LIVE UPDATES
Aktualitet

Pandemia rrënon buxhetin/ Qeveria rrit borxhin dhe bën gati 100 milionë euro për gjyqin me Becchettin

8 Korrik 2020, 11:49 Nga DOSJA

TIRANË: “Në arbitrazh ka një klauzolë konfidencialiteti që deri në mbarim të procesit palët nuk shprehen”. E ndërsa Kryeministri, si i akuzuari kryesor në gjyqin ndaj Becchettit, vazhdon ta ruajë konfidencialitetin, Ministria e Financave e ka zbuluar të vërtetën e gjyqit. Qeveria e Edi Ramës e ka humbur gjyqin nga “Hydro dhe të tjerët kundër Shqipërisë”, pra, Francesco Becchetti dhe po bën gati pagesën e faturës 100- milionëshe.

DOKUMENTI

Në një dokument që shoqëron raportin për ecurinë e ekonomisë gjatë pjesës së parë të vitit, Financat pasqyrojnë edhe pagesën për “Vendimet e Gjykatës Ndërkombëtare të ARBITRAZHIT”. Në tabelën shoqëruese janë paraqitur bizneset që kanë mundur qeverinë shqiptare në gjyqet ndërkombëtare, sa para kanë borxh dhe sa ka mbetur për t’u paguar, ose siç njihet tashmë, “Detyrimi i mbetur”.

Në mes 8 pagesave me ‘detyrim të mbetur’ është edhe ajo ndaj “Hydro dhe të tjerët kundër Shqipërisë”. Bëhet fjalë për gjyqin e humbur në Gjykatën Ndërkombëtare të Arbitrazhit për Investimet, ICSID. Rreth një vit më parë, qeveria e humbi gjyqin, por Rama nuk e pranoi publikisht pagesën e frikshme prej rreth 110 milionë eurosh që duhet të nxirrte nga taksat e qytetarëve për Francesco Becchettin. Ky i fundit e hodhi në gjyq qeverinë e Shqipërisë për mbylljen e aktivitetit të hidrocentralit, që nuk u arrit të ndërtohej përfundimisht prej dekadash.

Ndërhyrja e qeverisë dhe shpeshherë edhe deklaratat publike të ashpra të Kryeministrit në ditët e para të pushtetit pas 2013 ndaj një biznesi ndërkombëtar, janë penalizuar nga Gjykata Ndërkombëtare me 110 milionë euro. Becchetti kishte kërkuar 650 milionë euro dëmshpërblim. Në tabelën e Financave, në pjesën e vendimit të Arbitrazhit për Becchettin shkruhet: “99.487.000 EUR dhe 111.579,989 EUR Arbitrazhi ICSID nr.ARB/15/28 ‘Hydro dhe të tjerët kundër Shqipërisë’”.

Ndërsa borxhi i papaguar është 99,898,580 euro. Kaq është shuma e mbetur për t’u paguar. Ndërkohë që dokumenti i Gjykatës Ndërkombëtare të Arbitrazhit flet për 110 milionë euro për t’u paguar nga qeveria shqiptare, gjë që vë në dyshim ndonjë pagesë të mëparshme. Në tabelën e gjyqeve të humbura nga Shqipëria, rasti i Becchettit zë pjesën dërrmuese ose rreth 91 për qind. Në total, detyrimi i mbetur për t’u paguar në gjyqet që ka humbur qeveria ndaj biznesit është 109.4 milionë euro.

Një shumë e frikshme, në kohën kur po buxheti po dërrmohet nga pandemia e Covid-19. Edhe në një kohë normale, me rritje ekonomike, humbja e 100 milionë eurove për shkak të paaftësisë dhe sjelljes prej të forti të qeverisë ndaj biznesit, do të ishte një shifër e madhe dhe tronditëse. Pagesa e këtij detyrimi në kohë pandemie është akoma më e rëndë, si për ata që e shkaktuan, ashtu edhe për qytetarët që do ta paguajnë nga taksat e veta. Një gjë është e sigurt: pagesa nuk është më sekret, edhe pse mund të jetë akoma konfidenciale.

