LIVE UPDATES
Bota

OBSH: Nivelet e ulëta të vaksinimit janë rrezik për përhapjen e Omicron

29 Nëntor 2021, 12:44 Nga DOSJA
OBSH: Nivelet e ulëta të vaksinimit janë rrezik për

AFRIKË – Organizata Botërore e Shëndetësisë tha se nevojiten përpjekje të reja për të parandaluar përhapjen e koronavirusit, ndërsa shkencëtarët përpiqen të përcaktojnë rreziqet e paraqitura nga varianti i ri omicron.

Sipas VOA, normat e ulëta të vaksinave të kombinuara me lodhjen e publikut mbi masat e sigurisë po rrezikojnë më shumë njerëz në Afrikë. Ekspertët thonë se nuk është çudi që është zbuluar një variant i ri i koronavirusit. Të dhënat e qeverisë tregojnë se të paktën 41 për qind e të rriturve të Afrikës së Jugut janë vaksinuar tani.

Më pak se 8 për qind e afrikanëve janë të vaksinuar kundër COVID-19, duke krijuar një mjedis që sëmundja të përhapet dhe të ndryshojë. Dr. Mary StepheN, një oficere teknike për zyrën e Organizatës Botërore të Shëndetësisë në Afrikë tha se në mungesë të vaksinave, publiku ka nevojë për inkurajim për të mbajtur masa të tjera për të zvogëluar përhapjen dhe për të shpëtuar jetë.

Nuk mund të jemi të lodhur; ne duhet të vazhdojmë të sigurohemi që të respektojmë mbajtjen e maskave tona për fytyrën, të mbajmë distancën tonë, të shmangim grumbullimet masive të panevojshme, të sigurojmë higjienë të mirë të duarve, në mënyrë që të jetë një shtresë tjetër mbrojtjeje përveç vaksinimit”, tha ajo.

Shkencëtarët afrikano-jugor zbuluan variantin omicron javën e kaluar. Hulumtimet janë duke u zhvilluar për të përcaktuar se sa i transmetueshëm është dhe reagimi i tij ndaj vaksinave. Mes pasigurisë, Britania, Shtetet e Bashkuara dhe Bashkimi Evropian reaguan duke vendosur ndalime të udhëtimit në Afrikën Jugore.

Stephen, megjithatë, tha se varianti tashmë ka kaluar kontinente dhe se ndalimi i fluturimeve drejt vendeve afrikane që kanë imponuar prej kohësh testimin për udhëtarët është përgjigje e gabuar.

(m.k/dosja.al)

Cila mendoni se është alternativa më e mirë:

View Results

Bota Bota Ekipi i OBSH me variantin e ri Omicron të Coronavirusit omicron zbulohet varianti i ri covid Ekipi i OBSH me variantin e ri Omicron të Coronavirusit omicron zbulohet varianti i ri covid

Sondazh

Poll

Mjetin e mbushur me kallashnikovë, municion luftarakë e dylbi, arrestohen dy të rinjtë në Tiranë

Mjetin e mbushur me kallashnikovë, municion luftarakë e dylbi, arrestohen dy të rinjtë në Tiranë

Dje u inagurua, ‘fluturojnë’ 8 patenta në aksin 108 milionë eurosh Kardhiq-Delvinë, gjobiten

Rama inaguron tunelin, nëna e kap e puth: O i miri i Shqipwrisë!

Spektakli i fundjavës, Artan Lame legalizon … një pallat

Kardhiq-Delvinë, Rama pritet me iso, grupi i dedikon këngë: E hapi Damiani e Balluku

Sistemi i drejtësisë, Xhafaj: Ka probleme me menaxhimin e tyre, ka 5 shqetësime në draft

Takimi me Biden, Rama: I kërkova të organizonim diçka së bashku për 100-vjetorin, mbase dhe s'bëhet

Amnistia fiskale, Rama: Baza janë kursime nga puna në të zezë, prokurorët i mbajnë peng

Në krah ka Xhaçkën, Rama i mburr kolegun: Bujar Osmani është super, sa do doja ta kishim në qeveri

Rama jep LAJMIN: Do i pyesim shqiptarët, mbase e duan kanabisin edhe për përdorimin personal

Harta e gjyqësorit, Rama:Është ajo dhe nuk ndryshon. E dini se me qeverinë time s'zgjidhen me bojkot

A do të ketë një paketë të dytë të rezistencës sociale? Rama: Qëllimi është mos të rrisim dritat

2% për NATO-n, Rama: Ne ku të marrim, do investojmë aq sa kemi...

