukë në banesë kur erdhën dy makina!

Dosja "Gjici"/ Zv.kryetari i bashkisë së Kukësit shkon në SPAK

Newsroom 11 |XAMA: LAJMI I FUNDIT FAKE QË PASHË, ISHTE PËR MUA

Newsroom 11 |XAMA: KËSHILLË QYTETARËVE- MOS LEXONI VETËM NJË BURIM

Newsroom 11 | XAMA: GAZETARËT NUK SHKRUAJNË ME EMËR, KJO S'ËSHTË ETIKE

Xama në Newsroom: Lajmet e rreme përhapin panik! Më akuzuan se kisha marrë para për një shkrim

Muka në Newsroom: Në Shqipëri ka portale gjobaxhie, u bëjnë shantazh njerëzve

Xama në Newsroom: Fake News shpërndahet më shumë në Facebook e Tik Tok! Gazetarët të shkruajnë emrin

Newsroom 11 |Kush prodhon lajme të rreme në Shqipëri

Newsroom 10 |SENJA: NE S'REAGOJMË NDAJ GJUHËS SË URREJTJES

Newsroom 10 |HAZIZAJ: 'ÇOHU ENVER', PJESË E GJUHËS SË URREJTJES

Newsroom 10 | HAZIZAJ KEMI MARRËVESHJE PËR TË MBROJTUR 'VIKTIMAT'

Newsroom 10 |HAZIZAJ: GJUHA E URREJTJES KA SHKAKTUAR DHE KRIME

Newsroom 10 |GAZETARI: GJUHA E URREJTJES, PJESË E SHOQËRISË

Newsroom 10 |HAZIZAJ: GJUHA E URREJTJES, E FRIKSHME NË SHQIPËRI

Vidhnin në banesa duke përdorur çelësa të klonuar, vihet në pranga 1 person,nje tjeter në kërkim

Newsroom 10 |GJUHA E URREJTJES PËRDORET NGA POLITIKA, AMA TË KONTROLLOJË GJUHËN E URREJTJES

Newsroom 10 | HAZIZAJ: STEREOTIPET NXISIN GJUHËN E URREJTJES

Newsroom 10 | HAZIZAJ: GJUHA E URREJTJES LUFTOHET ME EDUKIM

Newsroom 10 | Gjuha e urrejtjes në media, si dhe kush e shpërndan?

Ndryshimet në PS/ Gjiknuri: S'është fundi, por fillimi i diçkaje të re.

Inceneratorët/ S’kam dhënë asnjë kontratë pa garë, ato janë publike!

Ndihet 'i shitur' nga Rama? Gjiknuri: Nuk ndjej braktisje, kam komunikim me të prej 20 vitesh

Klosi: Kemi primare reformimin e partisë, PS synon mandatin e katërt

U shkarkua si Sekretar i Përgjithshëm, Gjiknuri: PS edhe kur fiton, refekton!

Digjet shtëpia në Shkodër, në banesë ndodhej një i moshuar, përfundon në spital

Vazhdon përplasja në PD! Basha kërkon mbledhjen e Komisionit të Etikës për të, Bardhi: Shenjë humbje

Vrasja e Jetmirës/ Autori u dënua me 28 vite burg, nëna e viktimës: Duhet dënim përjetë!

Newsroom 9 | Kallanxhi: Threads? S`besoj se do zgjasë shumë

Newsroom 9 | Eksperti i IT: Mos merrni për bazë asgjë thuhet në rrjet

Newsroom 9 | Gazetarja: po ndodhin vrasje nga tik tok

Newsroom 9 | Eksperti i IT: Fake News dallohet vetëm po të jemi kritikë

Newsroom 9 | Kallanxhi: Shqiptarët besojnë gjithçka shohin në rrjet

Newsroom 9 | Eksperti i IT, Tomi Kallanxhi: Tik Tok ka "fake news" sepse s'ka censurë

Newsroom 9 | Gazetarja: Shqipëria do kohë të përshtatet me Tik Tok

Newsroom 9| Eksperti i IT: Çdo rrjet është i përkohshëm, duhet të kujdesemi për vlerat

A mund të mbyllet TikTok për Shqipërinë? Flet për Newsroom eksperi i IT

Fëmija mbyllet brenda në shtëpi, nëna e alarmuar njofton zjarrfikësit, NDËRHYRJA nga ballkoni