LIVE UPDATES
Politike

Paloka: Askush s’e paragjykoi Shahinin për të folurën, ajo i shërbeu misionit të dashnorit politik të Vuçicit që nga d

15 Shtator 2020, 14:49 Nga DOSJA
Paloka: Askush s’e paragjykoi Shahinin për të folurën, ajo

TIRANË– Nënkryetari i Partisë Demokratike Edi Paloka ka komentuar deklaratën e ish-ministres së Arsimit Besa Shahini, e cila një ditë më parë tha se Opozita e ka paragjykuar për shkak të dialektit.

Përmes një statusi në profilin e tij në Facebook, Paloka shkruan se Shahini ka ardhur që ditën e parë në Shqipëri në shërbim të kryeministrit Rama, të cilin e quan ‘dashnor politik’ të Presidentit te Serbisë, Aleksandër Vuçiç. Sipas Palokës, deklaratat e Shahinit janë pikërisht në shërbim të misionit të Ramës, për të arritur perçarjen dhe mundësisht urrejtje midis shqiptarëve të Shqipërisë dhe të Kosovës.

Ja postimi i plotë:

Shoh që vazhdojnë reagimet ndaj ish- ministres së arsimit që u largua ditën e fillimit të shkollës, për deklaratën e saj se qenka sulmuar nga opozita për shkak të dialektit! Lodheni kot duke dhënë argumenta për të kundërtën. Ajo ishte që ditën e parë në shërbim të shefit të saj Rama, dashnorit politik te Vuçiçit… Une kam bërë një status kohë më parë për të dy përsonazhet nga Kosova që Rama i futi në qeveri duke marrë rolin gjoja si “luftëtar i bashkimit” po në fakt me qëllim krejt të kundërt. Këta dy personazhe do përdoreshin pikërisht për të nxitur perçarjen dhe mundësisht urrejtje midis shqiptarëve këtëj dhe andej kufirit. E përdori këtë strategji UDB-ja menjëherë pas daljes së Shqipërisë nga izolimi duke lëshuar këtej bashkë me qytetarët e ndershëm e patriotë të Kosovës dhe agjentë shqipfolës që kishin vetëm një detyrë; me aktet e tyre, të ngjallnin urrejtjen e shqiptarëve të Shqipërisë për ata të Kosovës. Asgje më shumë nuk beri dashnori politik i Vuçiçit me Shahinin e Cakën. E këtu nuk kam marrë për bazë akuzat që erdhën nga Kosova për lidhjet direkte të familjes se saj me UDB, por veprimet e dy ministrave të Ramës që ai kujdesej vetë të kujtonte se janë nga Kosova, sa herë ata bënin ndonjë zullum… Edhe deklarata e fundit e Shahinit se gjoja atë e sulmonin se ishte kosovare, është vetëm në sherbim të këtij misioni. Siç dështoi UDB në ‘90, ashtu do dështojë dhe tani me sherbëtorët e fundit që u përpoqën boll po nuk arritën të ndajnë Kosovën e nuk do arrijnë kurrë të armiqësojnë shqiptarët mes njeri – tjetrit.

Besa Shahini, ministrja e sapo larguar e Arsimit tha një ditë më parë që Opozita e ka paragjykues për shkak të të folurës së saj.

(f.m/dosja.al)

1 vit nga zgjedhjet e 25 prillit si e shikoni gjendjen e vendit:

View Results

Politike Politike aleksander vucic besa shahini edi paloka edi rama aleksander vucic besa shahini edi paloka edi rama

Sondazh

Poll

Thirrja e Komitetit,Rakacolli:Bëjmë apel për kryerjen e vaksinimit,mbani maskat në vendet e mbyllura

Thirrja e Komitetit,Rakacolli:Bëjmë apel për kryerjen e vaksinimit,mbani maskat në vendet e mbyllura

Covid në vend/ Tomini: Ka rritje infektimesh. Bino: Ka rënë përqindja e vaksinimeve në Shqipëri

Brenda dhomës që u përfshi nga flakët në Spitalin e Fierit, dëme të shumta materiale

Vendimi i Qeverisë: Rriten me 6% pagat në sistemin arsimor parauniversitar

Berisha thirrje policëve: Çdo presion ndaj qytetarëve do marrë ndëshkim personal dhe ligjor

Rritet pagat e personelit shëndetësor, Manastirliu: Shpërblim për mjekët që punojnë larg banesave

Do futen protestuesit në kryeministri? Berisha: Çdo opsion është i mundshëm

Sali Berisha: Për Ramën qytetarët ekzistojnë vetëm për t’i vjedhur. Përgjigjen e merr nesër

7 korriku/ Berisha: Nesër bashkë me temperaturat rritet urrejtja popullore

Urdhëri krijon debat në komision, inxhinieria: Nuk na duhet, Balluku s'na hap derën

