LIVE UPDATES
Aktualitet

Opinion: Përgjigja më e mirë ndaj kërcënimeve të Rusisë është…Ukraina

1 Dhjetor 2021, 21:29 Nga DOSJA
Opinion: Përgjigja më e mirë ndaj kërcënimeve të

Presidenti rus Vladimir Putin ka mbledhur një forcë masive ushtarake ruse në kufirin e Ukrainës. Ne nuk i dimë planet përfundimtare të Putinit; ai mbetet vetëvetja e tij e zakonshme, e paparashikueshme. Por deklaratat e tij të fundit kërcënuese për Ukrainën – duke përfshirë një pretendim se ukrainasit dhe rusët janë në fakt një komb – kanë tronditur udhëheqësit në Kiev, Bruksel dhe Uashington. Që nga viti 1939, fantazma e një lufte konvencionale gjithëpërfshirëse në Evropë midis dy ushtrive kryesore nuk ka qenë kurrë më e madhe.

Gjatë ngritjes së fundit ushtarake të Putinit në kufirin e Ukrainës, Presidenti Biden shpiku një frazë të re për të përshkruar llojin e partneritetit që ai shpresonte të krijonte me homologun e tij rus – një “marrëdhënie të qëndrueshme dhe të parashikueshme”. Biden dhe ekipi i tij e përsëritën këtë shpresë për marrëdhëniet SHBA-Rusi, para dhe gjatë takimit të Biden me Putinin në Gjenevë qershorin e kaluar.

Nuk është mëkat në diplomaci të artikulosh objektiva ambicioze. Ne gjithashtu dëshirojmë të shohim një marrëdhënie të qëndrueshme dhe të parashikueshme me Rusinë. Por aspirata drejt qëllimeve të larta pa një strategji realiste për t’i arritur ato është diplomaci joefektive, veçanërisht kur ndjekja e objektivave të tillë përfshin sakrifikimin e objektivave të tjerë të rëndësishëm të sigurisë. Në vend që të vazhdojë të ndjekë një objektiv jorealist me Rusinë, administrata Biden tani duhet t’i kushtojë më shumë kohë dhe burime një objektivi më të arritshëm të politikës së jashtme – një marrëdhënie të qëndrueshme dhe të parashikueshme me Ukrainën.

Putini qartësisht nuk dëshiron një marrëdhënie të qëndrueshme dhe të parashikueshme me Biden. Ai i konsideron Shtetet e Bashkuara si armikun më të madh të Rusisë. Sipas tij, administrata Biden kërkon të dobësojë Rusinë dhe të përmbysë regjimin e tij. Me një vend të tillë, siç e sheh Putini, nuk mund të ketë kurrë bashkëpunim të qëndrueshëm, të parashikueshëm, vetëm konflikt të përhershëm.

Për më tepër, Putin tashmë ka fituar përfitime të prekshme nga sjellja e tij e paparashikueshme në fillim të këtij viti. Kur Putin organizoi një ngritje të mëhershme ushtarake në kufirin e Ukrainës në pranverë, Biden u përgjigj duke kërkuar një takim të profilit të lartë në Gjenevë, me gjithë spektaklin e samiteve të superfuqive të Luftës së Ftohtë. Putinit e pëlqeu atë. Putin gjithashtu fitoi miratimin e SHBA për projektin e tij të gazsjellësit Nord Stream 2 për në Gjermani, pa hequr dorë nga asgjë në këmbim. Dëshira për të ngrirë në vend tensionet SHBA-Rusi është përkthyer gjithashtu në ambicie të cekëta për thellimin e lidhjeve të SHBA-së me Ukrainën.

Pra, pse habitet dikush që Putini po e bën të njëjtën lojë përsëri tani?

Nëse plani A dështon, duhet t’i drejtoheni planit B. Është koha për një strategji të re të SHBA-së ndaj Rusisë dhe Ukrainës. Ndaj Rusisë, Biden duhet të përqafojë më shumë diplomaci shtrënguese. Gjestet e bashkëpunimit duhet të shoqërohen me angazhime të besueshme për veprime shtrënguese nëse bashkëpunimi dështon. Lidhur me krizën aktuale në kufirin e Ukrainës të krijuar nga Putin, Biden duhet të deklarojë publikisht dëshirën e tij për të rigjallëruar diplomacinë për t’i dhënë fund luftës në Ukrainën lindore, duke përfshirë emërimin e një të dërguari të lartë për të përfaqësuar Shtetet e Bashkuara në këto negociata dhe këmbënguljen që Shtetet e Bashkuara të bashkohen zyrtarisht me Ukrainën. Rusia, Gjermania dhe Franca për të rigjallëruar bisedimet e Normandisë tashmë të rënduar, të ngarkuara me përfundimin e luftës në Ukrainën lindore. Një njoftim i tillë do të shpërndante pretendimin absurd rus se Uashingtoni dhe Kievi po planifikojnë të rivendosin sovranitetin ukrainas mbi Donbasin me forcë ushtarake dhe gjithashtu t’i jepte fund ndjekjes së rrezikshme ruse të një piste negociatash dypalëshe SHBA-Rusi për të përcaktuar fatin e Ukrainës pa ukrainasit në dhomë.

