LIVE UPDATES
Politike

Basha pret zv.kryeministrin maqedonas, thirrje emigrantëve nga Maqedonia e Veriut: Ndani 10-15 minuta nga koha juaj dhe kryeni

22 Mars 2021, 17:28 Nga DOSJA
Basha pret zv.kryeministrin maqedonas, thirrje emigrantëve nga Maqedonia e

TIRANËKryetari i Partiëse Demokratike, Lulzim Basha priti sot në një takim zëvendëskryeministrin e Maqedonisë së Veriut, Artan Grubi. Pas mbarimit të takimit mes dy zyrtarëve në selinë e PD-së, Basha në një deklaratë për shtyp ka zbardhur detaje nga takimi.

Ai është shprehur se me Grubin folën për shumë çështje, ku më kryesorja ishte regjistrimi i popullates ne Maqedonine e Veriut.

”Sonte kam patur kënaqësinë e veçantë të mirëpres në selinë e Partisë Demokratike zëvendës kryeministrin e parë të Republikës së Maqedonisë së Veriut zotin Artan Grubi. Është një kënaqësi e dyfishtë së pari në konstitucionin e qeverisë aktuale të Republikës së Maqedonisë së Veriut. Mbajtja e pozicionit të zëvendës kryeministrit të parë nga një përfaqësues i shqiptarëve, i bashkëkombësve tanë i bashkangjitet risive dhe përparimit, avancimit të përfaqësimit të bashkëkombasve tanë të Republikës së Maqedonisë së Veriut. Së dyti pata kënaqësinë të dëgjoj në vetë të parë nga zëvendës kryeministri Grubi disa prej avancimeve kuptimplota në rrafshin e përfaqësimit politik të shqiptarëve në Maqedoninë e Veriut sikundër edhe angazhimin e qeverisë, e në veçanti forcave politike shqiptare për projektet e përbashkëta të cilat do të shkojnë kah forcimit të bashkëpunimit ekonomik dhe tregëtar mes dy vendeve tona me impakt të drejtpërdrejtë tek punësimi dhe tek mirëqënia e qytetarëve tanë. Ku përfshihen projekte që i kam patur përzemër dhe që kanë avancuar deri diku siç është “Korridori 8”. Kanë mbetur në Elbasan, por e sigurova zëvendës kryeministrin Grubi që do të vazhdojë deri në lidhjen me territorin e Maqedonisë së Veriut ndërkohë që u gëzova kur mësova se po kështu po ndërmerren hapa për të plotësuar segmentet që mungojnë në Korridonin Shkup-Qafthanë. Folëm edhe për bashkëpunimin në fusha të tjera në veçanti në fushën e integrimit europian të dy vendeve tona ne njehtësimin e praktikave të ndryshme nga diplomat tek të tjera lehtësira të burokracive të panevojshme të dy vendeve tona në nevojën për të nisur pas 25 prillit bashkëpunim domethënës i cili përtej protokollit dhe popozitetit të prodhojë lehtësi për qytetarët e dy vendeve tona. Këto janë sfida por n ë të njëjtën kohë janë oportunitete të jashtëzakonshme. Megjithatë tema që unë e konsideroj kryesore, qëndrore e këtij takimi është procesi i regjistrimit në Maqedoninë e Veriut, censusi. Proces i cili ndryshe nga censusi në Shqipëri apo diku tjetër lidhet drejtpërdrejt me të drejtat e shqiptarëv në Maqedoninë e Veriut. Që do të thotë që një regjistrim i saktë në veçanti i qytetarëve shqiptarë të Maqedonisë së Veriut në emigracion, të mërgatës është jashzakonisht i rëndësishëm për të reflektuar pastaj të gjitha detyrimet që burojnë pastaj nga Kushtetuta e Maqedonisë së Veriut, nga marrëveshja e Ohrit. Pra për të reflektuar ato që ndikojnë drejtpërdrejt jetën e bashkëkombasve