LIVE UPDATES
Aktualitet

Omicron, mjeku Sulçebe: Ky do të jetë viti i fundit i pandemisë

22 Dhjetor 2021, 20:31 Nga DOSJA
Omicron, mjeku Sulçebe: Ky do të jetë viti i fundit i

TIRANË- Shqipëria është në fund të valës së 4 të Covid. Në një intervistë për Tv Klan, mjeku imunolog Genc Sulçebe thotë se është arritur imunizimi për këtë valë e cila kërkonte 85 % të popullsisë, por tashmë shqetësim do të jetë vala e mutacionit Omicron.

“Jemi në një situatë të qëndrueshme pasi po bie vila e 4 e valës Delta. Vala Delta po bie sepse një pjesë e mirë e popullatës ose është vaksinuar, ose e ka kaluar, pra afër 85 %. Por varianti Omicron po shpërndahet me shpejtësi dhe duke qenë i ndryshëm tejkalon barrierën imunitare edhe te të vaksinuarit, edhe ata që e kanë kaluar mund të infektohen. Prandaj booster-i parandalon edhe këtë lloj varianti. Pritet që edhe pas vitit të ri me grumbullime të paevitueshme dhe ardhjen nga jashtë edhe në vendin tonë, pas vitit të ri do kemi përhapje të variantit Omicron që mund të evitohet vetëm me vaksinim booster dhe evitim grumbullimesh”.

Por a do të jetë vala Omicron si ajo e Janar-Shkurtit të këtij viti?

“Padyshim që nuk do kemi një valë të egër si viti i kaluar me variantin Alfa që e gjeti popullatën të pavaksinuar, tani kemi një përqindje të lartë të vaksinimit ose popullsi që ka kaluar infeksionin, kemi një shtresë të mirë të imunizimit të popullatës. Do të kemi rritej rastesh, por do prekin ato grupe me sëmundjesh dhe prandaj duhet booster-i”.

Sipas mjekut Genc Sulçebe, nëse vijon të rritet mbulesa vaksinale në popullatë, ky do të jetë dimri i fundit i pandemisë.

“Ky do të jetë viti i fundit, kanë kaluar dy vite pandemi. Me rritjen e mbulesës vaksinale do krijohet mbrojtje e tillë që virusi do stopohet, edhe në vijim të 2022 do kemi raste sporadike të koronavirusit, por jo epidemike”.

Deri tani në Shqipëri janë imunizuar plotësisht mbi 1 mln qytetarë. Mbulesa vaksinale në rang vendi arrin në 39.

Marrë nga Tv Klan

Cila mendoni se është alternativa më e mirë:

View Results

Aktualitet Aktualitet Genc Sulcebe omicron Genc Sulcebe omicron

Sondazh

Poll

Aktualitet 22 Dhjetor 2021, 18:09

Aksident me vdekje te Ura e Zogut në Milot

LAÇ– Një person, kalimtar ka humbur jetën si pasojë e një aksidenti automobilistik. Ngjarja e rëndë mësohet të ketë ndodhur mbrëmjen e sotme në aut...

Motori 'zbor' në Tiranë, policia bihet nga pas, arrestohet i riu që e drejtonte

Motori 'zbor' në Tiranë, policia bihet nga pas, arrestohet i riu që e drejtonte

DEBAT në Kuvend! Dhimitri shkon pa shifra, Çupi: S’jemi në orë mësimi këtu, të drejtojmë gishtin

Droni i Policisë kap “mat” shkelësit e qarkullimit, ja sa do gjobiten

Rama feston 58-vjetorin e lindjes, suprizohet nga zv/Presidenti i Hagës, dhurata mbetet mister

"S'i kam të shkruara si ti", Mziu përplaset me Denajn, socialiste: S'matesh me mua

Salianji: Xhafajt s'iu hetua pasuria, Geronin do e denoncoja miliona herë nëse do kisha mundësi

I gjithë grupi i Berishës në mbështetje të tij, Salianji: S'ftova njeri se s'po shkoja në dasmë

Tentoi të vriste vëllanë për plazhin në Radhimë, momenti i arrestimit të autorit

A do shkojë në burg Salianji? Deputeti: S’hidhem dot përpjetë, respektoj vendimin

Marrja e vendimit në Apel u shty, Salianji: Kam dorëzuar të gjitha provat

E gjithë PD-ja në mbështetje të Salianjit, pamjet brenda sallës së gjyqit, 10 deputetë futen brenda

PD në Gjykatë

Rezoluta e KLP/ Bardhi: Duhet pjesa me rekomandimet e papërmbushura. Bushka: Disa s'kanë justifikim

