LIVE UPDATES
Editorial

Për herë të parë në historinë e Shqipërisë, opozita djeg mandatet, vendi vetëm me maxhorancë

20 Shkurt 2019, 18:33 Nga DOSJA
Për herë të parë në historinë e

TIRANË – Për herë të parë në historinë e pluralizmit partiak në Shqipëri, opozita e vendit ka djegur mandatet e saj duke e lënë vendin vetëm me Maxhorancë.

Ditën e sotme, Këshilli Kombëtar i PD-së ka vendosur unanimisht “pro” vendimit të djegies së mandateve të opozitës dhe aleatëve. Vendimit për djegien e mandateve i është bashkuar edhe LSI-ja dhe partitë e tjera aleate.

Por si veprohet në një situatë të tillë kur deputeti jep dorëheqjen nga mandati i tij? Çfarë parashikon ligji dhe si bëhet zëvendësimi i tyre?

Pas marrjes së vendimit, deputeti deklaron në mënyrë publike përpara komisionit përkatës të Kuvendit refuzimin për të bërë betimin ose heqjen dorë nga mandati. Në këtë rast Kuvendi, jo më vonë se 30 ditë, njofton KQZ-në për krijimin e vakancës.

Më pas, mandati i ndërprerë i deputetit të dorëhequr i kalon kandidatit vijues të listës së të njëjtës parti politike në zonën zgjedhore përkatëse.

KQZ-ja merr vendim për dhënien e mandatit kandidatit të radhës në listën e kandidatëve të regjistruar sipas nenit 67 të këtij Kodi. Vendimi i njoftohet kandidatit dhe botohet në Fletoren Zyrtare. Nëse kandidati i radhës nuk paraqitet në Kuvend brenda 30 ditëve nga njoftimi, pa shkaqe të përligjura, mandati i kalon kandidatit vijues të listës, sipas procedurës së parashikuar në pikën 1 ose 2 të këtij neni.

Më herët në një deklaratë për mediat, ish-kryetari i Komisionit Qendror të Zgjedhjeve, Kristaq Kume ka sqaruar se në një situatë të tillë vendet që ngelen bosh do t’u kalojnë partive me herësin më të madh.

“Plotësimi i vakancave nuk është e shprehur në Kod Zgjedhor por për analogji përdoret rasti kur vakanca krijohet largohet një deputet kur i pavarur. Nëse Kuvendi do të thërrasë emrat e radhës në listë dhe asnjëri nuk pranon, KQZ ia kalon mandatit subjektit zgjedhor me herësin më të madh. Është një teknikë legjislative, por problem s’duhet të trajtohet në këtë aspekt.”

Pas protestës së opozitës më 16 shkurt para Kryeministrisë, nga ana e partive opozitare në vend u vendos djegia e mandateve në mënyrë që në vend të krijohet një qeveri tranzitore (teknike), e cila do të organizojë zgjedhje të parakohshme vendore bashkë me ato lokale. Por vendimit “fisnik” i opozitës për t’u bërë njësh me popullin nuk është mbështetur nga ndërkombëtarët, të cilët e kanë cilsëuar një vendim të tillë si sabotues ndaj arritjeve të vendit në rrugën drejt BE-së.

Ende nuk dihet qëndrimi i maxhorancës mbi vendimin e opozitës shqiptare. Herën e fundit që Shqipëria kishte qeveri teknike, ishte në 18 maj 2017 pas marrëveshjes Rama-Basha. Ishte kreu i PD-së, Lulzim Basha i cili pas më shumë se 3 muajsh nga një çadër e ngritur në mes të sheshit “Nënë Tereza” bënte thirrje për qeveri teknike e cila do të siguronte mosmanipulimin e zgjedhjeve. Atëkohë thirrja iu pranua nga kryeministri Edi Rama. Tani që vendimi i opozitës dihet, sytë dhe veshët kthehen nga kryeministri Rama…  

Tirana është boshatisur për ditët e pushimit. Cilën nga ritet e shenjta po ndiqni:

View Results

editorial editorial djegia e mandateve te opozites edi rama kuvendi lulzim basha monika kryemadhi opozita djeg mandatet zgjedhje te parakohshme vendore djegia e mandateve te opozites edi rama kuvendi lulzim basha monika kryemadhi opozita djeg mandatet zgjedhje te parakohshme vendore

Sondazh

Poll
Editorial 20 Shkurt 2019, 21:45

Karburanti i fundit, për të djegur Shqipërinë

Sali Berishës nesër i duhet një arkivol. Së paku një i vdekur. Pas dështimit të protestës së 16 shkurtit dhe planit të tij për të përsëritur një gjakderdhje në ...

Editorial 20 Shkurt 2019, 20:04

Sa mundësi ka që Rama të japë dorëheqje?!

Vendimi i Opozitës së Bashkuar për djegien e mandateve të deputetëve, që sipas tyre shihet si zgjidhja e vetme për kthimin e ligjshmërisë, ka vënë në lëvizje nd...

Editorial 20 Shkurt 2019, 07:43

Si duhet lexuar mesazhi i fortë i amerikanëve?

Deklarata e sotme e Ambasadës amerikane kundër djegjes së mandateve nga opozita, po shpërndahet me efektin e një bombe në mediat online. Dhe jo fare pa shkak, b...

Kampioni Alvin Karaqi mes lotësh: Për besë u ndjeva si Gjergj Kastrioti kur mora flamurin

Kampioni Alvin Karaqi mes lotësh: Për besë u ndjeva si Gjergj Kastrioti kur mora flamurin

'Dokumentar horror'/ Berisha publikon pamjet: Do ju paraqes terrorin që Bajrajt ushtruan më 14 maj

Krimi në Bulqizë/ Fqinji: Po hante bukë në banesë kur erdhën dy makina!