tanë. Investimet kapitale që bëhen në zonat e banuara nga shqiptarët, mbështetjen për studentët, kuotat në administratën publike, gjithçka që ka të bëjë me të drejtat e bashkëombasve tanë, e vëllezërve dhe motrave tona, qytetare dhe qytetarë të Maqedonisë së Veriut, ka të bëjë drejtpërdrejtë me regjistrimin e mëtgatës së shqiptarëve të Maqedonisë së Veriut në procesin e censusut i cili përfundon më 21 prill. Pra, jami në kohë dhe janë në kohë për t’u drejtuar një thirrje personalisht por dhe në emër të Parisë Demokratike dhe të gjithë koalicionit tonë dhe jam i bindur në emër të çdo shqiptari dhe shqiptare, çdo qytetari të Republikës së Shqipërisë, këtë thirrje ja drejtoj emigrantëve të diasporës, të mërguarve shqiptarë nga Maqedonia e Veriut, ndani 10 apo 15 minuta nga koha juaj dhe kryeni regjistrimin tuaj online siç është mundësiar fal insistimit të forcave politike shqiptare, sepse kështu do të ndihmoni drejtpërdrejtë familjet tuaja në Maqedoninë e Veriut, do ndihmoni drejtpërdrejtë fuqizimin dhe garantimin e të drejtave në Maqedoninë e Veriut. Ju vetë jeni dëshmitarët dhe mbështetës të betejave të jashtëzakonshme që keni përjetuar në shekullin e kaluar për ekzistencë gjatë luftërave Ballkanike, spastrimeve. Më pas diskriminimit gjatë kohës së Federatës Jugosllave si dhe betejës së vazhdueshme që kulmoi me Marrëveshjen e Ohrit pas Luftës së Ushtrisë Çlirimtare Kombëtare të sakrificave të jashtëzakonshme që janë bërë. Pra, për përfaqësimin dhe tani që Maqedonia e Veriut po kthehet në një partnere të devotshme por emancipohet dhe po ndërgjegjësohet për domosdoshmërinë e përfaqësimit proporcional të dy komuniteteve shtetëformuese tani nuk është më në dorën e askujt por përveçse në dorën tuaj vëllezër dhe motra, shqiptarë të Maqedonisë së Veriut që jetoni në emigracion. Tani është vetëm në dorën tuaj dhe nuk ka më nevojë për donacione, nuk ka nevojë më as t’ju bashkoheni radhëve të çlirimtarëve siç bëtë në 2001, ka nevojë vetëm të ndani 10-15 minuta dhe të regjistroheni për të bërë të mundur që ky census i cili po mbahet pas 20 vjetësh faktikisht për shkak të dështimit të censusit të vitit 2011 të reflektoj me të vërtet përmasat e një prej dy kombeve shtetëformuese të Maqedonisë së Veriut, të reflektoj përmasat e shqiptarëve të Maqedonisë së Veriut me impaktë të drejt për drejt në përfitimet e shqiptarëve të Maqedonisë së Veriut në çdo nivel politik, social dhe ekonomik. Ndaj ju lus edhe njëherë e do vazhdoj t’ju lus në forma dhe mënyra të ndryshme dhe ti kërkoj çdo përfaqësuesi politik apo jo politik, çdo zëri me influencë në botën shqiptare të mos e nënvlersoni nënvlerësoni këtë moment jashtëzakonisht të rëndësishëm por të bëni detyrën tuaj si shqiptarë, si patriotë para bashkombësave tanë dhe para kombit duke u regjistruar, duke marrë pjesë në procesin e regjistrimit i cili përmbyllet me 21 prill..”- tha Basha. 

Po ashtu, për mediat ka folur dhe Grubi, i cili tha se  regjistrimi i popullsisë ishte në folus të takimit me kreun e opozitës, sakaq shtoi se censusi në Maqedoninë e Veriut është një operacion jo vetëm statistikor, por edhe politik.