Zjarri në spitalin e Fierit, mjeku: Është djegur lavatriçja e larjes së filmave

Tym dhe flakë/ Zjarr në katin e parë të spitalit të Fierit, evakuuohen pacientët

Kapet shtëpi bari në Fier, heroinë, kanabis në proces tharjeje e armë zjarri

Kryemadhi i përgjigjet Veliajt: Takohemi në SPAK

SPAK thirri të moshuarit? Kryemadhi: Shashka, s'është aspak e vërtetë

Kryemadhi paralajmëron: SPAK ta thërrasë urgjent dhe ta kthejë nga Holanda Edi Ramën

Kryemadhi zbulon bisedën me djalin e pensionistit 30 mln USD pasuri: Kontrata s'ka firmën e tij

Kryemadhi: Kam qindra fatura për SPAK-un, Rama ka vjedhur 189 mln dollarë

Belinda Balluku: Aeroporti i Vlorës synon që të ofrojë fluturime përtej oqeanit

Në takim me Ramën, investitori: Në 1992 Shqipëria kishte vetëm rrugë me gropa dhe Mercedezë të zinj

Balluku: Kemi projekte të reja. Ibrahimi: Investimet strategjike, ligji që zhvillon turizmin në vend

Investitori pyet për pronat, Rama: Në Shkodër tokat u ndanë si burrat, po bëhet digjitalizimi

"Veza apo pula?" Investitori pyet për objektinvin e infrastrukuturës, Rama: Eja na habit me ide

Rama: Sistemi i drejtësisë në Shqipëri ka probleme, nuk është aty ku duhet

Rama: Në Shqipëri protestohet para zyrës time sepse të gjithë janë kryeministra më vete

Kush ishte VIP-i? Rama: Kërkoi armatime për të hyrë në Tiranë, Garda kishte vetëm pistoleta

Zjarr në një banesë në Vlorë, nxirret në kohë i moshuari

Rama: SHELL ka kryer zbulim të rëndësishëm të gazit e naftës nëntokë në Shqipëri

Motori 'zbor' në Tiranë, policia bihet nga pas, arrestohet i riu që e drejtonte

DEBAT në Kuvend! Dhimitri shkon pa shifra, Çupi: S’jemi në orë mësimi këtu, të drejtojmë gishtin

Droni i Policisë kap “mat” shkelësit e qarkullimit, ja sa do gjobiten

Rama feston 58-vjetorin e lindjes, suprizohet nga zv/Presidenti i Hagës, dhurata mbetet mister

"S'i kam të shkruara si ti", Mziu përplaset me Denajn, socialiste: S'matesh me mua

Salianji: Xhafajt s'iu hetua pasuria, Geronin do e denoncoja miliona herë nëse do kisha mundësi

I gjithë grupi i Berishës në mbështetje të tij, Salianji: S'ftova njeri se s'po shkoja në dasmë

Tentoi të vriste vëllanë për plazhin në Radhimë, momenti i arrestimit të autorit

A do shkojë në burg Salianji? Deputeti: S’hidhem dot përpjetë, respektoj vendimin

Marrja e vendimit në Apel u shty, Salianji: Kam dorëzuar të gjitha provat

E gjithë PD-ja në mbështetje të Salianjit, pamjet brenda sallës së gjyqit, 10 deputetë futen brenda

PD në Gjykatë

Rezoluta e KLP/ Bardhi: Duhet pjesa me rekomandimet e papërmbushura. Bushka: Disa s'kanë justifikim

Salianji mbërrin në Gjykatë, e shoqëron Flamur Noka, Luçiano Boçi e Luan Baçi

Përplasje me armë për pronësinë e plazhit në Radhimë, vëllai qëllon të vëllanë

Të shtënat në Radhimë, turisti norvegjez: Dëgjuam krisma e ia futëm vrapit

'Alarm i madh për KLP'/Bojkoti i avokatëve, Alibeaj:Po i hapet dera kriminelëve të dalin nga burgjet

'KLP nuk zbaton rekomandimet'/ Majko me kritika: Situatë e rrallë, parlamenti të jetë i vetëdijshëm

Rezoluta e KLP për 2021, Sula: Ka problematika, për të ardhur keq, vetëm 4 detyra janë përmbushur

Komisioni i ligjeve/ Rezoluta e SPAK, Majko: Pse votuat kundër?. Opozita: S'na pëlqeu

“Babale”/ Berisha: Gjermeni, Sadushi, Veliu dhe agjentë të SHISH të përfshirë

Berisha: Rama dëshiron t'i marrë mandatin Salianjit, delinkuenti Geron Xhafa vijon trafikun e drogës