Salianji mbërrin në Gjykatë, e shoqëron Flamur Noka, Luçiano Boçi e Luan Baçi

Përplasje me armë për pronësinë e plazhit në Radhimë, vëllai qëllon të vëllanë

Të shtënat në Radhimë, turisti norvegjez: Dëgjuam krisma e ia futëm vrapit

'Alarm i madh për KLP'/Bojkoti i avokatëve, Alibeaj:Po i hapet dera kriminelëve të dalin nga burgjet

'KLP nuk zbaton rekomandimet'/ Majko me kritika: Situatë e rrallë, parlamenti të jetë i vetëdijshëm

Rezoluta e KLP për 2021, Sula: Ka problematika, për të ardhur keq, vetëm 4 detyra janë përmbushur

Komisioni i ligjeve/ Rezoluta e SPAK, Majko: Pse votuat kundër?. Opozita: S'na pëlqeu

“Babale”/ Berisha: Gjermeni, Sadushi, Veliu dhe agjentë të SHISH të përfshirë

Berisha: Rama dëshiron t'i marrë mandatin Salianjit, delinkuenti Geron Xhafa vijon trafikun e drogës

I shpallur në kërkim për trafik emigrantësh, arrestohet 26-vjeçari

Kryemadhi:LSI është e ftuar! Kush ndihet i vjedhur nga 'hajduti i gjatë' ka arsye për të protestuar

Meta në krye të LSI-së? Kryemadhi: S'ka garë mes nesh, jam fajtore për djegien e mandateve

'Skemë evazioni fiskal'/ Kryemadhi: Do hetojmë “Open Balkan”, bëhet në kurriz të shqiptarëve

Cilat janë kompanitë që bëjnë evazion fiskal? Kryemadhi: Marrin tendera me 99.99% të vlerës

Mjetin e mbushur me kallashnikovë, municion luftarakë e dylbi, arrestohen dy të rinjtë në Tiranë

Dje u inagurua, ‘fluturojnë’ 8 patenta në aksin 108 milionë eurosh Kardhiq-Delvinë, gjobiten

Rama inaguron tunelin, nëna e kap e puth: O i miri i Shqipwrisë!

Spektakli i fundjavës, Artan Lame legalizon … një pallat

Kardhiq-Delvinë, Rama pritet me iso, grupi i dedikon këngë: E hapi Damiani e Balluku

Sistemi i drejtësisë, Xhafaj: Ka probleme me menaxhimin e tyre, ka 5 shqetësime në draft

Takimi me Biden, Rama: I kërkova të organizonim diçka së bashku për 100-vjetorin, mbase dhe s'bëhet

Amnistia fiskale, Rama: Baza janë kursime nga puna në të zezë, prokurorët i mbajnë peng

Në krah ka Xhaçkën, Rama i mburr kolegun: Bujar Osmani është super, sa do doja ta kishim në qeveri

Rama jep LAJMIN: Do i pyesim shqiptarët, mbase e duan kanabisin edhe për përdorimin personal

Harta e gjyqësorit, Rama:Është ajo dhe nuk ndryshon. E dini se me qeverinë time s'zgjidhen me bojkot

A do të ketë një paketë të dytë të rezistencës sociale? Rama: Qëllimi është mos të rrisim dritat

2% për NATO-n, Rama: Ne ku të marrim, do investojmë aq sa kemi...

Pasurinë me bashkëshortin e ka të përbashkët? Xhaçka 'mbron' resortin e të shoqit

Largimi i 220 mijë shqiptarëve,Rama kalon fajin tek "Saliu":Hija e një të vdekuri torolis Shqipërinë

Burri i Xhaçkës, investitor strategjik, Rama e justifikon: Në këtë vend dalim të gjithë të afërm

Gjuha e ashpër me Bullgarinë, Rama: Më dëgjuan me respekt...

Burrin e ka investitor strategjik, PD do t'i heqë mandatin/ Rama del me Xhaçkën:S'shoh asnjë problem

Rama tregon rolin e Macron: Ai ka ndjekur 48 orë rresht, pa pushim, diskutimet

Rama: Porti i ri i Durrësit do ketë një bazë ushtarake të NATO-s, vlerë strategjike për Shqipërinë

Samiti i NATO-s, Rama: Fola për Serbinë dhe Kosovën

Çelja e negociatave, Berisha: Nëse ndodh, do ishte frymëzimi i madh për protestën e PD

Legalizimi i kanabisit mjekësor, Berisha kundër: Krim, krim dhe vetëm krim!