Në të njëjtën kohë, Biden, Kongresi dhe aleatët dhe partnerët tanë evropianë duhet të përshkruajnë publikisht dhe tani – jo pas një ndërhyrjeje tjetër ushtarake ruse – një paketë sanksionesh serioze gjithëpërfshirëse që do të zbatohen në përgjigje të agresionit të ri rus. Një veprim i tillë do të lidhte duart e Perëndimit dhe do të detyronte veprime të menjëhershme nëse Rusia do të fillonte një sulm të ri ushtarak.

Regjimi aktual i sanksioneve nuk do të ndryshojë sjelljen e Kremlinit. Një model i ri – sanksione kaskade – duhet të miratohet për të ngritur sanksione të reja çdo vit që Rusia të vazhdojë të mbështesë luftën në Ukrainën lindore. Kjo qasje e kthen kohën kundër agresorit. Mendoni si bileta parkimi. Ju merrni një të re çdo ditë që jeni parkuar ilegalisht. Lidhur me Ukrainën, Biden ka nevojë për një strategji më gjithëpërfshirëse të angazhimit. Hapi i parë, i dukshëm dhe i vonuar është emërimi i një ambasadori të profilit të lartë të SHBA-së në Ukrainë me lidhje personale me Biden.

Së dyti, administrata e Biden dhe aleatët e NATO-s duhet të thellojnë lidhjet ushtarake me Kievin, duke përfshirë një paketë të re të ndihmës ushtarake të zgjeruar për të krijuar aftësi më të mëdha për të mbrojtur infrastrukturën kritike dhe për t’u mbrojtur kundër kërcënimeve ajrore dhe detare, dhe mbështetje të heshtur për blerjet e reja ukrainase të dronë të armatosur nga Turqia. Shtetet e Bashkuara nuk do ta mbrojnë Ukrainën nga një sulm rus, kështu që ukrainasve duhet t’u jepen mjetet më të mira për t’u mbrojtur.

Së treti, ekipi i Biden, së bashku me aleatët evropianë, duhet të artikulojë një strategji më të sofistikuar, gjithëpërfshirëse dhe afatgjatë për konsolidimin e demokracisë dhe nxitjen e rritjes ekonomike në Ukrainë, duke përfshirë politika më kreative për mbrojtjen e energjisë, infrastrukturës, financave dhe sferave mediatike të Ukrainës nga ndikimi rus. Me kaq shumë rikthime demokratike në mbarë botën në vitet e fundit, ekipi i Biden duhet të dyfishojë në forcimin e eksperimentit demokratik ende të brishtë të Ukrainës. Asgjë nuk do t’i pëlqente Putinit më shumë sesa shpërbërja demokratike në Ukrainë.

Së katërti, Biden dhe aleatët e tij demokratikë duhet të krijojnë një Fond Zhvillimi Donbas – një Plan Marshall për Ukrainën lindore – burimet e të cilit do të liroheshin pas përfundimit të luftës. Thjesht krijimi i këtij fondi do të përcillte shpresën për njerëzit e rajonit, të cilët aktualisht vuajnë nën okupimin e tmerrshëm, si dhe ata të zhvendosur tani, se një e ardhme më e mirë është e mundur nëse lufta përfundon.

Biden gjithashtu ka nevojë për një strategji të re të madhe për angazhimin dhe kontrollin e Rusisë përtej Ukrainës. Por edukimi i një Ukraine të pasur, të lirë dhe sovrane duhet të jetë një komponent qendror i kësaj strategjie më të madhe. Një politikë më efektive e SHBA-së ndaj Rusisë fillon me një politikë më të qëndrueshme, të parashikueshme, të fuqishme dhe efektive me Ukrainën.

Përkthyer nga: WashingtonPost

(I.A/dosja.al)

Cila mendoni se është alternativa më e mirë:

View Results

kryesore opinione joe biden konflikti ukraine-rusi vladimir putin joe biden konflikti ukraine-rusi vladimir putin

Sondazh

Poll

Deputeti i PS kapet duke shtypur butonin “pro” edhe për kolegen e tij

Deputeti i PS kapet duke shtypur butonin “pro” edhe për kolegen e tij

VIDEO- Deputetët e PD-së i bien bilbilave në seancë

Nallbati: Na përjashtoni të gjithëve dhe vazhdoni! Jeni turpi i këtij vendi

"Jemi tek pazari i gjësë"/ Vasili ngre tonet në Kuvend, Nikolla i mbyll mikrofonin, deputeti:Turp

"Mos e fshini Ramën, po vrisni demokracinë"/ Bardhi kërkon llogari në Kuvend për dosjen McGonigal

Boçi kërkon Ramën: Autori i krimit të vijë këtu, ka korruptuar Parlamentin!