Dosja "Gjici"/ Zv.kryetari i bashkisë së Kukësit shkon në SPAK

Newsroom 11 |XAMA: LAJMI I FUNDIT FAKE QË PASHË, ISHTE PËR MUA

Newsroom 11 |XAMA: KËSHILLË QYTETARËVE- MOS LEXONI VETËM NJË BURIM

Newsroom 11 | XAMA: GAZETARËT NUK SHKRUAJNË ME EMËR, KJO S'ËSHTË ETIKE

Xama në Newsroom: Lajmet e rreme përhapin panik! Më akuzuan se kisha marrë para për një shkrim

Muka në Newsroom: Në Shqipëri ka portale gjobaxhie, u bëjnë shantazh njerëzve

Xama në Newsroom: Fake News shpërndahet më shumë në Facebook e Tik Tok! Gazetarët të shkruajnë emrin

Newsroom 11 |Kush prodhon lajme të rreme në Shqipëri

Newsroom 10 |SENJA: NE S'REAGOJMË NDAJ GJUHËS SË URREJTJES

Newsroom 10 |HAZIZAJ: 'ÇOHU ENVER', PJESË E GJUHËS SË URREJTJES

Newsroom 10 | HAZIZAJ KEMI MARRËVESHJE PËR TË MBROJTUR 'VIKTIMAT'

Newsroom 10 |HAZIZAJ: GJUHA E URREJTJES KA SHKAKTUAR DHE KRIME

Newsroom 10 |GAZETARI: GJUHA E URREJTJES, PJESË E SHOQËRISË

Newsroom 10 |HAZIZAJ: GJUHA E URREJTJES, E FRIKSHME NË SHQIPËRI

Vidhnin në banesa duke përdorur çelësa të klonuar, vihet në pranga 1 person,nje tjeter në kërkim

Newsroom 10 |GJUHA E URREJTJES PËRDORET NGA POLITIKA, AMA TË KONTROLLOJË GJUHËN E URREJTJES

Newsroom 10 | HAZIZAJ: STEREOTIPET NXISIN GJUHËN E URREJTJES

Newsroom 10 | HAZIZAJ: GJUHA E URREJTJES LUFTOHET ME EDUKIM

Newsroom 10 | Gjuha e urrejtjes në media, si dhe kush e shpërndan?

Ndryshimet në PS/ Gjiknuri: S'është fundi, por fillimi i diçkaje të re.

Inceneratorët/ S’kam dhënë asnjë kontratë pa garë, ato janë publike!

Ndihet 'i shitur' nga Rama? Gjiknuri: Nuk ndjej braktisje, kam komunikim me të prej 20 vitesh

Klosi: Kemi primare reformimin e partisë, PS synon mandatin e katërt

U shkarkua si Sekretar i Përgjithshëm, Gjiknuri: PS edhe kur fiton, refekton!

Digjet shtëpia në Shkodër, në banesë ndodhej një i moshuar, përfundon në spital

Vazhdon përplasja në PD! Basha kërkon mbledhjen e Komisionit të Etikës për të, Bardhi: Shenjë humbje

Vrasja e Jetmirës/ Autori u dënua me 28 vite burg, nëna e viktimës: Duhet dënim përjetë!

Newsroom 9 | Kallanxhi: Threads? S`besoj se do zgjasë shumë

Newsroom 9 | Eksperti i IT: Mos merrni për bazë asgjë thuhet në rrjet

Newsroom 9 | Gazetarja: po ndodhin vrasje nga tik tok

Newsroom 9 | Eksperti i IT: Fake News dallohet vetëm po të jemi kritikë

Newsroom 9 | Kallanxhi: Shqiptarët besojnë gjithçka shohin në rrjet

Newsroom 9 | Eksperti i IT, Tomi Kallanxhi: Tik Tok ka "fake news" sepse s'ka censurë

Newsroom 9 | Gazetarja: Shqipëria do kohë të përshtatet me Tik Tok

Newsroom 9| Eksperti i IT: Çdo rrjet është i përkohshëm, duhet të kujdesemi për vlerat

A mund të mbyllet TikTok për Shqipërinë? Flet për Newsroom eksperi i IT

Fëmija mbyllet brenda në shtëpi, nëna e alarmuar njofton zjarrfikësit, NDËRHYRJA nga ballkoni

Newsroom/ Karabolli: Shqipëria do kohë të përshtatet me TikTok, e provuan edhe gazetarët, s’ia dolën

Newsroom 9 |Tik-Tok Kultura, platformë krijimi apo dizinformimi?

Shoqata e Biznesit: Rënia e euros po na falimenton, BSH po fsheh atë që po ndodh!

Vasili në SPAK/ Meta: Asnjë shqetësim me drejtësinë, por afera e inceneratorëve

'Jemi pro protestave'/ Takoi Berishën, Meta: Do bashkëpunojmë për sezonin e ardhshëm parlamentar

Proteste per guroren

Tragjedi në Gramsh! Mbyten në Liqenin e Banjës, polumbarët nxjerrin trupat e babait dhe 2 djemve

“Rama ik” thirrje ne Rogozhine

Veliaj shthur gojën për kandidatin e Rrogozhinës: Ik o bixhozxhi, për sumën tate paske lekë!

VIDEO/ Veliaj shthur gojën për kandidatin e Rrogozhinës: Ik o bixhozxhi, për sumën tate paske lekë!