LIVE UPDATES
Bota

“O Sjenicë, o Srebrenica e re”, Vuçiç: Policin serb do ta ndëshkojmë

12 Janar 2022, 17:36 Nga DOSJA
“O Sjenicë, o Srebrenica e re”, Vuçiç: Policin

SERBI – Presidenti i vendit Aleksandër Vuçiç premtoi në një takim në qytetin e Sijenicës se polici serb i qytetit që këndoi këngë himnizuese të Genocidit të Srebrenicës do të ndëshkohët. Në Sijenicë, qytet me shumicë boshnjakësh, Vuçiç u shpreh se për ata persona që duan ta kthejnë Sijenicën në një rast të dytë genocidi, ajo çfarë ka ndodhur në Srebrenicë nuk do të përsëritet.

“Për njerëzit që kënduan se Sijenica do të jetë Srebrenica e re, jo vetëm që do të ndëshkohen por dhe do t’i transferojmë”, bëri me dije presidenti Vuçiç.

Lidhur ngjarjen e shëmtuar në tavernë në Sjenicë gjatë Vitit të Ri, Vuçiç shtoi se ai e mirë se çfarë bëjnë serbët kur mblidhen në taverna dhe se çfarë bëjnë boshjakët kur ulen në këto vende.

“Unë e di mirë se çfarë po ndodh kur ne serbët jemi vetëm në një tavernë, dhe e di se si është kur myslimanët, boshnjakët, janë vetëm në një tavernë”, tha ndër të tjera Vuçiç.

Në konferencë kishte dhe familjarë të viktimave boshnjake të masakrës së vitit 1992 në fshatin Mioica, ku 16 meshkuj u ekzekutuan nga njësia paramilitare serbe “Hakmarrësit”.

Gjatë festës së ndërrimit të viteve, disa punonjës të Ministrisë së Brendshme të Serbisë po darkonin duke kënduar këngë raciste ndaj komunitetit boshnjak. “O Pazar, o Vukovari i ri, o Sjenica, o Srebrenica e re”, në një tavernë në Sjenicë.

Vukovari është një qytet në Kroaci, i cili mbahet mend për rezistencën 87 ditore në vitin 1991 ndaj Ushtrisë Popullore të Jugosllavisë. Në atë betejë u vranë rreth 1900 forca të armatosura ( afro 1000 serbë dhe 900 kroatë). 1131 civilë humbën jetën nga luftimet ashpra në Vukovar.

Srebrenica është një qytet në Bosnje-Hercegovinë, i cili njihet për genocidin e tmerrshëm të korrikut 1995 kur rreth 8 mijë burra, djem dhe të moshuar myslimanë u ekzekutuan barbarisht nga forcat e armatosura të Republikës Srpska, që mbështeteshin nga Jugosllavia. Genocidi i Srebrenicës konsiderohet spastrimi etnik më i rëndë që në Europë që prej Luftës së Dytë Botërore.

Marrë nga “Balkan Insight”

(d.v/dosja.al)

Ndihmës-Sekretarja e Shtetit takoi Alibeajn, ndërsa Paloka deklaroi se ka firmosur peticionin kundër ambasadores Kim. Çfarë do të thotë kjo për PD?

View Results

rajoni rajoni aleksander vucic gjenocidi në srebrenica aleksander vucic gjenocidi në srebrenica

Sondazh

Poll

Publikohen pamjet nga brenda bazës ajrore të Kuçovës, Komandanti: E gatshme për stërvitjen e trupave

Publikohen pamjet nga brenda bazës ajrore të Kuçovës, Komandanti: E gatshme për stërvitjen e trupave

Tempulli 2/ Me kanabis gati për shitje dhe shuma parash, arrestohen 4 të rinj në Tiranë

Dalin pamjet nga kasollja ku u vra 50-vjeçari në Durrës

Kontrabandonin ilaçe dhe telefona, arrestohen dy persona në Tiranë, sekuestrohen 47 iPhone

I vunë flakën eskavatorit me vlerë 150 mijë euro, arrestohen 2 autorët e ngjarjes

Reshjet e shiut dhe borës në vend, policia: Moderoni shpejtësinë e mos kryeni parakalime të gabuara

Kampioni Alvin Karaqi mes lotësh: Për besë u ndjeva si Gjergj Kastrioti kur mora flamurin

'Dokumentar horror'/ Berisha publikon pamjet: Do ju paraqes terrorin që Bajrajt ushtruan më 14 maj

Krimi në Bulqizë/ Fqinji: Po hante bukë në banesë kur erdhën dy makina!