“Faleminderit shumë i dashur kryetar i Partisë Demokratike zoti Basha, ndaj këtij apeli unë nuk di se çfarë të them përvec se të shpreh një mirënjohje të jashtëzakonshme dhe ti falënderohem për pranimin në këtë kohë kaq shumë të angazhuar të fushatës zgjedhore këtu në dhe e di që zoti Basha i zënë me takime me qytetarët, në prezantimin e platformës të tij para qytetarëve në vigjilje të zgjedhjeve të fund prillit këtu në Shqipëri dhe prandaj unë dhe të gjithë shqiptarët e Maqedonisë së Veriut jemi shumë mirënjohës për kohën e ndarë dhe në veçanti për këto fjalë të thëna para mediave publikisht duke apeluar deri tek mërgata jonë që të regjistrohet në procesin e regjistrimit të këtij viti. Ndryshe nga regjistrimet në vendet e tjera, procesi i çensusit në Maqedoni të Veriut është një operacion jo vetëm statistikor por edhe politik për arsye se të drejtat e shqiptarëve dhe komuniteteve të tjera varen nga përqindja me të cilën janë të përfaqësuar ata në numrin total të popullatës. Andaj dhe është i një rëndësie të jashtëzakontë dhe prandaj vizitova Kosovën, sot jamë këtu me liderët e Shqipërisë që bashkarisht të bëjmë apel drejtuar mërgatës sonë që të rregjistrohet. Zotit Basha gjithashtu i urova edhe për librin e tij të botuar sot, duke i uruar shumë suksese, shumë shëndet, një fushatë të mbarë për gjithë Shqipërinë dhe uroj që qytetarët shqiptarë të kenë mundësinë që në mënyrë të lirë, të drejtë demokratike, të shprehin vullnetin e tyre politik në zgjedhje shembullore dhe bashkërisht Shqipëria me Maqedoninë e Veriut të hapin dyert për integrim në Bashkimin Europian që në Këshillin e Bashkimit Europian në muajin qershor. Faleminderit!”– tha ai.

Pak më parë, Presidenti Ilir Meta ka zhvilluar një takim me Artan Grubi dhe delegacionin, që e shoqëronte. Sipas njoftimit të bërë nga vetë Presidenca, Kreu i Shtetit u njoh nga Grubi me ecurinë e procesit të regjistrimit të popullsisë në Maqedoninë e Veriut.

(A.k;f.m/dosja.al)

Rama është propozuar për president nga disa deputetë socialiste, mendoni se:

View Results

Politike Politike Lulzim Basha Lulzim Basha

Sondazh

Poll

Skandali me evazionin fiskal, Kryemadhi i përgjigjet ministres Ibrahimaj

Skandali me evazionin fiskal, Kryemadhi i përgjigjet ministres Ibrahimaj

Denoncimi i Kryemadhit: Nuk ka asnjë njoftim nga institucionet ligjzbatuese për kompanitë në fjalë

Evazioni fiskal me inceneratorët, Ibrahimaj: Asgjë nuk është e re, zhurmë në vigjilje të protestës

Thirrja e Komitetit,Rakacolli:Bëjmë apel për kryerjen e vaksinimit,mbani maskat në vendet e mbyllura

Covid në vend/ Tomini: Ka rritje infektimesh. Bino: Ka rënë përqindja e vaksinimeve në Shqipëri

Brenda dhomës që u përfshi nga flakët në Spitalin e Fierit, dëme të shumta materiale

Vendimi i Qeverisë: Rriten me 6% pagat në sistemin arsimor parauniversitar

Berisha thirrje policëve: Çdo presion ndaj qytetarëve do marrë ndëshkim personal dhe ligjor

Rritet pagat e personelit shëndetësor, Manastirliu: Shpërblim për mjekët që punojnë larg banesave

Do futen protestuesit në kryeministri? Berisha: Çdo opsion është i mundshëm

Sali Berisha: Për Ramën qytetarët ekzistojnë vetëm për t’i vjedhur. Përgjigjen e merr nesër

7 korriku/ Berisha: Nesër bashkë me temperaturat rritet urrejtja popullore

Urdhëri krijon debat në komision, inxhinieria: Nuk na duhet, Balluku s'na hap derën