BUXHETI

E ndërkohë që qeveria duhet të ndajë 100 milionë euro nga taksat tona si pagesa për Becchettin, kriza e shkaktuar nga Covid e ka detyruar të ndryshojë në mënyrë drastike buxhetin e shtetit. Do të mjaftonte vetëm rishikimi i Prodhimit të Përgjithshëm Bruto, për të treguar se sa keq do të afektohet ekonomia vendëse. Në draftbuxhetin që qeveria i ka dërguar Kuvendit parashikohet që GDP-ja të zbresë nga 1,793 triliardë lekë, ose 17,9 miliardë USD (sipas konvertimit të zhargonit qeveritar), në 1,580 triliardë lekë, ose 212 miliardë lekë më pak, rreth 2 miliardë USD. Kaq është llogaritja e Financave.

E nisur nga kjo, qeveria ka vendosur të heqë tavanin e borxhit dhe të rrisë financimet me para të marra nga bankat dhe financime të huaja në rreth 1.5 miliardë USD. Në relacion, qeveria thekson se buxheti i ri “do të reflektojë një reduktim në masën 63.1 miliardë lekë të planit të arkëtimeve të të ardhurave buxhetore. Pjesën kryesore e zë reduktimi i të ardhurave tatimore me rreth 57 miliardë lekë”.

Pra, të ardhurat do të jenë rreth 630 milionë USD më të ulëta. Por ndërkohë, politika e re e qeverisë është nxitja e ekonomisë dhe rritja e shpenzimeve, edhe pse duhet parë sa efektive do të jenë këto shpenzime. Qeveria parashikon “një rritje të shpenzimeve buxhetore prej rreth 30.16 miliardë lekësh”. Të dyja këto veprime, ulja e të ardhurave dhe rritja e shpenzimeve, do të çojnë në një tjetër rekord.

Deficiti do arrijë në 132,965 miliardë lekë, ose rreth 1,3 miliardë USD. Kjo sjell një borxh në nivele kolosale. Në dokument, qeveria pranon “rritjen e borxhit publik total në nivelin e pritur prej rreth 80% të PBB-së, nga rreth 65% të PBB-së që pritej sipas buxhetit fillestar dhe nga rreth 69% e PBB-së në rishikimin e parë sipas aktit normativ”.

1

Marrë nga Panorama.com 

1 vit nga zgjedhjet e 25 prillit si e shikoni gjendjen e vendit:

View Results

aktualitet aktualitet francesco becchetti gjyqi me becchettin francesco becchetti gjyqi me becchettin

Sondazh

Poll

Tiranë, bënin kontrabandë me veshje, pije, cigare dhe rroba, 3 të arrestuar në 2 operacione

Tiranë, bënin kontrabandë me veshje, pije, cigare dhe rroba, 3 të arrestuar në 2 operacione

Me 14 emigrantë në Morinë, arrestohet 19-vjeçari, shpallet në kërkim bashkëpunëtori i tij

Rrumbullaku ngre strukturë për emërimet në polici: Riformatim ekipeve që hetojnë krimin

Me dy kallashnikovë në shtëpi e municion luftarak, arrestohet 31-vjeçari në Dibër

"Porsche", "Maseratti" e 'Mercedes Benz", arrestohet 52-vjeçari që shiste mjetet e vjedhura në BE

Pellusha, rripa e çanta markash kontrabandë, arrestohet pronari i 5 dyqaneve në Tiranë e Durrës

Mandati i Xhaçkës, Bushka: Duam kohë për raportin. Alibeaj: Mos nxirrni sebepe

Dashnor Sula shpërndan "paund" në Kuvend, i lë ca para edhe Ramës tek vendi

Autor i 4 vjedhjeve në banesa dhe biznese, vihet në pranga 35-vjeçari në Tiranë

Aksident me vdekje në Korçë, zetori përplas motorin, dy persona të vdekur

PD kërkon përballje me Nanon:Trego ç’bisedove me Lamin për Martinajn. Naço:S’e lejon sekreti hetimor

“Ekstradoni kriminelët nga Dubai”, Noka shtron kërkesën. Naço: Na jep informacione nëse ke

Noka kërkon llogari për Martinajn, Kuko: Jam këtu për tjetër gjë, Deputeti:Po thërrasim Kulturën pra

Salianji: Ekstradoni kriminelët nga Dubai, këtu kërcet pushka, atje hapet shmapanja. Kuko:I takon MD

Salianji: Në Shqipëri kërcet pushka, në Dubai hapet shampanjë! Krerët e grupeve kriminale të lirë