Pasurinë me bashkëshortin e ka të përbashkët? Xhaçka 'mbron' resortin e të shoqit

Largimi i 220 mijë shqiptarëve,Rama kalon fajin tek "Saliu":Hija e një të vdekuri torolis Shqipërinë

Burri i Xhaçkës, investitor strategjik, Rama e justifikon: Në këtë vend dalim të gjithë të afërm

Gjuha e ashpër me Bullgarinë, Rama: Më dëgjuan me respekt...

Burrin e ka investitor strategjik, PD do t'i heqë mandatin/ Rama del me Xhaçkën:S'shoh asnjë problem

Rama tregon rolin e Macron: Ai ka ndjekur 48 orë rresht, pa pushim, diskutimet

Rama: Porti i ri i Durrësit do ketë një bazë ushtarake të NATO-s, vlerë strategjike për Shqipërinë

Samiti i NATO-s, Rama: Fola për Serbinë dhe Kosovën

Çelja e negociatave, Berisha: Nëse ndodh, do ishte frymëzimi i madh për protestën e PD

Legalizimi i kanabisit mjekësor, Berisha kundër: Krim, krim dhe vetëm krim!

Pallati i Brigadave me koncension, deklarata e fortë e Berishës: I bëj thirrje oligarkëve që…

Berisha paralajmëron Ramën: Edvin! 7 korriku është vetëm fillim. E di ti që fjala ime është FJALË

Ngjarja e Elbasanit, Berisha s'heq dorë: Papleka i kishte shkuar për Bardhin, jo për të atin

'Basha&Alibeaj mos të vijnë në protestë'/ Berisha: I këshillova, ata po deshën...

"A e takove burrin biznesmen?/ Rama fut në "riedukim" një tjetër gazetar, acarohet nga pyetja

Rikompensimi i materialeve të ndërtimit, Berisha: Akt cinik, Rama i shpërndau me klikën e tijt

Çështja 'Xhaçka'/ Përfundon mbledhja e Këshillit të Mandateve, Alibeaj: Caktoni datën, të vijë zonja

Korreshi:Na thoni se ku bëhen lejet, akoma s'ka marrë rrugën nusja ime, të bënim investim strategjik

'PS bën kthesa me frena dore'/ Salianji: Mjafton një fjalë nga godina përballë, kryeministri e tha..

Mandati i Xhaçës, Balla: Mund të vijë vetë ministrja këtu, ose me përfaqësues, rrini të qetë

Alibeaj: Xhaçka duhet të thotë vetë PO çështja të shkojë në GJK, të mbrohet me avokat

'Një pjesë e juaja i keni qenë në dasmë'/ Bardhi: Taulant, e di që pasuritë i kanë të përbashkëta?

Vendoset 'fati' i saj/ Ministrja s'është lajmëruar?Bushka: Të njoftohet Xhaçka, nëse ka interes

'Balla lë fjalinë përgjysmë'/ Bardhi: Ministres i ndalohet absolutisht të përfitojë nga pronat

Tensionohet situata! Ndërpritet komisioni, Bushka: Bardhi me kë të flasim? Me murin?

Balla: Asnjë qindarkë e vetme nuk ka hyrë në familjen e ministres Xhaçka

E mësoi shpejt deklaratën e Berishës! Balla-Bardhit: Pusho, se na ka bërë Saliu bashkëpuntor

Balla: Ka fituar 1qindarkë Xhaçka?Bardhi:S'do shtrojë shezlonga ministrja, nuk i ka vetëm në monedha

Bardhi i nxjerr foton Bushkës: Këtë! Përfiton 50% nga veprimtaria e pronës

'Në lojë është lufta kundër kriminalitetit/ Alibeaj: Kryeprokurori të sjellë nevojat që ka

Berisha e nis me të qeshura:Ramën e kapi tmerri i protestës,konfrerencë shtypi të njëjtën orë me ne

Ndërtimi i parkut fotovoltaik të Karavastasë, Rama: Do kemi së shpejti lajme të tjera

Parku fotovoltaik i Karavastasë, Rama: Këtu mbaron tensioni i Braçes, meriton respekt

Parku i Karavastasë/ Balluku: Përfundon në 2023, marrim për 15 vite 70 mWh për rreth 25 euro

Nuk i ndahet! Bardhi kujton Mark Babanin: Ende s'kam përgjigje për të, Prokuroria zbarrit përgjigjen

'Jam i lemerisur'/ Harta e re gjyqësore, Xhafaj: Ministria e Drejtësisë dhe KLGJ janë në shkelje

Harta e re gjyqësore, PD kërkon dëgjesë me ministrin e Drejtësisë