Dosja "Gjici"/ Zv.kryetari i bashkisë së Kukësit shkon në SPAK

Newsroom 11 |XAMA: LAJMI I FUNDIT FAKE QË PASHË, ISHTE PËR MUA

Newsroom 11 |XAMA: KËSHILLË QYTETARËVE- MOS LEXONI VETËM NJË BURIM

Newsroom 11 | XAMA: GAZETARËT NUK SHKRUAJNË ME EMËR, KJO S'ËSHTË ETIKE

Xama në Newsroom: Lajmet e rreme përhapin panik! Më akuzuan se kisha marrë para për një shkrim

Muka në Newsroom: Në Shqipëri ka portale gjobaxhie, u bëjnë shantazh njerëzve

Xama në Newsroom: Fake News shpërndahet më shumë në Facebook e Tik Tok! Gazetarët të shkruajnë emrin

Newsroom 11 |Kush prodhon lajme të rreme në Shqipëri

Newsroom 10 |SENJA: NE S'REAGOJMË NDAJ GJUHËS SË URREJTJES

Newsroom 10 |HAZIZAJ: 'ÇOHU ENVER', PJESË E GJUHËS SË URREJTJES

Newsroom 10 | HAZIZAJ KEMI MARRËVESHJE PËR TË MBROJTUR 'VIKTIMAT'

Newsroom 10 |HAZIZAJ: GJUHA E URREJTJES KA SHKAKTUAR DHE KRIME

Newsroom 10 |GAZETARI: GJUHA E URREJTJES, PJESË E SHOQËRISË

Newsroom 10 |HAZIZAJ: GJUHA E URREJTJES, E FRIKSHME NË SHQIPËRI

Vidhnin në banesa duke përdorur çelësa të klonuar, vihet në pranga 1 person,nje tjeter në kërkim

Newsroom 10 |GJUHA E URREJTJES PËRDORET NGA POLITIKA, AMA TË KONTROLLOJË GJUHËN E URREJTJES

Newsroom 10 | HAZIZAJ: STEREOTIPET NXISIN GJUHËN E URREJTJES

Newsroom 10 | HAZIZAJ: GJUHA E URREJTJES LUFTOHET ME EDUKIM

Newsroom 10 | Gjuha e urrejtjes në media, si dhe kush e shpërndan?

Ndryshimet në PS/ Gjiknuri: S'është fundi, por fillimi i diçkaje të re.

Inceneratorët/ S’kam dhënë asnjë kontratë pa garë, ato janë publike!

Ndihet 'i shitur' nga Rama? Gjiknuri: Nuk ndjej braktisje, kam komunikim me të prej 20 vitesh

Klosi: Kemi primare reformimin e partisë, PS synon mandatin e katërt

U shkarkua si Sekretar i Përgjithshëm, Gjiknuri: PS edhe kur fiton, refekton!

Digjet shtëpia në Shkodër, në banesë ndodhej një i moshuar, përfundon në spital

Vazhdon përplasja në PD! Basha kërkon mbledhjen e Komisionit të Etikës për të, Bardhi: Shenjë humbje

Vrasja e Jetmirës/ Autori u dënua me 28 vite burg, nëna e viktimës: Duhet dënim përjetë!

Newsroom 9 | Kallanxhi: Threads? S`besoj se do zgjasë shumë

Newsroom 9 | Eksperti i IT: Mos merrni për bazë asgjë thuhet në rrjet

Newsroom 9 | Gazetarja: po ndodhin vrasje nga tik tok

Newsroom 9 | Eksperti i IT: Fake News dallohet vetëm po të jemi kritikë

Newsroom 9 | Kallanxhi: Shqiptarët besojnë gjithçka shohin në rrjet

Newsroom 9 | Eksperti i IT, Tomi Kallanxhi: Tik Tok ka "fake news" sepse s'ka censurë

Newsroom 9 | Gazetarja: Shqipëria do kohë të përshtatet me Tik Tok

Newsroom 9| Eksperti i IT: Çdo rrjet është i përkohshëm, duhet të kujdesemi për vlerat

A mund të mbyllet TikTok për Shqipërinë? Flet për Newsroom eksperi i IT

Fëmija mbyllet brenda në shtëpi, nëna e alarmuar njofton zjarrfikësit, NDËRHYRJA nga ballkoni

Newsroom/ Karabolli: Shqipëria do kohë të përshtatet me TikTok, e provuan edhe gazetarët, s’ia dolën

Newsroom 9 |Tik-Tok Kultura, platformë krijimi apo dizinformimi?

Shoqata e Biznesit: Rënia e euros po na falimenton, BSH po fsheh atë që po ndodh!

Vasili në SPAK/ Meta: Asnjë shqetësim me drejtësinë, por afera e inceneratorëve