Ka shkuar mirë? Rama del i qeshur nga "Vila 30", i hedh dorën në qafë Kurtit

E PAPRITUR! Rama zhvillon takim 'kokë më kokë' me Kurtin në Tiranë

'RING'/ Kontrabandë nga Libia në Durrës, sekuestrohen 2275 ton naftë, arrestohen 4 persona

Marrëveshja Shqipëri-Emirate të Bashkuara, Alibeaj: Kush kryen krime është në Dubai

Shqiptarët me gomone drejt Anglisë, Ministria e Brendshme: Nuk është fenomen i panjohur

Noka kërkon 'llogari' për zhdukjen e Martinajn: A ka informacion Qeveria? Thonë e gjeti hasmi

Bushka- Alibeajt: Ti je anatemuar në publik. Deputeti: Po e di, merr masë nëse shkela etikën

Çantën e mbushur me detonatorë e C4, arrestohet sa zbret nga urbani 44-vjeçari në Shijak

'Po u thonë diçka politikës shqiptare'/ Alibeaj: Çunat e Londrës vijnë në Bllok me makina angleze

Shqiptarët drejt Britanisë, Alibeaj: Largohen për të qëndruar në shtëpi bari, sa të rinj janë atje?

'Ligjet'/ Memorandumi Shqipëri-Britani e Madhe për emigracionin, Sula: Pse u miratua me urgjencë?

'Territorialja'/ PS kundërshton propozimin e PD, Balla: I qëndrojmë ndarjes aktuale me 61 Bashki

Balla: Bashkëpuntorët e sigurimit të shtetit sillen sikur nuk u ka hyrë asgjë në këmbë

'Të hetohet Berisha', Balla: Dua përgjigje nga SPAK, PS qëndron ndarjes aktuale të Bashkive

Xhixho përplaset me kryebashkiakun Suli për shkollën "Ibrahim Basha": Pse s'është ndërtuar?

Transportonte 17 emigrantë të paligjshëm, arrestohet 35-vjeçari në Qafë-Botë

Hajdari: Të dalim në protesta, një grup njerëzish me në krye Ramën po uzurpojnë pushtetet

Përkujtimohet Azem Hajdari,djemtë i shkojnë me nuset për dore,Rudina merr të bijën, s'mungon Berisha

Veliaj s'përmbahet përballë gjimnazistëve/ Tregon idenë e tij për një shkollë të mirë: Si hotel

24 vite nga vrasja e Hajdarit/ Berisha: Hyri në histori, për 3 ditë rrëzoi regjimin

Shqiptarët dynden drejt Britanisë, ambasadori: Pasurimi i shpejtë ju çon drejt drogës

Deputetja i kthehet keq ish-zv.kryeministrit: Ahmetaj po deshe ta liroj vendin ta drejtosh

Sulmi ndaj sistemeve/ Salianji dhe Noka kërkesë AKSHI-t: Pse nuk u garantua siguria?

Arsimimi në Shqipëri, Yuri Kim: Faktor kyç, ndikon në përparimin tuaj

'Fëmijët kanë mundësi të punësohen'/ Rama: 11-vjeçarja në Shenavlash mbante shtëpinë me para

Abetarja e unifikuar/ Rama: Maqedonia parimisht dakord, diskutuam me Malin e Zi dhe Serbinë

Dëgjohet muzikë në Kongres, Rama: Jetojnë me ‘radio’ në xhep, njëri më tha është zilja e gruas

Kongresi, Rama: Kërcënimi ndaj gjuhës është i madh, do diskutojmë futjen e saj në çdo nivel arsimi

Rama mbledh Kongresin e Arsimit, Yuri Kim ende përgjumshëm

Dita e parë e shkollës, Rama këshillon të vegjëlit: Bëni qef dhe punë

Shtëpinë e kishte kthyer në “dyqan”, arrestohet i riu në Fier, e spiunuan për "Zastava"

Hakerat e Iranit futen në sistemin e kamerave të kufijve shqiptarë! Publikojnë videon

Sulmi kibernetik, radhë të gjata në doganën e Bllatës

Probleme me sistemin TIMS në Kapshticë, po punohet me regjistra

Berisha: Rama firmos kontratat korruptive! Rrugën Korçë-Kolonjë e mori në dorë një ish-deputet i PS