Operacioni 'Fijet'/ Zbulohen kamerat e sigurisë në lagjet e Dibrës, Shkodrës dhe Lezhës

Me armë zjarri e kokainë në makinë, arrestohen dy personat që lëviznin në ish-Bllok

Celibashi: U kap në veprintari politike. Përfaqësuesi: Sako e publikoi në profilin personal

Berisha rrezikon të mos regjistrohet në zgjedhje, Celibashi: KQZ njeh vetëm një PD

Harta e Re Gjyqësore, Llagami: Ky proces na mori 3 vite, ishim në një rrugë pa kthim

'Fijet' në Tiranë, çmontohen 155 kamera të tjera sigurie, 44 persona nën hetim

Sekuetrohen 9 mln lekë në Lushnje, arrestohet shitësi i kokainës, 10 konsumuesit nën hetim

Operacioni 'Fijet', hiqen 37 kamera sigurie në Elbasan

Kontrabandë celularësh, arrestohen 4 persona në Tiranë, sekuestrohen 763 telefona

Operacioni "Fijet", çmontohen 155 kamera sigurie në Tiranë, 37 persona nën hetim

Përfshihet nga flakët apartamenti në Vlorë, shkak dyshohet shkëndija elektrike

"Big Brother" vazhdon në Korçë/ Kapen nëntë kamera të vendosura nga grupet kriminale

Hiqej si punonjës i Forcave Speciale, arrestohet 40-vjeçari me armë në Tiranë

19 të arrestuar nga 'Rrugorja', drejtonin makinën në gjendje të dehur

"Saga Big Brother vazhdon"/ Çmontohen 20 kamera të vendosura në Fier dhe Lushnje

Skafi me turistë pëson avari, bllokohet në det, policia e nxjerr në breg, momenti i shpëtimit

Drift si i 'çmendur' në rrugët e Vlorës, gjobitet me 750 mijë lekë i riu në Vlorë, i hiqet patenta

35-vjeçari përplas të miturën me makinë dhe arratiset, momenti kur kalimtarët rrethojnë të voglën

'Big Brother' në Shqipëri, zbulohen 3 kamera sigurie në lagjet e Memaliajt dhe 1 në Burrel

Hiqen 39 kamera në Korçë dhe Pogradec

Dalin të tjera pamje nga zjarri në parking, zona e rrethuar me polici, banorët në panik

Dalin të tjera pamje nga zjarri në parkingun e kullës, zona e rrethuar me polici, banorët në panik

Zjarri nisi nga parkingu, dalin pamjet nga djegia e kullës 41-katëshe, zona e mbuluar nga tymi

Momenti i arrestimit të Xhevit Sinanit, vrau gruan e vëllain e tij në Gramsh

Vodhën 8 dyqane dhe banesa, në pranga 16-vjeçari, në kërkim shoku i tij

ME VIDEO- Zbulohen 47 kamera sigurie në Durrës, Shijak dhe Krujë

Nxirrnin inerte pa asnjë dokument, arrestohet administratori i një guroreje në Krujë

Aksioni në Vlorë, policia çmonton 16 kamera sigurie të vendosura nga grupet kriminale

"Meta e ka djalë halle", Kryemadhi flet për Dorian Duçkën: Sa ishte te ne qe në rregull

Me dosje në duar, Shkëlzen Berisha mbërrin në SPAK

"Mik është fjalë e madhe"/ Rama tërheq fjalët: Fola anglisht

Rama: Drejtësia amerikane foli, unë jam ulur në Strasburg me njerëz non-grata

"Mik është fjalë e madhe"/ Rama tërheq fjalët: Fola anglisht për marrëdhënien

Rama: Nezajn e njoha përmes agjentit të FBI-së. Duçka ka punuar pa pagesë për mua

Rama pranon takimet me ish-agjentin e FBI: Ndodhën! Po keqlexohen hetimet për të sfumuar 21 janarin

Dosja e FBI/ Rama: Drejtësia amerikane nuk flet për vrasje nga pakujdesia kur urdhrat i jep shteti!

VIDEO-ja që përgënjeshtron Ramën, në shtator e konsideronte mik ish-agjentin e FBI, sot e tërhoqi

Gjenden 38 kamera të tjera në qytetin e Shkodrës

“Manipulimi”/ Iu prezantua si avokat dhe i mori 1.2 mln lekë një gruaje, arrestohet 54-vjeçari

Aksident tragjik në Fushë Kuqe, përplasen dy makina me njëra-tjetrën, ndërron jetë në vend 2-vjeçari

Kanabis i kultivuar në vazo, pamje nga vila në Shijak që ishte kthyer në 'shtëpi bari'

Aksident i frikshëm në Lezhë, 3 automjete përplasen kokë më kokë, një person në gjendje të rëndë

Hoxha në Drejtori: Rama e Berisha tu përgjigjen fëmijëve të të vrarëve, Garda ekzekutoi të pafajshëm

Artan Hoxha batuta nga dera e Drejtorisë së Policisë: Jam me pallto leshi se do rri gjatë