Zjarri në spitalin e Fierit, mjeku: Është djegur lavatriçja e larjes së filmave

Tym dhe flakë/ Zjarr në katin e parë të spitalit të Fierit, evakuuohen pacientët

Kapet shtëpi bari në Fier, heroinë, kanabis në proces tharjeje e armë zjarri

Kryemadhi i përgjigjet Veliajt: Takohemi në SPAK

SPAK thirri të moshuarit? Kryemadhi: Shashka, s'është aspak e vërtetë

Kryemadhi paralajmëron: SPAK ta thërrasë urgjent dhe ta kthejë nga Holanda Edi Ramën

Kryemadhi zbulon bisedën me djalin e pensionistit 30 mln USD pasuri: Kontrata s'ka firmën e tij

Kryemadhi: Kam qindra fatura për SPAK-un, Rama ka vjedhur 189 mln dollarë

Belinda Balluku: Aeroporti i Vlorës synon që të ofrojë fluturime përtej oqeanit

Në takim me Ramën, investitori: Në 1992 Shqipëria kishte vetëm rrugë me gropa dhe Mercedezë të zinj

Balluku: Kemi projekte të reja. Ibrahimi: Investimet strategjike, ligji që zhvillon turizmin në vend

Investitori pyet për pronat, Rama: Në Shkodër tokat u ndanë si burrat, po bëhet digjitalizimi

"Veza apo pula?" Investitori pyet për objektinvin e infrastrukuturës, Rama: Eja na habit me ide

Rama: Sistemi i drejtësisë në Shqipëri ka probleme, nuk është aty ku duhet

Rama: Në Shqipëri protestohet para zyrës time sepse të gjithë janë kryeministra më vete

Kush ishte VIP-i? Rama: Kërkoi armatime për të hyrë në Tiranë, Garda kishte vetëm pistoleta

Zjarr në një banesë në Vlorë, nxirret në kohë i moshuari

Rama: SHELL ka kryer zbulim të rëndësishëm të gazit e naftës nëntokë në Shqipëri

Motori 'zbor' në Tiranë, policia bihet nga pas, arrestohet i riu që e drejtonte

DEBAT në Kuvend! Dhimitri shkon pa shifra, Çupi: S’jemi në orë mësimi këtu, të drejtojmë gishtin

Droni i Policisë kap “mat” shkelësit e qarkullimit, ja sa do gjobiten

Rama feston 58-vjetorin e lindjes, suprizohet nga zv/Presidenti i Hagës, dhurata mbetet mister

"S'i kam të shkruara si ti", Mziu përplaset me Denajn, socialiste: S'matesh me mua

Salianji: Xhafajt s'iu hetua pasuria, Geronin do e denoncoja miliona herë nëse do kisha mundësi

I gjithë grupi i Berishës në mbështetje të tij, Salianji: S'ftova njeri se s'po shkoja në dasmë

Tentoi të vriste vëllanë për plazhin në Radhimë, momenti i arrestimit të autorit

A do shkojë në burg Salianji? Deputeti: S’hidhem dot përpjetë, respektoj vendimin

Marrja e vendimit në Apel u shty, Salianji: Kam dorëzuar të gjitha provat

E gjithë PD-ja në mbështetje të Salianjit, pamjet brenda sallës së gjyqit, 10 deputetë futen brenda

PD në Gjykatë

Rezoluta e KLP/ Bardhi: Duhet pjesa me rekomandimet e papërmbushura. Bushka: Disa s'kanë justifikim

Salianji mbërrin në Gjykatë, e shoqëron Flamur Noka, Luçiano Boçi e Luan Baçi

Përplasje me armë për pronësinë e plazhit në Radhimë, vëllai qëllon të vëllanë

Të shtënat në Radhimë, turisti norvegjez: Dëgjuam krisma e ia futëm vrapit

'Alarm i madh për KLP'/Bojkoti i avokatëve, Alibeaj:Po i hapet dera kriminelëve të dalin nga burgjet

'KLP nuk zbaton rekomandimet'/ Majko me kritika: Situatë e rrallë, parlamenti të jetë i vetëdijshëm

Rezoluta e KLP për 2021, Sula: Ka problematika, për të ardhur keq, vetëm 4 detyra janë përmbushur